Žaludek v říjnu - Vachta trojlistá

1. října 2014 v 7:59 | čajovna |  Cesty ke zdraví

V říjnu je nejvíce ohrožen žaludek. Čistým amarem a nejlepší bylinou na trvalou žaludeční nevolnost je bylina Vachta trojlistá. Roste na kyselých slatinách, rašelinných loukách, u pramenišť i na mokrých píscích. Patří mezi chráněné druhy a u nás je poměrně vzácná. Pití čaje z vachty se doporučuje před každým půstem nebo hladovkou. Bezprostředním účinkem na žaludeční sliznici zlepšuje sekreci žaludeční šťávy a peristaltiku střev. Její účinek tudíž není závislý na reflexním působení přes chuťové receptory.
Terapeuticky se droga uplatňuje při nedostatečném nebo nepravidelném vylučování žaludeční šťávy, při špatném trávení a nechutenství. Vachta bývá součástí bylinných směsí proti kolikám, zácpě, žloutence a onemocnění jater. Silně tlumí nauzeu při těžších formách žaludeční neurózy. Pomáhá při anorexii. Je jednou z mála bylin, které mají vliv na zlepšení tvorby červených krvinek. Pomáhá při zánětu močového měchýře a břišní vodnatelnosti. Považuje se za nervinum, proto tvoří složku čajovin podávaných při migréně a bolestech hlavy.
Hořká šťáva z vachty se užívá při nachlazení, horečce, zimnici, kašli a k posílení obranyschopnosti. Zevně se zápar z vachty užívá k omývání vyrážek, hemeroidů a vředů.Zdroj: Jiskra Benešov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 1. října 2014 v 20:44 | Reagovat

Děkuji za pěkný článek. Bylinku neznám a asi bych ji sama nepoznala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama