Květen 2015

Citát pro tento den / 265

23. května 2015 v 9:29 | čajovna |  Citáty
"Jsi tady, abys obohatil svět. Ochudíš se, když na tento úkol zapomeneš." -- Woodrow Wilson


Růžena a Andreas Wegenerovi: 155 receptů gurmánské živé stravy

23. května 2015 v 9:26 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Tak tady autoři povýšili syrovou stravu na gurmánský požitek. Máloco se mu vyrovná snad díky jemnosti a ryzosti, který tento typ stravování a životního stylu n abízí. V knize je několik zásadních divů světa…. Znovuobjevení zeleniny našich babiček - kadeřávku, kouzelné a všemocné zelené smoothie, dobře známá rostlinná mléka nebo sušené krekry ze semínek a ovocných či zeleninových drtí, nebo neuvěřitelně dobré dipy a pomazánky, omáčky na bázi avokáda nebo kešu oříšků. Či báječný vitariánský kečup ze sušených namočených rajčat a čerstvých rajčátek, který si můžete dochutit podle svého gusta.

Nevycházela jsem z údivu. Milovníci jídla a vytříbených chutí si budou připadat jako v encyklopedii neznámých zemí. Budou hltat každé slovíčko a představovat si ty báječné chutě a vůně.

Uchvátilo mne slané vaření, nové úpravy - marinování.

Taková raw hranolky patří mezi delikatesy, které můžeme podávat třeba s těmi všemi báječně ochucenými krémovými omáčkami a dipy.

"Nakrájme ředkev a sladký brambor na hranolky. Nejprve marinujeme 1 hodinu v sojové omáčce a v oleji batáty. Ty dáme na plech do sušičky jako první.
Do misky, ve které jsme marinovali batáty, přidáme koření a zamícháme. Do této směsi dáme hranolky z ředkve a marinujeme další půl hodinu. Průběžně hranolky promícháváme.
Nakonec dáme sušit na plech k ostatním hranolkům. Sušíme 3-4 hodiny při 42 stupních Celsia. Hranolky podáváme s některou z omáček, které jsou popsány v kapitole Omáčky a pomazánky. Hodí se výborně na oslavy nebo na zahradní slavnosti. Toto jídlo je možné podávat jako hlavní chod."
A na první pohled by člověk řekl, že jídlo je upravené v troubě, co říkáte?


Shrnuté všechny poznatky o raw food
Gurmánská živá strava si zakládá na kvalitních surovinách a na vybraných chutích. Právě o jednotlivých základních jídlech, ingrediencích, ale i o báječných dochucovadlech je několik stran na začátku knihy. Je to čtivé, jasné, přesné a bez zbytečných řečí. Rychle a přehledně tu najdete ten základ, abyste se mohli pustit do vyzkoušení všech 155 receptů, které najdete dál.
Je to jako procházka rajskou zahradou… A hlavně poslední část knihy s různými dorty a koláčovými dezerty nebo úplný závěr plný čokoládových bonbonů k nerozeznání od těch z bonboniér je toho důkazem. Minimálně jednou si koupíte kešu oříšky, které jsou základem téměř všech dortových krémů, a vyzkoušíte je. Jednou jsem si krém z kešu oříšků také vytvořila a musím říci, že šlo o jeden z nejzajímavějších počinů v mé kuchyni. Opravdu se ty měkké oříšky po namočení v mixéru změnily v krém hladký jako samet. Ideální pro další úpravy. A ideální pro kulinářskou fantazii.


O autorech:
Růžena a Andreas Wegenerovi žijí společně v Německu, kde si pěstují na vlastní zahrádce většinu svých plodin. Růžena je od roku 2009 vitariánkou, předtím byla vegetariánka a pak veganka. Tvrdí, že vitariánství podle ní přináší do života člověka klid a pochopení prapodstaty lidského bytí. Tato osvětová kniha je výtečným počinem už jen proto, že přibližuje a ukazuje gurmánskou tvář syrové stravy.
Vydalo nakladatelství IFP Publishing, s.r.o., 2014, www.ifp-publishing.cz
Foto: Růžena Wegener, IFP.

Matthew Fox: Skrytá spiritualita muže

23. května 2015 v 9:13 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Nádherné čtení na téma: Muži přece nejsou "problémem, který je třeba vyřešit", ale hlubokým, nevyzpytatelným tajemstvím. Jsem si jista, že kniha se bude lépe číst otevřeným mužům bažícím po pochopení svého vnitřního světa, ale i pro ženy je to zajímavý obrovský výlet do duše muže a k jeho historickým kořenům. I když, pro nás křehké dámy to bude kolikrát čtení plné trní a nášlapných praskajících větviček pod křehkýma ženskýma nožkama. Chvílemi jsem muže litovala v jejich těžkém údělu, chvílemi jsem nadšeně souhlasila s autorem, protože přesně definoval to, co jsem vnitřně cítila a nemohla najít odpovědi, a chvílemi jsem odcházela od své lidskosti, protože mi připadalo velice těžké být člověkem. A třeba jen pomyslet na to, že budu sdílet svět s takovým tvorem, jako je muž. Zcela nepochopitelný, kolik cest existuje, abychom si rozuměli? Aby muž a žena mohli kráčet společnou cestou - to není růžový obláček, ale obrovské množství dřiny a učení se spolu vycházet. Respektovat.

A bohužel, respektovat musí oba. Když jeden nechce nebo neumí, je ten druhý odsouzen k nějaké té dobře známé formě vztahového trápení. Ostatně, při čtení těch celkem náročných více než čtyřset stran knihy jsem měla velmi často pocit, že najít partnera, se kterým si budete rozumět a budete mít minimum třecích ploch, se rovná zázraku. Nesmírně rozdílní jsou muži a co mne bolelo snad za ně, je pravda, že to mají v dnešním světě neuvěřitelně těžké. Nedivím se tomu, že drtivá většina mužů je dnes zcela odříznuta od své pravé podstaty. Že světem jen bloudí a marně hledají sami sebe… někde uvnitř se tuší, ale nevědí, jak se realizovat. Matthew Fox zde popsal deset archetypů autentické mužnosti. Což je vlastně deset různých typů mužské duše, deset součástí mužské podstaty: V nějaké míře jsou tyto archetypy uloženy i v ženách, takže je to čtení, které jistě osloví i dámy.

A vůbec… ono se opravdu stojí za to prokousat celou knihou, ačkoliv je obsáhlá a opravdu nabitá informacemi.
Najdete tu i velice zajímavé teorie, které stojí za to si zapamatovat.
Třeba tuto, která je součástí kapitoly o daru homosexuality. Přiznám se, že tímto směrem jsem zatím nikdy nepřemýšlela, ale měla jsem okamžitě pocit, že autor rozhodně není někde z cesty se svým názorem.

"Dar spirituality. Historie mnoha kultur dosvědčuje, že homosexuálové v nich často zaujímali místa spirituálních vůdců. Před lety si mě vzala jedna domorodá Američanka stranou a pověděla mi, že homosexuálové se často stávali spirituálními poradci velkých náčelníků indiánských kmenů. Zdá se tedy, že homosexuálové nejenže přemosťují mužský a ženský svět, ale i svět lidský a spirituální. Homofobní společnost se připravuje o možnost dosáhnout hlubší spirituality. Táž žena (která byla katolickou řádovou sestrou) mi také řekla: "Když poskytuji útočiště k duchovnímu usebrání skupině gayů, je to vždycky hlubší zážitek, než když je to parta smíšená, tedy hlavně heterosexuální."
Tradice řady indiánských kultur přiznává gayům (nazývaným berdache nebo winkte) zvláštní spirituální moc, díky které vynikali v léčitelství, ve vedení určitých obřadů a dokázali i nahlédnout do budoucnosti. Lame Deer, šaman kmene Lakota, říká, že taková osoba "vládne věšteckým darem a že on sám dokáže předpovídat počasí. … Když příroda uvalí na muže takové břímě odlišnosti, dá mu zároveň i zvláštní moc."

… co se zrodí, budou-li homosexuální muži a heterosexuální muži spolupracovat? Můžeme recyklovat ztracenou a promarněnou energii, kterou vynakládáme na homofobii, a využít ji k probuzení celé společnosti. Strach homofobie brání mužům jít dál, strach a láska nejdou dohromady. Ve strachu se scvrkáváme a zaujímáme obranné postavení, láska naopak rozpíná a spojuje."

Není to jediná výhoda, která byla mužům homosexuálům dána do vínku a musím říci, že Matthew Fox velmi pečlivým způsobem skládá své vlastní myšlenky, předěluje je citacemi jiných autorů nebo poznatky, které si vzal od jiných… Ke slovu se tu tak dostává nejen David Deida se svými knihami, ale i řada dalších ve formě cílených rozhovorů s autorem. Muži různých věkových kategorií, sociálního i pracovního zaměření - je to jakoby vám před očima kvetl ne pouze jeden, ale celý košatý MUŽ…. Ve svých nejrůznějších podobách. Každý je jiný… Představovala jsem si, jak by vypadala obdobná kniha o ženách. Něco jako Cyklická žena nebi Síla ženy?

Osobně mne toto čtení inspiruje k dalšímu hledání informací, dalších názorů a je to kniha, kterou si určitě nestačí přečíst jednou. Nelze ji ani přečíst najednou, jak je plná nových myšlenek, které nutí k zamyšlení i samotného čtenáře. Je to naopak vhodná publikace pro chvíle, kdy máte náladu hloubat… o čemkoliv.
Protože stačí jen letmo otevřít náhodně na kterékoliv stránce a máte námět. Kvalitní námět. Vždycky.
Ostatně, když se pak podíváme na informace o autorovi, stává se celá jeho Skrytá spiritualita muže, ještě zajímavější a vzbuzuje ještě větší zvědavost. Muž, jehož církev ze svých řad vykázala, protože je moc… jaký vlastně? To už nechám na čtenářích…


O autorovi:
Matthew Fox byl třicet čtyři let členem řádu dominikánů. Věnoval se pedagogické činnosti, která akcentovala především spiritualitu. Kardinál Ratzinger (pozdější papež Benedikt XVI), hlavní inkvizitor katolické církve a vedoucí Kongregace pro nauku víry, ale vyloučil Foxe z řádu a celý jeho učební program zastavil.
Dnes Fox vyučuje na Academy for the Love of Learning v Santa Fe v Novém Mexiku v USA. Je členem týmu, který usiluje o vytvoření nového vzdělávacího programu pro městskou mládež. Je autorem dvaceti osmi knih a žije v Oaklandu a Kalifornii. Jeho webová stránka je www.matthewfox.org.
Originál: The Hidden Spirituality of Men
Autor: Matthew Fox
Vydalo: New World Library, USA, 2008
Překladatel: Zdeněk Chodora
České vydání: Skrytá spiritualita muže
Vydalo: Nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015, www.synergiepublishing.com
Vydání první
Hodnocení: 100%

Citát pro tento den / 264

19. května 2015 v 9:28 | čajovna |  Citáty
"Komukoliv mohu ukázat, jak může dostat, co chce. Jediný problém je, že se mi nedaří najít nikoho, kdo by mi dokázal říct, co chce." - Mark Twain


Srdce v květnu, 2.část.

19. května 2015 v 9:26 | čajovna |  Cesty ke zdraví

V květnu je nejvíce ohroženo srdce. Až donedávna považovali vědci bylinu srdečník obecný za zcela neužitečnou. Výzkum však prokázal, že pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin, které bývají spouštěčem srdečních infarktů. Srdečník zrychluje pohyb krve, transformujje sraženinu a potlačuje bolest.
Má pověst byliny s účinkem dlouhověkosti. Podle dávné čínské legendy se muž, vyhnaný za přestupek z vesnice, usídlil v údolí s rostoucím srdečníkem a dožil se 300 let. Srdečník je jemná bylina obzvlášť vhodná pro starší pacienty. Je 3-4x účinnější než kozlík lékařský. V duchovní rovině pomáhá těm, kdo si berou vše moc k srdci. Rostlina pomáhá snižovat vysoký tlak, celkově tonizuje srdce, léčí srdeční arytmie nervového původu a hyperfunkce štítné žlázy. Je účinná při nespavosti, úzkostných stavech a depresích. Podporuje močení, pomáhá při bolestivém močení s malým množstvím moči s otoky. Již anglický bylinář 17.století Nicholas Culpeper napsal: "Není lepší byliny, která by odňala závoje smutku srdce a stvořila šťastnou a radostnou duši. Je dobrý při palpitacích, mrákotách a mdlobách - to je také důvod, proč mu bylo dáno cardiaca. Dále má zklidňující vliv na dělohu, je výtečným pomocníkem při bolestivém porodu a na vyvolání menstruace."
Kontraindikace: těhotné, děti do 2 let, lidé s poruchou srážlivosti krve.

Poznámka: O další informace a kurz si můžete napsat do čajovny: cajovnaprozeny@centrum.czZdroj: Jiskra Benešov

Citát pro tento den / 263

16. května 2015 v 10:03 | čajovna |  Citáty
"Když nemůžete posloužit jako dobrý příklad, budete muset posloužit jako strašné varování." -- Catherine Aird


Srdce v květnu, 1.část.

16. května 2015 v 10:01 | čajovna |  Cesty ke zdraví

V květnu je nejvíce ohroženo srdce. Jedním z nejlepších léků jsou květy hlohu. Hloh posiluje srdce několika způsoby. Otvírá srdeční arterie a zlepšuje zásobování srdečního svalu krví. Tím je srdce posilováno a následně bije silněji a účinněji. Výsledně se zvýší schopnost srdce pumpovat krev, což je velmi důležité při městnavém srdečním selhání. Charakteristickými příznaky městnavého srdečního selhání je vznik otoků po celém těle a po mírné námaze zrychlený dech. Hloh rozšiřuje i ostatní cévy v těle, čímž umožňuje snadnější oběh krve s menšími nároky na srdeční sval.
Rostlina pomáhá léčit některé typy srdečních arytmií a snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Podle vědeckého výzkumu se stav pacientů s městnavým srdečním selháním po užívání hlohu zlepšil stejně jako v případě užívání klasických léků. Během užívání hlohu se zlepšuje u nemocných pacientů i tělesná výkonnost až šestinásobně. Výzkum neodhalil u hlohu vedlejší účinky. Hloh optimalizuje srdeční tep, snižuje pravděpodobnost vzniku zápalu plic, působí preventivně proti vzniku srdečních komplikací u pacientů s chřipkou a zápalem plic, posiluje a uklidňuje nervovou soustavu. Kašovité obklady z hlohu lze aplikovat při angíně pectoris, srdeční neuróze, ústřelu a revmatismu.
Zdroj: Jiskra Benešov

Návštěvnost

11. května 2015 v 14:09 | Libertus |  O bloguMusím vám poblahopřát, včera blog navštívilo 283 lidí! Jen tak dále, pište, komentujte, co hrdlo
ráčí. Zanedlouho oslavíme sedmé výročí, tak se tužte! Děkuji všem.


Citát pro tento den / 262

11. května 2015 v 8:14 | čajovna |  Citáty
V umění se člověk dostane na konci života tam, kde vlastně měl být na začátku,- J.Čapek.

Lidové rčení / 21

11. května 2015 v 8:13 | čajovna |  Lidová rčení
Ten, kdo ze sebe dělá ovci, bude sněden vlkem.

Ylang Ylang

11. května 2015 v 8:13 | čajovna |  Babiččin herbář

Ylang Ylang (Canagara odorata) patří mezi vzácné silice. Pochází z květů tropické Kanangy vonné z Indonésie a Filipín. Kananga je rychle rostoucí strom z čeldi láhevníkovitých, rychlost jejího růstu mže být vyšší než 5m za rok, v ideálním klimatu dorůstá průměrné výšky 12m.
13-20 cm dlouhé stálezelené listy jsou hladké a lesklé, oválného tvaru, zaščipatělé a s vlnitými okraji. Květy jsou svěšené, na dlouhé stopce, šest úzkých okvětních lístků je zeleno-žluté (řídce i růžové) barvy, celý květ tvarem vzdáleně připomíná mořskou hvězdu.
Květ je zdrojem vysoce vonného esenciálního oleje. Aroma je silně květinové a nasládlé. V aromaterapii se používá u všech rituálů týkající se sexu, míru a lásky.
Jeho vůně a energie je uklidňující. Odstraňuje hněv a negativní duševní stavy. Vizualizace tohoto stromu může být mocným afrodiziakem. Doporučuje se inhalovat při vysokém krevním tlaku, stavech nejistoty, úzkosti, depresích a chronických bolestech hlavy. Má mírně antiseptický účinek.
Esenciální olej se přidává do koupelí, masážních a jiných regeneračních preparátů. Velmi často se přidává do parfémů a drogistických přípravků ke korekci zápachu. V kosmetice je vhodný pro všechny typy pleti. Pomáhá ochablé a unavené pleti získat svěží vzhled. Kompenzuje nedostatek vody a tím obnovuje přirozenou rovnováhu pleti.
Vysoká koncentrace může vyvolat nevolnost nebo bolesti hlavy. Nedoporučuje se používat v prvních čtyřech měsících těhotenství a při alergii na benzylsalicylát.

Zdroj: Jiskra Benešov

Citát pro tento den / 261

4. května 2015 v 18:03 | čajovna |  Citáty
Stár jenom ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl. -- S. Čech

Satja das: Hledání

4. května 2015 v 18:01 | čajovna |  Duchovní okénko
Každý člověk je svým způsobem na cestě. Mnoho lidí hledá své uplatnění ve společnosti prostor k seberealizaci nebo jenom obyčejné lidské štěstí. Moderní doba však klade stále větší nároky na úspěch téměř ve všech oblastech našeho života. Někteří z nás proto pociťují nejistotu a obavy a příliš mnoho změn na nás působí spíše chaoticky a depresivně.
Hledáme proto úlevu v různých alternativních systémech jako je jóga, reiki, léčitelství nebo některá náboženská uskupení. Současné duchovní organizace však neposkytují hledajícímu
na cestě příliš mnoho prostoru k seberealizaci. Namísto toho se nabízí důvěřivcům zázračné uzdravení, získávání mystických schopností, rychlé zbohatnutí a podobně. Naneštěstí však tito darebáci nevědí nic o skutečném duchovním poznání a jenom vydělávají na lidské nevědomosti, důvěřivosti a neštěstí.
Živá bytost se ale narodila do tohoto světa, aby se duchovně rozvíjela. Aby ve svém dosavadním stavu existence udělala pokrok a postoupila o stupeň dál k vytčenému cíli. To je skutečný úkol každé živé bytosti v tomto světě. Naneštěstí většina tzv. civilizovaných lidí dnes neví, jaké jsou jejich povinnosti. Domnívají se, že jejich povinností je vydělávání peněz, ochrana majetku, příslušnost k národu, plození dětí či úspěch v podnikání. Proti svojí vůli jsou tak vtahovány hlouběji a hlouběji do koloběhu nejrůznějších činností, ze kterých není úniku.
Původní postavení živé bytosti je však čistě duchovní, ale vzhledem k našemu odvěkému vztahu s hmotou je toto postavení znečištěno hmotným prostředím. Z tohoto hmotného prostředí je možné se vymanit aplikováním duchovních principů a zásad do našeho každodenního života.
Na své cestě za poznáním se však poutník setkává s nedokonalostmi našeho života. Tyto nedokonalosti jsou vyjádřeny v pojmech jako je nemoc, stáří, smrt a zrození. Čtyři nedokonalosti jsou materialistického charakteru a proto spadají do kategorie zvané májá, nebo-li iluze. Tyto čtyři nedokonalosti tvoří hlavní zbraně máji.
Další její zbraně jsou například vášeň, nevědomost a dobro. Tento faktor, totiž májá, je ze
všech nedokonalostí nejhůře ovladatelný. Bylo mnoho poutníků, kteří tomuto faktoru podlehli a stali se z nich společníci máji.
Co je to ta májá? Májá znamená iluzi.
Iluze je, že se snažíme ovládnout hmotnou přírodu, ačkoliv jsme ve skutečnosti spoutáni jejími přísnými zákony. Když se sluha snaží uměle napodobovat všemocného pána, říká se, že jedná pod vlivem iluze, nebo naprosté zmatenosti. S tímto znečištěným pojetím života se všichni snažíme vykořisťovat zdroje hmotné přírody, ale ve skutečnosti se stále více zaplétáme do spletitosti přírodních zákonů. Tento iluzorní zápas s hmotnou přírodou lze okamžitě zastavit, když obnovíme svůj vztah s duchovním světem. Duchovní vědomí není nějaké umělé klamání mysli. Je to přirozená, původní energie každé živé bytosti. Toto poznání v nás začne ožívat, když slyšíme transcendentální zvukovou vibraci.
Prostřednictvím meditace můžeme pocítit transcendentální extázi pocházející z duchovní úrovně. Jakmile se člověk dostane na tuto duchovní úroveň, překoná úroveň smyslů, mysli a inteligence, je na transcendentální úrovni. Mantry, které používáme pochází přímo z duchovního světa a tyto zvukové vibrace překonají všechny nižší úrovně vědomí - smyslovou, mentální a intelektuální. Proto není třeba rozumět slovům mantry, spekulovat nebo se snažit nějak intelektuálně přizpůsobit pro zpívání. Mantry pramení přímo z úrovně čisté duchovní existence a každý se může zúčastnit jejího zpívání.
Hmotná energie, zvaná májá, je jednou z mnoha energií a my, živé bytosti, jsme také energie. Živé bytosti jsou nadřazené hmotné energii. Když je vyšší energie ve styku s nižší energií, nastane neslučitelná situace, když je však vyšší energie ve styku s nejvyšší energií, živá bytost dosáhne svého přirozeného, šťastného postavení.
( Základní přednáška na téma Duchovní hledání, seminář.)

Poznámka: O podrobnější informace o naší víře si můžete napsat do čajovny: cajovnaprozeny@centrum.cz

Citát pro tento den / 260

1. května 2015 v 13:16 | čajovna |  Citáty
Člověk je jako měsíc - más vou temnou stranu, kterou nikomu nekáže. Mark Twain.

Lidové rčení / 20

1. května 2015 v 13:14 | čajovna |  Lidová rčení
Jedna ruka myje druhou.

Eukalyptus

1. května 2015 v 13:11 | čajovna |  Babiččin herbář

Eucalyptus (Blahovičník) je rod obsahující více než 700 druhů subtropických až tropických stromů nebo keřů z čeledi myrtovitých původem z Austrálie a přilehlých oblastí, kde také tvoří 95% lesů. Blahovičníky jsou široce pěstovány v tropických a teplých oblastech světa.
Vyznačují se dvojím typem listů. První typ mají mladé rostliny. Jedná se o oválné stříbřité listy.
Druhý typ jsou podlouhlé zelené listy.
Tento strom se pěstuje především pro jeho aromatické látky v listech. Silice eukalyptolu je svěží, kafrové a jemně sladké vůně. Aromatický olej se používá k očištění domů a místností před negativní duševní energií. Obzvlášť vhodný je pro lidi, kteří svádějí emocionální a duševní souboje.
Podporuje obranyschopnost, působí antibakteriálně a protivirově. Uklidňuje, hojí a pomáhá zacelit rány. Celkově povzbuzuje, ulevuje od nachlazení, chřipky a zánětů nosních dutin.
Usnadňuje vykašlávání, zmírňuje bolesti v krku, zpříjemňuje dýchání a snižuje horečku. Je účinný při poruchách trávení, působí močopudně. Osvěžuje a dezinfikuje vzduch, osvědčuje se jako repelent. Používá se k inhalaci jako přídavek do koupelí a při masážích. Lze ho nalézt v kosmetických přípravcích k ošetření rtů, nosní sliznice a ústní hygieny.
Masáže eukalyptovým olejem uleví od ztuhlých, unavených svalů a kloubů. Při bronchitidě
se přidává do olejových směsí na obklady hrudi. Využívá se též v sauně.


Zdroj: Jiskra Benešov