Vítězství přírody! Nový národní park v oblasti Amazonie

11. března 2018 v 10:54 | Sueneé Universe |  Krajina

Národní rezervace Yaguas leží v Peru v Amazonské nížině a obsahuje mimořádně druhově bohatý biotop. Pro ochranu živočišných druhů a klimtu je to důležitý příspěvěk, jak přizvukují i něměčtí ekologové. Yaguas leží v regionu Iquitos v severovýchodním Peru. Oblast patří k Amazonské nížině, je velice těžce přístupná a extrémně bohatá na živočišné druhy: bylo zde potvrzeno tisíce rozličných rostilnných a živočišných druhů. Mezi nimi také delfín brazilský (říční), vydra obrovská, siréna, jaguár a chápan vlnatý. Své jméno má rezervace podle řeky Yagua, která zde pramení a ústí do řeky Putumayo.Obrovský krok pro přírodu
Díky svojí druhové rozmanitosti a vyjímečné přírodě prohlásila nyní peruánská vláda tuto oblast za národní park. Nyní je v národním parku oblast deštného pralesa "Zona Reservada Yaguas" o rozloze 8.700 čtverečních metrů, to je čtyřikrát tak velká plocha, než je plocha všech národních parků na německé pevnině dohromady.
Národní park Yaguas bude patnáctým národním parkem Peru a jedním z celkem 76 státem chráněných přírodních rezervací. "Národní park Yaguas je jedním z vyčnívajících příspěvků ochrany klimatu a biologické mnohotvárnosti. Toto je grandiozní krok pro ochranu přírody v Peru. Zoologická společnost Frankfurt od roku 2015 finančně podporovala peruánský úřad pro ochranu přírody a podporovala přitom zlepšení ochrany Yaguas a urychlovala proces přeměny z chráněné zóny "Zona Reservada" do dnešní podoby. Bylo to pro nás velice napínavé, být u zrodu a budeme dál nápomocni a budeme stát pří nově zrozeném děťátku významných chráněných oblastí Peru", říká Schenck.

Iniciativa původních obyvatel
Národní park Yaguas je sice neobydlený, ale hodně okolních obcí a společenství závisí na vodních zdrojích tohoto ekosystému, především na rybách. Proto je pro jejich přežití ochrana oblasti životně důležitá. "Na přání sousedních vesnic se jim národní park vrací zpět. Vědí, že park chrání jejich zdroj obživy", říká Schenck. Současnému rozhodnutí předcházel jednoletý proces vyjednávání, na kterém obhajovalo 23 okolních obcí přeměnu rezervace Yaguas "Zona Reservada Yaguas" v národní park.
Obce jako Ampiyacu, Medio und Bajo Putumayo vyzvaly peruanský stát v roce 2017 dokonce k tomu, aby pomohl zabránit v ilegální těžbě dřeva a zlata v ohrožené oblasti Yaguas právě vyhlášením této oblasti národním parkem. Zástupci 23 vesnic a společnství v červnu 2017 připomínali nutnost Yaguas chránit "protože považujeme toto místo za svaté, pro výchovu zvířat a rostlin, a protože chceme Yaguas bez ilegálních aktivit". Ministerstvo životního prostředí Peru v důsledku toho vedlo participativní a demokratický proces konzultací, do kterého byly začleněny všechny zainteresované obce a společenství.

Zdroj: https://www.suenee.cz 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama