Termoregulace organismu

11. června 2014 v 8:14 | čajovna |  Cesty ke zdraví
Pomalu nastává období léta, koupání a opalování. V této době ovšem bývá nejvíce zatížena termoregulace našeho organismu.
Tělesné teplo vzniká při chemických reakcích v těle (činnost, jater, ledvin, mozku) produkcí některých hormonů, fyzickou aktivitou a vyčerpáním z horka. V tomto období je vhodné pít čaje na posílení jater (např. odvar z lékořice) a podpořit látkovou výměnu např. střídáním teplého a studeného obkladu na břicho. Do jídelníčku zařadíme petržel, mrkev a šťávu z čerstvé zeleniny.
O vylučování škodlivých látek z těla pečuje náš lymfatický systém, podpořte jeho činnost lehkou lymfatickou masáží. Zvýšenou potivostí v letních dnech dokážeme rozeznat, jak je naše tělo zanešeno nesmyslnými přídavky a některými potravinami dnešní civilizované doby. Tělesný pach byl původně signálem k sexuální připravenosti, zatímco pro dnešního člověka je zdrojem nepříjemností. Co s tím? Samozřejmě, můžeme si koupit antiperspirant nebo deodorant anebo se zamyslet nad očistou našeho tělo a vhodnější životosprávou. Na druhé straně si musíme uvědomit, že je třeba tělo nejen čistit, ale v těchto teplých dnech mu dodat zvýšenou dávku minerálů, které se potem vyloučí.
Zkuste se zamyslet nad svými stereotypy. V určitém okamžiku se náš život stává mozaikou celé řady stereotypů. Pokud se jedná např. o stereotyp ve správném stravování a vy sami se cítíte po fyzické stránce dobře, je vše v pořádku. Stereotypy vás mohou přivádět ale také do nevýhody. Určitý sled činností, které se po sobě opakují, se stává brzdou. Jednáme na základě předchozích zkušeností, které jsou uloženy v nás a spínají se podle potřeby. A tak se nedivte vašemu jednání v některých situacích. Je spojenost zkušeností. Podle Lunárního kalendáře budeme v pondělí a úterý ovlivněni znamením vah (ledviny, čistění krve a rovnováha tělesných tekutin). Na nedostatečnou činnost ledvin nás upozorní problémy kloubů, kolen a uší. Vhodné jsou v tento den pevninové a krvečistící čaje. V úterý až čtvrtek nás ovlivní štír (pohlavní a vyměšovací orgány, konečník, sexualita). Vhodná je sedací koupel, cviky na uvolnění bederní páteře a kyčelních kloubů, šťáva ze švestek astrové zeleniny. V sobotu a neděli jsme ovlivněni znamením střelce - stehna, boky, křížová kost a pohyblivost. Vhodná je střídavá sprcha studená - teplá a masáže a sauna. Do jídelníčku zařaďte špenát a brokolici.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama