FILMY

Osvícení s Jackem Nicholsonem - děsivý filmový klenot!

4. května 2012 v 8:24 | Renata Petříčková, www.kultura21.cz
Pamatujete si tenhle film?
Já ho viděla poprvé a vzpomněla si na další adaptaci Stehpena Kinga - Misery... přelámané nohy spisovatele, kterého držela ve svém domě vyšinutá pečovatelka, nutila ho psát....zraňovala ho. Jau...nezapomenutelný film.
A tenhle děs je i v tomto filmu. Jacku Nicholsonovi uvěříte snad vše - i to, že je psychopat.

Tohle jsem o filmu napsala na web Kultura21.

Osvícení - rozhodně ne bez svícení
Pátek, 04 Květen 2012 00:00 Renata Petříčková
EmailTisk
altZačíná to nádhernými horskými scénériemi. Pak se poděje něco, co vám rozmetá mozek na kusy. Aspoň že to vcelku dobře končí. A bonusový materiál je pak opravdu lahůdkou. Jack Nicholson v tak dokonalé roli, že na konci filmu nevěříte, že JE normální.Je… jak dokazuje bonusový materiál - dokument o natáčení filmu. Ten si rozhodně pusťte, na pocuchané nervy to bude neskutečný balzám dokazující, že film je opravdu neskutečný. Ať již zcela normálně jednajícími herci, množství lidí na place nebo tím, že horský hotel i se zasněženým labyrintem je jen součástí filmového ateliéru. A že Stanley Kubrik je úžasný režisér i šéf a i to malé dítko ve filmu hrající ty děsivé scény se při natáčení docela dobře bavilo a hlavně - je to úplně normální inteligentní a smějící se kluk.
Klenot díky svému stáří a jednoduchému zpracování?
Magic Box zařadil tento film do edice Největších filmových klenotů a tento pocit vás oprávněně ovine již ve chvíli, kdy Jack Torrance (Jack Nicolson) přijímá místo mimosezónního správce luxusního hotelu. Tady si díky oblečení ostatních herců i reálií kolem uvědomíte, že jde o film z roku 1980 a že máte před sebou něco notně "uleželého." Adaptace románu Stephena Kinga měla původně dvě verze, jednu asi o půl hodiny delší pro americké diváky a kratší, pro evropský trh. Před námi tedy leží ta kratší, ovšem hrůzy si tady užijeme opravdu dost.
Zhruba po hodině už si neuvědomíte ani ten odstup dvaatřiceti let, které nás dělí od vzniku filmu, jelikož vás strhne psychologická zápletka. Jackova žena, Shelley Duvall (něžný obličej, který musel ve filmu hodně vydržet, a v reálu se i zhroutit z vyčerpání, jak ukazuje dokument) a jejich syn Danny Lloyd a tomu tedy velký obdiv, protože ve filmu vypadá bez jediné pochybnosti jako psychicky nadmíru vystresovaný jedinec. Jediný úsměv na něm neuvidíte. Zato se tu setká s člověkem, se kterým si rozumí telepaticky a tento potom sehraje poněkud krátkou roli při jejich záchraně. Tohle bych tedy nečekala, i když to dopadlo asi tak, jak by to bylo v reálu. Škoda jen, že svůj název Osvícení má film právě díky této v podstatě vedlejší dějové linii.
alt

Dalo by se říci, že tento film nečiní z herců nadlidi ani příliš velké hrdiny. Pokud si představíme, jak by celá situace vypadala v reálu, tak asi nějak tak. A bylo velkým štěstím, že vše dopadlo tak, jak dopadlo.
Náznaky časových smyček jsou peprným kořením
Dělat zimního správce a strávit 5 měsíců v izolaci v zasněženém hotelu není nic příjemného a navíc tu je deset let stará tragédie, při které bývalý správce psychickou frustraci neunesl a rozsekal sekyrou svou rodinu. Že s tím bude mít Jack Nicolson něco společného? Ano, samozřejmě, ale to si už s filmem musíte rozmotat sami. Přijde to až nečekaně brzy, proces "zbláznění" Jacka Nicholsona je rychlý a začíná se odmotávat pevné klubko souvislostí a děsivých scén. A také časových smyček.
Scéna s šílenou ženou ve vaně je protknuta prostřihy na psychické pochody u jeho syna a rozuzlení je potom mistrným dílem maskérů a neskutečného hnusu. Mrtvoly ve vaně jsou oblíbené téma, ale udělat na ní ještě kolečka plísně - tak to už je silná káva.

Film vám zajede pod kůži, mrazivě a nepříjemně. Nejen pro Jackovu závěrečnou honičku se synem v labyrintu, kdy on za ním kulhá se sekyrou v ruce se slovy: "Už jdu… už tě skoro mám!"
Ne… není to film pro slabé povahy… nedoporučuji k nočnímu shlížení, je to přesně ten typ filmu, po kterém se bojíte i na záchod.

Uklidnil mě až již zmiňovaný bonus, při kterém jsem musela smeknout před tvůrci a hlavně herci.
Osvícení / The Shinning
Žánr: psychologický horor/drama
Původ: USA/Velká Británie
Rok výroby: 1980
Režie: Stanley Kubrick
Scénář: Stanley Kubrick
Hrají: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatmann Crothers
Stopáž: 115 min.
Titulky: ano
Distributor: Warner Bros Entertainment Inc., Magic Box, www.magicbox.cz
Hodnocení: 90%

Zdroj foto: Magic Box, autor

Film Strašná haluz

21. dubna 2012 v 7:19 | čajovna
Málokdy je na youtube celý film, tady si můžete téměř hodinu a půl vychutnat film Strašná haluz.
I když - no - vychutnat. Nedoporučuju u toho jíst a ještě jedno upozornění.
Inteligenci v něm nehledejte Úžasný

Dokonalá sekretářka - Evik!!!

23. června 2011 v 13:38 | čajovna
Kdo by odolal Evikovi...


jedna z nejlepších scének ve filmu Slunce, seno a pár facek. Jo, takže přijede televize a bude mazec!
A takhle to všechno začalo, když televize zavolala...
Jaroslava Kretchmerová je naprosto úžasná v této roli a sranda při natáčen musela být snad ještě větší, než v reálu...

Zakázaná láska ve starém filmu

1. dubna 2011 v 0:38 | čajovna
Dnes vám nabízím luxusní scénku pro pamětníky. U nás tento film není příliš známý, ale tahle scéna dojme snad každého


tajné setkání manželů za války. Nikdo se nesmí dozvědět, že k sobě patří, a tak se v kavárně mohou jen dívat...
Emoce neskrývá ani ten, kdož jim toto setkání umožnil...

Štve Vás chlap? Jděte na něj po vzoru Slunce, seno....

27. února 2011 v 0:26 | čajovna
... konkrétně na něj vrhněte pohled jako v 1:22 min...
... chce to ale asi trochu trénink....
P.S.: geniální situace a geniální film, což?

Film LIDICE přichází do kin....

20. února 2011 v 13:29 | čajovna
9. ČERVNA 2011 přichází do kin film LIDICE. Zaujal mne nejen proto, že se částečně natáčel v Pardubicích (dále pak v Kladně, Chotěbuzi u Štětí...), ale proto, že zpracovává velmi silné téma.
Lidická tragédie tu je ukázána ze dvou úhlů pohledu - jedno drama je o otci, jež nešťastně zabije svého syna a následné vězení mu paradoxně zachrání život. Druhým motivem je dopis, který se stal záminkou vypálení vesnice, ačkoli šlo o lež maskující nevěru...

V předvečer 69. výročí této tragédie tedy můžete jít na premiéru...
Trailer vypadá velmi dobře...

Film Nevinnost

18. února 2011 v 0:56 | čajovna
Je to pár dnů, co jsem si dovolila malou dovolenou a s kamarádkou jsme si daly sraz v kině. Netradičně jsme nešly na kafe, ale ty dvě hodinky proseděly v plyšových sedačkách společně s dalšími pěti páry (tři milenecké a dva ryze ženské)....a nelitovaly jsme.
Relax jsme potřebovaly obě...
a já navíc ještě něco. Film Nevinnost.
Přesně se tu ukázalo, že člověka potkává jen to, co má a když je dostatečně vnímavý, zjistí, že k němu svět  promlouvá a naplňuje ho moudrostí. A já v tu chvíli prostě musela být s Annou Geislerovou v tomto filmu a prožívat její příběh, protože se mě velmi dotknul.

Asi tu nebudu prozrazovat nic z děje a zápletky, protože je úplně jiná, než se tváří v tomto oficiálním traileru.


a všechno je nakonec úplně jinak a hlavně tak, že to nečekáte. Role Anny Geislerové se nečekaně rozehrává to té téměř hlavní a z kina jdete s tím, že ničí život není marný. Ani ten úplně nejhorší osud tu má své místo a pokud ho budete litovat, nikomu a ničemu tím nepomůžete. Jen se můžete před životem pokorně sklonit a říci, ano...takhle to bývá.


Můžete Nevinnost chápat jako atraktivní a zdařilé zpracování atraktivního tématu lidských tragédií.
Můžete ho chápat jako nepodařený temný příběh o ničem...
Můžete ho také chápat jako zpověď o lidské duši, která se dobrovolně trápí  svým pocitem vinny.
A fakt tu nejde o tu holčinu, která tvrdí, že ji rehabilitační doktor osahával a zneužíval. Tato dějová linie se poté stává zcela podružnou, i když... opět záleží na úhlu pohledu.

Takže, kdo můžete, běžte na Nevinnost, stojí to za to.
Renata

Účastníci zájezdu

30. srpna 2010 v 4:48 | čajovna
Sbírka nejlepších scének...
Karlové a hnědé podšálky... aneb když flegmatik vyletí!

a nebezpečný voayer ještě jednou, aby to bylo všechno pohromadě...
aneb scéna, jež mi dovolila zamilovat si Annu Polívkovou jako herečku.

Kuky se vrací

19. května 2010 v 11:33 | čajovna

Díky projektu Hvězdná máma (www.hvezdnamama.cz), jsem se podívala na včerejší předpremiéru nového rodinného dobrodružného filmu Kuky se vrací.V úvodu projekce byla příjemná atmosféra navozena slavnostní událostí a sice přítomností dvou tvůrců filmu - Jana Svěrák a výtvarník Jakub Dvorský, kteří odkryly něco málo tajemství z přípravy filmu a prozradili, že plyšoví Kukyové budou k mání až v létě a vyrábí se na Moravě...

Samotný film mě nezklamal. Těšila jsem se na něco zvláštního, což se v jistém smyslu potvrdilo. Nečekala jsem, že dospělé nikterak nezkreslené hlasy herců (Zdeněk Svěrák, Pavel Liška, Jiří Lábus...) do úst tak netypických loutkových figurek, budou dokonale sedět. Ano, zejména hlas Zdeňka Svěráka působil na dospělé diváky skvěle, čišel z něj humor, jeho styl vtipu a dokonalé vtipné dialogy, které potvrzují pravidlo, že v jednoduchosti je úžasná síla. Nejsem si však jistá, jestli některé,  zejména menší děti, nemůže spíše odradit, protože je tolik nezaujme. Film je rodinný, ale již před shlédnutím jsem se setkala s názory, že spíše pro děti starší, školní či cca od 10 let, kdy již pochopí alespoň část vtipů, kterými se to tu jenom hemží a v nichž hrají hlavní roli také ta intonace hlasu a nezaměnitelný "svěrákovský styl". S tím bych souhlasila, i když menší děti zaujme druhá silná stránka - dokonalé loutky, dokonalé exteriéry, dokonalé lesní interiéry, mravenci na Kukyho hlavě, bzučící komáři nebo moucha na obličeji pana Hergota - moucha, jež si leze, a nikdo na ni nikterak nereaguje. Jan Svěrák chtěl natočit film, ve kterém budou přírodní kulisy, toužil se sklonit k zemi a točit v mechu a kapradí, chtěl přírodní komparz, takže dle oficiálních zpráv byla nejhorší spolupráce s plachými veverkami, nicméně mravenci, brouci a zejména ptáci s hnízdem plným vajíček na poskakujícím vleku za traktorem jistě nebyly lehkým oříškem. Je tu vidět obrovská titěrná práce s loutkami, s počítačem a není divu, že se původně plánované točení protáhlo více než trojnásobně.
Jsou tu chvíle nabité emocemi i napětím. Kuky, ten rozmazlený plyšáček plný pilin a s umělou srstí bude vržen do reálného drsného světa a bude úspěšný, i když to bude cesta namáhavá. Snad proto, že ho spojí nečekané přátelství se strážcem lesa, jemuž hlas propůjčil právě Zdeněk Svěrák.

Troufnu si odhadovat, že tento film určitě nezapadne do hlubin zapomění české kinematografie a i když se mi zdá na první pohled fascinující a téměř dokonalý, mohla by to být pro tvůrce velká výzva, aby časem stvořili ještě něco lepšího. Tato práce pro ně musela být úžasná výzva!


všimněte si třeba toho, že loutky byly opravdu voděny za provázky, ty pak byly počítačově vymazány. Některé scény jsou složeny z více scén, tak bylo možné, aby v jednom záběru hrálo více postav.
Více informací o filmu:

více obrázků najdete třeba zde:

Babí léto

29. dubna 2010 v 3:22 | čajovna
k tomuto videu netřeba nic říkat, snad jen, že je to verze upoutávky, kterou asi neznáte.... i v zahraničí bylo Babí léto úspěšné.
Není divu.
Pro mě osobně je to film, který přetéká moudrými emocemi, lidskou pošetilostí a  babím létem života.
Herecký koncert všech zúčastněných. Jaká škoda, že už nejsou z větší části mezi námi.
To byli Herci...

 
 

Reklama