ČTVRTÁ NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ: Romantická oddychovka

22. září 2012 v 13:13 | čajovna |  SOUTĚŽE
A když oddychovka, tak oddychovka. Na malý moment se zasněte a napište mi, jaký romantický osud byste rádi zažili? Může být inspirován opravdovou knihou nebo to může být jen takové přání či sen... Jaký by byl ten váš vysněný životní osud?

Odpovědi pište na cajovnaprozeny@centrum.cz do 26. září 2012 do půlnoci. Tři z vás získají knížku Mladí romantici od nakladatelství Metafora.


A o čem knížka je?
Byron, Shelley, Keats… jejich jména dobře známe, víme ale také, jak žili? Pohled do osudů i duší slavných anglických básníků 19. století.

O slavných básnících jsme se všichni jistě učili ve škole. Dozvěděli jsme se, kde se narodili, kde žili a co napsali lord Byron, Percy Bysshe Shelley, John Keats a další poetové 19. století, kteří vstoupili do čítanek. Víme tedy, co tvořili - víme ale také, jak žili? Pojďme tedy společně pootevřít dveře a nahlédnout do jejich svérázných osudů.

Přesvědčíme se, že noviny lze psát a vydávat i ve vězeňské cele, přeměněné v květinové zátiší, do níž se novinář jako Leigh Hunt může dostat za to, co do těch novin psal… Lord Byron nás vezme na útěk se svou mladičkou milenkou Mary, na útěk plný romantické lásky, která se během let změnila v tragédii… Shelley se projeví jako problémový partner a ještě zvláštnější otec, aby se svou smrtí stal mystickým hrdinou…

A právě jako v dílech oněch velikých básníků i v jejich vlastních životech se prolíná neštěstí, smrt, mnohdy i vlastní rukou, s velkolepými ideály, krásou přátelství a lásky. Ženy, milované, nenáviděné či jenom trpěné; děti, chtěné i nechtěné, živé i umírající, manželské i nemanželské; přátelé, nepřátelé a zrádci, politika, hádky, nevěry, pomluvy, incest, souboje… osudy žité až na samou dřeň a vydávající své hořkosladké plody.

Angličtí romantici. Jejich slova čteme dodnes. Pojďme si něco přečíst i o nich.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nartaya nartaya | E-mail | Web | 22. září 2012 v 19:47 | Reagovat

Reni, s politováním musím říct, že jsem sice naivka, ale romantička asi ne. V této soutěži se naprosto nechytám. Což je škoda. Ale těším se na odpovědi ostatních soutěžících.

2 cajovnaprozeny cajovnaprozeny | Web | 22. září 2012 v 20:47 | Reagovat

[1]: a to je dobře, že jsme na světě každý jiný. taky se těším na romantické představy...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama