Cibule proti chřipce

5. března 2015 v 14:00 | čajovna |  Cesty ke zdraví

Cítíte se unavení, kýcháte, kašlete, bolí vás klouby a vlastně celé tělo? Pravděpodobně na vás "leze" chřipka. Nebo, jak by řekl Kuba Dařbuján, to je moribundus. Nejrychlejší rada je, zajít k lékaři. Chcete-li své zdraví podpořit i přírodními prostředky, pak cibule v chřipkovém období je přesně to pravé. Je to plodina, která nás dozajista dokáže rozplakat, v kuchyni si to bez ní nedokážeme představit, ale také nám velmi pomůže. Její každodenní zastoupení v našem jídelníčku by mělo být samozřejmostí. Přestože je téměř z 90% tvořena vodou, její pevné složky jsou hotovým herbářem zdraví. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E, K, má velký obsah
bílkovin, cukrů a minerálních látek. Z těch především draslík, vápník, fosfor, sodík, železo, síru a fluór. Složky obsažené v cibuli působí antioxidačně, snižují krevní tlak, rozšiřují cévy, stimulující srdeční činnost a zabraňují houstnutí krve. Cibule dále obsahuje látky, které rozpouštějí krevní sraženiny, tzv. tromby. Celkově se dá říci, že cibule udržuje srdce a cévy v dobrém stavu a zaručuje jim mladost. Dokonale podporuje účinek vitamínu C při nemocech dýchacích cest a zápalu plic. Cibule má také silné antibakteriální účinky a zabraňuje infekcím.
Odbourává pozůstatky dusíku, udržuje hladinu cholesterolu v přijatelných hodnotách a podporuje krevní oběh i činnost ledvin. Zmírňuje také poruchy trávení a vyhání bakterie ze střev. Při rýmě a nachlazení je doslova nepostradatelným pomocníkem. Uvolňuje nos a celkově usnadňuje dýchání nejen přes den, ale hlavně na noc. Účinné látky cibule pomáhají vykašlávat nahroněný hlen. Cibulový čaj z dob našich babiček přetrval dodnes. Vyzkoušejte však také cibulové ponožky. Najemno nakrájenou cibuli vložte do ponožek, nahřejte nad párou, nikoli v mikrovlnce, natáhněte na nohy tak, aby se cibule dotýkala celých chodidel a zalezte pod peřinu. Po několika hodinách této cibulové ponožkové lázně se budete cítit jako rybičky.
Lidé mají suchou a unavenou pokožku, ocení její schopnost ji hydratovat. Je právem nazývána všelékem. I nespavci po ní rádi sáhnou, velmi dobře totiž pomáhá při poruchách spánku a uklidňuje nervy. Cibule obsahuje látky vyvolávající radost (endorfiny) a reguluje produkci stresových hormonů. Tyto skutečnosti ve vás jistě vyvolávají dojem, že cibule je zázračná plodina. Nemýlíte se, skutečně je.

Zdroj: Jiskra Benešov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama