Září 2012

NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ: Krkonošská a houbová!

30. září 2012 v 0:49 | čajovna |  SOUTĚŽE
Tahle krásná knížka z Euromedie nebude jen tak zadarmo.
Protože jsem dosti mlsný človíček, napadlo mě zadání soutěže hned, jak jsem tuhle knížku otevřela.

A to se tady, moji milí, ještě dočkáte pěkného prozkoumání této knížky, takže se máte nač těšit.

Knížka vypadá velmi hezky, má hodně zajímavý hřbet a hodí se jak do starobylé kuchyně po babičce na chalupě, tak do moderního bytu. Prostě ideál!
Ovšem recepty jsou přesně podle mého gusta. Jednoduché, z minima surovin a voňavé. Většinou bramborové a houbové, prostě dobrá jídla z chudých podkrkonošských a krkonošských krajů.
Určitě v ní najdete inspiraci na dávno zapomenutá a tak výtečná jídla...

Takže?
Napište mi nějaký svůj osvědčený, naprosto jednoduchý bramborový nebo houbový recept. Něco, co je hotovo z těch nejjednodušších surovin, natošup a slastné chvilky zaručeny!

Na receptíky se těším na cajovnaprozeny@centrum.cz do 5. října 2012 do půlnoci a pak jeden z Vás získá od Euromedie tuto knížku. Možná některé další zajímavé recepty i zveřejním, protože tuším, že bude srdceryvné vybírat ten nejlepší a bude mi drtivé většiny z Vás nesmírně líto, že nemůžu odměnit každého.
Tak se snažte, smažte, pečte, vařte....
Já už se těším!
Renata

a zatím připomenu tuhle dobroučkou omáčku, pro inspiraci:


Prohledám ještě své recepty a nabízím ještě:
a taky tady bylo jedno video - z Babicových receptů, kuře po abertamsku. Výtečný recept, kdy se snoubí kuřátko s houbovými těstovinami v jednom hrnci a ujížděla jsem na tom snad půl roku. Neskutečná mňamka...

Všechny odkazy by se Vám měly otevřít v novém okně, takže se bez problemů zase vrátíte sem...
Hezkou neděli! Voňavou a houbovou...
Renata

Víkendový čaj: A teď zase budu chtít něco já... ;-)

29. září 2012 v 8:17 | Renata |  Editorial, aktuality z Čajovny
Ale nelekejte se...
Jen jsem slíbila, že v době narozenin těchto stránek, se budou dít porůzné věci a nějaké změny. Dlouho jsem nad nimi přemýšlela a pro letošek taky chyběl trošku hlubší bilanční článek.
Ale ani letos NESMÍM ZAPOMENOUT NA VELKÉ PODĚKOVÁNÍ ZA VAŠI PŘÍZEŇ, za všechny účasti v soutěžích, kterými činíte úžasný průvan v čajovnovém e-mailu, za všechna potěšení, která jste mi způsobili a v neposlední řadě i za vaši obrovskou důvěru, kterou ve mě vkládáte ve chvíli, kdy se obracíte o radu k tarotům.
Jsou to někdy smutné věci plné strachu, jindy sladkoboly - zažívám s vámi porůzné věci.

Moc si Vás vážím... všech.

Jen jedno mě mrzí a jedno mi tady chybí. A to jsou...

VAŠE KOMENTÁŘE!

Není tak složité ani pro neregistrovaného napsat komentář k článku. Chtěla bych vás tedy nesměle poprosit, abyste, pokud se Vám chce, více rozproudili diskuze pod články. Ráda se také zapojím!
A čím víc názorů a úhlů pohledu, tím líp!

A já na oplátku slíbím, že další týdny Domácí čajovny se budou nést v hodně vařícím a experimentálním stylu (obyčejně já vařit prostě neumím a FURT dělám nějaký pokusy), budu se dělit o zajímavé články, které píšu jinam a o všechno, co mi přijde zajímavé, více se budeme věnovat ezoterice, tarotům... a budete-li mít nějaké dotazy, náměty či cokoliv, napište, všemu se budu ráda věnovat. Hlavně když vím, že na druhé straně jste Vy, živí a obyčejní lidé, kteří třeba rádi tyto stránky otevřou, aby se vyhnuli - nevím čemu - bulváru, špíně světa? Třeba....

Prostě tak, aby tady byla opravdu pohoda hodna čajového relaxu.

Jen ten čaj si ještě budete muset vařit sami, to na dálku ještě neumím ;-)
Tak hezký víkend
Renata

Výklad pro M...

28. září 2012 v 12:06 | čajovna |  Taroty on-line
M... Vy se s manželem jakoby nemáte kde chytit na společném bodě, v té nejzákladnější duchovní úrovni. On ve svých myšlenkách a touhách uniká někam do minulosti, povětšinou tohle bývá nevyřešená minulost, různé boly z dětství apod... a vy jakoby na to zrovna dvakrát nejste. Míjíte se, ačkoliv tam je snaha se spojit. Jakoby to bylo tím vaším společným úkolem, najít tu společnou řeč, ano... nesmírně těžký úkol a sice všechno v životě, mezi vámi dvěma, zpytlíkovat tak, aby to fungovalo.
Než se budu pídit dál a podrobněji, dovyložím to, co tady před sebou mám. On je jakoby ten, kdo utíká. Kdo touží jít někam jinam, je to možná tak trochu před vámi, protože vy jste oproti němu ten silnější ve vztahu. Silnější, v jeho očích úspěšnější, prostě ten lepší. On to špatně nese a jakoby má úmysly na Vás útočit. Hravě nebo podle, to tady nepoznám, ale je tam znát takový jeho úhybný manévr před vaší silou. Vy máte velmi zajímavé karty, kterými vše jakoby vyúsťuje. Císařovna jako vy a on jako Spravedlnost. Mezi tím je právě ten bojový prostor, kde je živo a rušno, ale zároveň je to také taková aréna k učení. Když si chci tyto dvě karty upřesnit, tak je tam stále ten jeho únik, ten jeho pocit, že byl o něco okraden, že byl obelstěn životem, že nedostal, co chtěl, co si přál. A vy jste v izolaci, váháte, jestli to, co Vám manžel nabízí je to správné, snad i sama chcete trošku ujít do ústraní, dát si od všeho oddech, chvíli nic neřešit. On se Vás bojí, jelikož jste velmi silná a charismatická žena. Pokud se zeptám, kudy nato, abyste k sobě našli cestu, tak tam ten prostor pořád je, možná vede přes rodinu nebo něco, nějaký projekt, úkol, životní údobí, které je právě završováno, jakoby se nalézt vzájemně v té oslavě dobře odvedené práce? Ale zase je to o spojování protikladů, není to růžová romantika, která jde sama. Je to tvrdá práce.
A k dětem... s dětma už bude dobře, je tady ten pád iluzí, ale ono i předtím bylo moc fajn... to teplo domova z Vás děti cítily a na tom se nic nezmění. Současná krize je jen dočasná, ten strach pomine, není k němu důvod. Ale je pravda, že procházíte těžkým obdobím ve své duši, ovšem představte si, že vás to právě dovede k tomu tu tíhu už dále nenést, nasednout na loďku a odplout z toho smutného trápivého ostrova... a to je ten moment, který vás v nejbližší době čeká. To odplutí. To je moc hezká karta, ona působí depresivně, ale není. Je to chvíle, kdy pod tlakem vnějších či vnitřních pochodů a událostí řekneme "a dost", a i když to není třeba úplně příjemné opouštění něčeho, tak to prostě opustíme. Hned poté tady už máte karty velmi hezké a úspěšné, i na poli citovém, i materiálním... takže si v sobě ty obavy uzavřete a jeďte dál, bude dobře. Nemusíte mít strach - ač sama vím, že "strach" se maminkám vymluvit nedá, ten prostě přirozeně JE.
Držím palce!
Renča

Je to pravda, Tygříku?

27. září 2012 v 10:18 | Renata Petříčková, www.ezoterikweb.cz |  UKÁZKOVÉ ČLÁNKY
Byron Katie: Je to pravda, Tygříku? Malý tygřík se domnívá, že se mu hroutí celý svět. Rodiče ho nemají rádi, kamarádi ho opustili a život mu připadá nespravedlivý. Kdo by tuhle situaci důvěrně neznal. Sáhneme-li si na dno vzpomínek do svého dětství, jistojistě jsme si někdy takhle připadali. A tehdy by se hodila knížka, která by nás ujistila, že to,co si myslíme, rozhodně není pravda.


Pro samouky?

A vlastně u toho ani nemusí být rodiče, aby nás ujistili o opaku, nemusí u toho být kamarádi, kteří by nám řekli, jak se mýlíme. My si totiž na tu pravdu, přijdeme sami.

Pro dítě asi není cennější škola života.

Příběh malého tygříka obsahuje mocné poselství, které dokáže změnit život nejen dětem. Slova Byron Katie naplněná moudrostí a kouzelné ilustrace Hanse Wilhelma vytvořily knihu, která je předurčena stát se jedním z klasických titulů dětské literatury.

Je to pravda?

Určitě, kdyby jen jednomu jedinému dítěti dokázala osušit slzičky smutku, pak tato kniha zaslouží velký dík.

"Tygřík ucítil, jak mu zlostí vyhrkly slzy do očí. Najednou se voda začala čeřit. Byla to želva.

"Co je ti?"

"Nic," řekl Tygřík.

"Aha, jestli tě tedy nic dokáže rozplakat, tak mi o tom NIC něco pověz. Musí mít VELKOU MOC."


Knížka je maličká svým textovým rozsahem, obsahuje vlastně jen uvedení do nešťastné situace malého Tygříka a rozmluvu se želvou. Jak velký vliv to ale mělo na celý Tygříkův život, to už si můžeme jenom domýšlet. A možná je to tak trochu škoda, že knížka není jednou taková, abychom tedy viděli, jak vše funguje v praxi a jak se ta malá pruhovaná šelmička měla po všem tom poznání.

Na druhou stranu se tato knížka stává tím nejmilejším, co můžete dětem vzít do postýlek.

Prvočtenáři už můžou číst úplně samy, množství textu je rozhodně neodradí a vlastně čím víc si budete tuto knížku číst, tím více budete získávat důvěry v sebe sama a svět kolem. A to… přiznejme si, je dost často potřeba.

Nejprodávanější knihy Katie Byron byly přeloženy do 29 jazyků a Je to pravda, Tygříku, je její první knížka pro děti. Slávu ji přinesla kniha s názvem The Work (Dílo) a od roku 1986 si ji přečetlo několik milionů čtenářů na celém světě.

Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.comVydáno: 27. 09. 2012

Zdroj: www.ezoterikweb.cz

Romantická soutěž přinesla výhry...

27. září 2012 v 9:08 | čajovna |  SOUTĚŽE
Pro Danku... která by ráda prožila toto:

mírně mrholí a nad dolinou se zvedají mlhy. Je chladno a já si přítáhnu blíž k tělu svůj vlňák a srovnám si čepec na hlavě. Procházky po vřesovišti patří k mým nejoblíbenějším. Po mém boku kráčí ve vysokých holínkách, v kabátu a s dokonale upravenou vázankou muž. Miluji jeho gentlemenský styl chování, jeho uměřenost a koneckonců i jeho licousy. Když dojdeme až ke skalisku, jeho rty se lehce dotknou mé bílé rukavičky...
Anglie 19. století, země Jane Austinové, země dokonalých gentlemanů a žen, pro něž je ctnost nejvyšší hodnotou. Ráda bych prožila tuto chvíli.

Pro Maruš, která napsala toto:

Romantika, směle do toho, tak to si nyní říkám a mé mozkové závity se snaží roztáčet "Romantiku" mého snění. A ..... je to tu, pro mě by byl "Romantikou" výlet do Českého Krumlova za nádherného počasí, kdy bych se svým mužem prošla uličky města ve dne a pak večer (ovšem stále to nádherné počasí) se zastávkou na dobré kafíčko a večer na výborné vínečko. Samozřejmě bychom ani zámek nevynechali a také divadlo, ano a hráli by "LUCERNU" od pana Jiráska. A já bych se stala na chvilku malou holčičkou, tou holčičkou to mě bylo asi tak 6 let, co poprvé jsem Lucernu viděla v televizi. Chtěla bych prožít tu krásu, kterou jsem tehdy prožívala.
Další den by byl sportovní a na loďce bychom sjeli řeku a volala bych na ostaní vodáky "AHOJ"! Stále by bylo nádherné počasí A nemuseli by jsme jed daleko a mohli bychom se třeba i vymáchat, vždyť by bylo "to" nádherné počasí.
A pak? Můj muž by nebrblal co to stále fotím, neotáčel by oči bělmem nahoru, ale třeba by si zašel na pivečko a v klidu na mě počkal.
Tak nevím, byla by to romantika? Pro mě ano, a to je podstatné..

a poslední Šárka

"Romantických osudů jsem si za život vysnila tolik, že to není (či je?) hezké. Je to jako ve filmech a knihách - po mnoha peripetiích se dostat do rukou milovaného muže - např. po dlouhém přehlížení, po té, co mi zachrání život, po té, po té, co si uvědomí, že ta, s kterou je, není ta pravá… Ale chtěla bych to opravdu zažít? Asi ne. Proto bych byla ráda, aby byl můj romantický osud v tom, že můžu svého partnera chytit jen tak za ruku a on mě, obejmout, políbit, podpořit, občas si udělat hezký večer, s dobrou večeří, projít se… Protože ony velké knižní románové osudy by mi v mém reálném životě asi tak romantické nepřišly…"

Není to sice vyloženě popsaný osud, ale taková menší úvaha :)


Jsem docela ráda, že romantiku spatřujete v obyčejných věcech a nikoliv v srdceryvných příbězích. Snad i tak knížka potěší...
Nakladatelství Metafora děkuji za věnování všech devíti knížek do narozeninových soutěží!
Renata

Luxusní houbová omáčka. Výborná i bez masa!

26. září 2012 v 8:37 | čajovna |  Vaření, recepty
Důvod je jednoduchý, maso by jen kazilo tu jemnou chuť smetanové omáčky.
Recept je naprosto jednoduchý.
Na pánvičce podusíte houby (nekazíme cibulkou ani kmínem), z koření přidáme pouze několik bobkových listů, které se postarají o lesní aroma a zalijeme smetanou. Zahustíme podle chuti a jíme s knedlíkem!


Vyhlášení narozeninové mazlící soutěže...

25. září 2012 v 8:34 | čajovna |  SOUTĚŽE
Dorty a buchty snědeny, ale ceny se rozdávají dál. A ještě nějakou dobu budou...

Takže, kdo vyhrál v mazlící soutěži?
Maruška za tuhle odpověď:

Na "MAZLÍKY" je času více, ale já už vím co zde napíši a velmi pravdivě, nyní dokonce aktuálně. Za chvilku se jdu totiž mazlit do lůžečka, no já vím, neboj Renatko já se mazlinkuji nejraději s polštářkem "PODKOVIČKOU" a o to více usilovněji zrovna jak nemůžu spát. Což je dnes zrovna taky.
Ovšem při mazlení začíná snění jak se mě bude krásně s "PODKOVIČKOU" spát a věř nebo ne, ono to většinou vyjde a ráno vstávám do růžova vyspaná.


Helena za tuhle jen zdánlivě obyčejnou odpověď, protože tak by to mělo samozřejmě vždy BÝT:

Já se nejraději mazlím samozřejmě se svým manželem a s mými dětmi.

A naposledy Naty, za miláčkové mazlení:

Nejraději se mazlím s naším malým jorkšírem Rikim.
Naty

Nu a teď budete mít možnost, milé dámy, udělat si mazlíčka z plsti a mazlit se i s ním. Nebo mazlíčky rozdávat a vyrábět!
Gratuluji a nakladatelství Metafora děkuji...

Hezké úterý přeji!
Renata

Pro paní J. Přijmout brigádu v neznámém oboru?

24. září 2012 v 9:46 | čajovna |  Taroty on-line
Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu ohledně zaměstnání. Již delší dobu jsem bez práce a nyní jsem dostala nabídku na brigádu v úplně pro mne neznámem oboru a nevím jeli pro mě dobré jí přijmout. Je možné získat odpověd od tarotu?
Děkuji moc

Hezký den, paní J... tentokrát mi to tak hezky vyšlo a rovnou jsem pro Vás výklad připravila i v obrázcích. Můžete se tedy dívat se mnou.


Vpravo jsou tři karty ukazující současnou situaci. Máte radost z této nabídky, ačkoliv vnitřně váháte a bojíte se toho neznáma. Prostřední karta je o nabízejícím se poháru, ale člověk na obrázku váhá. Neví... váháte taky. Ale karta Svět obyčejně ukazuje tam, kde je naše místo, kde je správný směr. Když se popátrám po tom, co je pro vás potřeba, aby vás nová práce naučila, pak je to jakási organizace, sebevědomí, stanete se skvělou manažerkou jakýchsi protichůdných činností. Ať se v této práci bude dít cokoliv, přinese vám to nové schopnosti, které užijete i kdekoliv jinde. Sebevědomí.

Horní vrstva karet ukazuje na možný vývoj, když tuto nabídku přijmete. Nebude to lehké, se vše naučit a budete s tím mít celkem dost práce a možná padne i myšlenka "do čeho já to jen vlezla?"... ale ty další karty už ukazují, že to bude jen krátká doba, prvotní šok, prvotní zvyknutí si. Pak budete za celou tuto šanci a brigádu ráda.
Dole jsou pak možné problémy - i vzhledem k poslední kartě vrchního řádku tipuju, že by se tam mohl vyskytnout nějaký muž, kterému budete proti srsti. Ale nikoliv tak, že byste byla tak nesnesitelná, že vás nesnáší, ale budete mu spíš imponovat svými schopnostmi a on to nebude umět zpracovat jinak, než že se nad vás bude povyšovat.
Tohle hoďte za hlavu, pokud to přijde,... to je JEHO problém, nikoliv Váš.
Takže - asi směle do toho!
Renata

NAROZENINOVÝ RECEPT: Švestkový pudinkový koláč!

23. září 2012 v 0:23 | čajovna |  Vaření, recepty
Recept letos není úplně z mojí hlavy a slibuju, že opravdu jednoho dne pokusím i o nějakou slanou dobrotu, třeba švestičky se slaninkou. Kdoví, třeba příští rok, páté narozeniny už si žádají nějaké jubilejní manévry!
Nebo načneme SLANOU PĚTILETKU?

Ale letos ještě zůstaneme při sladkém.


Musíme mít dvě přibližně stejné placky z listového těsta.
Na placku z listového těsta vylijeme vychladlý pundik (přidala jsem neprozřetelně tvaroh, čímž vznikly hrudky) :-(... a pokryjeme švestkami.
Druhou plackou překryjeme a pečeme.


jsem trapně inovativní a při nedostatku čokolády jsem před dopečením položila navrch kočičí jazýčky.
Nezkoušejte to!
Jazýčky se neroztekly, nýbrž učinili konzistenci čehosi práchnivého zhruba tak, jako ten dobrák v reklamě na telefonní tarif (ani nevím od koho)... takže nechcete-li surf alá "mistra světa v čekání"... použijte klasickou čokoládovou polevu.

Ale jinak výsledek vypadal takto:


Doporučila bych použít těsto na mřížkový koláč, a za pokus by to stálo i s kynutým těstem...
Renata

ČTVRTÁ NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ: Romantická oddychovka

22. září 2012 v 13:13 | čajovna |  SOUTĚŽE
A když oddychovka, tak oddychovka. Na malý moment se zasněte a napište mi, jaký romantický osud byste rádi zažili? Může být inspirován opravdovou knihou nebo to může být jen takové přání či sen... Jaký by byl ten váš vysněný životní osud?

Odpovědi pište na cajovnaprozeny@centrum.cz do 26. září 2012 do půlnoci. Tři z vás získají knížku Mladí romantici od nakladatelství Metafora.


A o čem knížka je?
Byron, Shelley, Keats… jejich jména dobře známe, víme ale také, jak žili? Pohled do osudů i duší slavných anglických básníků 19. století.

O slavných básnících jsme se všichni jistě učili ve škole. Dozvěděli jsme se, kde se narodili, kde žili a co napsali lord Byron, Percy Bysshe Shelley, John Keats a další poetové 19. století, kteří vstoupili do čítanek. Víme tedy, co tvořili - víme ale také, jak žili? Pojďme tedy společně pootevřít dveře a nahlédnout do jejich svérázných osudů.

Přesvědčíme se, že noviny lze psát a vydávat i ve vězeňské cele, přeměněné v květinové zátiší, do níž se novinář jako Leigh Hunt může dostat za to, co do těch novin psal… Lord Byron nás vezme na útěk se svou mladičkou milenkou Mary, na útěk plný romantické lásky, která se během let změnila v tragédii… Shelley se projeví jako problémový partner a ještě zvláštnější otec, aby se svou smrtí stal mystickým hrdinou…

A právě jako v dílech oněch velikých básníků i v jejich vlastních životech se prolíná neštěstí, smrt, mnohdy i vlastní rukou, s velkolepými ideály, krásou přátelství a lásky. Ženy, milované, nenáviděné či jenom trpěné; děti, chtěné i nechtěné, živé i umírající, manželské i nemanželské; přátelé, nepřátelé a zrádci, politika, hádky, nevěry, pomluvy, incest, souboje… osudy žité až na samou dřeň a vydávající své hořkosladké plody.

Angličtí romantici. Jejich slova čteme dodnes. Pojďme si něco přečíst i o nich.

Rychlá třetí soutěž: HOTOVO! Hluboká pravda je na cestě k....

22. září 2012 v 9:59 | čajovna |  SOUTĚŽE
...k Lence, která byla první... a že si to zaslouží....

Hluboké pravdy v nás samých se dotýkáme vždy, když nám někdo blízký definitivně odchází. A naopak, hlubokou pravdu nám přináší zrod našich potomků... Tak to cítím

Určitě to Lenka taky cítí, z jejích tří vět je zřejmé, že samé hloubky se dotýkáme, pokud se naše životy na jedno z konců dotýkají či dokonce prolínají s mezidobím před a po současném životě. V obou jí zmiňovaných případech se z našeho břehu dotýkáme vody mezi životy...

Druhá byla Milena, která si uvědomuje, že zapomíná sama na sebe.

Zamyšlení nad svým životem?Myslím si,že jsem žila dobře..Jen kdyby se dalo vrátit některé věci na které když člověk zestárne,má trošku jiný náhled..tak možná bych něco udělala jinak..někdy byly dost těžké chvíle,ale kdo je nemá?Jenže i tak se nemusím stydět jak jsem žila,vychovala děti a teď pomáhám s vnoučátky..jen bych asi měla se věnovat trochu i sobě samé...i když teď v důchodu,mám plno času i na sebe... :-)

Brát život tak, jak je, nevyčítat si chyby, protože to nebyly chyby, ale naše poučení a určitě nezapomínat na sebe samé....

A třetí je Janah...

Nejčastěji se do takových stavů dostávám v přírodě, když jsem sama, uprostřed lesů. Mám pocit naprostého souznění, cítím se malinkatou molekulou nedůležitou, ale zároveň podstatnou součástí přírody, vesmíru, bytí.... Špatně se to píše, protože pocity jsou mnohem složitější, než omezený počet slov, co mám k užití. Poprvé se mi to stalo v 16 na procházce se psem.

Tak Jana se v těchto chvílích jistojistě dotýká nejen pravdy, ale i sebe samé - a vlastně je to pořád jedno a to samé.
Složitost?
Ne... hluboká pravda je vlastně úplně jednoduchá. Složité je POUZE k ní najít cestu.
Třem čtenářkám gratuluji, děkuji nakladatelství Metafora za ceny!

Renata

P.S. Zítra přijďte na koláč. Další soutěže budou následovat!

VYHLÁŠENÍ ROBINSOVY SOUTĚŽE: Na ostrově by se s Vámi fakt nenudil...

22. září 2012 v 9:35 | čajovna |  SOUTĚŽE
Jen co je pravda. Včetně nahých zadků a marcipánových ňader v podprsence - to by jistě bylo skvělé rozptýlení, prsama by se i najedl... jste mi v těch pár dnech poslali opravdu skvosty.
Skvosty do vody: zvětšovací zvířátko - úúú, to je fakt bléééé, paní Darino děkuji, radši to nebudu ukazovat dětem, oni by to jistě chtěly!

Takhle možná Robinson napuchnul, když ho poštípali komáři těsně před tím, než chytil malárii...

Bublifuk a berušky jsou taky hravým nápadem. Taky balón, aby se mohl rozletět po okolí, nebo dokonce navigaci, no fuj, k čemu navigace, buďme rádi, že máme od civilizace klíííííd!

Bezkonkurenční je ovšem lahev s metanolovým rumem, aby prý neviděl kde je. Nebo tohle....

Romdy myslí na chvíle, kdyby na ostrov přišla nějaká ta složenka k zaplacení. No to je pak schránka k nezaplacení... Faktem je, že úřední šiml může mít dobrej nos a vyčmuchat vás může všude...S vyplazeným jazykem


Paní Ivana by mu poslala mimo jiných krásných věcí i tohle vozítko. Věru krásné prdítko!


Ovšem pekáč buchet! To by nepohrdl...

Tak já nevím, ale Hela s buchtama mě dostala... Snad se na mě nebudete zlobit, když právě buchty to pro tentokrát vyhrají.
A protože účast byla úžasná a opravdu se těžko vybíralo, rozhodla jsem se podarovat ještě dva z Vás....

Lenku... za kompletní výstroj...

Napadl mne v první řadě kaleidoskop, ve kterém nikdy nelze vidět ten samý obrázek, vždy jsou tam barevné mozaiky nové a originální. V druhé řadě bych mu poslala meoskop a spoustu kotoučků s pohádkami, aby si mohl občas znovu a znovu prohlížet to, na co by měl právě chuť. Příběhy o lásce nebo příběhy o čertech...


No, a Lenka tak trochu naprosto nevědomky uvedla ceny útěchy... Pohádky o kutnohorských skřítcích v podání Jana Přeučila a Evy Hruškové - zhruba z poloviny z mé hlavy, tak snad to potěší...

A Míle, za kilometrickou banku, protože tu tam bude rozhodněěěěě potřebovat a to mě strašlivě rozesmálo! Dííííky.
I sem míři pohádkové cédé...


Tak rychle zavírám vetešnictví, protože bych musela odměnit snad každého. Soutěží bude ještě mnoho, tak zachovejte přízeň!
Renata


Děkuji nakladatelství Radioservis za věnování ceny do soutěže...

A Hele gratuluji k výhře!

TŘETÍ NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ: Rychle a do hloubky

21. září 2012 v 9:38 | čajovna |  SOUTĚŽE
Tato soutěž bude rychlá.
ŠIPKA DO HLUBIN VAŠICH DUŠÍ
Kromě úplných vulgarit budu za správné považovat všechny odpovědi. Vyhrávají první nejrychlejší tři. První tři e-maily, které dorazí na cajovnanprozeny@centrum.cz vyhrávají. Podmínkou však je, že budou obsahovat třeba i jednověté zamyšlení se nad svým životem.
Kdy a kde jste se dotkli nějaké hluboké pravdy ve Vás samých?
Tak se těším a předpokládám, že soutěž bude ukončena ještě dnes!
Renata
Tři výherci vyhrávají tuto knížku z Metafory. Děkuji!!!

NAROZENINOVÉ LÁKÁNÍ: Švestkové oslavy let minulých a lákačka na neděli!

20. září 2012 v 9:02 | čajovna |  Vaření, recepty
Narozeniny Domácí čajovny jsou už od doby jejího narození spojené se švestkami.
Historicky první článek tady byl totiž švestkový. Připomenout si ho můžete ZDE.


Druhého roku (2009) byla asi už venku dost slušná zima, takže jsme vařili horké švestky se šlehačkou.
Připomenout si je můžete ZDE.


Vypadalo to tak, že na to mám chuť!

Třetím rokem (2010) jsme vyráběli švestkovokakaovou pizzu. Právě ZDE.


no řekněte, už máte chuť?

Loni (2011) jsme dělali narozeninové švestkové pelíšky, a to právě TADY.


Prozradím jen, že listovému těstu jsem zůstala věrna i pro nedělní švestkovaření. Těšte se.
Ale zase nemusíte nijak moc, excelentní kuchařka rozhodně nejsem :-)

Já jen ráda pokusy ;-)

Renata

Tak na neděli připravte švestky, listové těsto a pudink!

DRUHÁ NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ: Mazlííííícíííí (mazlíci)

19. září 2012 v 9:26 | čajovna |  SOUTĚŽE
Chudák Robinson se na pustém ostrově neměl s kým pomazlit (maximálně s kozama a později psem a papouškem) Mrkající

tři z vás si však mazlíka můžou vyrobit sami. Podle knížky Pohádkoví mazlíčci, kterou věnovalo nakladatelství Metafora.

Umíste plstit nebo se to chcete naučit?
Není nic jednoduduššího, než si zasoutěžit o tuto krásnou knížku.

Jaký úkol Vám dát? Tak dáme něco lehčího a opravdu mazlivého.
Napište mi na cajovnaprozeny@centrum.cz do pondělí 24. září do půlnoci s kým nebo čím se nejraději mazlíte...

Prosím, žádný čuňárny Smějící se ono už i pro Robinsona přišly tři nahatý zadky a jedna prsa - skor mám chuť prozrazovat, jaké špeky pro Robinsona posíláte, ale neudělám to.
Jen upozorním na možnost, že dočasně nepůjde nic poslat, protože bojuju s malou kapacitou schránky. Já to ale vybojuju, žádný strach - jen co se mi ve schránce zase objeví upozornění, co mám vlastně udělat...

Tak hezký upršený den přeji!
Renata

Děkuji nakladatelství Metafora za tři tyto knížky do soutěže.
Oficiální anotace:


Pohádkoví mazlíčci

40 originálních předloh pro plstění z vlny

Formát 195 x 270 mm, vázaná, fotograficky ilustrována

48 stran, 149,- Kč

ISBN 978-80-7359-345-2

EAN 9 788073 593452

Technika plstění neboli filcování je jednoduchá - užijete si u ní však spousty zábavy a radosti.

Všechno, co potřebujete, je malá deska z polystyrenu či molitanu jako pracovní podložka, několik filcovacích jehel k plstění a pohádková vlna v nejrůznějších odstínech. A pak samozřejmě chuť do práce a lásku k malým vlněným tvorečkům všeho druhu.

Najdete jich tu víc než dost na to, abyste si mohli pořídit početný zvěřinec. Na 250 fotografiích pracovních technik vám autorka přesně a názorně předvede, jak si podle 40 vzorů v této knize máte počínat.

Heboučká zvířátka si můžete vyrobit třeba jako přívěšek ke klíčům, na zip u bundy nebo k tašce, můžete je darovat velkým na ozdobu i malým na hraní.

NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ: Co pošlete Robinsonovi na ostrov?

15. září 2012 v 9:48 | čajovna |  SOUTĚŽE
Bude toho moc, oněch 18 cen se bude rozdávat obrovským šupem a tak si můžeme dovolit odstartovat narozeninový mejdan v Domácí čajovně již teď.
BERTE TO JAKO TAKOVOU MALOU POZVÁNKU, OCHUTNÁVKU....

Audiokniha Robinson Crusoe je úžasná, je to z mého pohledu určitě jedna z nejlepších nahrávek, kterou jsem kdy slyšela a vím, že se k ní budu ještě mnohokrát vracet. Jsou to chvíle s příběhem, chvíle relaxační a příjemné.
Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis tento zážitek dopřeje i jednomu z vás.

Ovšem, bude to chtít nápad a pár minut času, protože od vás budu chtít, abyste se porýpaly ve složce se svými fotografiemi a poslali mi COKOLIV, co byste Robinsonovi přibalili na pustý ostrov.
Papouška a kozy už tam má - to vybírat nemusíte.
Ale jinak, může to být cokoliv. I největší nesmysl na světě. Ocením nápad, originalitu a hlavně rychlost.
Soutěž trvá jen do pátku 21. září 2012 do půlnoci, vzhledem k účasti a návštěvnosti webu máte šanci opravdu velkou!

Moc se těším!
Renata

Tahle cena totiž opravdu stojí za to!

Budeme hrát i o Robinsona! Už ho pro vás mám!

15. září 2012 v 9:41 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
Tedy, pro jednoho z vás.
A protože soutěží tady od příští neděle vypukne spoustu a bude to vélmi dlouhý narozeninový mejdan, můžeme možná začít s malým předstihem.

Soutěž o toto cédéčko, které jsem si dnes přinesla z pošty domů, vypukne co nevidět.


Recenzi si můžete přečíst TADY....

rozhodně to stojí za to!

Hrajeme i o tento Lunární kalendář Aleny Kárníkové

14. září 2012 v 10:10 | čajovna
Na víkend si dovolím malou ochutnávku na nadcházející velký prázdninový mejdan....
Tento kalendář vychází již papatnácté! Letos jsem s ním prožila velmi příjmený rok a pro příštích dvanáct měsíců má na svých stránkách připravený recept navíc. Kdepak, nějaké složité vaření. Recept v duchu, v jakém kalendáře Aleny Kárníkové znáte. Lehký, rozmazlovací.

V červenci třeba lehkou balkánskou polévku tarator, v srpnu si vyrobíme jitrocelový sirup, protože mladé jitrocelové lístky rostou právě nyní všude kolem, bude-li chladné září, ohřejem se s křenem a se závěrem roku budeme kvasit zelí, péct kubu nebo péct kaštany. Autorka nás seznámí s želatinou agar, s amaranthem nebo dalšími méně známými dobrotami i z cizokrajných kuchyní.

Tato novinka se letos povedla hlavně tím, že bez jediné chybičky zapadá do stylu, jež tento kalendář má. Recepty jsou třešničkou navíc…

Rozmazlovací …

Za celý rok jsem nenašla lepší slovo. Prostě neexistuje. Roční kalendář Aleny Kárníkové je prostě jen a pouze rozmazlovací. Samozřejmě je na astrologické úrovni naprosto na výši, o tom žádná, ale ten duch, který prostupuje celou knihou je o obrovské touze udělat nám radost. Takovou jednoduchou, lidskou a nejkrásnější.

Dvojstrana věnovaná každém procházejícímu znamení může obsahovat jeden den, ale třeba i třídenní cyklus. V přehledném členění si připomeneme jmeniny a přesný čas příchodu i odchodu Luny do zmiňovaného znamení a pak už tu máme jednotlivé odstavce.

