Pražská zima na CD. Vydává Radioservis

16. května 2013 v 12:32 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Madeleine Albrightová: Pražská zima
Když v roce 1997 propukl skandál kolem odhalení židovského původu americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, provázel ho článek ve Washington Post, jež byl tak důvěryhodný a vyčerpávající, že mu nebylo možné nevěřit. A tak vznikla Pražská zima.
Sama Albrightová totiž neměla o svém původu ani páru.
Narodila se 15. května 1937 jako Marie Jana Körbelová, později po roce 1945 Korbelová.
"Byla jsem vyvedena z míry a upřímně řečeno nepříjemně překvapena, že jsem naši rodinnou historii neznala lépe. Sestra i bratr měli stejné pocity. Ani ujišťování mnoha lidí, kteří mi říkali nebo psali, že měli podobnou zkušenost, totiž, že jim rodiče něco zatajili, mne příliš neuklidnilo," říká.
Byla to tenkrát celkem běžná praxe. Byl to nejjistější způsob jak budoucí generace uchránit před případnou další vlnou antisemitismu.


Pražská zima je původní čtyřsetstránkový svazek, který velmi sugestivně popisuje nejen život bývalé ministryně zahraničí, ale také s přehledem a zaujetím popisuje politické dění doby jejího dětství a druhou světovou válku, Berlínské i Mnichovské události.
Literárně skvostné dílo
Ačkoliv nejsem fanoušek historie a politiky už vůbec, ne, po prvotním nijakém začátku mě text velmi zaujal. Příjemný je hlas Dany Syslové, která je pro vypravěčku, Madeleine Albrightovou, velmi trefný a dokážu si ji v její hlasové roli představit celkem snadno. Pražská zima je příběhem historickým a životopisným. Jsou tu shrnuty jak politické události, tak i chvíle, které se přímo dotýkaly života malé Madeleine, její rodiny a jejích blízkých.
Například část o tom, jak trestné bylo poslouchání BBC, pod pohrůžkou trestu smrti. Udávat měly dokonce i děti své rodiče. A jak se BBC ladilo pomocí spirálky z drátů na kartonové ruličce - tzv. "čerčilka"… drobnosti, které šokují.
Posléze část o odsunu sudetských němců vezme za srdce každého. Jak nesmyslné je lidské počínání!!!
Podíváme se tu i na zákulisí komunistického převratu nebo u nás méně známé procesy uznání londýnské exilové vlády, které účastnil i Madeleinin otec, prvorepublikový politik Josef Korbel. Vyprávění o něm a o jeho roli otce, jak živil rodinu za války, jsou velmi lidsky zajímavá.
Můj zájem se při poslechu zvýšil o další stupeň tehdy, když začala Madeleine Albrightová spekulovat. Přemýšlet, co by kdyby… nebyly to ovšem spekulace planné, ale podložené fakty a jejím bystrým úsudkem. V roli ministryně zahraničí byla určitě ženou na svém místě. Jakmile tu zaslechnete "osobně si myslím…. " nebo "… ale těžko ho mohu odsoudit, protože…" zbystříte. Protože tady se startuje hluboké přemýšlení nad tím, co ve svých slovech k tomuto dílu řekl Václav Havel:
"… Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, která se projevovala i v našich životech."
Co mě při poslechu napadlo, že by to byl dobrý materiál pro školáky. Čtivé, živé, svěží, syrové a zároveň spekulace o tom, co by kdyby a pochopení pro věc. To je jak historické učivo, tak rozvoj logického myšlení i soucitu v jednom.
Podle mě - skvostné dílo!
Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, 2013, a.s. www.radioservis-as.cz
Foto: wikipedie CD má 4 hodiny a 47 minut a v jejím závěru je ještě bonus, záznam rozhlasového pořadu, když byla Madeleine Albrightová na návštěvě v Praze na besedě na Filozofické fakultě UK v roce 2012.
Powered by Web Marketing
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama