Leden 2017

W.D.Strol: Zahrada jako mikrokosmos

24. ledna 2017 v 12:39 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Živly, duše v tom, co nás obklopuje. Dokonce v tom je i logika světa a prosté existence. Vlastně jsem ani nenadála a autor mi zcela pochopitelně na prvních několika desítkách stran vysvětlil, jak funguje alchymie. Pokud jste si mysleli, že to je nějaká věda pomýlenců a pomatenců, kdepak! Oni všichni ti hledači Kamene mudrců a Svatého grálu měli správné přísady pro své bádání, ale patrně hledali jinou fyzickou podobu, než tyto dva jejich cíle doopravdy mají. Nebo nevíme… protože svět se vyvíjí nikoliv předvídatelně. Stejně jako pupen stromu zvětšuje svůj objem…může jít i vývoj lidstva tímto krátkým směrem, kdy automaticky předpokládáme, že pupen se bude nadále zvět&scar on;ovat. Jenže… pupen na větvičce jabloně poté praskne a objeví se listy, nejprve malé, pak velké… nebo se objeví květ. Wolf-Dieter Storl velmi dobře upozorňuje i na to, že pokud bereme svět stejně jako přírodu - a tomu všechna jeho pozorování nasvědčují - může se stát i to, že i lidstvo nebo jeho vědomí se může vyvíjet skokově a zcela nepředvídatelně.
Ale to jsem vybrala opravdu jen nepatrný zlomek myšlenky, kterou v Zahradě jako mikrokosmos najdete. První polovina knihy je více filozofická, celistvá a ukazuje důvody, proč je jediným možným východiskem přežití lidstva biodynamické zemědělství. Autor tvrdí, že například Čína podle tohoto modelu už funguje, nebo se o to alespoň snaží. Sama jsem si zkusila tyto informace ověřit a i když jsem nenašla přímo potvrzení, faktem je, že Čína do efektivního a přirozeného zemědělství opravdu investuje a i když mnohé z jejich produkce ještě zavání drancováním půdy, tak na té správné cestě určitě jsou. Ostatně to uvádím jen pro příklad, že tento text vás navede i na své vlastní pátrání, na své vlastní myšlenky. Na své si tu přijde praktik, ezoterik, astrolog, zahradník, filozof, hermetik i člověk milující přírodu, stejně tak jako ryzí vědec. To vše se povedlo smísit do více než tři sta stran textu, jež ve chvíli, kdy proniknete do jeho hloubky, vás chytne a nepustí. Protože to, co se tu píše, je tím, po čem lidská duše baží v tomto navenek nepochopitelném světě…

D.Frej, J.Kuchař: Zdravé střevo

24. ledna 2017 v 12:26 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Spíše by se tato kniha měla jmenovat "Základy péče o nás druhý mozek". MUDr. David Frej patří k autorům, který píše neuvěřitelně precizně. Jiří Kuchař jako druhý z autorů má naprosto stejnou pověst a tam si můžete být jisti, že držíte v rukou jednu z nejlépe zpracovaných knih na téma - vliv zažívacího traktu na naše zdraví, psychiku a celkovou životaschopnost.
Mohla bych strávit tento prostor v superlativech na tuto knihu. Je to zbytečné. Tady je všechno dokonalé tak, že slov netřeba. Raději pro tento případ zvolím podělení se o to, co mne překvapilo, ohromilo, nebo co je třeba si neustále opakovat.
A takových informací je kniha plná!