Duben 2018

Vlastimil Hela: Tajemství bohyní na Žítkové

28. dubna 2018 v 21:27 | R.Petříčková |  Knížky pro ostatní"Jistě žili po svém, jednoduše. Byl to jejich život a většina ani o lepším nevěděla, natož aby po něm toužila a chtěla něco měnit. Na co taky? Kopce, lesy i půda, kterou si od hor a lesů půjčili, jim dávala málo, ale to málo bylo vším, co potřebovali. Hofer, jak je znát z jeho článků, cítil sounáležitost s krajem, do kterého se dostal víceméně za trest. Postupně objevoval jeho kouzlo, a také něco, co mu pod vousy moc nešlo - čarování, magii a Bohyně."

Ukázka, jež asi nejlépe charakterizuje to, do čeho se na více než třista stranách ponoříte. A nevyplavete jen tak… Mám téma žítkovských bohyň spojeno s násilím a odpornostmi, které v této souvislosti byly více medializovány, anebo které mi prostě více a více zůstaly v paměti. Vlastimil Hela se pokusil toto téma tak trochu rehabilitovat a povedlo se mu to na výbornou.

Nebudu snad zacházet do podrobností, protože to bych prozradila to, co tuto knihu dělá nesmírně chutnou a nezapomenutelnou. Snad jen to shrnu tak, že původní záměr vydat jen knihu Josefa Hofera, faráře, který na Žítkové celý život sloužil a veškeré ty bohyně, léčitelky a místní šamanky mě v celé kráse i hrůza ryze mužské celý život před sebou, se změnil v nejen vydanou jeho knihu, ale i v nádhernou mozaiku jiných informací, vlastního výzkumu autora a do textu, v němž úcta, respekt a zdravý nadhled ústí v otázku, proč se už žádné další bohyně nenarodily, proč vymřely a… vlastně si tu odpověď taky najdete samy. Celkem jsem s autorem shodla. Je to škoda, ale… ale možná ta ALE jsou ještě důležitější.
Často se zamyslíte, často zabloudíte nad textem i do vlastních hloubek a možná, jste-li žena, ještě jinými způsoby prožijete to, co je tu psáno. Je to mystika ženství, mystika lidské duše, rovnováhy a velmi těžkého života v horách. Života, kterého by se ale místní za nic na světe nevzdali. A snad i pocítíte proč. Tu hloubku, sounáležitost, která k tomuto kraji neodmyslitelně patří.

A která je tím, co do něj táhne novodobé turisty, kteří přece jen, si z něj kousek odnášejí - jsou-li vnímaví.
"Působnost šeptuch je do značné míry ovlivněna místem, ve kterém vykonávají svou praxi. Šeptuchy žijí v oblasti Podlesí, jež stojí na křižovatce tří kultur: běloruské, ruské a polské. Život zde plyne v provázanosti s církevní lidovou tradicí, což je zajímavý fenomén sám o sobě, a šeptuchy zde mají u místních lidé velký respekt. Člověk, který by nerespektoval místní zvyky, by nikdy nebyl přijat. Jinak jsou ale šeptuchy velmi vřelé a přátelské. Už jen pobyt v jejich přítomnosti je neuvěřitelný zážitek - říká Margaret Charyton.

A jak se vlastně šeptucha stane šeptuchou? Vědma, která cítí, že se blíží její čas, jmenuje svého nástupce. Získaný dar se musí předat. Obvyklou nástupkyní bývá vnučka nebo dcera, pokud k předání nedojde, je smrtí léčitelky tradice ztracena. Šeptucha určuje svou nástupkyni podle určitých individuálních vlastností adeptky… Samotné zasvěcení šeptuchy neprobíhá skrze nějaký zvláštní rituál, většinou jde o prostý rozhovor. Technika léčitelky se pak zlepšuje v průběhu času přes praxi…"

DOPORUČUJI. Opravdu tuhle knihu doporučuji, a to zejména tehdy, pokud vás tohle téma kdysi dávno znechutilo. Tohle je prostě dokument, který dýchá starými časy, nezkreslený současností.

O autorovi:
Vlastimil Hela (1956) pochází z Bojkovic poblíž Moravských Kopanic, kde se na Žítkové narodil jeho pradědeček. Příběhy z moravsko-slovenského pomezí i tamní bohyně ho přitahovaly od mládí a jeho prvními nesmělými literárními díly byly povídky o kopaničářích. Je autorem řady regionálních historických monografií a také publikací Ty jsi moje vstupenka do Nirvány, Umírali i za naši svobodu, nezapomínáme a Hej Joe!
Působí jako mentální kouč a lektor, vede semináře o leadershipu, zvládání času a stresu a komunikaci se zákazníky. Využívá při tom nových poznatků z psychologie, výzkumů lidského mozku a dlouholetých osobních zkušeností.
Publikuje v časopise Regenerace a je hlavním koordinátorem Keltského telegrafu (www.keltskytelegraf.cz)
Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

Jak vypadá šperk inspirovaný planetami a vesmírem? Vítězka Czech Grand Designu to ukazuje v Kutné Hoře

14. dubna 2018 v 2:53 | čajovna |  Výtvarné umění


Šperkařka Nastassia Aleinikava, vítězka Czech Grand Designu, připravila pro kutnohorskou Galerii Středočeského kraje (GASK) výstavu zbrusu nových šperků a brýlí. Instalací pojmenovanou Komety by ráda propojila pozemský a vesmírný život.

Původem běloruská šperkařka Nastassia Aleinikava zvítězila na konci března 2018 v soutěži Czech Grand Design a získala i titul Grand designér roku. Porotu zaujala svou kolekcí brýlí a šperky, jež inspirovala tajemná kniha z doby Rudolfa II.
Pro galerijní prostor Whitebox, který je součástí kutnohorské Galerie Středočeského kraje, připravila instalaci svého zbrusu nového souboru brýlí a šperků. Je ovlivněný superúplňkem, planetami a vesmírem.Důležitou součástí výstavy je zvuková složka pracující s nahrávkami tzv. zlaté desky NASA. Jedná se o zvukové a melodické záznamy na pozlaceném měděném disku o velikosti 12 palců, které ilustrují rozmanitost života a kultury na Zemi. Do kosmu jej vyslali lidé na palubě vesmírných sond Voyager 1 a 2 jako zprávu o naší existenci.
Nastassia Aleinikava výstavou parafrázuje pohled na noční oblohu, vytváří scenérie šperkařských souhvězdí, kombinuje pozemské pečlivě opracované drahé nerosty a nalezené objekty nesoucí stopu lidské paměti, například klávesové plátky ze slonoviny.
Instalací ztvárňuje lidskou snahu o propojení či navázání spojení s mimozemskými světy a prolnutí člověka s univerzem.

Nastassia Aleinikava se narodila v roce 1984 ve městě Mogilev v Bělorusku. Dlouhodobě žije a pracuje v Praze. Absolvovala UMPRUM pod vedením Evy Eisler v ateliéru K.O.V. Kromě limitovaných edic šperků z drahých kovů se od roku 2013 věnuje tvorbě brýlí.

Výstavu Nastassia Aleinikava: Komety můžete v kutnohorské Galerii Středočeského kraje navštívit do neděle 9. září 2018.
Zdroj: https://art-tour.cz


Prodám konferenční stolek OLA

7. dubna 2018 v 9:18 | čajovna |  Inzerce
Prodám konferenční stolek rozkládací sonoma OLA.
Konferenční stolek OLA vás příjemně překvapí svým rozkladem. Lze z něho pohodlně vytvořit jídelní stůl s klasickou výškou 76 cm a rozměrem 180x80 cm.
Šířka900 mm, Výška470 mm, Hloubka800 mm, Váha51 Kg, Celkový rozměr po rozložení [ cm ]180x80Výška stolu [ cm ]po rozložení 76, BarvaDub sonoma, Materiál lamino. Původní cena: 6.140, nyní za 5.692,-.

Kontakt: klub.greslicka@centrum.cz

Náhlé echo: Hravý a naléhavý Michael Rittstein

2. dubna 2018 v 20:03 | čajovna |  Výstavy

Rožnovská galerie CREARS zahajuje letošní výstavní sezónu a hned v jejím úvodu se pochlubí počinem hodným mimořádné pozornosti. Od středy 4. dubna 2018 zde budou k vidění velkoformátová i "klasická" plátna jednoho z nejvýznamnějších současných českých figurálních malířů Michaela Rittsteina.
Michael Rittstein je malířem a dokumentátorem každodennosti v její nejprostší podobě. Základem každého obrazu je kousek reality, který byl odpozorován ze skutečného života.


Již od dob studií tak lze v umělcově tvorbě sledovat zájem o obyčejné prožitky obyčejného člověka v obyčejném prostředí, které však bývají zachyceny ve vždy překvapivých a často delikátních či bizarních souvislostech. S vlastní osobitostí pracuje Michael Rittstein také s obrazovou plochou. Způsob, kterým přistupuje k budování prostoru a objemů připomíná místy spíše práci sochaře. Na plátna totiž nanáší neobyčejně vysoké vrstvy sytých a pestrých akrylových barev, které kromě štětců modeluje špachtlemi či dokonce holýma rukama. Vznikají takto bohatě strukturovaná díla výrazné plastičnosti vzbuzující obsedantní touhu po doteku.
Excentrický rukopis výrazně barevných, kompozičně bohatých a vizuálně silně podmanivých pláten vtahuje diváky svými nekonvenčními náměty do svébytného vizuálního univerza s vlastními poetickými zákony i filosofií. Umělcův vnitřní obrazový svět je poté uskutečňován prostřednictvím nevysychajícího zdroje jeho bezbřehé imaginace, ale také díky umění tyto inspirace zachytit a zhmotnit.
Rittsteinova plátna nepostrádají vtip a anekdotičnost, přesto o nich nelze tvrdit, že jsou prvoplánové či vykalkulované. Ač bývá často zařazován k proudu tzv. "české grotesky", sám sebe definuje spíše jako malíře "lokální historky". Obraz je pro něho především místem k zachycení emocí, ze kterých je údajně poskládán celý náš svět.

Vernisáž prodejní výstavy proběhne v galerii CREARS ve středu 4. dubna 2018 od 17:30 hodin za osobní účasti Michaela Rittsteina. Diváci se mohou těšit také na navazující rozpravu jak nad samotnými vystavenými díly, tak nad obecnějšími otázkami současného umění. Výstava bude trvat do soboty 19. května 2018.


Zdroj: https://art-tour.cz