Tajemná místa

Tajemný chebský hrad

10. června 2010 v 4:47 | čajovna
Po delší době tu je další část tajemného seriálu o hradech a zámcích. Tentokrát se vypravíme do Chebu, krásného a malebného městečka, které však mělo trošku ponurou historii... Na akropoli původního hradiště postavili v polovině 12. století páni z Vohburgu kamenný hrad, poté byl přebudován na falc a v 15. století se změnil v pevnost, aby se v roce 1742 stal díky francouzským vojskům zříceninou.

z
Záhada Bílé ruky
Málokdo ví, že tu řádí tajemná Bílá ruka. Na hradě kdysi žila chudá dívka Madlenka společně se svojí chorou matkou a starostí měla nad hlavu. Jednoho dne přebírala hrách k večeři a ve zdi se najednou objevila bílá ruka. Natahovala se a tak jí dívka dala trochu hrachu. Zmizela.
Druhý den se zjevení opakovalo. Dívka jí opět dala hrách a ruka zmizela ve zdi. Zeď se ale začala rozevírat a začaly z ní padat zlaté lusky.
Jaký to zázrak! Později se ukázalo, že ve zdi je zaživa pohřbený rytíř. Vystrojili mu tedy pohřeb a pohřbili ho. Matka Madlenky však měla podivné sny, že její dceru navždy odvede nějaký podivný mládenec. Stalo se... Madlenka se po pohřbu rytíře chovala podivně, byla náměsíčná a jednou ji našli utopenou v řece Ohři. Šla asi omámená svým rytířem. Pochovali je oba vedle sebe...

Čertova nevěsta
A ještě jedna tajemnost se táhne chebským hradem. A sice, že tu žila jakási Rozálie, dcerka tak rozmařilá, že jen utrácela za parádu, šlechtila se a snila o bohatém ženichu. To se jí podařilo. Přebírala a přebírala a jednou se jí na plese zalíbil krásný pán v rudém a černém oblečení, muž vysoký a statný. Po půlnoci s ní odtančil neznámo kam a už se jen po okolí rozléhal zoufalý smích ubohé Rozálie. Od té doby se říká, že to byl čert....

Černá věž
Na chebském hradě je zajímavá jedna jeho část a sice Černá věž. Je opravdu černá a to proto, že je postavena z kamenů z nedaleké sopečné hory.

Tajemný hrad Kyšperk

11. června 2009 v 8:52 | čajovna
tr
V Ústeckém kraji blízko hranic je rozsáhlá zřícenina hradu Kyšperk. Rozhodně stojí za podívání, protože se můžete trefit zrovna do magického stého roku, kdy se hrad podle pověsti rozzáří do své zašlé krásy.

Kde ho najdeme?
Kyšperk je ve východní části Krušných hor v teplickém kraji nedaleko města Krupky. Vlaková zastávka je v Unčíně či Bohosudově a snadno sem dojdete po značených turistických cestách. Hrad Kyšperk má svého stejnojmenného dvojníka ve východních Čechách, kde v obci Letohrad stál na místě dnešního zámku.

Tajemný hrad Pravda...

28. května 2009 v 8:49 | čajovna

lio
Hrad, jehož minulost je zahalena tajemstvím, stejně jako původ jeho malebného jména - Pravda. Je to krásná památka v malebném kraji plném klidu a zpěvu ptáků. Ovšem za nocí tu prý obchází bílá paní a válí se tu doruda rozpálené sudy.

Kde ho najdeme?
Asi 14 km jižně od Loun se nachází tento tajemný a malebný hrad, přesněji na severní straně Džbánské vrchoviny. Vlakem se nejsnáze dostanete do obce Domoušice, která leží na trase Rakovník - Louny a autobusem se sem dostanete nejsnáze právě z Loun. Z Domoušic je třeba absolvovat ještě 2 km přímo k hradu.

Hrad Houska jako jáma do pekel?

30. dubna 2009 v 0:01 | čajovna
lio
Ano, říká se to. Staré legendy totiž praví, že zde kdysi praskla země. Z díry, která dštila kouř a sirný zápach ovšem vystupovali i obludy pekelné, nazývané též "hovada pekelná" a další nelidské stvůry, z nichž šel strach a zlo...
Lidé se jich obávaly, zcela právem... a tak na místě této průrvy byla postavena kaple. Díra tím byla ucpána...
 
 

Reklama