Lucy Cavendish: Karty mořských panen

10. března 2015 v 17:39 | čajovna |  Knížky pro ostatní


Mýtické mořské panny? Jak tajemné a nepříliš známé téma. Neznám žádnou knihu, která by se nějak uceleněji zabývala právě těmito pohádkovými a fantastickými bytostmi. Snad proto, že nemáme moře. Jenže… v této knize se dozvíte, že jistý druh vodních panen žije i ve stokách okolo nás. Húúúú… docela jsem se začala bát. Lucy Cavendish stvořila dílo, které je báječnou možností pro nás dospělé, se opět stát dětmi, rozjitřit svou fantazii a ponořit se do naprosto relaxačního a ryze ženského tématu.

Mořské panny jsou totiž mimořádně zajímavé bytosti. Ke knize jsou přiložené karty, které jen umocňují celkový zážitek a dovolí vám, vložit si do rukou moc mořských panen a nechat si od nich sdělit zcela individuální poselství.

Kniha od Lucy Cavendish je psaná s něhou, pokorou a tajemným nádechem. Zdroje, ze kterých čerpala, musely být prastaré. O mýtech o mořských pannách jsem toho moc nevěděla, a proto to pro mne bylo úžasné čtení. Autorka často otvírala témata, která mne nikdy nenapadla.
Odkud vzešla naše věčná fascinace stvořeními, která pochází napůl z oceánu a napůl ze souše? Nemohou dýchat pod vodou, ale umí se pod vodou elegantně pohybovat. Mají dlouhé, nepoddajné vlasy, umí nádherně zpívat a jsou nesmírně mírumilovné. Něco jako andělé z jiné říše. Jsou divoké, vzteklé, zuřící i milující a laskavé.

V kartách je pak tento rys často zdůrazňován. Dávají nám impuls k tomu, abychom v sobě probouzely emoce, které často skrýváme ze strachu nebo pro pocit nepohodlí, který s sebou přináší. Autorka probírá také souvislost měsíčních cyklů s mořskými panami nebo symboliku jejich částí těla (ocas, hřeben, poháry, vlasy, lastury…) a přináší příklady, jak s kartami pracovat. Jsou jednoduché, ale pro samotné vykládání poněkud složité. Jsou příliš emoční, takže je doporučuji pro výklady ve chvíli, kdy jste jednoznačně naladěni na jemnou strunu smyslnosti. Nechcete jasná ano nebo ne, ale spíše se chcete vznášet v meditativním klidu a hledat hluboké vnitřní řešení nějakého svého problému.

Anebo se jen tak zasnít a propojit svůj vlastní emoční svět s tím mořským, plným těchto éterických bytostí. A dozvíte se mnohé nové. Třeba, víte, že jeden druh mořských panen se jmenuje "meluzíny"?

"Tyto mocné bytosti pocházejí ze sladkovodních jezer, řek a rybníků v Evropě a jsou schopny měnit podobu. Mohou se vyskytovat v podobě lidské ženy, dvouocasé mořské panny nebo vodního draka. Vyžadují respekt a soukromí a jsou spojovány také s ostrovem Avalon. Jsou schopné pomáhat lidem při stavbách. Pomáhaly svých lidským milencům a manželům postavit přes noc zámky. Říká se o nich, že ve svých ústech mají zlatý klíč, který odemyká dveře ke všem tajemstvím."

Co mne na kartách trochu mrzí, obrázky by mohly být živější, připadají mi moc "statické"… pár jiskřiček, rozstříknutých vlnek nebo hvězd - a hned by mořské panny ožily. Jinak jsou krásné, podařené, ale na obrázcích je něco, co nepříliš dobře souzní s tím vším, co jsem si o nich v knížce přečetla.

O autorce:
Lucy Cavendishová je typickou čarodějkou, miluje psaní, čtení a pořádání seminářů plných kouzelných prožitků. V roce 1992 založila časopis Witchcraft a pět let byla jeho šéfredaktorkou. Pravidelně vystupuje v televizi nebo rádiu a píše články pro nejrůznější časopisy. Žije v Sydney.


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2014, www.synergiepublishing.com
Poznámka: Knihu můžete objednat v Čajovně
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama