Čajové...

Med je dětem zapovězen? Kdože to řekl??? Pediatr? Pošlete ho…(domů)!

30. ledna 2012 v 7:42 | www.popelky.cz, Renata Petříčková

Med je dětem zapovězen? Kdože to řekl??? Pediatr? Pošlete ho…(domů)!

Pod článkem o medové výstavě jsme se v diskuzi dostali k palčivému tématu. A sice moudré radě, kterou si můžete přečíst v časopisech pro maminky i v internetových poradnách pediatrů. Med není pro děti do jednoho roku (někde pro sichr uvádí roky dva či tři) vůbec vhodný, protože může obsahovat botulotoxin, jež může malé miminko zabít.
Samozřejmě, to obyčejně botulotoxin dělá rád či se o to přinejmenším pokusí…
A kdysi jsem nad tím moc nepřemýšlela, ač mi to bylo divné. Sypala jsem hnědé cukry, fruktózy, po lékárnách honila
glukopury… a med ignorovala. Moje škoda, protože to, co obsahuje med, jen tak v lékárně nenajdete. Posuďte sami:

Med obsahuje:

 • · dextríny
 • · oligosacharidy,
  což jsou cukry, skládající se z více než dvou až deseti jednoduchých cukrů
 • · vodu
 • · bílkoviny,
  kterých je v medu 0,1 - 0,5 %. Jejich obsah je různý podle původu medu.
 • · enzymy
 • · inhibin
 • · vitamíny A,
  B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P
 • · vonné látky
 • · barviva -
  karoten, flavony
 • · pylová zrnka
 • · různé
  minerální látky: vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo,
  křemík, mangan aj.
 • · včelí mateří
  kašičku
 • · volné
  organické kyseliny
 • · aminokyseliny


Požádala jsem Evžena Báchora, předsedu Pardubických včelařů, aby se mi pokusil vnést do celé situace a zmatku trochu jasno. Poskytl mi nejen odpovědi, ale i výše uvedené základní informace o medu. Přijde mi, že dobrý med je vlastně pro bakterie neprostupná hmota?


2195ZWY.jpg"Ano, med je především konzervační látka, která zabraňuje množení mikroorganismů. Svým vysokým osmotickým tlakem a složením je antibakteriální a léčivou látkou.

Oproti cukru, který jíme ve velkém množství, včelí med obsahuje převážně monosacharidy, glukózu - cukr hroznový a fruktózu - cukr ovocný. Těchto jednoduchých cukrů organizmus člověka bez jakékoliv zátěže využívá již jako stavební kámen pro růst buňky. Cukr je pro náš organismus v podstatě jedem.

Med je nejen vynikající potravinou, ale dá se využít při léčbě různých nemocí."

Takže určitě i pro děti?

"Med je cennou potravinou ve výživě dětí. Ideálně se v něm doplňují vlastnosti léčebného a výživného charakteru. Med svým obsahem železa a mědi zvyšuje obsa krevního barviva (hemoglobinu) a
podporuje tvorbu krve. Má velký vliv na růst.

Mnozí vědci prováděli různé výzkumy. Např. Wetzel na základě důsledných lékařských pozorování dokázal, že vitamín B12 nacházející se v medu a podávaný v dávkách 10 mikrogramů dětem slabého vzrůstu přispěl k růstu, fyzické síle, zvyšování hmotnosti a k povzbuzení chuti k jídlu.

Dorval (Montreal - Kanada) dělal mnohé pokusy s požíváním medu u dětí. U anemických a tělesně slabých dětí zjistil po podávání 30 g medu denně zvýšenou hladinu hemoglobinu o 8 až 25 % a zvýšení hmotnosti o 2 až 6 kg. Tyto výsledky připisoval kromě cukru obsahu minerálních látek, železa, vápníku, fosforu a enzymů nacházejících se v medu.

Damede zjistil příznivé účinky medu, hlavně u malých dětí při podrážděních a žaludečně střevních zánětech. Přímo
zachraňující účinky měl med při smrtelných průjmech kojenců.

Med se může podávat kojencům už od prvního týdne života v malých dávkách.
Například energetická hodnota kravského mléka je nižší než energetická hodnota ženského mléka. Rozdíl se vyrovnává přislazování 5 - 7 % cukru. Běžně se přislazuje řepným cukrem sacharózou. Tento cukr v porovnání s jednoduchými cukry medu velmi zatěžuje trávicí orgány dítěte. Kromě toho průmyslně vyrobený řepný cukr už neobsahuje vitamíny, enzymy, minerální látky a další vzácné látky nacházející se v medu. Z uvedeného vyplývá opodstatněnost používání medu jako sladidla v umělé výživě kojenců, a to v množství 6 - 8 procent. Z těchto důvodů je vhodné používat ke slazení všech pokrmů dětí, ale i dospělých domácí včelí med."

No, takže pohled z jiného úhlu.
Jsem svým způsobem ráda, že tohle už řešit nemusím, ale kdybych opět někdy stála nad kojencem a přemýšlela, jestli ho "zamedovat" nebo ne, tak bych to asi udělala.Ovšem jen s ověřeným medem přímo od včelaře. Jak nám může říci i selský rozum, pokud je med mnohokrát jakkoliv zpracováván a navíc ředěn cukrem a kdoví čím ještě, je tu zákonitě i prostor pro jakoukoliv nečistotu, tedy i nebezpečné botulotoxiny.

