D. Ford: Správné otázky

17. září 2016 v 16:13 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní


V životě existuje deset otázek, které když si zodpovíme před každý rozhodnutím, v němž cítíme nějakou tíhu, tak nás dovedou k jednoznačnému ANO nebo NE. Debbie Ford navíc patřila a vlastně vždy bude patřit mezi průkopnice osobního rozvoje, moderní psychologie a řekněme reálnému posuzování svých životních příležitostí. Její první bestseller vyšel již v roce 1998 a s touto informací si její práce můžeme vážit ještě víc. Ona byla opravdu mezi prvními (snad někde hned za Louise L. Hay nebo Elisabeth Haich) a jsem si jistá, že drobná, leč velmi obsažná kniha Správné otázky patří k těm, které dokonale shrnují její životní moudrost.

Pojďme se podívat na jednu, která nás inspiruje k rozeznání toho, jestli určitou věc děláme s motivací strachu nebo víry:
"Víra je základem duchovního života. Rozhodneme-li se, že se raději než strachem necháme vést vírou, získáme schopnost vidět svět z mnohem vyšší perspektivy. Víra nám dovoluje uvěřit v něco, co nevidíme, necítíme a vlastně ani nechápeme. Budou-li naše činy založeny na víře, opustíme území strachu.
Oproti tomu strach nás vězní v minulosti. Strach z neznáma, strach ze samoty, strach z odmítnutí, strach z nedostatku, strach z vlastní nedostatečnosti, strach z budoucnosti - tyto a mnohé další strachy nás drží v šachu, jejich vinou se nedokážeme vymanit ze zažitých vzorců chování a bez ustání opakujeme staré chyby. Strach nám brání opustit známé pohodlí - často i známé nepohodlí. Dokud jsme ovládáni strachem, je téměř nemožné dosáhnout našeho nejvyššího životního cíle. Strach nám diktuje, co můžeme a nemůžeme dělat. Nutí nás hrát při zdi a nevystrkovat hlavu."
A tak dááále… nutí nás držet se starých zvyků, lpět na nich, i když nám škodí nebo dávno už vůbec neprospívají. A strach je také podle autorky kořenem všech negativních vzorců, které se nám v životě opakují. A právě těch deset otázek umí tento strach vytrhnout i s kořeny, nebo nám alespoň ukázat, kde přesně tyto kořeny jsou… Řekla bych, že všech deset otázek spolu souvisí… proplétají se.
Prozradím ještě některé z dalších otázek:
Umocní tato volba mou životní sílu, nebo mě o životní sílu připraví?
Využiji tuto situaci k osobnímu růstu, nebo ji budu vnímat jako porážku?
Posiluje mě tato volba, nebo oslabuje?
Je tento čin aktem sebelásky, nebo aktem sebesabotáže?
Zkuste si nyní vzít nějaké své rozhodnutí, před kterým v tuto chvíli stojíte a zkuste si odpovědět. A důležité také je, aby

O autorce:
Debbie Ford byla mimořádně uznávanou odbornicí a průkopnicí v oblasti sebe rozvoje a autorkou mnoha knih, které se věnovaly hledání těch odvrácených tváří lidské psychiky a duše a hledajících cestu zpět. Její kniha The Dark Side of the Light Chasers (1998) se stala bestsellerem a od té doby se věnovala také workshopům, vyučování svých teorií a byla častým hostem ve známých televizích pořadech (např. u Oprah, Good morning America, Larry King live apod). Ve svých knihách prokázala mimořádný talent nahlížet pod skořápku problémů a pod masky lidí, hledat vnitřní pravdu. Odkaz její práce žije dál v jejím Ford Institutu, ve kterém v Debiině prá ;ci a poslání pokračují její následovatelé.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2016
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tanja Tanja | Web | 18. září 2016 v 14:28 | Reagovat

Tyhle knížky mám moc ráda, Fordovou už vedu v evidenci dávno****

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama