Oslava Kršnových narozenin

18. srpna 2014 v 9:25 | B.Hejný |  Duchovní okénko
V neděli na ekologické farmě Kršnův dvůr proběhly oslavy Kršnových narozenin. Jedná se o svátek, který je v celém hiduistickém světě znám jako Džanmáštamí. Na farmě se konají nejrůznější přednášky, semináře, pouští se video atd. O půlnoci, po celodenním půstu je pak hostina, vegetariánská. A rozdávají se veřejně dárky, které oddaní přinesli Kršnovi.
V tento den sestoupil náš Pán v podobě Kršny před 5 000 lety na naši planetu, aby ochránil své oddané a podpořil je v duchovním životě. Neboť Země byla tehdy zamořena démonskými bytostmi, kteří sužovali všechen lid, nejenom oddané.
Podle legendy se Šrí Kršna narodil v lůně Dévakí, jeho původní matce. Později však byl přenesen do lůna matky Jašódy, ve které se projevil. Tehdy vládl zemi velmi zlý král Kamsa, bratr Dévakí, který se velmi bál o svůj trůn. Z věštby se totiž dozvěděl, že ho její syn zabije. Proto nechal svoji sestru a jejího manžela uvěznit a dohlížel na to, aby byly zabity všechny dětí, které se Dévakí narodí. Díky však zásahu Pánovi duchovní energie se zachránil sedmý syn Balarám a osmý Kršna, kteří poté vyrůstali u Jašódy a Nandy v pasáčské vesnici Gókule nedaleko města Mathury.

Během dětství tropil malý Kršna všelijaké lumpárny (známé jsou jeho příhody, kdy kradl přepuštěné máslo (ghí), proto se mu říká Mákhanatáskara či Makhančór, "zloděj másla") a pásl krávy (proto je nazýván Gópála nebo Góvinda, "pasáček krav" a "ten, který těší zemi, krávy a smysly" ). Kamsa pravidelně vysílal různé zabijáky a démony, aby ho zneškodnili, ale Kršna se s nimi vždy bez problémů vypořádal a všechny je zabil, přestože vypadal jako malé dítě.
Podstatnou událostí také bylo, když Kršn přesvědčil místní vesničany, obyvatelé Vrindávanu (vesnice, kde žili), že by už neměli obětovat polobohu Indrovi, ale spíše místnímu posvátnému kopci Góvardhan. Kršna se pak projevil jako totožný s tímto kopcem (Góvardhananátha, "pán Góvardhanu", dle tradice bylo později na tomto kopci nalezeno zpodobení (múrti) Kršny.). To ovšem Indru velice rozzlobilo a spustil strašlivou průtrž mračen. Kršna vesničany i všechen dobytek zachránil tím, že na levém malíčku zvedl celý tento kopec jako deštník a všichni se pod ním schovali. Po sedmi dnech Indra poznal, že Kršna je mocnější a je zdrojem jeho vlastní síly a přišel se mu omluvit.
Při oslavě vítězství nad Indrou se Kršna expandoval do mnoha podob, protože s ním chtěly tančit všechny pastýřky.
Nakonec Kršna zabil i krále Kamsu se všemi jeho nohsledy, čímž opět nastal v kraji blahobyt.
Od těch dob se v Indii slaví tento velký svátek, při kterém se vzpomíná na Nejvyššího Pána v podobě Šrí Kršny. K nám do Čech ho zavedlo Hnutí Haré Kršna, které založil A.Č.Bhaltivedant Prabhupad. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cajovnaprozeny cajovnaprozeny | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 11:54 | Reagovat

Byl bych přinesl více fotek, přímo z festivalo, ale bohužel se mi sem jako vždy
nevešly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama