Prosinec 2013

Zdraví v ohrožení: Kniha, která vám změní názor!

12. prosince 2013 v 11:06 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Nová kniha Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře je asi nejucelenější publikací, která se zabývá v poslední době moderním tématem, jež se možná ještě před pár lety zdálo být ze skupiny "konspiračních teorií". Dnes už málokdo zcela upřímně pochybuje o tom, že bílý rafinovaný cukr není jed!

Jen pokrytectví, strach nebo ochromující vědomí, že cukru se prostě při normálním stravování nevyhneme (protože je obsažen i v salámech, sýrech, lahůdkách, pečivu…), prostě ten tovární cukr je úplně všude. A číst tuto knihu se stává nadmíru depresivní záležitostí.

ROZHOVOR: O pastelkách se mi i zdálo...

11. prosince 2013 v 15:39 | čajovna |  Renata Petříčková a její knihy
Byla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. "Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky," říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilustrovat poněkud netradičně (zároveň však tradičně) text, který pojednává o mytických příbězích na hvězdné obloze.

Dá se taková nabídka odmítnout?

"Dá, určitě… všechno se dá odmítnout, ale neodmítla jsem, protože jsem si Eviny nabídky za prvé velice vážila a svou roli sehrála i velká míra "zaskočení". Někdo opravdu chce, abych právě já jemu ilustrovala knížku? No a jak uznáte, v takové chvíli se odmítnout moc nedá. A nelitovala jsem, protože to pro mě jako pro samouka byla úžasná škola a báječná práce. Do té doby jsem do světa pustila pouze pár jednoduchých kreseb, které zdobily jednu kavárnu."

Text je poněkud syrový a drsný, ony ty antické báje a pověsti jsou dost často plné nejhrubšího lidského násilí a zloby bohů, nebylo to někdy nepříjemné?

"Tak samozřejmě jsem už toho mnoho ze školních lavic zapomněla, a tak jsem se dost často jako čtenářka pozastavila nad krutostí toho, o čem Eva Hölzelová píše, ale to je prostě kus historie, to jsou řecké báje, s tím se nedá nic dělat. Každopádně mi velice vyhovovalo, že jsem nic z výjevů kreslit nemusela, omezily jsme ilustrace pouze na zobrazení souhvězdí."

Jaké souhvězdí se Vám kreslilo nejlíp a jaké nejhůř?

"Moc jsem si užila Hydru a Draka, tam jsem se doslova vyžívala v eleganci jejich křídel, hlav a hlavně v barevnosti a stínování. S autorkou jsme docela dlouho hledaly ty správné barevné kombinace, takže jsem kreslila obrázky plnokrevné i s omezením některých barev a nakonec jsme se dohodly, že nejlepší bude kombinace hnědých, okrových, žlutých barev a do toho lehce růžová a tyrkysová. A tak třeba Hydra má růžové vnitřky uší a samozřejmě postavy krásných žen a bohyň se bez růžové neobejdou. Pravda je, že jsem se na nějakou dobu stala maniakem do hnědých pastelek a v uměleckých potřebách neustále hledala nové typy a odstíny a dodnes ten štus hnědých a okrových pastelek mám. No… třeba se někdy ještě hodí. Nejhůř se mi asi kreslily postavy, tam jsem se snažila se hodně naučit sama. Dnes už vím, že něco bych občas udělala jinak."

Nabídka výkladu karet podle Karet Kouzelné mapy

9. prosince 2013 v 11:51 | čajovna |  Taroty on-line

Jsou to karty, které nejlépe užijete ve chvíli, kdy se ocitnete na nějaké životní křižovatce a nevíte, kudy dál. Pokud svůj problém svěříte do diskuze pod článkem, může se na Vás usmát štěstí a získáte výklad, kterým se Vám pokusím rozřešit problémy...
Bude i s fotografiemi právě těch "Vašich" karet", takže je možné, že mnohé si z obrázků vydíváte i sami.

Zkuste to, děkuji za přízeň i za důvěru...
Renata

Společné, krásné dílo o Hvězdné obloze

5. prosince 2013 v 8:58 | čajovna |  Renata Petříčková a její knihy
Když jsem dostala od Evy Hölzelové nabídku ilustrovat její životní knihu - jakožto mé první kreslící dílo - byly to smíšené pocity. Její Hvězdnou oblohu jsem proběhla očima a byla jsem nadšená. Dramatickým příběhům řecké mytologie dát lehkost hvězdné oblohy!
Byla jsem vážně ráda, že jsem nemusela ztvárňovat někdy až syrové scény, člověk pomalu neví, jestli jsou krutější lidé nebo bohové. Zvěrstev tady najdete opravdu hodně. Ale takové už mýty a báje jsou. Kniha je úžasně zpracovaná. Strhující příběh zbytečně neplýtvá nicneříkající omáčkou a autorka bravurně vystihla atmosféru příběhu v jednoduchých větách, které zároveň odkrývají akční děj.
Posuďte sami z jedné ukázky:
"Rozlícena Héra vtrhla do lesa, právě když Kallistó sundávala oko z uloveného zajíce. Popadla ji za vlasy a prudce s ní smýkla o zem. Zasyčela: "Tak ty jsi ta lovkyně, co ošálila mého muže? Chceš lovit? Až do své smrti budeš muset lovit a budeš lovena!" A proměnila Kallistó v obrovskou medvědici s mohutnými tesáky, silnými ostrými drápy, zažloutlým bělmem a krvelačným pohledem. Tento příšerný netvor se stal postrachem honáků a psů. Arkás oplakal svou matku, domníval se, že se stala obětí divé zvěře. Vychovávaly ho horské nymfy a chlapec lovil zvěř pro sebe i pro své opatrovatelky. Do horského obydlí dorazily zvěsti o ukrutné medvědici, která trhá a požírá vše živé. Arkás si vyrobil velký oštěp, ostrý tak, že se jeho hrotu nedalo dotknut. Byl připraven na setkání s obávaným tvorem. A stalo se, co se muselo stát. Na lovu Arkás stanul tváří v tvář strašné medvědici. Celý se zachvěl, netušil, jak je obrovská. Kallistó okamžitě poznala svého syna. Chtěla mu říci, ať se jí nebojí, že mu nic neudělá, ale z hrdla se jí dral jen hrůzostrašný zvířecí řev. Arkás zamířil oštěp a chystal se proklát jí srdce. V tom zasáhl Zeus. Trápilo jej, že Héra proměnila jeho milenku v medvědici, ale nemohl s tím nic dělat. Bohové nedokázali rušit kletby ostatních bohů. Mohli je pouze svými vlastními činy zmírňovat. Zeus nemohl dopustit matkovraždu, a proto proměnil svého syna v medvěda. Uchopil oba medvědy za ruku a přenesl je na oblohu. Od té doby září jako souhvězdí Velká medvědice a Malý medvěd."
Ona příjemná zakončení příběhů, kdy se s úlevou dozvíme už "pouze" něco o souhvězdích, jsem měla na Hvězdné obloze nejraději. Ono toho napětí je tam chvílemi opravdu hodně.

Jak proběhl výkladový den s Osho Zen tarotem

4. prosince 2013 v 8:55 | čajovna |  Taroty on-line
Na webu Čajovna U modré kočky proběhl výkladový den s Osho tarotem.

Dnes si zahrajeme Osho Zen Tarot. Transcendentální zenovou hru. Výklady zenovými kartami někdo považuje za příliš složité, jiný je nadřazuje klasickému tarotu. Pravdou je, že řeč Osho tarotu je prostě jiná. Zenové učení trvá na tom, že každý z nás je schopen dojít osvícení, všichni jsem si rovni a velmi tolerantní a nesmírně hluboké jsou i tyto karty.
Dnes se v diskuzi pod tímto článkem můžete ptát a můžeme si o těchto kartách povídat.

Poškozuje fruktóza játra a ledviny?

3. prosince 2013 v 8:54 | čajovna |  Silný čaj
Fruktóza, tedy průmyslově vyráběná izolací z kukuřičného škrobu, ta, kterou najdete v mnoha rádoby zdravých potravinách a džusech:"Slazeno fruktózou!", není tak prospěšná, jak se na první pohled zdá. Možná bychom se jí dokonce měli vyhnout obloukem. Fruktóza.Ovocný, většinou ovšem rafinací vyrobený cukr asi o dvacet procent sladší než glukóza. V potravinářském průmyslu se používá jako doplněk nebo náhražka sacharózy a jako alternativa k umělým sladidlům, například aspartamu nebo acesulfamu K.
Je předepisován diabetikům, neboť se předpokládá, že "jde rovnou do krve". Někdy se míchá s glukózou na tzv. glukózo-fruktózový sirup, zkráceně glukózový sirup v poměru 40:60. Báječná, lehká chuť, ale…

Živá strava: banány se zeleným mlékem

2. prosince 2013 v 8:52 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK
Dnes Vám nabízím báječný a sladký recept, který lze směle zařadit i do tzv. "živé stravy". Můžete si pochutnat jako lehkou snídani nebo ve chvíli, kdy vás honí mlsná.
Více se do této polévky hodí sladké banány, takové ty, které už začínají puntíkovat.
A okolní zelená polévka je chuť ráje sama. Chutná sametově a něžně.

Na polévku potřebujeme:
- mléko
- hrst baby špenátu
- banány
Rozmixujeme mléko s lístky špenátu. Mléko se jím lehce a něžně ochutí a celou napěněnou polévkou zalijeme na talíři nakrájené banány.
a podle dělené stravy - zvířátka!

Soutěž o knihu Kouzelná mapa 3x, a karty Kouzelné mapy 3x :-)

1. prosince 2013 v 8:50 | čajovna |  SOUTĚŽE
Na webu Čajovna U modré kočky (nástupce Domácí čajovny) probíhá v těchto dnech velmi originální soutěž. Zkuste to taky, čas je do 13. prosince 2013.

Krásný víkend přeji... pro dnešní soutěžní otázku budete muset zabrousit na youtube a nechat chvíli pracovat své smysly a intuici. Informačně zcela nenáročná "soutěžní" otázka.
Odměnou bude pro 6 z vás krásný dárek, který má opravdu velký potenciál změnit nebo alespoň ovlivnit váš život.
Karty Kouzelné mapy a kniha Kouzelná mapa od Colette Baron-Reid.
Najděte si na serveru youtube nějaké video s touto autorkou a napište mi na soutez@cajovnaumodrekocky.cz, jaký na vás autorka udělala dojem. O svém vlastním jsem už psala v recenzi knihy Kouzelné mapy ve čtvrtek.