Srpen 2016

Miluj svůj život, 2017

8. srpna 2016 v 12:28 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Do nového roku je ještě něco času, ale už je možná ten správný čas se poohlédnout po kalendáři. Ty od Louise L. Hay vychází u nás už několikátým rokem a letos je poprvé ozdobila překrásnými ilustracemi Lucie Ernestová. K čemu bych je přirovnala? K pohádce? Ke chvílím, ve kterých si chcete jen tak odpočinout? Spočinout pohledem na něčem klidném a konejšivém, co nějakým drápkem zachytává tu kdysi dětskou dušičku v každém z nás? Asi…
Jsem si jista, že bude na každého působit jinak, ale sama pro sebe musím říci, že je to kalendář, který oplývá holčičí roztomilostí. Jasně, může se hodit do kuchyně, dcerce do pokoje nebo může dominovat celému bytu a to zejména, milujete-li rozevláté vintage styly, vymazlenost do detailů a drobnosti, které ve finále tvoří teplo domova a pocit, že právě sem se rádi vracíte.

Kalendář, který dotvoří dokonalou atmosféru
Víte, co mne na tomto kalendáři zaujalo nejvíc? Pečlivé obrázky. Vymazlené do každého detailu. Každá kontura, každá barvička, jakoby snad autorka i samotný pohyb a atmosféru nechala plynout a potom vystihla ten nej nej okamžik. Jakoby se zastavila v čase… Ne, počkejte, ne v čase. Ve SNU. Jakoby se zastavila ve snu a na ten krátký okamžik se vám zadívala do očí.
Jako první mě napadlo, že to je kalendář, který bude zdobit domácnost, ve které si potrpí na detaily, na pěknou domáckou atmosféru, na radost, na přitahování dobrých věcí a kde je dost času a vůle se s těmi hezkými věcmi v duši mazlit. A těch 12 obrázků Lucie Ernestové je jen další báječnou součástí právě takového života.
Té chvíle, kdy po těžkém dni rádi spočinete doma, zadíváte se z okna na mlhavý a třeba i mrzutý den a pak vám zrak spočine na tomto kalendáři. A hned máte pocit, že se oteplilo a dostanete chuť na hrnek horkého mléka s medem nebo na pořádný bylinkový čaj. Nebo na čaj s medem.

Nebo na misku polévky.
Ano, takhle nějak to na mě působí, jako bylinkový čaj - jako miska s polévkou - a vždycky právě tak, jak zrovna potřebuji. Kalendář ovšem není jen dobrou výzdobou a ozdobou vašeho domova, ale také mi přijde po několika letech používání jako velice praktický.

Praktická okénka
Rok co rok oceňuji tak akorát velká okénka tohoto kalendáře i fakt, že mám dokonalý přehled o měsíci, který právě žiji. Celý měsíc jako na dlani. Pokud vám také vadí otáčecí kalendáře, ve kterých musíte neustále listovat sem a tam, tak tohle je ideální časovo-prostorové řešení. Přesně tolik místa pro zápisky, přesně tolik přehlédnutého času, aby vám to dodalo pocit, že máte svůj "kalendářní" čas plně pod kontrolou. A až na výjimky jsem pro běžné rodinné události nepotřebovala víc místa, než toto okénko.
A nakonec to došlo tak daleko, že si tam píšu i pracovní záležitosti, hezky menším písmem a místem šetřím.

O autorech:
Louise L. Hay je lektorkou v oboru metafyziky a autorkou mnoha bestsellerů včetně "bible" pozitivního myšlení Miluj svůj život. Její díla byla přeložena do 29 jazyků ve 35 zemích světa. Prostřednictvím pozitivní filozofie a léčivých technik Louise L. Hay se miliony lidí naučily, jak si vytvořit více toho, co si ve svých životech přejí, včetně lepšího zdraví a většího klidu ve svých myslích a duších. Její osobní filozofie vyvstala z vlastního traumatického dětství a využila ji ve svém boji s rakovinou. Louise L. Hay vystupuje v televizních pořadech po celém světě a její pravidelný novinový sloupek "Milá Louise" je každý měsíc publikov án v 50 novinách a časopisech ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii, Španělsku a Argentině. Ve věku 81 let natočila svůj první film o svém životě a o své práci s názvem Miluj svůj život.
Louise L. Hay je zakladatelkou nakladatelství Hay House, Inc., které vydává knihy, CD, DVD a jiné předměty přispívající k uzdravení naší planety. Když zrovna necestuje, věnuje se ve svém domově v kalifornském San Diegu malování, zahradničení a tancování.

