Podzimní bobule

30. října 2014 v 9:05 | čajovna |  Cesty ke zdraví

Také nejste příznivci uměle vyrobených průmyslových vitamínů a dáváte raději přednost vitamínům přírodním? Nechce-li se vám však denně konzumovat kilogramy a kilogramy ovoce a zeleniny, vsaďte na bombu největší - rakytník řešetlákovitý.
Podzimní bobule patří mezi velmi cenné dary přírody, je to díky širokému spektru jejich blahodárných účinků na naše zdraví. Zejména zmíněný rakytník, jehož plody jsou přirozeným koncentrátem řady nejdůležitějších vitamínů. V žádném případě tím nechci snižovat důležitost vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek obsažených v čerstvém ovoci a zelenině. Ovšem pokud chcete své tělo dostatečně zásobit těmito důležitými prvky, posílit imunitu a chránit organismus před různými neduhy jsou drobné oranžové bobulky
pichlavého stříbrolistého keře ideální volbou.
Rakytník řešetlákovitý není v tomto ohledu žádnou novinkou, ba právě naopak. Je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení. Záznamy o jejích léčebných účincích vedou až do starého Řecka. Mimořádné léčivé účinky tohoto keře, u nás mnohdy pěstovaného pouze pro okrasné účely, byly u nás donedávna přehlíženy. Zářivě oranžové plody rakytníku mají vysoký obsah vitamínů. Obsahují provitamín A, dále vitamíny B1, B2, B6, vitamín C, D, E, K1 P a F. Obsah vitamínu C je však závislý na odrůdě, přírodních podmínkách značně kolísá. Dalšími cennými látkami, které v drobných plodech naleznete, jsou hořčík, železo, draslík, mangan, bór, kyseliny, pektiny, třísloviny a oleje.
Rakytník má značné biostimulační účinky, je úžasným přírodním prostředkem na posílení imunitního systému, zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci organismu a působí proti virům, bakteriím i plísním a je velmi vhodný při rekonvalescenci.
Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, reguluje krevní oběh, rozpouští hleny a stimuluje činnost jater a plic. Pomáhá tedy při nachlazení, chřipce, plícních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné. Je také schopný tlumit bolest. Zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i protinádorové účinky. Používá se k léčbě ekzémů i hemeroidů. Masti vyrobené z drobných plodů rakytníku regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách.
Lidová medicína praví: užíváte-li lžičku rozemletých plodů 2x denně, veškeré neduhy se vám vyhnou. Čajem ze sušených plodů rozhodně nic nezkazíte. 2 pol. lžíce bobulek povařte 5minut, poté odvar sceďte a můžete popíjet. Popř. lze dochutit medem.

Zdroj: Jiskra Benešov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama