Satja das: Hledání

4. května 2015 v 18:01 | čajovna |  Duchovní okénko
Každý člověk je svým způsobem na cestě. Mnoho lidí hledá své uplatnění ve společnosti prostor k seberealizaci nebo jenom obyčejné lidské štěstí. Moderní doba však klade stále větší nároky na úspěch téměř ve všech oblastech našeho života. Někteří z nás proto pociťují nejistotu a obavy a příliš mnoho změn na nás působí spíše chaoticky a depresivně.
Hledáme proto úlevu v různých alternativních systémech jako je jóga, reiki, léčitelství nebo některá náboženská uskupení. Současné duchovní organizace však neposkytují hledajícímu
na cestě příliš mnoho prostoru k seberealizaci. Namísto toho se nabízí důvěřivcům zázračné uzdravení, získávání mystických schopností, rychlé zbohatnutí a podobně. Naneštěstí však tito darebáci nevědí nic o skutečném duchovním poznání a jenom vydělávají na lidské nevědomosti, důvěřivosti a neštěstí.
Živá bytost se ale narodila do tohoto světa, aby se duchovně rozvíjela. Aby ve svém dosavadním stavu existence udělala pokrok a postoupila o stupeň dál k vytčenému cíli. To je skutečný úkol každé živé bytosti v tomto světě. Naneštěstí většina tzv. civilizovaných lidí dnes neví, jaké jsou jejich povinnosti. Domnívají se, že jejich povinností je vydělávání peněz, ochrana majetku, příslušnost k národu, plození dětí či úspěch v podnikání. Proti svojí vůli jsou tak vtahovány hlouběji a hlouběji do koloběhu nejrůznějších činností, ze kterých není úniku.
Původní postavení živé bytosti je však čistě duchovní, ale vzhledem k našemu odvěkému vztahu s hmotou je toto postavení znečištěno hmotným prostředím. Z tohoto hmotného prostředí je možné se vymanit aplikováním duchovních principů a zásad do našeho každodenního života.
Na své cestě za poznáním se však poutník setkává s nedokonalostmi našeho života. Tyto nedokonalosti jsou vyjádřeny v pojmech jako je nemoc, stáří, smrt a zrození. Čtyři nedokonalosti jsou materialistického charakteru a proto spadají do kategorie zvané májá, nebo-li iluze. Tyto čtyři nedokonalosti tvoří hlavní zbraně máji.
Další její zbraně jsou například vášeň, nevědomost a dobro. Tento faktor, totiž májá, je ze
všech nedokonalostí nejhůře ovladatelný. Bylo mnoho poutníků, kteří tomuto faktoru podlehli a stali se z nich společníci máji.
Co je to ta májá? Májá znamená iluzi.
Iluze je, že se snažíme ovládnout hmotnou přírodu, ačkoliv jsme ve skutečnosti spoutáni jejími přísnými zákony. Když se sluha snaží uměle napodobovat všemocného pána, říká se, že jedná pod vlivem iluze, nebo naprosté zmatenosti. S tímto znečištěným pojetím života se všichni snažíme vykořisťovat zdroje hmotné přírody, ale ve skutečnosti se stále více zaplétáme do spletitosti přírodních zákonů. Tento iluzorní zápas s hmotnou přírodou lze okamžitě zastavit, když obnovíme svůj vztah s duchovním světem. Duchovní vědomí není nějaké umělé klamání mysli. Je to přirozená, původní energie každé živé bytosti. Toto poznání v nás začne ožívat, když slyšíme transcendentální zvukovou vibraci.
Prostřednictvím meditace můžeme pocítit transcendentální extázi pocházející z duchovní úrovně. Jakmile se člověk dostane na tuto duchovní úroveň, překoná úroveň smyslů, mysli a inteligence, je na transcendentální úrovni. Mantry, které používáme pochází přímo z duchovního světa a tyto zvukové vibrace překonají všechny nižší úrovně vědomí - smyslovou, mentální a intelektuální. Proto není třeba rozumět slovům mantry, spekulovat nebo se snažit nějak intelektuálně přizpůsobit pro zpívání. Mantry pramení přímo z úrovně čisté duchovní existence a každý se může zúčastnit jejího zpívání.
Hmotná energie, zvaná májá, je jednou z mnoha energií a my, živé bytosti, jsme také energie. Živé bytosti jsou nadřazené hmotné energii. Když je vyšší energie ve styku s nižší energií, nastane neslučitelná situace, když je však vyšší energie ve styku s nejvyšší energií, živá bytost dosáhne svého přirozeného, šťastného postavení.
( Základní přednáška na téma Duchovní hledání, seminář.)

Poznámka: O podrobnější informace o naší víře si můžete napsat do čajovny: cajovnaprozeny@centrum.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 4. května 2015 v 18:16 | Reagovat

Každý má svou vlastní cestu. Nikdo neví, která je správná, a šlape a šlape. Někdy šikmo, někdy rovně. A vyvíjí se. Myslím, že každý posun je správný.

2 Libertus Libertus | E-mail | Web | 4. května 2015 v 19:22 | Reagovat

Ano, každý posun je správný. Jenom ten posun nesmí být moc do šikma. Abychom nespadli do propasti. Ze začátku nám mohou pomoci duchovní spisy jako je například Bhagavad-gíta, Bible, Šrímad Bhagavatam atd. Pak záleží na každém z nás.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama