Září 2016

Gay Hendricks: Rok vědomého života

18. září 2016 v 9:43 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní


Za celým nápadem stojí neznámá čtenářka Gaye Hendrickse, která mu jednoho dne zavrtala brouka do hlavy. "Mohl byste udělat knihu s praktickými radami, která by byla rozdělena tak, abych to měla pro každý den pevně dané?" Gay Henriks se toho dne jen usmál a zdvořile odvětil, že udělá, nebo o tom bude alespoň přemýšlet. Sešlo se více roků, nikoliv jen rok s rokem, ale nakonec tuto knihu opravdu napsal a velmi vtipně tímto děkuje té neznámé čtenářce, kterou už více v životě neviděl. A opravdu je to skvělý nápad. Ano, v knize se možná nedozvíte víc, než v jeho dalších knihách nebo knihách podobných autorů, ale specifikem a výhodou této knihy je to, že je k oncipována jako kalendář, který vás den za dnem vede k uvědomělejšímu žití.

"Jedním z nejlepších způsobů, jak posunout naše vnímání ze zaběhaných kolejí, je klást si otázky. Pravá otázka - taková, na kterou byste z celého srdce chtěli znát odpověď - vás může otevřít širokým možnostem učení. Jeden můj přítel si ve chvíli veliké pokory položil otázku, která naráz změnila celý jeho milostný život. Až do té doby žil sám a onoho večera pochopil, že příčinou jeho osamělosti je hluboko uložený strach z toho, že nezíská takovou lásku, jakou by chtěl. A v tu chvíli se sám sebe v pokoji nahlas zeptal: " Jak mám získat lásku, kterou potřebuju?" Hned nato se roz plakal a vzlykal dlouho do noci. Za pár týdnů potkal lásku svého života, s níž je šťastně ženatý už skoro dvacet let. Jeho život se stal odpovědí na jeho otázku."

Víte o tom, že zodpovědnost za svůj život bychom měli převzít především ve chvíli, kdy se tomu chceme vyhnout? Kdy se tomu nejvíc ze všeho chceme vyhnout? Že první dojem není vždycky ten nej nej, ale i když si pak mínění opravíme, tak onen první dojem v nás přetrvává? A z fajn člověka dělá občas hlupáka jen proto, že třeba jsme ho poprvé v životě viděli neupraveného nebo naštvaného? V oněch 365 pojednáních, která opravdu pohladí duši, vyburcují a také nás na každý den zaúkolují, se dá najít mnoho skrytých jednoduchostí, jež se vyplatí uchovat si v paměti navždy. Protože se tím možná vyvarujeme chyb, které dokola opakujeme.

Přesně kniha pro:
KUPTE JI NĚKOMU JAKO DÁREK NA VÁNOCE
Bude mít něco, co ho každý den pohladí a potěší. Co mu třeba pomůže. Víte, je to kniha, která minimálně v člověku probudí jistou upřímnost sám k sobě. A analýzu sebe samých. Případně i druhých… A to je dar, který - no který by měl každý přijmout.
PŘESNĚ TA NA NOČNÍ STOLEK
Na nočním stolku stojí občas nějaké knihy, ale jenom tato má všechen potenciál tam vydržet celý rok. Protože každé ráno se do ní můžeme podívat. Každý večer. I když pár dní zapomeneme… nevadí. Nebo ji mít v kuchyni a při ranním čaji si otevřít ten který den. Od prvního ledna do posledního prosincového dne. A pak. Další rok? Třeba znovu dokola.
Nebo že by nám autor do té doby napsal "druhý level"?

O autorovi:
Gay Hendricks je psycholog, spisovatel a odborník v oblasti osobního růstu a vztahů. Se svou ženou Katie je autorem více než 35 knih, v nichž využívá své bohaté zkušenosti profesora poradenské psychologie. Vede workshopy, publikuje a je hostem v mnoha televizních pořadech (Oprah…) a na rádiových stanicích.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2016

D. Ford: Správné otázky

17. září 2016 v 16:13 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní


V životě existuje deset otázek, které když si zodpovíme před každý rozhodnutím, v němž cítíme nějakou tíhu, tak nás dovedou k jednoznačnému ANO nebo NE. Debbie Ford navíc patřila a vlastně vždy bude patřit mezi průkopnice osobního rozvoje, moderní psychologie a řekněme reálnému posuzování svých životních příležitostí. Její první bestseller vyšel již v roce 1998 a s touto informací si její práce můžeme vážit ještě víc. Ona byla opravdu mezi prvními (snad někde hned za Louise L. Hay nebo Elisabeth Haich) a jsem si jistá, že drobná, leč velmi obsažná kniha Správné otázky patří k těm, které dokonale shrnují její životní moudrost.

Pojďme se podívat na jednu, která nás inspiruje k rozeznání toho, jestli určitou věc děláme s motivací strachu nebo víry:
"Víra je základem duchovního života. Rozhodneme-li se, že se raději než strachem necháme vést vírou, získáme schopnost vidět svět z mnohem vyšší perspektivy. Víra nám dovoluje uvěřit v něco, co nevidíme, necítíme a vlastně ani nechápeme. Budou-li naše činy založeny na víře, opustíme území strachu.
Oproti tomu strach nás vězní v minulosti. Strach z neznáma, strach ze samoty, strach z odmítnutí, strach z nedostatku, strach z vlastní nedostatečnosti, strach z budoucnosti - tyto a mnohé další strachy nás drží v šachu, jejich vinou se nedokážeme vymanit ze zažitých vzorců chování a bez ustání opakujeme staré chyby. Strach nám brání opustit známé pohodlí - často i známé nepohodlí. Dokud jsme ovládáni strachem, je téměř nemožné dosáhnout našeho nejvyššího životního cíle. Strach nám diktuje, co můžeme a nemůžeme dělat. Nutí nás hrát při zdi a nevystrkovat hlavu."
A tak dááále… nutí nás držet se starých zvyků, lpět na nich, i když nám škodí nebo dávno už vůbec neprospívají. A strach je také podle autorky kořenem všech negativních vzorců, které se nám v životě opakují. A právě těch deset otázek umí tento strach vytrhnout i s kořeny, nebo nám alespoň ukázat, kde přesně tyto kořeny jsou… Řekla bych, že všech deset otázek spolu souvisí… proplétají se.
Prozradím ještě některé z dalších otázek:
Umocní tato volba mou životní sílu, nebo mě o životní sílu připraví?
Využiji tuto situaci k osobnímu růstu, nebo ji budu vnímat jako porážku?
Posiluje mě tato volba, nebo oslabuje?
Je tento čin aktem sebelásky, nebo aktem sebesabotáže?
Zkuste si nyní vzít nějaké své rozhodnutí, před kterým v tuto chvíli stojíte a zkuste si odpovědět. A důležité také je, aby

O autorce:
Debbie Ford byla mimořádně uznávanou odbornicí a průkopnicí v oblasti sebe rozvoje a autorkou mnoha knih, které se věnovaly hledání těch odvrácených tváří lidské psychiky a duše a hledajících cestu zpět. Její kniha The Dark Side of the Light Chasers (1998) se stala bestsellerem a od té doby se věnovala také workshopům, vyučování svých teorií a byla častým hostem ve známých televizích pořadech (např. u Oprah, Good morning America, Larry King live apod). Ve svých knihách prokázala mimořádný talent nahlížet pod skořápku problémů a pod masky lidí, hledat vnitřní pravdu. Odkaz její práce žije dál v jejím Ford Institutu, ve kterém v Debiině prá ;ci a poslání pokračují její následovatelé.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2016