Lucie Ernestová je máma dvou kluků, milující a milovaná žena a manželka, inspirovaná a inspirující ilustrátorka, čerstvá venkovanka, protřelá cestovatelka, zapomenutá architektka. Láká ji a táhne poznávání světa vnějšího i vnitřního. Baví ji surfovat na vlnách nápadů, zážitků a zkušeností a současně je ráda ukotvená v čase a prostoru doma na samotě za Prahou. Vymýšlí a tvoří zábavné a vzdělávací hry pro děti, které vycházejí u nás i v zahraničí. Kreslí inspirační obrázky pro malé i velké. Obrázky vyvolávají v lidech otázky a inspirují je k vlastnímu po hledu na různá témata životní moudrosti. Naše pocity a myšlenky jsou pak zrcadlem našich postojů a odrazovým můstkem pro zajímavé rozhovory. Jsou bezpochyby vhodným pomocníkem pro všechny moudré rodiče.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2016, www.synergiepublishing.com

Pema Chödrön: Žít s lehkostí

8. srpna 2016 v 12:22 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Jedinou jistotou, kterou v životě máme, jak říká autorka, je to, že život je jedna velká nejistota. I když si přejeme něco jiného, tak z této knihy nevykoukáte nikdy nic o tom, že by se život měl někdy usadit v nějakých pevných mantinelech a tam hezky pohodlně zůstat. Autorka v této knize představuje část svého buddhistického semináře pro moderní svět, nebo lidé ze Západu. Tedy přizpůsobeno pro naše myšlení.
Přesto jsem občas musela víc zapnout své soustředění, abych udržela nit, která je příliš vzletná a snad v tu chvíli i nereálná. Ovšem byly to chvilky, byla to tu a tam čtvrtstránka, půlstránka, a většina knihy je opravdu protknuta velmi dobrými myšlenkami, které lze aplikovat i na moderní život.

Dozvíte se pár věcí, u kterých si řeknete - "aha, to mě nenapadlo."
Že jsme-li nelaskaví sami k sobě, je to jen projev obav a nejistoty právě ze změn, které se nám v životě dějí. A tak si můžete třeba v tuto chvíli zalistovat vzpomínkami a podívat se na chvíle, kdy jste k sobě nebyli laskaví (to může mít podobu nespavosti, útěku k alkoholu, k cigaretám, přespříliš do společnosti, přílišné mluvení, tlachání, jakákoliv forma útěku od reality, kdy toužíme se "odpojit") a jistě v takovou chvíli najdete něco, co se reálně tehdy dělo a co vás vyhazovalo z klidu.

Jenže ono to je těžké…
"A právě tady se nalézáme: v samém středu určitého dilematu. To v nás vyvolává některé provokativní otázky: jak můžeme plně žít, jestliže čelíme nestálosti a víme, že jednoho dne zemřeme? Jaké to je, uvědomit si, že si svůj život nejsme nikdy schopni úplně a s konečnou platností uspořádat? Dokážeme se vůči nestabilitě a změně stát snášenlivějšími? Jak se můžeme s nevypočitatelností a nejistotou spřátelit - a dokonce je přijmout jako nástroje proměny svého života?"
Můžeme, Pema Chödrön se o to v této knize pokusí. Kdybych měla úplně stručně a jasně říci, jak to je možné, tak je to několik kroků - smířit se s tím, přijmout to a potom v tom všem hledat výhody. Bez nejistoty by nebyl prostor pro změny (i ty pozitivní). Bez změn by nebyl vývoj. A poslední - všechny ty negativní prožitky, svody, hněv - prostě POZVĚTE NA ČAJ.


Opět je to jistý fakt smíření se s tou emocí, s tím pocitem, který máme. Určitě není vhodné je nějak extrémně ventilovat ven, zajímavé je, že Pema píše, že každá taková emoce negativní trvá zhruba minutu a půl. Poté spontánně odeznívá a pokud jsme rozčileni déle, tak tuto emoci jenom přiživujeme myšlenkami. TO už pak není prvotní hněv, ale spíš rozjetý začarovaný kruh myšlenek, ve kterých se točíme jako zvířátka v kolečku. A třeba toto je dobré si uvědomit - odnést si to z této knihy.

Je to skoro dvěstě stran malé knížky, která se v pohodě vejde do kabelky a pro nějaké to občasné čtení ve vlaku, při cestě, u vody nebo v chladnoucích letních večerech je ideální. Musí se mlsat jako bonbon. Číst pomalu a nechat ji sebou prostoupit. A je to také jedna z těch knih, které si rádi přečtete podruhé, protože v ní najdete zase zcela jiné poselství.

O autorce:
Pema Chörön je buddhistická mniška a žákyně Chögyama Trungpy rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. V současné době působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Z mnoha inspirujících knih, které napsala, vyšly v nakladatelství Synergie například tituly Jak meditovat a Místa, která vás děsí.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com