V tuto chvíli jsem zaujala stanovisko, že celá ta aféra a varování před medem je tak trochu podobné jako miliony nežádoucích účinku na příbalovém letáku u léčiv. Může se stát, riziko existuje, tak proto budeme varovat, abychom byly "z obliga".

2196ZDV.jpg
P.S. pokud vím, tak na botulotoxin jsou v extrémní míře citlivé také kočky a veterinářka nám velmi srdnatě radila
ve chvíli, kdy kočka JEN zvracela, ani nepila… abychom jí dali černý čaj s medem! Zcela jistě však měla na mysli ten od včelaře.

Takže - MEDU se nebojte. Pravého medu se bát opravdu nemusíte!!!

Snad jen případné alergické reakce, na toto riziko nesmíme zapomínat, ale to by bylo zase na jiný článek…

Renata
Odkaz na článek a diskuze (je to už trošku starší... ale je to milé a tak jsem Vás o to nechtěla ošidit)

Co nám říká lunární kalendář pro příští dny...

14. ledna 2012 v 13:57 | čajovna
Vybírám z rozsáhlého lunárního kalendáře Aleny Kárníkové...

Neděle a pondělí
15. a 16. ledna 2012

Dny jsou ve Vahách, nedoporučuje se úklid, nepůjde moc od ruky - naopak dobře budou působit očisty organismu i těla. Diety, detoxikační čaje a peelingy na pleť.

Nesoulad v partnerské oblasti se projevuje v těchto dnech v oblasti ledvin. Dávejte si pozor na jejich prochladnutí.

A pokud vás bolí, zamyslete se, jak na tom jste s partnerským vztahem.

Úterý a středa
17. a 18. ledna 2012

Jsme ve Štíru. Pozor na štiplavé a jedovaté poznámky a podezíravost. Přehnanou.

Ženy mohou trpět v tomto období problémy s vaječníky a máte-li menstruaci, patrně bude probíhat "tíživěji" než kdy jindy.

Tělo si zaslouží hýčkající koupele a bude vás méně bolet vytrhávání chloupků.
V domácnosti se věnujte činnostem, které vyžadují trpělivost.

Vydalo nakladatelství Lika Klub, 2011

Bílý čaj - vznešenost mezi čaji

7. února 2010 v 9:07 | čajovna
Snad každý zná čaj černý a zelený. Je to už delší čas, kdy na nás z pultů obchodů útočí čaj bílý. Nemá bílou barvu, jak by se mohlo zdát, ale nálev z bílého čaje je velmi podobný tomu ze zeleného. Je jemný, lehce nazelenalý a má voňavou velmi jemnou chuť. Bez ochucení dokonce může někomu připadat bez chuti, ale jeho vůně je taková...jako letní louka plná sena.

Bílý čaj pochází z čajovníku, jeho původ je tedy úplně stejný jako jeho zeleného a černého bratrance. Dříve byl tak vzácný, že ho směli popíjet jen vznešení vládci a císaři.
Jedná se o vrcholky nejjemějších, ještě bíle ochmýřených vegetačních částí čajovníku, které se sbírají na počátku jejich růstu a věnuje se jim úzkostlivá péče. Proto název - bílý čaj - protože ochmýřené lístky mají bělavý nádech.

Obsahuje snad ještě vyšší podíl prospěšných antioxidantů a má tedy protirakovinové, protiúnavové a povzbuzující účinky na lidský organismus a je považován za nápoj dlouhověkých. Hodí se vědět, že také povzbuzuje imunitu.

Zelený čaj jako pravý pomocník na podzim

4. října 2009 v 16:05 | čajovna
Zelený čaj bojuje proti podzimním neduhům. Látky v něm obsažené totiž mocně stimulují imunitní systém člověk a dokonce se říká, že takový zelený čaj vypitý v úplném zárodku nemoci, tedy právě ve chvíli, kdy na vás něco "leze", dokáže atak nemoci zastavit.

Katechin bojuje na vaší straně
Na vině je katechin, který má silné antibakteriální účinky a dokáže snížit také řádění virů v těle. Jeho protivirové účinky můžete využít v době chřipek (těch pravých, nikoliv nachlazení) a viróz.

Není to však všemocný lék, spolehnout se na něj nemůžete, ale jeho pravidelná konzumace umí
tyto onemocnění alespoň zmírnit.

Na angínu kloktadlo
Máte-li angínu, můžete zkusit také zeleným čajem klokat.

Jaký zelený čaj máte nejraději?

A máte zkušenosti s jeho použitím v době nemoci?

Kvetoucí čaj

10. února 2009 v 17:00 | čajovna

Kvetoucí čaj vypadá jako koule. Ted za suchého stavu.... Potom se stane krásný zázrak.


Doporučujeme servírovat ve skle, protože tam se stane opravdu čarokrásná věc... Po zalití vodou se rozvine jako květ. Jak je to možné, že z beztvaré koule se stane hezký květ nebo něco na způsob ježatého ježka?
 
 

Reklama