Březen 2015

Citát pro tento den / 254

31. března 2015 v 14:56 | čajovna |  Citáty
Mysl je jako padák. Funguje jenom, když je otevřená. - Zig Ziglar.

Lidové rčení / 19

31. března 2015 v 14:55 | čajovna |  Lidová rčení
Kdyby nebylo kdyby, nebyly by chyby.

Žlučník v březnu

31. března 2015 v 14:54 | čajovna |  Cesty ke zdraví

V březnu se zaměřujeme na podporu žlučníku - "tiskového mluvčího jater" a v dubnu na samotná játra. Stav jaterní tkáně zlepšuje Schizandra čínská - Klanopraška. Extrakt plodů zvyšuje kapacitu jaterního antioxidačně-detoxikačního systému.
V současnosti je v Číně používán jako účinné hepatoprotektivum, které významně normalizuje jaterní funkce. Stimuluje regeneraci a zvyšuje průtok krve játry. Schizandra se užívá jako stimulans a tonikum při fyzickém a psychickém vyčerpání. Je proto vůbec vhodná pro sportovce. Podávají po jejím užívání lepší výkony. Čaj z listů nebo plodů posiluje nervovou soustavu, odstraňuje deprese, pocity úzkosti a únavy. Působí jako adaptogen. Zabraňuje, abychom podlehli stresovým situacím. Zvyšuje odolnost organizmu vůči vyčerpání a vysokým nebo nízkým teplotám prostředí. Zlepšuje sluch a ostrost zraku, zejména v šeru.
Schizandra má i čistící účinek. Podporuje vylučování nepotřebných látek z těla, například kyseliny močové. Zlepšuje metabolismus a posiluje činnost krve. Pomáhá též při revma a cukrovce, protože snižuje hladinu cukru. Upevňuje krevní tlak a pozitivně ovlivňuje cévní systém. Posiluje imunitu a ve vyšších dávkách zvyšuje krevní tlak. Schizandra je obsažena ve většině čínských bylinných směsí ke zdokonalení kůže směrem zevnitř. Stahující účinek schizandry přispívá k lepšímu uchovávání vody v kůži. Vyhlazují se vrásky a kůže má jemnější strukturu pórů. Vzhled kůže je rovněž ovlivněn tím, jak blahodárně působí na čištění krve a tonizaci plic. Pokožka se rozjasní a dorůžova prokrví.
Při vnějším použití chrání olej ze semen před poškozením slunečním zářením a větrem. Při kožních vyrážkách, podráždění kůže, při kopřivce a ekzémech se v Číně podává medicinální víno ze schizandry. Bobule prospívají také vlasům a nehtům. Plody se v Číně považují za klasické plicní tonikum a předepisují se při suchém a chronickém kašli a dechové nedostatečnosti. Podporují také vyměšování plicního hlenu, a používají se dokonce i při tuberkulóze plic a astmatu. Antioxidanty mají preventivní účinek na alergické reakce v důsledku znečišťování ovzduší.Zdroj: Jiskra Benešov

Morphyho zákon / 2

19. března 2015 v 10:01 | čajovna |  Citáty
Jestliže jde vše podle plánu, stala se někde chyba.

Citát pro tento den / 253

19. března 2015 v 9:58 | čajovna |  Citáty
Člověk má velkou výhodu, že se nemůže potkat sám se sebou v mladším vydání. (Milan Kundera)

Lidové rčení / 18

19. března 2015 v 9:57 | čajovna |  Lidová rčení
Jak si usteleš, tak se vyspíš.

Rukola vás obohatí

19. března 2015 v 9:55 | čajovna |  Babiččina zahrádka


Rukola či roketa je výtečná jarní salátová rostlina. Má hladké tmavě zelené lístky podobající se pampelišce. Možná i to vypovídá o její lehce nahořklé, štiplavé chute s příchutí hořčice. Její oblíbenost roste mimo jiné také kvůli vysokému obsahu vitamínů a dalším tělu prospěšným látkám. Můžete si ji vypěstovat i doma za oknem, na balkoně či jako řeřichu na vlhčené buničině. Je nenáročná, rychle klíčí a velmi bujně roste. Budete tak mít canny zdroj vitaminu vždy po ruce.
Rukola se pyšní, kromě velmi vysokého vitaminu C, zejména velkým množstvím vitaminu B9, neboli kyseliny listové. Dále obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, vitamín A, E, a menší množství vitamínu K. Z minerálů je bohatá hlavně na vápník, draslík, fosfor a hořčík, obsahuje ale i mangan, železo a selen. Za zmínku jistě stojí také relativně vysoký obsah beta-karotenu. Obecně je ale rukola dobrá pro zdravé trávení, krvetvorbu, na pročištění krve a cév. Funguje jako lék proti únavě a pomáhá i přirozené obranychopnosti organismu. Její léčivé
schopnosti jsou opravdu k nezaplacení. Díky vitamínu C a právě beta-karotenu má rukola dobré antioxidační účinky. Tyto dvě látky neutralizují volné radikály, které by jinak mohly poškodit buňky a způsobit až vznik karcionomu. Beta-karoten společně s vitamínem E snižuje pravděpodobnost zánětu oka a také stimuluje imunitní systém. Rukola odstraňuje plynatost, působí protizánětlivě, normalizuje hladinu cukru v krvi. Preventivně působí proti rakovině a kardiovaskulárním onemocněním. Je také dobrou prevencí proti osteoporóze tím, že zabezpečuje budování kostní hmoty. Jako téměř každá bylina s nahořklou chutí, i rukola pročišťuje a podporuje funkci jater, čistí ledviny a je močopudná. Detoxikuje organismus, dodává tělu energii a podporuje funkci mozku. Je to výtečná zelenina při hubnutí.
Rukola se dává zejména do salátů, dá se však zkombinovat skoro s jakoukoliv zeleninou. Hodí se také k sýrům, těstovinám, na pizzu i do tortilly. Přidat ji můžete také do špaget s česnekem orestovaným na olivovém oleji a sušenými rajčaty. Zajímavé je také pesto z rukoly, česneku, olivového oleje, piniových oříšků a parazánu. Vitamíny obsažené v rukole jsou rozpustné v tucích, měla by se tedy podávat s rostlinným tukem, například olivovým nebo konopným olejem.
Salát rukola můžeme jen doporučit. Její pikantní chuť osvěží nejen smysly, ale i celé tělo. Obzvlášť teď v předjaří, kdy bojujeme s únavou. Zkuste sníst denně porci hořkých zelených lístků, probudí vás z jarní únavy a ještě si pochutnáte.Zdroj: Jiskra Benešov

Citát pro tento den / 252

10. března 2015 v 17:45 | čajovna |  Citáty
"Spousta lidí by se s vámi chtěla svézt v limuzíně, ale vy chcete někoho, kdo s vámi pojede i autobusem, když se limuzína porouchá." - Oprah Winfrey


Lucy Cavendish: Karty mořských panen

10. března 2015 v 17:39 | čajovna |  Knížky pro ostatní


Mýtické mořské panny? Jak tajemné a nepříliš známé téma. Neznám žádnou knihu, která by se nějak uceleněji zabývala právě těmito pohádkovými a fantastickými bytostmi. Snad proto, že nemáme moře. Jenže… v této knize se dozvíte, že jistý druh vodních panen žije i ve stokách okolo nás. Húúúú… docela jsem se začala bát. Lucy Cavendish stvořila dílo, které je báječnou možností pro nás dospělé, se opět stát dětmi, rozjitřit svou fantazii a ponořit se do naprosto relaxačního a ryze ženského tématu.

Mořské panny jsou totiž mimořádně zajímavé bytosti. Ke knize jsou přiložené karty, které jen umocňují celkový zážitek a dovolí vám, vložit si do rukou moc mořských panen a nechat si od nich sdělit zcela individuální poselství.

Kniha od Lucy Cavendish je psaná s něhou, pokorou a tajemným nádechem. Zdroje, ze kterých čerpala, musely být prastaré. O mýtech o mořských pannách jsem toho moc nevěděla, a proto to pro mne bylo úžasné čtení. Autorka často otvírala témata, která mne nikdy nenapadla.
Odkud vzešla naše věčná fascinace stvořeními, která pochází napůl z oceánu a napůl ze souše? Nemohou dýchat pod vodou, ale umí se pod vodou elegantně pohybovat. Mají dlouhé, nepoddajné vlasy, umí nádherně zpívat a jsou nesmírně mírumilovné. Něco jako andělé z jiné říše. Jsou divoké, vzteklé, zuřící i milující a laskavé.

V kartách je pak tento rys často zdůrazňován. Dávají nám impuls k tomu, abychom v sobě probouzely emoce, které často skrýváme ze strachu nebo pro pocit nepohodlí, který s sebou přináší. Autorka probírá také souvislost měsíčních cyklů s mořskými panami nebo symboliku jejich částí těla (ocas, hřeben, poháry, vlasy, lastury…) a přináší příklady, jak s kartami pracovat. Jsou jednoduché, ale pro samotné vykládání poněkud složité. Jsou příliš emoční, takže je doporučuji pro výklady ve chvíli, kdy jste jednoznačně naladěni na jemnou strunu smyslnosti. Nechcete jasná ano nebo ne, ale spíše se chcete vznášet v meditativním klidu a hledat hluboké vnitřní řešení nějakého svého problému.

Anebo se jen tak zasnít a propojit svůj vlastní emoční svět s tím mořským, plným těchto éterických bytostí. A dozvíte se mnohé nové. Třeba, víte, že jeden druh mořských panen se jmenuje "meluzíny"?

"Tyto mocné bytosti pocházejí ze sladkovodních jezer, řek a rybníků v Evropě a jsou schopny měnit podobu. Mohou se vyskytovat v podobě lidské ženy, dvouocasé mořské panny nebo vodního draka. Vyžadují respekt a soukromí a jsou spojovány také s ostrovem Avalon. Jsou schopné pomáhat lidem při stavbách. Pomáhaly svých lidským milencům a manželům postavit přes noc zámky. Říká se o nich, že ve svých ústech mají zlatý klíč, který odemyká dveře ke všem tajemstvím."

Co mne na kartách trochu mrzí, obrázky by mohly být živější, připadají mi moc "statické"… pár jiskřiček, rozstříknutých vlnek nebo hvězd - a hned by mořské panny ožily. Jinak jsou krásné, podařené, ale na obrázcích je něco, co nepříliš dobře souzní s tím vším, co jsem si o nich v knížce přečetla.

O autorce:
Lucy Cavendishová je typickou čarodějkou, miluje psaní, čtení a pořádání seminářů plných kouzelných prožitků. V roce 1992 založila časopis Witchcraft a pět let byla jeho šéfredaktorkou. Pravidelně vystupuje v televizi nebo rádiu a píše články pro nejrůznější časopisy. Žije v Sydney.


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2014, www.synergiepublishing.com
Poznámka: Knihu můžete objednat v Čajovně

Citát pro tento den / 251

6. března 2015 v 8:55 | čajovna |  Citáty
"Žádný podnik nevyroste k velikosti, pokud nevynalezne způsob, jak měnit nádeníky v ředitele." -- Tomáš Baťa

Josef Jonáš, Jiří Kuchař: Svět přírodních antibiotik

6. března 2015 v 8:52 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Takže tato kniha patří mezi ty nejlépe a nejkomplexněji zpracované… Bez jediné výtky. No i když, ano, jedna výtka by byla. Obrovská škoda, že tato jedinečná publikace nedostala výpravnější formát, fotografie všech rostlin a přírodních prostředků, které oplývají tak mocnou antibiotickou, antivirotickou nebo antimykotickou silou. Drtivou většinu z nich máme doma v šupleti nebo v kuchyňských skříňkách, další jsou snadno dostupné v lékárnách nebo zdravých výživách. A také tu je pár ještě neznámých, o kterých stejně jako autoři, Josef Jonáš a Jiří Kuchař, doufám, že se brzy dostanou i do našich obchodů.


Pavlína Brzáková: ZeMě. Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška

6. března 2015 v 8:41 | R. Petříčková |  Knížky pro ostatní


"Vy jste zaměřeni jenom na podstatná jména," odpověděl.
"Na něco, co neexistuje. Na věci, pojmy. My, indiáni, víme, že jsou to jenom dočasné formy. Je to něco nepodstatného, není to TO, na co bychom zaměřili svoji pozornost, svoji mysl."
"Ale vy přece také mluvíte. Užíváte jazyk. A na co tedy zaměřujete pozornost?" zeptali se vědci.
"Na slovesa," řekl. "Protože procesy a průběhy jsou věčné, zatímco pojmy pomíjivé. A vy, bílí lidé, jste tak soustředěni na věci a pojmy, že vám to brání vidět proces. Vy vnímáte jako primární popis skutečnosti viděný přes pojmy. A ten je ztuhlý."
Pak vědcům vysvětlil, že i naše překlady jejich indiánských jmen, jsou chybné. My například překládáme jméno Ten, který tančí s vlky. Ale správně je to jen Tančí s vlky. Řeknou jenom sloveso. A jiný třeba Pomáhá koroptvím. Kdysi, když do něj indiáni ještě vkládali velké naděje, dostal Barack Obama indiánské jméno Pomáhá lidem této země. V obvykle zavedeném překladu je to zase Ten, který pomáhá lidem této země. Pro indiány člověk není TEN, nýbrž pohyb - PROCES. Ráno můžeš být Budí se, za hodinu Snídá, v poledne jsi Obědvá. Mezi tím jsi Prochází se. Odpoledne budeš Sedí a povídá. Jméno se během života mění podle toho, co je dotyčného hlavní činností: Vypráví příběhy, Vyrábí nástroje… Když na zem někdo shodí lžičku, jmenuje se Shodil lžičku…"Citát pro tento den / 250

5. března 2015 v 14:03 | čajovna |  Citáty
S přibývající sklerózou mám stále čistší svědomí. Viktor Žižka.

Lidové rčení / 17

5. března 2015 v 14:02 | čajovna |  Lidová rčení
Trpělivost je nejlepší štít proti urážkám.

Cibule proti chřipce

5. března 2015 v 14:00 | čajovna |  Cesty ke zdraví

Cítíte se unavení, kýcháte, kašlete, bolí vás klouby a vlastně celé tělo? Pravděpodobně na vás "leze" chřipka. Nebo, jak by řekl Kuba Dařbuján, to je moribundus. Nejrychlejší rada je, zajít k lékaři. Chcete-li své zdraví podpořit i přírodními prostředky, pak cibule v chřipkovém období je přesně to pravé. Je to plodina, která nás dozajista dokáže rozplakat, v kuchyni si to bez ní nedokážeme představit, ale také nám velmi pomůže. Její každodenní zastoupení v našem jídelníčku by mělo být samozřejmostí. Přestože je téměř z 90% tvořena vodou, její pevné složky jsou hotovým herbářem zdraví. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E, K, má velký obsah
bílkovin, cukrů a minerálních látek. Z těch především draslík, vápník, fosfor, sodík, železo, síru a fluór. Složky obsažené v cibuli působí antioxidačně, snižují krevní tlak, rozšiřují cévy, stimulující srdeční činnost a zabraňují houstnutí krve. Cibule dále obsahuje látky, které rozpouštějí krevní sraženiny, tzv. tromby. Celkově se dá říci, že cibule udržuje srdce a cévy v dobrém stavu a zaručuje jim mladost. Dokonale podporuje účinek vitamínu C při nemocech dýchacích cest a zápalu plic. Cibule má také silné antibakteriální účinky a zabraňuje infekcím.
Odbourává pozůstatky dusíku, udržuje hladinu cholesterolu v přijatelných hodnotách a podporuje krevní oběh i činnost ledvin. Zmírňuje také poruchy trávení a vyhání bakterie ze střev. Při rýmě a nachlazení je doslova nepostradatelným pomocníkem. Uvolňuje nos a celkově usnadňuje dýchání nejen přes den, ale hlavně na noc. Účinné látky cibule pomáhají vykašlávat nahroněný hlen. Cibulový čaj z dob našich babiček přetrval dodnes. Vyzkoušejte však také cibulové ponožky. Najemno nakrájenou cibuli vložte do ponožek, nahřejte nad párou, nikoli v mikrovlnce, natáhněte na nohy tak, aby se cibule dotýkala celých chodidel a zalezte pod peřinu. Po několika hodinách této cibulové ponožkové lázně se budete cítit jako rybičky.
Lidé mají suchou a unavenou pokožku, ocení její schopnost ji hydratovat. Je právem nazývána všelékem. I nespavci po ní rádi sáhnou, velmi dobře totiž pomáhá při poruchách spánku a uklidňuje nervy. Cibule obsahuje látky vyvolávající radost (endorfiny) a reguluje produkci stresových hormonů. Tyto skutečnosti ve vás jistě vyvolávají dojem, že cibule je zázračná plodina. Nemýlíte se, skutečně je.

Zdroj: Jiskra Benešov

Citát pro tento den / 249

1. března 2015 v 18:27 | čajovna |  Citáty
"Když si člověk vyprázdní svou peněženku do své hlavy, nikdo mu to nemůže vzít, protože investice do poznání vynáší nejvyšší úroky." -- Joseph E. O'Donnell


Sadaputa dása: Výzvy vědě a náboženství, 1.část.

1. března 2015 v 18:25 | Libertus |  Věda a náboženství
Zatímco vědecké objevy vystavují zkouškám náboženské dogma, náboženské a nadpřirozené zážitky jsou výzvamy vědeckým teoriím.

Úspěchy moderní vědy závisí na naší schopnosti vytvářet mechanické modely přírodních jevů, v nichž jsou všechny přirozené příčiny reprezentovány vzorci a čísly. Jelikož však Stvořitele nelze zredukovat na vzorce, musí být oddělen od přírody. Jak řekl fyzik Steven Weinberg: " Jediný způsob, jak se může jakýkoliv druh vědy rozvíjet, je předpokládat, že neexistuje žádný božský zásah, a sledovat, jak daleko lze pomocí tohoto předpokladu dojít."
Odstranění Stvořitele z přírody začíná odmítnutím příběhů, které se zdají být zjevně v rozporu s přírodními zákony - například dělení moří (Jehova) nebo zvedání hor (Krišna).
Na první pohled lze na toto odstranění nahlížet jako na racionální reformu, ve které je odstraněn odpad pověr a je připravena cesta pro hlubší duchovní porozumění.
Atraktivní možností je rozlišovat mezi racionálním a transcendentálním. V racionální oblasti se uplatňují metody a poznatky vědy, zatímco transcendentální oblast leží nad rozumem a je přístupná pouze vyšším duchovním stavům vědomí. K transcendentální oblasti se lze přiblížit pouze skrze víru, přijetí zjevného poznání a submisivní poslušnosti vůči vyšší duchovní autoritě.
Tento přístup k náboženství a vědě může být užitečná řečnická strategie a může vyhovovat vzácnému člověku, který žije na vysoké transcendentální úrovni a ví, co je transcendentální. Ale pro ostatní trpí tím nedostatkem, že je obtížné jasně rozlišovat mezi transcendentální a racionální oblastí. Kudy vede dělící čára?
Pokud ji vedeme v určité části intelektuální krajiny, dostaneme se do rozporu s vědou, která bude trvat na rozšíření svého zavedeného teoretického rámce. Necháme-li ji zcela flexibilní, zjistíme, že na transcendentální straně nezůstane nic relevantního pro svět naší zkušenosti. To propůjčuje váhu pohledu, že transcendentální je zcela bez jakéhokoliv dopadu na naše slova nebo jednání. Ale to jsme daleko od tradičního pojetí Stvořitele, který se zajímá o jednotlivé životy.
Při zkoumání otázek týkajících se vědy a náboženství mám velmi silný dojem, že je předčasné pokoušet se nakreslit jasnou čáru ezi vědou a náboženstvím. Spíše bychom si měli uvědomit, že mezi nimi existuje široká šedá zóna, kterou je třeba prozkoumat podrobněji.
V teoretických oblastech nárokovaných vědou zůstává mnoho zásadních otázek. V empirickém zkoumání přírody, a zejména při studio lidského života, nebylo do vědeckého světového názoru zahrnuto mnoho údajů žádajících si další vysvětlení. A také v oblasti náboženství je mnoho nezodpovězených otázek.
Stručně rozeberu některé důležité otázky týkající se vědy a náboženství a poukáži na otázky,
které je třeba řešit.