Babiččina zahrádka

Rukola vás obohatí

19. března 2015 v 9:55 | čajovna


Rukola či roketa je výtečná jarní salátová rostlina. Má hladké tmavě zelené lístky podobající se pampelišce. Možná i to vypovídá o její lehce nahořklé, štiplavé chute s příchutí hořčice. Její oblíbenost roste mimo jiné také kvůli vysokému obsahu vitamínů a dalším tělu prospěšným látkám. Můžete si ji vypěstovat i doma za oknem, na balkoně či jako řeřichu na vlhčené buničině. Je nenáročná, rychle klíčí a velmi bujně roste. Budete tak mít canny zdroj vitaminu vždy po ruce.
Rukola se pyšní, kromě velmi vysokého vitaminu C, zejména velkým množstvím vitaminu B9, neboli kyseliny listové. Dále obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, vitamín A, E, a menší množství vitamínu K. Z minerálů je bohatá hlavně na vápník, draslík, fosfor a hořčík, obsahuje ale i mangan, železo a selen. Za zmínku jistě stojí také relativně vysoký obsah beta-karotenu. Obecně je ale rukola dobrá pro zdravé trávení, krvetvorbu, na pročištění krve a cév. Funguje jako lék proti únavě a pomáhá i přirozené obranychopnosti organismu. Její léčivé
schopnosti jsou opravdu k nezaplacení. Díky vitamínu C a právě beta-karotenu má rukola dobré antioxidační účinky. Tyto dvě látky neutralizují volné radikály, které by jinak mohly poškodit buňky a způsobit až vznik karcionomu. Beta-karoten společně s vitamínem E snižuje pravděpodobnost zánětu oka a také stimuluje imunitní systém. Rukola odstraňuje plynatost, působí protizánětlivě, normalizuje hladinu cukru v krvi. Preventivně působí proti rakovině a kardiovaskulárním onemocněním. Je také dobrou prevencí proti osteoporóze tím, že zabezpečuje budování kostní hmoty. Jako téměř každá bylina s nahořklou chutí, i rukola pročišťuje a podporuje funkci jater, čistí ledviny a je močopudná. Detoxikuje organismus, dodává tělu energii a podporuje funkci mozku. Je to výtečná zelenina při hubnutí.
Rukola se dává zejména do salátů, dá se však zkombinovat skoro s jakoukoliv zeleninou. Hodí se také k sýrům, těstovinám, na pizzu i do tortilly. Přidat ji můžete také do špaget s česnekem orestovaným na olivovém oleji a sušenými rajčaty. Zajímavé je také pesto z rukoly, česneku, olivového oleje, piniových oříšků a parazánu. Vitamíny obsažené v rukole jsou rozpustné v tucích, měla by se tedy podávat s rostlinným tukem, například olivovým nebo konopným olejem.
Salát rukola můžeme jen doporučit. Její pikantní chuť osvěží nejen smysly, ale i celé tělo. Obzvlášť teď v předjaří, kdy bojujeme s únavou. Zkuste sníst denně porci hořkých zelených lístků, probudí vás z jarní únavy a ještě si pochutnáte.Zdroj: Jiskra Benešov

Šípková růže v září

20. září 2014 v 12:24 | čajovna
V září nastává doba sběru a sušení šípků. Je to doba vhodná k pití šípkových čajů. V tomto měsíci je nejvíce ohrožena slinivka a slezina. Šípky oba orgány příznivě ovlivňují. Neslazený šípkový čaj se doporučuje na čištění krve tj. na úpravu látkové výměny a je vhodný pro diabetiky. Významný je obsah vitamin C, provitamínu A vitamin skupiny B v plodech. V semenu se vyskytuje vitamín E.
Působení šípků je natolik všestranné, že by se měly přidávat do všech čajových směsí. Obzvlášť při chřipkových a jiných infekcích. Čaj se podává při bolestech dýchacích cest a černém kašli. Antibakteriální působení drogy se využívá při léčbě ústní dutiny a hrtanu. Koupele rukou a nohou v odvaru pomáhají při bušení srdce. Květ se pro svoje adstringentní účinky využívá při zánětech trávicá trubice s průjmy a při poruše jaterního metabolism. Flavonoidy mírně zvyšují vylučování žluče a působí i neparně spasmolyticky. Plody pozitivně působí při onemocnění ledvin a močového měchýře, nadměrném děložním krvácení, žaludečních vředech a na snížení hladiny choleterolu v krvi. Šípkový čaj zpevňuje cévy, mírně staví krvácení, tlumí bolest a pomáhá u epilepsie a při křečových stavech. Čaj ze semene se pije při ischiasu.
Během sušení plodů může nastat ztráta 50% vitamínů. Sušení musí probíhat rychle, nejlépe na plechu v troubě, jinak snadno splesniví.

Zdroj: Jiskra Benešov
 
 

Reklama

Rubriky