Únor 2017

Li Č´-Čchang: Sedni si a nedělej nic

22. února 2017 v 9:49 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Sladké nic… Jak jiné je toto NIC, která má na mysli autor, od toho, které naše západní civilizace považuje za odpočinek. Jedná se o lehkost, uvolnění a přítomnou pozornost. Možná už tušíte, kam celá tato kniha míří, hned na začátek mohu říci, že je mimořádně dobrým praktickým návodem, jak na svém těle navodit stav NIC. O vědomé přítomnosti, o prožívání klidu a stoprocentní pozornosti se toho napsalo velmi mnoho, je to bezesporu velmi užitečná teorie, ale z praktického hlediska šlo ve většině případů vždy jen o to, se do tohoto stavu nějak dostat.
Tohle je jako návod k použití lehkosti bytí.
Útlá, jasná, stručná kniha, která ve své jedné části obsahuje rozšířený návod, vysvětlení a v druhé části, kterou můžete brát jako takové denní listování a připomínání už sedm stran věnovaných pěkně po jedné tomuto sedmidennímu programu. Všechno si opět připomenete v bodech, kdybyste náhodou ten který den na něco zapomněli.
"Dnes se naučíte nečinnosti té nejvyšší úrovně. Když svým novým žákům říkám, jak je důležité být líný, vždy se na mě zpočátku nechápavě dívají. Dlouhé roky totiž měli v hlavě zakořeněnou větu: "Neposedávej tu jako ňouma a něco dělej!" A já jim říkám: "Nic nedělej a ko-ne-čně se už posaď."


Šachové úlohy a studie,1.díl.

13. února 2017 v 10:30 | Libertus |  Šachové úlohy

Máte rádi šachy? Pak je tato rubrika určena právě vám. Budu se snažit sem přinášet zajímavé úlohy a studie zejména našich předních, ale i méně známých problemistů.
První české úlohy a studie se začínají objevovat na konci 19. století. Pravděpodobně první českou studii složil J. Dobruský (1853-1907). Možná také, že primát má J. Drtina (1834-1907). Jeho práce jsou bohužel roztroušena v cizích časopisech, dnes již těžko dostupných, takže jeho prvenství lze těžko ověřit.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jen pro zahřátí:

Úloha č. 1.: J. Dobruský 1875, Bílý táhne a vyhraje.


Úloha č.2.: Žertovná úloha, Zlatá Praha 1885.
Bílý ohlásí mat, aniž by táhl.