Únor 2018

Nové vydání kultovních Pamětí z Fastrova mlýna pokřtili v Dačického domě

26. února 2018 v 20:59 | čajovna |  Reportáž

Ve středu 6. prosince 2017 vyšel v regionálním týdeníku Obzory Kutnohorska článek o křtu knihy Paměti z Fastrova mlýna. Přinášíme doslovný přepis.


V podvečer pátku 24. listopadu 2017 byl úžasně zrekonstruovaný Dačického dům na Komenského náměstí v Kutné Hoře svědkem křtu knihy Marie Vondrové-Fastrové Paměti z Fastrova mlýna. Je to již třetí vydání kultovní knihy, kterou můžeme směle zařadit mezi kutnohorské rodinné stříbro. První vyšlo v roce 1948 s ilustracemi Václava Fialy, profesora Učitelského ústavu v Kutné Hoře. Druhé z roku 2014 i toto aktuální třetí vydání v edici Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International s působivými ilustracemi kutnohorského výtvarníka a pedagoga Vladimíra Císaře.


V kulturním programu, který křest doprovázel, nejdříve vystoupil dětský pěvecký sbor Palášek ze základní školy Jana Palacha. Pod vedením Jiřiny Vlasákové okouzlil přítomné několika lidovými písničkami a svoje vystoupení zakončil stylově, popěvkem Já jsem z Kutné Hory. V průběhu večera, kterým provázel Vladimír Císař, několikrát vystoupil básník, kytarista a zpěvák Pavel Štedrý, ukázky z knihy přednesl herec a pedagog Václav Wendy Veselý. Přítomné mimořádně zaujal dokumentární film Vladimíra Císaře o historii Fastrova mlýna.

Večer byl zakončen vlastním křtem, při kterém Věra Kalousová, jíž byla autorka pratetou, dále výtvarnice, hudebnice a spisovatelka Petra Vychytilová společně s historikem Pavlem Novákem pokřtili knihu růžovými plátky a popřáli jí úspěšnou cestu ke čtenářům.

zdroj: https://art-tour.cz, MIM.


Fotoreportáž: Vladimír Císař namaloval při Skleničce obraz

20. února 2018 v 21:49 | čajovna |  Fotoreportáž

Začátkem února navázala kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery na cyklus pořadů Na skleničku s...do Vinotéky U Sv. Barbory přišel výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař. Zcela zaplněný salónek byl ještě "vylepšen" velkoplošnou obrazovkou a malířským stojanem.

Knihovnice Lenka Frankovicová autora přivítala a potom už začala jízda. Vladimír Císař si očividně celý podvečer užíval, odpovídal na otázky, vyprávěl, bavil přítomné. Často je rozesmál, občas přiměl k zamyšlení. V dialogu s moderátorkou ozřejmil třeba techniku černobílých ilustrací ke třetímu vydání knihy Marie Vondrové-Fastrové: Paměti z Fastrova mlýna, vyznal se, že nejraději tvoří svoje obrazy akrylem. O Pamětech a jejich autorce krátce pohovořila i Věra Kalousová, praneteř autorky.Vladimír Císař připravil a promítnul i několik svých krátkých filmů, bouři smíchu vyvolal dílkem Dálkový mikrofon, u dokumentu, který zaznamenává likvidaci bývalé Avie poznamenal, že je to pravděpodobně jediný ucelený filmový záznam smutného konce proslulé kutnohorské fabriky.
A na tempu neubíral, během večera stihnul i namaloval podklad pro velkorozměrový obraz, na kterém je samozřejmě chrám Sv. Barbory i Fastrův mlýn. Potom podepisoval knihy, pohlednice i faksimile obrazů a v úplném závěru se zamyslel na otázkou, která v současné době trápí mnohé Kutnohořany. Proč historické jádro města "vymírá", končí nejenom zajímavé krámky, ale i místa dlouhodobě spojená s městem, nyní třeba proslulé Knihkupectví U stříbrného groše.


Příjemný večer u dobrého vína, které nabízel kutnohorský vinař Jiří Kocián, pokračoval ještě dlouho po skončení "oficiálního" programu, který Vladimír Císař ozvláštnil i ukázkou ze svojí poetické tvorby...

Vánoční
Jakube, Jakoubku,
díváš se na hloubku.
Na hloubku pod sebe,
a hlavu máš u nebe

Hlavu máš u mraků
tam ve sféře zázraků.
Na nebi tvá hlava ční
v tom čase vánočním!


Zdroj: https://art-tour.cz, MIM.
Kdo hledá bubeníka?

11. února 2018 v 11:09 | čajovna |  Humor

Enrique Barrios: Ami, vnitřní civilizace

10. února 2018 v 15:24 | R.Petříčková |  Knížky pro děti

Potřetí k vám domů přiletí Ami, chlapec z hvězd. A tentokrát nebude sám, zavede vás do světů a příběhů, které budou oproti minulým dílům pestřejší na postavy i události a nezpochybnitelnou roli tu hraje také fakt, že Pedro se nám z malého chlapečka stává už skoro dospělým mužem, a tak i všechna ta témata, která byla často nakousnuta v prvním dílu, stávají znovu aktuálními. Jen s tím rozdílem, že starší chlapec je schopen je vnímat jinak.
A tak tu máme nejen příběhy lásky, ale i akci, příběhy plné napětí, ale i hlubokých duchovních vhledů, které už nejsou tak úplně dětskou knížkou, ale spíše pohádkou pro dospělé.
Jestli jsem si na této knize něčeho všimla úplně nejvíce, tak je to ten jiný odstín příběhu a jiné události, které už jsou poplatny věku aktérů.