Samhain

31. října 2014 v 6:50 | čajovna |  Duchovní okénko

Samhain nejčastěji oslavujeme 31. října - 1. listopadu.
Původně šlo o keltský svátek, název pochází ze staroirského samain [so:in] a znamená v keltštině listopad. Keltové dělili rok na dvě období - světlou a temnou část. Listopad byl počátkem temné poloviny roku. Samhain pro Kelty také znamenal konec starého a začátek nového roku.
Z astronomického hlediska je Samhain tzv. "čtvrtící den" - tedy den v půli mezi rovnodenností a slunovratem.
Samhain byl Kelty vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých Věřilo se, že v tento čas se mohou duše zesnulých vrátit zpět a procházet se mezi živými a naopak živí mohou navštívit podsvětí.
Tomu se přizpůsobovaly i zvyky. U večeře se prostíralo i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit. Zapálená svíčka za oknem (často ve vyřezané řepě) měla duším posvítit na cestu a zároveň odehnat odehnat zlé duchy. Pro uklidnění duchů mělo sloužit i jídlo za dveřmi. Zlé duchy měly vystrašit a odehnat také hrozivé kostýmy (staré cáry, pomalovaný obličej), do kterých se lidé o tomto svátku oblékali.

Když byla na začátku 1. stol.n.l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody (v tomto období končí zemědělský cyklus). K symbolům Samhainu přibylo obilí a ovoce. Podle tradice to, co nebylo sklizeno do Samhainu, už nepatřilo lidem a zůstalo na polích pro víly, ptáky a jiná zvířata.
Typické rituály Samhainu začínaly za soumraku 31. října a pokračovaly po tři dny. V mnoha vesnicích probíhalo velké hodování následované zapalováním ohňů. Praktickým důvodem pro pořádání hostiny byla možnost naposledy se pořádně najíst před příchodem zimy.
Irští emigranti přivezli v 19. století své zvyky s sebou do Ameriky, kde se postupně proměnily v současné oslavy Halloweenu - lucerničky pro mrtvé z tuřínů, řepy nebo brambor se proměnily na dekorační vyřezávané dýně (dýně byly větší a lépe se vyřezávaly), do strašidelných kostýmů se převlékají především děti a chodí v nich koledovat od domu k domu.


Církev ve snaze zbavit se pohanských zvyků vytvořila pro období Samhainu nový svátek - svátek Všech Svatých (anglicky All Hallows' Day, předvečer byl nazýván Hallow Eve, z toho vzniklo pozdější Halloween), u nás známý jako dušičky. Lidé však často slavili svátky oba, v 16. století pak prolnuly v jeden.
Vliv křesťanství do oslav přinesl nové lidové pověsti - v předvečer Všech svatých se už po zemi neprocházeli jen mrtví, ale přidávali se k nim i skřítkové, víly, démoni a sám Ďábel.
Samhain je časem přechodu. Země se chystá na zimní odpočinek a podobně se i my připravujeme na cestu temnou částí roku. Samhain je časem, kdy přemítáme a vzpomínáme na předky a milované, kteří odešli před námi. Věnujme čas uctění svých předků a poděkujme jim za jejich dědictví. Můžeme jim poslat svou lásku, přinést dary a obětiny nebo jednoduše zapálit svíčku.
Temná část roku je vhodná k sestupu do svého nitra, odpočinku, načerpání sil nebo nalezení cesty duše.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarmila Jarmila | Web | 31. října 2014 v 12:38 | Reagovat

Velmi zajímavý článek. :-)
Takže Haloween není svátek zavlečený z USA, ale starý keltský.
V Americe ho jen vylepšili o komerci - prodej masek, koledování sladkostí atd.

2 cajovnaprozeny cajovnaprozeny | E-mail | Web | 31. října 2014 v 12:51 | Reagovat

[1]: Ano přesně tak. Vlvem času se vše proměnilo a smíchalo dohromady, až z toho vznikl tento svátek. Ale my pohané ho slavíme ještě tradičním starým způsobem. Matce Zemi bychom měli dnes obětovat například dýni a poděkovat za úrodu.

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 31. října 2014 v 17:41 | Reagovat

O keltském svátku jsem již slyšela. Dík za zajímavý článek. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama