Prosinec 2015

Citát pro tento den / 279

11. prosince 2015 v 10:19 | čajovna |  Citáty
"Velké cíle zajistí velké výsledky. Žádné cíle zajistí nulové výsledky nebo výsledky někomu jinému." - Mark Victor Hansen


Benjamin Kuras: Jak zabít civilizaci

11. prosince 2015 v 10:12 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Takže. První varování. K téhle knize to chce buď něco měkkého pod zadek, nebo panáka něčeho ostrého. Kdo se zajímá o historii a je jeho koníčkem, ten patrně neutrpí tak velký šok. Ostatní mají možnost si udělat svůj vlastní názor na to, jak historie zabíjí jednotlivé civilizace. Je s podivem (nad nepoučitelností člověka), jak se to děje neustále podle velmi podobných vzorců. Třeba ve chvíli, kdy začneme dobrovolně odevzdávat své kulturní dědictví agresivnějším národům. Za dobrotu na žebrotu, dalo by se říci. Druhým děsivým faktem na této knize je uvědomění, že kniha vyšla v září tohoto roku a naprosto přesně předpověděla listopadové události v Paříži. Ne nějakým věšteckým uměním, ale čistou logikou. Ve chvíli, kdy se tady dočtete, jak to vlastně s onou multikulturní společností ve Francii vypadá, musí i slepému dojít, že to je o koledování si o něco takového. Kdo zapomíná svoje dějiny, je nucen je opakovat.


Česká raw food: Tajemství těch nejlepších

11. prosince 2015 v 10:04 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Skvělý tým autorů se tu podělil nejen o své recepty ze syrové stravy, ale také o zkušenosti na téma "jak se žije českým podnikatelům v raw food". Pět různých zaměření, pět různých cest a navíc soubor se stovkou receptů, o kterých lze bez nadsázky říci, že jsou prostě chuťově luxusní. Nejvíce ovšem zaujme pět názorových střetů s realitou v českých podnikatelských kotlinách.


Citát pro tento den / 278

1. prosince 2015 v 12:28 | čajovna |  Citáty
"Jediný způsob, jak se můžeme dostat za hranice možného, je ponořit se do nemožného." -- Arthur C. Clarke

Owen Marcus: Pochlap se!

1. prosince 2015 v 12:26 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní

Kniha o dospělosti, která vlastně nikdy nepřišla. Jak vlastně nazvat muže, který prochází životem a nedospěl? Nedostal tu možnost, ale neustále cítí ten obrovský tlak, že mu něco chybí, že něco potřeboval jako dítě, ale nedostal to… Neustále se pak snaží nevědomě brát ze svých přátel, ze svých partnerek, ze své práce a skončí vyčerpaný a nešťastný. Protože nikdo než rodiče, než iniciace chlapce v muže, nemůže tento deficit překonat.

Pema Chödrön: Místa, která vás děsí

1. prosince 2015 v 12:21 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní


Vždycky máte volbu, říká v předmluvě autorka Pema Chödrön, buď dopustíme, aby nás životní okolnosti zatvrdily, a my v sobě nechali narůstat vztek a strach, nebo jim dovolíme, aby nás obměkčily, a my se tak stali laskavějšími.

"Nedopusť, aby tě životní okolnosti zatvrdily," řekla jednou jedna moudrá stará žena autorce, která už je mimochodem také starou moudrou ženou, buddhistickou mniškou a učitelkou v klášteře pro Evropany v kanadské provincii. Najít na těžkých životních situacích to dobré a naučit se postavit strachu, nejistotě a smrti (sebe samých nebo svých okolností, svých snů a jistot), je nesmírně těžké. Byla jsem tedy velmi zvědavá, jakým způsobem se s tímto tématem vypořádala právě tato žena a jaké poselství v této knize přináší.