Květen 2013

James F. Twyman: Láska, duše a francouzská kuchyně

18. května 2013 v 16:34 | čajovna |  Knížky pro ostatní
V životě nás potkává mnoho synchronicit - krátkých setkání a událostí, které nás mohou proměnit. Ale často tyto momenty přehlížíme, nebo jim nevěnujeme pozornost; máme moc práce, jsme uspěchaní, nebo máme strach z toho, co se o sobě dozvíme… Tato kniha je právě o takové osudné chvíli a také o mnoha dalších, které pak následovaly.
Tvrdí předložka na knize.
Autor tu popisuje svůj vlastní příběh. Není to už žádný mladík, je mu čtyřicetosm let a právě zůstal stát tak trochu znechucen, opařen a zklamán na výjezdové cestě z hotýlku Drew House, kde hodlal strávit hezkou poznávací noc se svojí novou přítelkyní. Vzájemné rozčarování se naopak stalo tím prvním momentem, kdy ho osud osvobodil od jeho trápení a ze začarovaného kruhu. Potkává se tu s majitelem hotelu a šéfkuchařem Rogerem Dufauem, který se stal doslova jeho andělem.

David Deida: Když jde o muže

18. května 2013 v 16:32 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Z předmluvy Denisy Palečkové, která vzpomíná na semináře s Davidem Deidou: "Vzpomínám na Deidův úsměv a jeho odpověď jedné z účastnic, jak bychom se měly nejlépe rozvíjet jako ženy. Za otázkou se skrývalo očekávání seznamu povinností, kterým bychom se měly věnovat a co bychom měly dělat, abychom byly tou správnou ženou. Deida ovšem ženy učí BÝT, místo dělat. Potutelně se uculil a po kratší odmlce řekl: "Hlavní praxe pro ženy je POTĚŠENÍ!"
Mnohokrát jsem na jeho slova vzpomínala, když jsem viděla u sebe i mnoha dalších žen, jak jsou pravdivá. Rozvíjení potěšení, rozvíjení tělesné blaženosti, rozvíjení lásky… to je to, co nás jako ženy oživuje, co nás dostává do naší jemné síly, co nám dává jiskru a šarm."
Asi bych opakovala, co tady bylo již mnohokrát napsáno, ale tato Deidova kniha je prostě pokladem. A některé z vás ji již mají doma a mají s ní svou zkušenost.
Základem dobré komunikace mezi mužem a ženou je znalost svých vlastních energií, motivů jednání, stylů přemýšlení i cítění. A znalost toho samého, ale v MUŽSKÉM VYDÁNÍ. Muži a ženy mají totiž tyto komunikační kanály naladěné úplně jinak.

Pražská zima na CD. Vydává Radioservis

16. května 2013 v 12:32 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Madeleine Albrightová: Pražská zima
Když v roce 1997 propukl skandál kolem odhalení židovského původu americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, provázel ho článek ve Washington Post, jež byl tak důvěryhodný a vyčerpávající, že mu nebylo možné nevěřit. A tak vznikla Pražská zima.
Sama Albrightová totiž neměla o svém původu ani páru.
Narodila se 15. května 1937 jako Marie Jana Körbelová, později po roce 1945 Korbelová.
"Byla jsem vyvedena z míry a upřímně řečeno nepříjemně překvapena, že jsem naši rodinnou historii neznala lépe. Sestra i bratr měli stejné pocity. Ani ujišťování mnoha lidí, kteří mi říkali nebo psali, že měli podobnou zkušenost, totiž, že jim rodiče něco zatajili, mne příliš neuklidnilo," říká.
Byla to tenkrát celkem běžná praxe. Byl to nejjistější způsob jak budoucí generace uchránit před případnou další vlnou antisemitismu.