Sbohem soudruhu!, ukázka z povídky.

26. června 2017 v 13:59 | Libertus |  Ze šuplíku
Bylo pozdní zářijové odpoledne, hustě pršelo a mráz zalézal hluboko pod kůži. Lidé na ulici se choulili do svých kabátů a třásli se zimou. Stál jsem u okna a díval se na ty bezejmenné davy a přemýšlel, jest-li se chvějí skutečně zimou nebo strachem. Psal se totiž rok 1988 a u moci byla stále ještě KSČ. Náhle se prudce otevřeli dveře a do kanceláře vstoupil kolega, který nesl jakousi složku a ukládal ji do registratury. "Copak tady tak osaměle Honzo sedíš? Děje se něco? Nebo myslíš na toho feťáka, který pro pár korun zavraždil svého přítele?" "Myslím si, že on to neudělal," odpověděl jsem Karlovi a zadumaně se na něho zadíval.
Karel si ke mně přisedl a jak bývalo jeho zvykem podal obsažné argumentace, proč se mýlím. " Já vím, ty máš velmi dobrou intuici, jenom že ta ti je teď kamaráde zcela na nic. Tentokrát se jedná o docela jasný případ, kdy byl pachatel chycen téměř při činu."
"No právě." "Co no právě, prosím tě, ty vidíš hlubokou myšlenku tam, kde právě zrovna teď není." "Je to až moc přímočaré, až moc jednoduché, řekl bych." "U těhle lidí žádnou složitost nehledej, ti jsou primitivní jako domorodci na Sumatře,"dodal ještě Karel.
"Snad máš pravdu, snad to tentokrát nebude nijak složité." Karel se usmál a řekl ještě před odchodem: "Víš, ale jak bývá složité získat příznání právě u tohoto druhu lidí. To bys to z nich musel vymlátit, nikdy neřeknou to, co potřebujeme vědět, aby nás to dovedlo dál." "Břitva je jen malá ryba, co si na něm vezmem?" "Alespoň na čas zmizí to svinstvo z ulic nemyslíš? Nebo se přetrhne řetěz." Karel se zvedl ze stolu a rozloučil se.
Druhý den ráno, v 9.00 hod. byl první výslech zadrženého narkomana, zloděje a vraha známého pod přezdívkou Břitva. Měl pod sebou několik lidí, kterým dodával zboží a ti ho roznášeli dál, tak, že to zase až tak moc malá ryba nebyla. Snad se skutečně ten řetěz přetrhne, alespoň na okamžik a všichni, co se kolem něho pohybují znejistí.
Byl to takový ten typ, který chodil oblékaný na americký způsob:oblíbené kalhoty měl džíny a zelený kabát. Bylo mu asi dvacet pět, střední postavy, dlouhé, černé a vždy neupravené, špinavé vlasy, nepříliš inteligentního vzezření již na první pohled. Bývalo mi špatně z tohoto typu lidí, jenom, když jsem se na ně podíval.
Náčelník svolal všeobecnou poradu a rozdělil nám úkoly, především zdůraznil, že musíme z Břitvy dostat doznání za každou cenu, protože jeho nadřízení jsou již nervózní. Výslech jsem
měl vést já, s tím, že ostatní kolegové my průběžně budou dodávat informace a také se se mnou budou střídat. Byla to zdlouhavá a namáhavá práce, vyšetřovaný Břitva na moje dotazy téměř nereagoval a když již jsem z něho něco vydoloval, tak to bylo buď směšné nebo vulgární.
Jeden okamžik jsem zůstal ve vyšetřovně sám a rozhodl jsem se toho využít ve svůj prospěch. Břitva viditelně znervozněl, protože předpokládal, že to je domluvené, avšak byla to k mojí smůle náhoda. Dostal jsem vztek jako snad nikdy předtím v životě a začal ho mlátit hlava nehlava, jako smyslů zbavený. Ani nevím, co to do mne vjelo, kdyby do místnosti nevstoupil náčelník znepokojen hlukem, tak bych ho snad umlátil. "Co to tu proboha provádítě poručíku?"zeptal se vyděšeně nadřízený a chtěl mi zabránit v dalším útoku na zadrženého, ale já jsem ho v nepříčetnosti praštil taky. Teprve, když se dovnitř nahrnuli ostatní kolegové a odtrhli nás od sebe, tak jsem se jakžtakž uklidnil. Jakobych byl v nějaké mlze, nebo jakoby do mě vstoupil nějaký démon a já překvapeně sledoval co dělá s mým tělem.


Odvedli mne do jiné místnosti a zdrželi mne tam na několik hodin, samozřejmě byla celá stanice na nohou a každý se ptal, co se stalo. Když jsem již byl naprosto klidný a zcela jsem se kontro- loval, tak si mne zavolal náčelník k sobě a udělil mi důtku. Přijal jsem trest a omluvil se mu, on jenom mávl rukou a propustil mne.
Domníval jsem proto, že tím je celá věc vyřízena, ale nebyla to tak docela pravda. Týden proběhl relativně normálně, kolegové se se mnou bavili jako jindy, jakoby se nic závažného nestalo. Ale někomu zřejmě ležel Jan Mrázek dlouho v žaludku a teď ucítil příležitost, náčelník mi tvrdil, že on nic svým nadřízeným nehlásil a tak to musel být někdo z oddělení. Rozkaz byl zřejmý, pos- tavení mimo službu a zákaz povýšení na několik let se rovnalo se to praktickému ukončení ak- tivní služby, protože každý věděl, že jsem se toužil stát detektivem vyššího stupně.
Rozhodl jsem se proto řady policie opustit a stát se obyčejným občanem. Ani jsem se s kolegy nerozloučil a odešel jsem. Zůstal jsem sám, bez prostředků, bez přátel a bez zaměstnání. Nemohl jsem nikde sehnat práci, kamkoliv jsem přišel, tak dříve nebo později přišla moje složka a já byl propuštěn. Nikde nemohli potřebovat bývalého policistu s násilnickými sklony, který by roz- vracel socialistickou morálku a mlátil své kolegy. Když jsem konečně objevil podnik, kde bych mohl klidně pracovat, zjistil jsem, že se jedná o službu ve vrátnici.
Protože jsem si však nemohl vybírat, byl jsem nucen toto zaměstnání přijmout. Každým dnem jsem ovšem očekával, že se něco stane, že přijde moje složka a já budu pro puštěn, ale nestalo se vůbec nic. Byl jsem z toho dost nervozní a tak jsem jednoho dne zašel za svým nadřízeným a přímo se ho zeptal. On se na mne podíval a pak vyndal ze zásuvky psacího stolu zelené desky, ve kterých byly moje materiály. "Mám ji tady už týden a stále si s ní nevím rady." "Jak to?" zeptal jsem se překvapeně. "To Vaši předchůdci si s tím, respektive se mnou poradili hned." "Mně se zdá, že pracujete docela dobře, vám ne? Kolegové si někdy na něco stěžovali?" "Nevím, myslím, že ne," odpověděl jsem. Nechápal jsem, proč by to pro mě dělal. "No tak vidíte,"řekl a usmál se, pak složku zase vrátil zpět a dodal: "Páni nahoře si myslí, že budeme tancovat, jak oni budou pískat. Ale mně se zdá, že jste docela dobrý člověk. Každý máme nějaký ten vroubek, nikdo není bez poskvrnky.
To, že jste zmlátil recidivistu, který působil kolem sebe jenom zlo, to bych spíš ocenil. Mám na ty gaunery svůj vlastní názor, já bych poslal do plynu všechny." Tím byl hovor ukončen a já jsem v práci zůstal ještě měsíc, potom přišla tzv. sametová revoluce.
Byl jsem v podniku celé dva měsíce, když to vypuklo a já jsem to vítal. Vítal jsem to s otevřenou náručí a s nadšením. Byl jsem naivní, já vím, ale ty první měsíce a týdny jsme tomu věřili všichni. Všichni jsme nějakým způsobem toužili po svobodě. Pro podobně postižené lidi to však byl doslova zázrak, dar z nebes. Následující měsíce jsme doslova hltaly zprávy a kupovali jsme stohy novin a časopisů, jako bychom si chtěli vynahradit to období, kdy se nedalo téměř nic číst. Když se uvolnila všechna pouta a otevřela vězení, vybídla nová vláda občany ke spolupráci na privatizaci různých podniků a závodů po celé republice.
Příliš dlouho jsem se nerozhodoval a jako jeden z prvních jsem začal s podnikáním. Do svého bývalého zaměstnání jsem se již vrátit nechtěl, nechtěl jsem otevírat staré rány. Veškeré křivdy jsem se snažil zapomenout a díval jsem se spíše do budoucnosti. Uplynulo několik let a já jsem byl docela úspěšným podnikatelem, vlastnil jsem několik obchodů a firem, které působili v rozličných oborech jako například ve výpočetní technice, stavebnictví, realitách, elektronice a mnoha dalších. Podařilo se mi získat úvěr od jedné nejmenované banky za poměrně příznivých podmínek.
Ale, jak se říká, minulosti člověk neunikne, kdyby sebe více chtěl. Nejinak tomu bylo i v mém případě. Začalo to celkem nevinně. Jednoho dne za mnou přišel můj bývalý kolega z policejního sboru, Karel Černý. Požádal mě o finanční pomoc, někde se prý dozvěděl, že si mi docela dobře
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libertus Libertus | E-mail | 26. června 2017 v 14:01 | Reagovat

Moje první povídka, vyšla v minulén roce na serveru Bez vydavetele. Těším se na vaše názory.

2 Dorothysoymn Dorothysoymn | E-mail | 18. července 2017 v 22:28 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

3 Rogerrouch Rogerrouch | E-mail | Web | 25. července 2017 v 13:37 | Reagovat

Dissertation Writing Service - EssayErudite.com

Our https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/ provides a full-scale writing assistance accessible online 24/7.
Apart from many other writing companies, we are rather picky when forming a professional staff of experts.
Moreover, we try to make our every customer feel safe and pleased with the service.

4 WriteEssay WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 15:44 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

5 DavidSop DavidSop | E-mail | 29. července 2017 v 2:00 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиНегатив Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

6 AaaucegLamY AaaucegLamY | E-mail | Web | 29. července 2017 v 13:31 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

7 Carolynsnofe Carolynsnofe | E-mail | 5. srpna 2017 v 3:09 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

8 Dol33larLed Dol33larLed | E-mail | 12. srpna 2017 v 22:00 | Reagovat

<b>Добро пожаловать на наш сайт</b>
<b>V.I.P. Услуги
OpenVPN
DoubleVPN Service
Proxy/Socks Service</b>
<a href=http://0.00000007.ru/2#f84GbZ6hy6>
<img>http://0.00000007.ru/3#5PDRbxYsHC</img>
</a>
------------------------
Стабильно огромное количество socks и proxy серверов online
на сегодняшний день: 33557 IP в 198 странах
<b>Высокая анонимность - мы гарантируем, что все наши прокси сервера полностью анонимны</b>
(тоесть не ведут логов и не видоизменяют<b> http заголовки)</b>

Шифрация траффика до сокс сервера, собственные технологии туннелирования траффика!
Сверхнадёжная защита IP и всех абсолютно соединений без использования VPN
Возможность защищённого соединения с сокс серверами включена на всех тарифах! Утаить или поменять ваш IP можно двумя кликами мышки.

<b>Совместимо с Windows 2k/2k3/XP/Vista/Seven/Win8
Совместимо с MacOS, Linux, BSD (100% работоспособность через WINE)
Совместимо с любыми виртуальными машинами</b>

Безусловно САМЫЕ низкие цены на безлимитный доступ при высочайшем качестве
Наше правило - больше покупаешь - меньше платишь
Возможность выбора наиболее подходящего анонимного прокси сервера - фильтрация по маске
-IP Hostname Language Uptime Country City Region-
Неизрасходованные прокси не сгорают при завершении времени действия аккуанта.
ICQ бот на всех абсолютно тарифных планах!
<b>Профессиональная техподдержка</b>
Автоматическая оплата средствами популярных платёжных систем WebMoney , PerfectMoney и BITCOIN
Полностью Анонимный VPN Сервис
Доступ по защищённому https протоколу
<b>Всё что требуется для получения доступа это зарегистрироваться и произвести оплату!</b>

<a href=http://0.00000007.ru/2#A7542KK8xW>Vip proxy</a>
__________
прокси сервера онлайн россии
браузер +для обхода блокировки вконтакте
24 biz +в обход блокировки
лучшие прокси сервера россии бесплатно

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama