Cesty ke zdraví

Srdce v květnu, 2.část.

19. května 2015 v 9:26 | čajovna

V květnu je nejvíce ohroženo srdce. Až donedávna považovali vědci bylinu srdečník obecný za zcela neužitečnou. Výzkum však prokázal, že pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin, které bývají spouštěčem srdečních infarktů. Srdečník zrychluje pohyb krve, transformujje sraženinu a potlačuje bolest.
Má pověst byliny s účinkem dlouhověkosti. Podle dávné čínské legendy se muž, vyhnaný za přestupek z vesnice, usídlil v údolí s rostoucím srdečníkem a dožil se 300 let. Srdečník je jemná bylina obzvlášť vhodná pro starší pacienty. Je 3-4x účinnější než kozlík lékařský. V duchovní rovině pomáhá těm, kdo si berou vše moc k srdci. Rostlina pomáhá snižovat vysoký tlak, celkově tonizuje srdce, léčí srdeční arytmie nervového původu a hyperfunkce štítné žlázy. Je účinná při nespavosti, úzkostných stavech a depresích. Podporuje močení, pomáhá při bolestivém močení s malým množstvím moči s otoky. Již anglický bylinář 17.století Nicholas Culpeper napsal: "Není lepší byliny, která by odňala závoje smutku srdce a stvořila šťastnou a radostnou duši. Je dobrý při palpitacích, mrákotách a mdlobách - to je také důvod, proč mu bylo dáno cardiaca. Dále má zklidňující vliv na dělohu, je výtečným pomocníkem při bolestivém porodu a na vyvolání menstruace."
Kontraindikace: těhotné, děti do 2 let, lidé s poruchou srážlivosti krve.

Poznámka: O další informace a kurz si můžete napsat do čajovny: cajovnaprozeny@centrum.czZdroj: Jiskra Benešov

Srdce v květnu, 1.část.

16. května 2015 v 10:01 | čajovna

V květnu je nejvíce ohroženo srdce. Jedním z nejlepších léků jsou květy hlohu. Hloh posiluje srdce několika způsoby. Otvírá srdeční arterie a zlepšuje zásobování srdečního svalu krví. Tím je srdce posilováno a následně bije silněji a účinněji. Výsledně se zvýší schopnost srdce pumpovat krev, což je velmi důležité při městnavém srdečním selhání. Charakteristickými příznaky městnavého srdečního selhání je vznik otoků po celém těle a po mírné námaze zrychlený dech. Hloh rozšiřuje i ostatní cévy v těle, čímž umožňuje snadnější oběh krve s menšími nároky na srdeční sval.
Rostlina pomáhá léčit některé typy srdečních arytmií a snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Podle vědeckého výzkumu se stav pacientů s městnavým srdečním selháním po užívání hlohu zlepšil stejně jako v případě užívání klasických léků. Během užívání hlohu se zlepšuje u nemocných pacientů i tělesná výkonnost až šestinásobně. Výzkum neodhalil u hlohu vedlejší účinky. Hloh optimalizuje srdeční tep, snižuje pravděpodobnost vzniku zápalu plic, působí preventivně proti vzniku srdečních komplikací u pacientů s chřipkou a zápalem plic, posiluje a uklidňuje nervovou soustavu. Kašovité obklady z hlohu lze aplikovat při angíně pectoris, srdeční neuróze, ústřelu a revmatismu.
Zdroj: Jiskra Benešov

Žlučník v březnu

31. března 2015 v 14:54 | čajovna

V březnu se zaměřujeme na podporu žlučníku - "tiskového mluvčího jater" a v dubnu na samotná játra. Stav jaterní tkáně zlepšuje Schizandra čínská - Klanopraška. Extrakt plodů zvyšuje kapacitu jaterního antioxidačně-detoxikačního systému.
V současnosti je v Číně používán jako účinné hepatoprotektivum, které významně normalizuje jaterní funkce. Stimuluje regeneraci a zvyšuje průtok krve játry. Schizandra se užívá jako stimulans a tonikum při fyzickém a psychickém vyčerpání. Je proto vůbec vhodná pro sportovce. Podávají po jejím užívání lepší výkony. Čaj z listů nebo plodů posiluje nervovou soustavu, odstraňuje deprese, pocity úzkosti a únavy. Působí jako adaptogen. Zabraňuje, abychom podlehli stresovým situacím. Zvyšuje odolnost organizmu vůči vyčerpání a vysokým nebo nízkým teplotám prostředí. Zlepšuje sluch a ostrost zraku, zejména v šeru.
Schizandra má i čistící účinek. Podporuje vylučování nepotřebných látek z těla, například kyseliny močové. Zlepšuje metabolismus a posiluje činnost krve. Pomáhá též při revma a cukrovce, protože snižuje hladinu cukru. Upevňuje krevní tlak a pozitivně ovlivňuje cévní systém. Posiluje imunitu a ve vyšších dávkách zvyšuje krevní tlak. Schizandra je obsažena ve většině čínských bylinných směsí ke zdokonalení kůže směrem zevnitř. Stahující účinek schizandry přispívá k lepšímu uchovávání vody v kůži. Vyhlazují se vrásky a kůže má jemnější strukturu pórů. Vzhled kůže je rovněž ovlivněn tím, jak blahodárně působí na čištění krve a tonizaci plic. Pokožka se rozjasní a dorůžova prokrví.
Při vnějším použití chrání olej ze semen před poškozením slunečním zářením a větrem. Při kožních vyrážkách, podráždění kůže, při kopřivce a ekzémech se v Číně podává medicinální víno ze schizandry. Bobule prospívají také vlasům a nehtům. Plody se v Číně považují za klasické plicní tonikum a předepisují se při suchém a chronickém kašli a dechové nedostatečnosti. Podporují také vyměšování plicního hlenu, a používají se dokonce i při tuberkulóze plic a astmatu. Antioxidanty mají preventivní účinek na alergické reakce v důsledku znečišťování ovzduší.Zdroj: Jiskra Benešov

Cibule proti chřipce

5. března 2015 v 14:00 | čajovna

Cítíte se unavení, kýcháte, kašlete, bolí vás klouby a vlastně celé tělo? Pravděpodobně na vás "leze" chřipka. Nebo, jak by řekl Kuba Dařbuján, to je moribundus. Nejrychlejší rada je, zajít k lékaři. Chcete-li své zdraví podpořit i přírodními prostředky, pak cibule v chřipkovém období je přesně to pravé. Je to plodina, která nás dozajista dokáže rozplakat, v kuchyni si to bez ní nedokážeme představit, ale také nám velmi pomůže. Její každodenní zastoupení v našem jídelníčku by mělo být samozřejmostí. Přestože je téměř z 90% tvořena vodou, její pevné složky jsou hotovým herbářem zdraví. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E, K, má velký obsah
bílkovin, cukrů a minerálních látek. Z těch především draslík, vápník, fosfor, sodík, železo, síru a fluór. Složky obsažené v cibuli působí antioxidačně, snižují krevní tlak, rozšiřují cévy, stimulující srdeční činnost a zabraňují houstnutí krve. Cibule dále obsahuje látky, které rozpouštějí krevní sraženiny, tzv. tromby. Celkově se dá říci, že cibule udržuje srdce a cévy v dobrém stavu a zaručuje jim mladost. Dokonale podporuje účinek vitamínu C při nemocech dýchacích cest a zápalu plic. Cibule má také silné antibakteriální účinky a zabraňuje infekcím.
Odbourává pozůstatky dusíku, udržuje hladinu cholesterolu v přijatelných hodnotách a podporuje krevní oběh i činnost ledvin. Zmírňuje také poruchy trávení a vyhání bakterie ze střev. Při rýmě a nachlazení je doslova nepostradatelným pomocníkem. Uvolňuje nos a celkově usnadňuje dýchání nejen přes den, ale hlavně na noc. Účinné látky cibule pomáhají vykašlávat nahroněný hlen. Cibulový čaj z dob našich babiček přetrval dodnes. Vyzkoušejte však také cibulové ponožky. Najemno nakrájenou cibuli vložte do ponožek, nahřejte nad párou, nikoli v mikrovlnce, natáhněte na nohy tak, aby se cibule dotýkala celých chodidel a zalezte pod peřinu. Po několika hodinách této cibulové ponožkové lázně se budete cítit jako rybičky.
Lidé mají suchou a unavenou pokožku, ocení její schopnost ji hydratovat. Je právem nazývána všelékem. I nespavci po ní rádi sáhnou, velmi dobře totiž pomáhá při poruchách spánku a uklidňuje nervy. Cibule obsahuje látky vyvolávající radost (endorfiny) a reguluje produkci stresových hormonů. Tyto skutečnosti ve vás jistě vyvolávají dojem, že cibule je zázračná plodina. Nemýlíte se, skutečně je.

Zdroj: Jiskra Benešov

Staré dobré zelí

16. února 2015 v 11:43 | čajovna

Zelí mnozí nazývají jen obyčejnou zeleninou, ale opak je pravdou. Je to zelenina považovaná za lék již od starověku. Antičtí Římané zelí dokonce povýšili nad všechny zeleniny, a to nejen v kuchyni, ale i v léčitelství.
Je velmi zdravé kvašené, ale i syrové. Zelí vydrží dlouho čerstvé a je poctivou zásobárnou vitamínů, pro lidské tělo vyjímečně a všestranně prospěšnou. V zelných listech najdete především velké množství vitamínů C a K. Je cenným zdrojem vitamínu E a draslíku. Dále obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. V listech nechybí ani beta-karoten, kyselina listová a tiamin. Zelí se přičítají hojivé účinky při žaludečních vředech, protože obsahuje látku zvanou S-metylmetionin, která zřejmě urychluje zacelování vředů a zmírňuje bolest. Kysané zelí vděčí za svou chuť bakteriálnímu kvašení. Díky mléčnému kvašení má kysané zelí příjemnou chuť, ale i již zmíněný pozitivní vliv na zdraví. Pro trávení je ještě prospěšnější nežli v syrovém stavu, nezpůsobuje totiž nadýmání. Užitečné mikroorganismy, které se v kysané zelí nacházejí, podporují zdraví prospěšné bakterie ve střevech a ty zase usnadňují zažívání, vstřebávání živin a vitamínů řady B.
Pravidelná konzumace preventivně působí i proti některým, u nás častým nádorovým onemocněním, například tlustého střeva. Pokud několikrát za den slupnete zelný list, prospějete svému tělu více, než-li multivitaminovými tabletami. Labužníci dávají přednost tuzemskému kysanému zelí. Většinou se totiž koření speciální směsí, ušitou přímo na naši chuť. Hlavní rozdíl spočívá v různých odstínech chuti, červené je výraznější než bílé. Má i vyšší biologickou hodnotu, bílé zase méně kalorií. Červené zelí je navíc bohaté na antioxidanty antokyany. Zvláštní kategorii představuje zelí kysané s lahodnĚ pikantní chutí, kterou získalo právě bakteriálním kvašením. Nelze zapomenout ani na šťávu, která vznikne jeho kvašením. Stačí jen pár lžiček a zelňačka či segedínský guláš postoupí do kulinářské extraligy. Za starých časů se zelí dokonce sušilo do zásoby.
Jak je patrné, bez zelí by byl prostě svět ochuzen o spoustu kvalitních receptů. Jak řekl klasik, nehodí se totiž snad jen ke zmrzlině.

Zdroj: Jiskra Benešov

Jak bojovat s nachlazením

16. prosince 2014 v 8:30 | čajovna
Příznaky nachlazení jsou nejčastěji vyšší teploty, bolest hlavy, na plicích, v krku, svalů, únava, kýchání, rýma a kašel. Důležitá je prevence v době epidemie se vyhýbat většímu shromáždění lidí, upravit stravovací režim, podpořit imunitu dostatkem vitamínu C a pít dostatek tekutin, aby se dostatečně vylučovaly toxické látky z těla. Je potřeba vyloučit ze stravy veškeré zahleňující potraviny, především mléčné výrobky. Podle tradiční čínské medicíny je potřeba se zaměřit při nachlazení na podporu ledvin. Přikládáme na oblast ledvin rozmačkanou cibuli, obklady z tymiánu, majoránky a kopřivy. Pro podporu imunity se osvědčilo užívání tinktury z echinancey. Vysoké dávky vitamínu C mohou zvrátit průběh onemocnění. Cibule a česnek uvolňují nos.
Trvání nemoci pomůže zkrátit zinek. Je obsažen v játrech, červeném mase, vejcích a semenech dýně, ale spíše je doporučován několika denní půst s přídavkem zinku v tabletách. Pro vypocení volíme potopudný čaj s obsahem lipového květu a černého bezu. Nos můžeme propláchnout přesličkovým odvarem a nakapat do nosu šťávu z aloe vera. Přibolestech v krku kloktáme šalvějovou tinkturu rozpuštěnou ve vlažné vodě. Teplotu se nesnažíme snižovat, pokud nepřekročí 39°C. Při vysoké horečce přikládáme studené až ledové zábaly několikrát za sebou na trup, aby horečka rychle poklesla. U dětí je můžeme dát kromě trupu i na čelo. Po snížení teploty ponecháme nemocného dobře osušeného ve vyvětrané místnosti při pokojové teplotě.

Zdroj: Jiskra Benešov

Péče o pleť v zimě

6. prosince 2014 v 11:45 | čajovna


Zima sice ještě nezačala, ale chcete-li mít hezkou zdravou pleť i v chladných, mrazivých dnech, je třeba o ni pečovat stále. Každé roční období má svá specifika a tomu bychom měli přizpůsobit i momentální péči o celé tělo a zejména o pleť, ale také ruce. Přestože někdo zimu vyloženě miluje, již jen málokdo by mohl být spokojený s účinky nevlídného počasí na svou pleť.
Jistě se v tomto období chystáte na adventní akce, předvánoční úklid a jiné věci s předvánočním časem spojené. Čeká vás shon, nakupování, ladění pohody do posledního detailu, ale rozhodně byste neměli zapomínat na sebe. Důkladná péče se vám rozhodně vyplatí. Krátké a náhlé výkyvy teplot naší pleti rozhodně neprospívají. V zimě je největším rizikem pro pleť suchý mráz a rychlá změna teploty. Pokožka je vysušenější,narušenější, citlivější a činnost mazových žláz bývá utlumena. Kožní cévy se stáhnou a tím se sníží zásobování kůže živinami. Vyjdete-li z přehřáté místnosti ven na mráz, velký tepelný šok způsobí na naší pokožce mikro trhlinky, které se postupně projeví zvýšeným šupinatěním, olupováním, svěděním a zarudnutím. Velký mráz způsobuje dehydrataci pokožky.
Zejména v zimním období bychom měli používat kvalitní krémy. Při ošetření pleti však nepoužívejte hydratační gely nebo gelo-krémy. I u mastnějších typů pleti jsou pro chladné a mrazivé období vhodné krémy typu voda v oleji, tedy mastnější krémy. Pro velmi suchou pleť nebo na hory používejte ochranná emulze s panthenolem. Ty vaši pokožku před extrémním počasím velmi dobře ochrání. Letní nemastící přípravky na zimu vyměňte za mastnější krémy. Vhodné je zvolit péči přímo určenou pro zimní období, která obsahuje
též UV filtr. Samozřejmě je dobré řídit se dle typu vaší pleti. Pokud je vaše pleť sušší, krémy určené pro mastnou pleť nejsou dobrou volbou. Nezapomínejte kromě tváře také na krk a dekolt. Nepoužívejte pleťové vody s alkoholem, aby nedošlo k dalšímu vysušení pleti. Věnujte své pleti i odbornou kosmetickou péči. Nezapomínejte i na důkladné ošetření rtů a rukou, aby nedošlo k popraskání.
Nezbytné je dodat tělu tolik potřebné vitamíny. Dbejte tedy na jejich přísun jak ve stravě, popř. můžete zvolit i doplňky prodávané v lékárnách. V tomto období jsou potřeba zejména vitamíny A, C a E. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu. Pro svou duševní pohodu si dopřejte relaxaci a věnujte se všemu, co vás baví. Tak žádný zimní splín nebude mít nejmenší šanci.Zdroj: Jiskra Benešov

Tlusté střevo v prosinci

3. prosince 2014 v 8:59 | čajovna
V prosinci máme nejvíce zatížené tlusté střevo. Podle čínské medicíny pokud není v pořádku tlusté střevo, nejsou v pořádku ani dýchací cesty. Spodní ret nám signalizuje, v jakém stavu máme tlusté střevo. Například suché rty značí málo zvlhčené tlusté střevo. Tlusté střevo nesnáší sucho, má rádo vlhko. Chlad v něm způsobuje průjmy, horko zácpu. Chlad způsobuje konzumace studené nebo syrové potravy. Horkost způsobuje konzumace pálivých pokrmů a nadměrná konzumace alkoholu. V tlustém střevu se ukládají následující emoce: strach, obavy, zatvrzelost, panovačnost, lpění, nepřizpůsobivost. Známkou hemeroidů je tvrdohlavost a neústupnost.
První pomoc při pálení žáhy, nadýmání a říhání je přijímanou potravu důkladně rozkousat a rozmělnit na kaši.
Zdroj: Jiskra Benešov

Energie pro srdce a mozek

3. prosince 2014 v 8:56 | čajovna


Vlašské ořechy jsou naše nejznámější a nejoblíbenější oříšky a patří mezi potraviny s léčivými účinky. A to dokonce velmi významnými. Vlašský ořech má tak vysoké výživné hodnoty, že dokonce převyšuje výživnou hodnotu hovězího masa. Vlašáky jsou sice doslova nabité tuky (62% jeho hmotnosti), ale řadí se mezi nejhodnotnější potraviny vůbec. Naopak obsahují jen velmi malé množství cukrů, což ocení zejména diabetici. Jsou významným zdrojem energie a jsou doporučovány jako doplněk stravy studujících, duševně pracujících, těžce fyzicky pracujících i malých dětí.

Plíce v listopadu, 3.díl.

28. listopadu 2014 v 14:14 | čajovna
Podle tradiční čínské medicíny bývají v listopadu nejvíce zatíženy plíce. Plíce bývají často přirovnávány k rozvětvujícímu se stromu. Trachea (průdušnice) je jako kámen dopravující vzduch do bronchů, velkých větví transportující vzduch do plic a z plic. Z hlavních bronchů vycházejí bronchy pro jednotlivé plícní laloky a ty se dále větví, až se změní v tenoučké bronchioly, na něž teprve nasedají hrozny jemných váčků - alveolů - kde dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého mezi plícemi a krví. Dýchání je automatická činnost, kterou považujeme za samozřejmost, dokud se něco nepokazí a nezačneme lapat po dechu. Pocit dechové tísně, záchvaty sýpání při výdechu, kašel a dušení a nafialovělé rty nebo prsty, to jsou nejzjevnější příznaky bronchiálního astmatu.

Prevence:
-otužujte se procházkami na čerstvém vzduchu,
-pijte čaj nebo užívejte tinkturu z echinaevy,
-při zánětu pijte čaj z kořene lékořice a ibišku, divizny nebo amerického jilmu.

Plíce v listopadu, 2.díl.

11. listopadu 2014 v 16:41 | čajovna

Podle tradiční čínské medicíny jsou v listopadu nejvíce ohroženy plíce. Pro léčbu kašle, respiračních potíží, zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích a astma se užívá květ podbělu lékařského. Pomáhá rozpouštět a uvolňovat usazený sekret a potlačuje zánět. Tím usnadňuje vykašlávání a urychluje léčení. Jeho do široka rozvětvené cévy připomínají rozvětvení průdušnic. Na základě této signatury nachází podběl odjakživa uplatnění v čajových směsích při astmatu nebo bronchitidě.
Užívá se ve směsi max. 15% v kombinaci např. s tymiánem, květem černého bezu, divizny, listem jitrocele. Jako kloktadlo užíváme nálev nebo odvar při zánětech dásní a bolestech v krku. Podrcenými listy obkládáme prsa při léčbě plicních a průduškových onemocněních. Dále na postižené klouby, ekzémy, zanícené žíly, pásový opar. Nezanedbatelný je účinek podbělu na léčbu lymfatických onemocnění, dyspeptických obtíží spojených s průjmy, při poškozený jícnu a žaludku, po užití koncentrovaného alkoholu, horkých pokrmů a nápojů nebo jako lék po polknutí kyselin nebo alkálií.
Kontraindikace: těhotenství.
Podběl se nesmí užívat samostatně a dlouhodobě. Mohl by mít škodlivý účinek na játra.

Zdroj: Jiskra Benešov

Plíce v listopadu, 1.díl

9. listopadu 2014 v 9:31 | čajovna

V listopadu jsou nejvíce ohroženy plíce. Mezi nejlepší byliny na dýchací ústrojí patří lékořice lysá. Působí bakteriostaticky a antivirově. Uklidňuje sliznice dýchacího ústrojí, rozšiřuje průdušky a uvolňuje hleny. Skvěle působí na bronchitidu, katary dýchacího ústrojí a astma. Svými hormonálními účinky lékořice zlepšuje alergická onemocnění, např. urtiku a alergodermatózy.
Dlouhodobě se užívá při nedostatečné činnosti kůry nadledvinek - Addisonova choroba. Pomáhá v klimaktériu, kdy bývá pociťován nedostatek hormonů při endometrióze, cystách na vaječnících a menopauzálních depresích. Močopudný vliv drogy se uplatňuje v léčbě revmatismu a dny. Reguluje hospodaření organismu s vodou a minerálními látkami. Léčí žaludeční vředy, zlepšuje chuť k jídlu a též se užívá jako projímadlo.
Dříve se lékořice kromě do cukrovinek, likérů a sirupů přidávala do piva jako pěnící přísada a jako barvivo do leštidel, inkoustu a malířských barev. Dnes se s její pomocí upravuje chuť léků a tabáku.
Kontraindikace: vysoký krevní tlak, steroidy, chemoterapie, kortikosteroidy, orální antikoncepce, diuretika, těhotenství.


Zdroj: Jiskra Benešov

Podzimní bobule

30. října 2014 v 9:05 | čajovna

Také nejste příznivci uměle vyrobených průmyslových vitamínů a dáváte raději přednost vitamínům přírodním? Nechce-li se vám však denně konzumovat kilogramy a kilogramy ovoce a zeleniny, vsaďte na bombu největší - rakytník řešetlákovitý.
Podzimní bobule patří mezi velmi cenné dary přírody, je to díky širokému spektru jejich blahodárných účinků na naše zdraví. Zejména zmíněný rakytník, jehož plody jsou přirozeným koncentrátem řady nejdůležitějších vitamínů. V žádném případě tím nechci snižovat důležitost vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek obsažených v čerstvém ovoci a zelenině. Ovšem pokud chcete své tělo dostatečně zásobit těmito důležitými prvky, posílit imunitu a chránit organismus před různými neduhy jsou drobné oranžové bobulky
pichlavého stříbrolistého keře ideální volbou.
Rakytník řešetlákovitý není v tomto ohledu žádnou novinkou, ba právě naopak. Je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení. Záznamy o jejích léčebných účincích vedou až do starého Řecka. Mimořádné léčivé účinky tohoto keře, u nás mnohdy pěstovaného pouze pro okrasné účely, byly u nás donedávna přehlíženy. Zářivě oranžové plody rakytníku mají vysoký obsah vitamínů. Obsahují provitamín A, dále vitamíny B1, B2, B6, vitamín C, D, E, K1 P a F. Obsah vitamínu C je však závislý na odrůdě, přírodních podmínkách značně kolísá. Dalšími cennými látkami, které v drobných plodech naleznete, jsou hořčík, železo, draslík, mangan, bór, kyseliny, pektiny, třísloviny a oleje.
Rakytník má značné biostimulační účinky, je úžasným přírodním prostředkem na posílení imunitního systému, zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci organismu a působí proti virům, bakteriím i plísním a je velmi vhodný při rekonvalescenci.
Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, reguluje krevní oběh, rozpouští hleny a stimuluje činnost jater a plic. Pomáhá tedy při nachlazení, chřipce, plícních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné. Je také schopný tlumit bolest. Zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i protinádorové účinky. Používá se k léčbě ekzémů i hemeroidů. Masti vyrobené z drobných plodů rakytníku regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách.
Lidová medicína praví: užíváte-li lžičku rozemletých plodů 2x denně, veškeré neduhy se vám vyhnou. Čajem ze sušených plodů rozhodně nic nezkazíte. 2 pol. lžíce bobulek povařte 5minut, poté odvar sceďte a můžete popíjet. Popř. lze dochutit medem.

Zdroj: Jiskra Benešov

Nepodceňujte kozí mléko

12. října 2014 v 7:20 | čajovna

Kozí mléko bylo od pradávna považováno za elixír mládí, krásy a dlouhověkosti, jehož účinky jsou podloženy i vědeckými studiemi. Dodnes mnozí horalové kozí mléko s bylinkami používají k výrobě léčebných mastí.
Kozí mléko je biologicky významná tekutina, která má odlišné složení než kravské mléko. Obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny (kasein, albumin, globulin), velmi hodnotné a lehce stravitelné tuky a minerály jako jsou vápník, draslík, hořčík, sodík, fosfor, měď, zinek, mangan a chrom. Z vitamínů pak A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovou.
Má pozitivní vliv zejména při onemocnění trávicího traktu, na bolesti kloubů, artrózu, dnu, revmatismus, kde vykazuje protizánětné účinky, posiluje imunitní systém, chrání před škodlivými vlivy životního prostředí. Obsahuje mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují činnost jater. Je výborným pomocníkem při alergiích i kožních onemocnění. Lidé trpící alergií na kravské mléko, by měli sáhnout po kozím mléku. Bílkovina v něm obsažená je totiž mnohem lépe snášena a nepůsobí problémy dospělým ani dětem.
Tato bílá tekutina pozitivně působí na náš organismus nejen vnitřně, ale i vně. Alžběta Bathory "Čachtická paní" se podle pověsti koupala v krvi mladých dívek, aby omladila tělo a duši. Těžko říci, zda jí koupele skutečně pomohly. Pozitivní účinky koupelí v syroutce z kozího mléka jsou však vědecky prokázané. Mají kladný vliv na kožní ekzémy a jiné kožní problémy. Při této kůře je však nutné se vyvarovat konzumaci kravského mléka i výrobků z něj. Také je prokázáno, že pravidelná konzumace kozího mléka působí preventivně proti nádorovým onemocněním. U onkologicky operovaných pacientů se snížilo riziko nového propuknutí choroby. Ženy trpící migrénou mají šanci ji vyléčit nebo se jejich stav výrazně zlepší, když kravské mléko a výrobky z něj zcela nahradí kozím mlékem. Stejně dobře působí i na nervovou soustavu, stres, úzkost a poruch koncentrace.
Kozí mléko má svou výraznou specifickou chuť i vůni, která je pro mnohé odtažitá, ale vězte, že jeho účinky ocení každý. Chcete-li něco udělat pro zlepšení své kondice, udržení mladosti vašich buněk a zvýšení obranyschopnosti organismu, měli byste v pravidelných časových intervalech provádět 4-6 týdnů kůru kozím mlékem, během které byste každý den měli vypít alespoň půl litru tohoto "zázračného" přírodního elixíru.

Zdroj: Jiskra Benešov

Trápí vás inkontinence?

4. října 2014 v 6:53 | čajovna
Mnoho lidí trpí tím, že nemohou udržet moč. Může dojít k bezděčnému močení, při chůzi z kopce, za deštivého počasí, po operaci prostaty, poklesem orgánů (např. po porodu) atd. Příčiny mohou být různé. Podle tradiční čínské medicíny je příčina poklesu orgánů ve slezině. V případě ostatních potíží s močením je příčina v ledvinách.
Osmdesát procent lidí řeší pokles orgánů a následnou inkontinenci operací. Je to pohodlné, ale operace není nevyhnutelná. Na inkontinenci pomáhá nejenom cvičení, ale změna jídelníčku, životního stylu atd. Cvičení se netýká pouze žen, ale i mužů. Cvičením se vyhnou problémům s prostatou a růstu pivních břich.
Na inkontinenci kromě cvičení pomáhají koupele z řebříčku a přesličky. Pokud máme k dispozici bylinky, stačí obyčejná kuchyňská sůl na koupele i na obklady ledvin. Do plátěného pytlíku s uzávěrem na suchý zip vložíme nahřátou sůl a přiložíme na oblast ledvin. Opakujeme každý večer do vymizení inkontinence. Oblast močového měchýře se potírá esencí z pastuší tobolky, neboť oživuje svalstvo zvenku. Na vnitřní užívání pomáhá čaj z listu medvědice, celíku zlatobýlu a přesličky.
Po psychické stránce inkontinence znamená neschopnost snášet tlak. Vše odchází spontánně. Moč, voda života, uniká. Je potřeba se dostat do proudu života a spontánně ji nechat plynou. Opět být dětmi, které nechávají vše bez kontroly probíhat a žijí v dané chvíli, aniž mají starosti.

Zdroj: Jiskra Benešov

Žaludek v říjnu - Vachta trojlistá

1. října 2014 v 7:59 | čajovna

V říjnu je nejvíce ohrožen žaludek. Čistým amarem a nejlepší bylinou na trvalou žaludeční nevolnost je bylina Vachta trojlistá. Roste na kyselých slatinách, rašelinných loukách, u pramenišť i na mokrých píscích. Patří mezi chráněné druhy a u nás je poměrně vzácná. Pití čaje z vachty se doporučuje před každým půstem nebo hladovkou. Bezprostředním účinkem na žaludeční sliznici zlepšuje sekreci žaludeční šťávy a peristaltiku střev. Její účinek tudíž není závislý na reflexním působení přes chuťové receptory.
Terapeuticky se droga uplatňuje při nedostatečném nebo nepravidelném vylučování žaludeční šťávy, při špatném trávení a nechutenství. Vachta bývá součástí bylinných směsí proti kolikám, zácpě, žloutence a onemocnění jater. Silně tlumí nauzeu při těžších formách žaludeční neurózy. Pomáhá při anorexii. Je jednou z mála bylin, které mají vliv na zlepšení tvorby červených krvinek. Pomáhá při zánětu močového měchýře a břišní vodnatelnosti. Považuje se za nervinum, proto tvoří složku čajovin podávaných při migréně a bolestech hlavy.
Hořká šťáva z vachty se užívá při nachlazení, horečce, zimnici, kašli a k posílení obranyschopnosti. Zevně se zápar z vachty užívá k omývání vyrážek, hemeroidů a vředů.Zdroj: Jiskra Benešov

Rozhovor na téma vitariánství

13. srpna 2014 v 8:40 | B.Hejný
Před časem jsem zde zveřejnil článek o vegetariánství. Náš seriál o zdravé výživě pokračuje dalším dílem o vitariánství, nebo-li syrové stravě. Je to vlastně rozhovor na toto téma s dlouholetou, aktivní vitariánkou Radkou Zrůstkovou, která zároveň vydala knihu o tomto způsobu stravování.


Rozhovor vede R. Petříčková:
Radko, jak jsem již psala v mnoha článcích o této knize, Vás k vitariánství v podstatě dovedla cukrovka. Rozhodně nevypadáte na člověka, který by byl tím prvním z ohrožených. Jako dítě jste moc nejedla, taková malá brethariánka,… proč zrovna tahle nemoc? Nekladla jste si někdy tuto otázku, pátrala jste po důvodech, proč Vaše tělo začalo špatně zpracovávat cukr?

Současná medicína asi nemá odpovědi na tyto otázky, protože já jsem se od lékařů, kterých jsem se zpočátku ptala, nic nedověděla. A tak jsem hledala a ptala se i jinde a nyní se ptám hlavně svého nitra. Ono je vlastně jedno, o jakou jde nemoc, nyní vím, že tělo nám pouze vždy říká, že něco děláme v nesouladu. Učím se stále více být v harmonii se svými buňkami, které jsou tak geniální, že vždy vědí, co mají dělat.

Cítila jste se z hlediska této nemoci nějak výrazně lépe poté, co jste začala jíst zdravě a syrově? Za jak dlouho to bylo?

Během jednoho-dvou dní přišly změny k lepšímu. Bylo to nádherně euforické, protože to skvěle fungovalo. Nyní vím, že to bylo i proto, že jsem z nového způsobu stravování byla nadšená a tím mi moje vnitřní já dávalo najevo, že to je to pravé pro mě.

Roli v této stravě hraje taky nepříliš příjemné období navykání si… tělo protestuje (nebo se detoxikuje?) a mnoho skrytých problémů vychází na povrch, mimo jiné taky akné, lupy a kdovíco ještě, co může ty, což s vitariánstvím začínají, odradit… Jak jste zvládala toto období?

Neměla jsem výrazné projevy detoxikace, navíc jsem byla tak moc šťastná, jak to funguje, že jsem ani neměla problémy s chutěmi. Všechny změny jsem udělala ze dne na den a nedělalo mi to ani nejmenší potíže. Dnes už nejsem tak striktní.
Naopak mi pleť zkrásněla, rozzářila se, vyhladila, zmizela celulitida...Samá pozitiva :)


Zánět močového měchýře

7. srpna 2014 v 7:53 | čajovna
V létě trpí na záněty močového měchýře především ženy vlivem prochladnutí z mokrých plavek a nedostatečné hygieně při pohlavním styku. Zánět se vyznačuje bolestivým až mučivým a častým nutkáním močit. Přičemž bolestivý je zejména konec močení. Moč je zakalena hnisem. V močovém sedimentu se nacházejí bílé a červené krvinky a bakterie.
Léčba bývá dlouhodobá a trvá i několik týdnů. Podávají se byliny s antiseptickými, protibakteriálními a silicovými účinky. Například listy borůvky, plody brusinky, šťáva z řapíkatého celeru, čnělky kukuřice, lichořeřišnice, listy medvědice lékařské, nať přesličky rolní, listy smetanky lékařské, nať vřesu a celku zlatobýlu.
Nejznámější je používání brusinky. Desinfikuje močové cesty, působí jako antibiotikum i na záněty ledvin, je prevencí ledvinových a močových kamenů. Snižuje pH v moči. Vhodná konzumace je v tabletě nebo v macarátu. Zahříváním se účinné látky ničí. V tabletách je účinná koncentrace 20:1. Obsahuje mnoho šťavelanů, proto se při jaterních poruchách nedoporučuje dlouhodobé užívání. V tomto případě volíme léčbu z listu medvědice lékařské.
Dalším účinným lékem je semeno petržele. 3g semene se přelije 250ml studené vody. Po 5 hodinách se scedí a vypije během dne. Současně používáme obklady ze sena. Naplníme plátěný pytlík senem, zahřejeme v troubě a pokládáme na krajinu močového měchýře. Nepůsobit, dokud je teplý.
Zánět močového měchýře bývá příznakem konfliktu mezi udržením a vypouštěním. Člověk je často nucen "příliš brzy" obětovat něco duševně důležitého. Trvale se cítí pod bolestivým tlakem. Je potřeba si tento duševní tlak uvědomit a vyhovět duševním požadavkům. Na jedné straně si zachovat hlavní prvky duševní osobnosti a na druhé straně obětovat duševní odpad, ne duši.

Jak zvířata pomáhají léčit, 2.část

12. července 2014 v 6:55 | B.Hejný
Domácí zvířata pomáhají komukoliv
Domácí zvířata pomáhají osamělým lidem, starým lidem, dětem, lidem s nejrůznějším tělesným i smyslovým postižením, lidem, kteří jsou vystaveni dlouhodobě stresu apod.
Zvíře přispívá k dobré pohodě a k radosti ze života, funguje jako partner pro komunikaci, snižuje pocit osamocení, učí ohleduplnosti a odpovědnosti apod.
Podpořte zdraví a ochranu zvířat.

Jak uzdravují delfíni
Dalšími významnými fyzioterapeuty jsou například mořští živočichové. Mezi nejzámější
patří například delfíni. Delfíni pomáhají člověku odpradávna.
A podle studie Univerzity v Leicesteru dokáží velice dobře působit na člověka i psychicky. Vědci se shodli na tom, že pokud dvakrát týdně duševně nemocní pacienti stráví hodinu ve společnosti delfínů, jejich depresivní stavy se mnohonásobně zmírní. Delfíni mohou zároveň svou přítomností pomáhat i autistickým dětem, které mají problém běžně komunikovat s okolím.

Jak zvířata pomáhají léčit, 1.část

11. července 2014 v 9:01 | B.Hejný
Domácí zvířata chováme a pořizujeme si také proto, že podvědomě cítíme, jak nám pomáhají. Zvířata se cíleně využívají v prevenci proti lidským onemocněním a rovněž mají terapeutický účinek.

V přítomnosti zvířat často zapomínáme na naše starosti, naše myšlenky se rozptylují a my se tolik nezaobíráme sami sebou. Domácí zvířata nás učí péči, pravidelnému režimu i lásce. Zvířata jsou často doporučována lidem jako prevence proti některým onemocněním. Zlepšení stavu dochází např. u celého komplexu onemocnění krevního oběhového systému a srdce.

Jak pomáhají psi
Mezi nejčastější mazlíčky patří psi, kteří pomáhají lidem všestranně. Nejenže se stávají průvodci slepých lidí, používají se při záchraně lidských životů a při asistenci, ale rovněž mají své využití při canisterapii, kde se využívá jejich léčebného potenciálu. Při canisterapii je účelem zlepšit psychický a fyzický stav lidí s nejrůznějšími problémy. Může se jednat o nejrůznější postižení, o starší lidi, děti apod. Psi se hodí téměř pro kohokoliv.Jak pomáhají kočky, hlodavci, ptáci, rybičky
Ne všichni si dovolí věnovat se plně pejskovi. Lásku mohou stejně poskytovat i jiná domácí zvířata. Mezi nejčastější chovaná zvířata patří kočky, hlodavci, ptáci a rybičky. Nejen osamělí lidé a děti mají možnost naučit se péči o zvíře, získat tak možnost určité komunikace a vzájemné sounáležitosti.Popraskané paty

28. června 2014 v 8:03 | čajovna
Mnoho z nás se domnívá, že o nohy není potřeba nějak zvlášť pečovat. Na nohy přeci nikdo nekouká. Jenže to je velký omyl. Zejména v letních měsících, kdy vyměníme uzavřené boty za sandály, pantofle a střevíčky, se projeví naše celoroční péče. A pokud navíc stále nosíte ty samé boty není divu, že vás na nohách trápí kožní problémy v podobě puchýřů, otlaků či praskajících pat. Boty je dobré střídat a také dezinfikovat. To platí u všech druhů obuvi, nejen u uzavřených. Také samozřejmě nezapomeňte na ponožky z kvalitních materiálů. Syntetické vám mohou přivodit nejeden problém.
Pokud vás trápí popraskané paty, nejen, že to není příliš vábné na pohled, ale bývá to i velmi bolestivé. Jedná-li se o drobné prasklinky, můžeme je léčit babskými recepty. Pravidelné drbání pat pemzou je nejlepší prevence, tu by měl mít každý člen rodiny z hygienických důvodů vlastní. Pro léčbu popraskaných pat sáhněte do přírody a vsaďte na bylinky. Např. heřmánek je univerzální a skutečně pomáhá. Vhodná je směs se semeny pískavice anebo komonice s kořenem kostivalu. Je však možno přidat i další rostliny - ovesnou slámu, měsíček, březové listí, lněné semínko či listí jitrocele. Bylinkové koupele fungují nejen jako prevence, ale i jako léčba ve
chvíli, kdy nám již paty praskly. Jestliže si se svými chodidly nevíte rady, navštivte pedikérku, která vám poradí, jak o ně správně pečovat. Pokud ovšem máte větší než kosmetické problémy, je dobré navštívit odborného lékaře.
Nepodceňujte péči o své nohy, nosí vás celý život a jsou vaší vizitkou

Zdroj: Jiskra Benešov

Termoregulace organismu

11. června 2014 v 8:14 | čajovna
Pomalu nastává období léta, koupání a opalování. V této době ovšem bývá nejvíce zatížena termoregulace našeho organismu.
Tělesné teplo vzniká při chemických reakcích v těle (činnost, jater, ledvin, mozku) produkcí některých hormonů, fyzickou aktivitou a vyčerpáním z horka. V tomto období je vhodné pít čaje na posílení jater (např. odvar z lékořice) a podpořit látkovou výměnu např. střídáním teplého a studeného obkladu na břicho. Do jídelníčku zařadíme petržel, mrkev a šťávu z čerstvé zeleniny.
O vylučování škodlivých látek z těla pečuje náš lymfatický systém, podpořte jeho činnost lehkou lymfatickou masáží. Zvýšenou potivostí v letních dnech dokážeme rozeznat, jak je naše tělo zanešeno nesmyslnými přídavky a některými potravinami dnešní civilizované doby. Tělesný pach byl původně signálem k sexuální připravenosti, zatímco pro dnešního člověka je zdrojem nepříjemností. Co s tím? Samozřejmě, můžeme si koupit antiperspirant nebo deodorant anebo se zamyslet nad očistou našeho tělo a vhodnější životosprávou. Na druhé straně si musíme uvědomit, že je třeba tělo nejen čistit, ale v těchto teplých dnech mu dodat zvýšenou dávku minerálů, které se potem vyloučí.
Zkuste se zamyslet nad svými stereotypy. V určitém okamžiku se náš život stává mozaikou celé řady stereotypů. Pokud se jedná např. o stereotyp ve správném stravování a vy sami se cítíte po fyzické stránce dobře, je vše v pořádku. Stereotypy vás mohou přivádět ale také do nevýhody. Určitý sled činností, které se po sobě opakují, se stává brzdou. Jednáme na základě předchozích zkušeností, které jsou uloženy v nás a spínají se podle potřeby. A tak se nedivte vašemu jednání v některých situacích. Je spojenost zkušeností. Podle Lunárního kalendáře budeme v pondělí a úterý ovlivněni znamením vah (ledviny, čistění krve a rovnováha tělesných tekutin). Na nedostatečnou činnost ledvin nás upozorní problémy kloubů, kolen a uší. Vhodné jsou v tento den pevninové a krvečistící čaje. V úterý až čtvrtek nás ovlivní štír (pohlavní a vyměšovací orgány, konečník, sexualita). Vhodná je sedací koupel, cviky na uvolnění bederní páteře a kyčelních kloubů, šťáva ze švestek astrové zeleniny. V sobotu a neděli jsme ovlivněni znamením střelce - stehna, boky, křížová kost a pohyblivost. Vhodná je střídavá sprcha studená - teplá a masáže a sauna. Do jídelníčku zařaďte špenát a brokolici.
 
 

Reklama

Rubriky