Měsíc radí - celková charakteristika vlivu

Planety doplňují - tady jsou dny lépe rozepsány a tak víte přesně kdy si dát na co pozor

Zdraví - jak toto postavení Luny ovlivňuje zdraví

Jídlo - ne vždy náš žaludek snese všechno, takže recept na dobré zažívání najdete tady

Krása - také naše vlasy a pleť reagují v různých cyklech různě

Vůně, barvy, kameny - rozmazlovací část, čím se pohýčkat…

Domácnost - a do čeho se vrhnout doma, kdy větrat a kdy raději ne a kdy nám půjde práce od ruky bez zbytečného mračení a brblání

Zajímavost - a tady je zmiňovaný recept na nějakou tu jednoduchou dobrůtku, jež potěší v žaludku i na duši.

Tvůrčím způsobem strávený čas

U této tyrkysové knihy máte pocit nenásilné relaxace. Příjemné a krátké každodenní čtení - rozhodně nebudete mít pocit marněného času, jako se to občas při tzv. "zábavných horoskopech" stává. Poskytnout mohu zatím jen jednoletou zkušenost a musím potvrdit, že na tom něco je. Minimálně dny v Beranu hrozící migrénou, jistý vliv jsem vypozorovala v kuchyni na chlebový kvásek a v Blížencích bývá větrnější počasí. To vše souhlasí. A pro odvážné tady občas i typy na horké, vášnivé noci - takže ty tématické skulinky napříč všemi životními situacemi a tématy tu najdete. Nudit se nebudete.

Vydalo nakladatelství LIKA KLUB, 2012, www.likaklub.cz

Renata Petříčková

Otík z vesničky... k nepoznání!

13. září 2012 v 12:07 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
O tohle se musím podělit, ač bych to jinak neudělala. Fotky sem asi nedám, kvůli autorským právům, prostě si budete muset kliknout


Je tam Otík z Vesničko má, středisková. Beze slov, jen zírám, jak pěknej chlap z něj JE!
Třikrát ženatý, čtyři děti a vinice v Bulharsku. Super!

Těch pár obrázků vážně stojí za skouknutí...
Renata

Máte rádi Heidi? Je i na cédéčku - moc milé čtení

12. září 2012 v 8:53 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Knížky pro děti

Heidi, děvčátko z hor. Čte Lucie Vondráčková. A hezky!

Je vůbec možné,že tento příběh o osiřelé Heidi vyrůstající v horské salaši vyšel poprvé v roce 1880!? Tehdy získal celosvětový úspěch, ačkoliv autorka napsala téměř 60 příběhů pro děti.
Není divu, že maminka Heidi Janků měla tento příběh tak ráda, že po její hlavní hrdince pojmenovala svou dceru. V dnešní době už je to opravdu těžká historie, jež v době svého vzniku ale věrně kopírovala současnost.
Hlas této audionahrávce dala Lucie Vondráčková. Je tahák! Bezkonkurenčně si někteří toto cédéčko koupí i kvůli ní. Nemůžu říci, že by mě zklamala, ale nadrozměrný zážitek to taky nebyl. Lucie Vondráčková svým jemným hláskem v podstatě podtrhla lyričnost celého příběhu.

Můj malý osobní problém - animáček néééé!
To ano, ale mě už trošku vadily její změny hlasu v různých osobách, většinou ženských... to mi silně připomínalo postavičky z animovaných seriálů a rušilo mě to z nostalgického rozjímání.
Přiznávám ale, že je to jen moje osobní "animáčková averze" a tak jsem zatnula zuby a poslouchala dál. Ono to opravdu stojí za to a když přejdete tuto drobnost, která dětem absolutně nevadí, je to příjemné poslouchání.

6720ZDJ.jpg

Příliš čisté na dnešní dobu?
Přebal knihy sděluje, že Heidi, děvčátko z hor, je literárním klenotem, jehož hlavní příchutí je čistota, kterou berou děti jako samozřejmost, ale dospělým občas uniká.
S tím naprosto souhlasím...

6721MDN.jpg


Dala jsem si tu práci a našla ještě knižní vydání. Co se týče textu, lze tento poslech brát jako plnohodnotnou variantu "poznání příběhu Heidi, děvčátka z hor"

Jediné, co jsem rychlý okem spatřila jako chybějící, je plné znění dopisu od Kláry, což je možná škoda, ale pravdou je, že ty necelé 4 hodiny poslechu jsou až tak opravdu hodně. Seriál na podzimní večery? Rozhodně lepší, než televizní zpravodajství...

Tady se totiž vrátíte k podstatě lidského bytí, ke starostem o holé přežití (nikoliv o nesmyslné problémy, které řešíme dnes a které jsou důsledkem chaotického životního stylu), ale pocítíte tu zranitelnost, zároveň však sílu lidského života, lidských povah, jež jsou otevřeny do obou extrémů a vždy přístupné lásce.
Třeba chvíle, kdy Klára, holčička z města, poprvé ochutnává kozí mléko. Kdo by dnes mohl říci, že chutná sladce a skořicově? Jen tak, samo od sebe?
V době napůl otrávených zakonzervovaných prý ochucených mlék?
Hmmm... moc mě tenhle příběh potěšil a pohladil po duši.

Vrátila jsem se do dětství a viděla jsem v příběhu mnohé, co jsem neviděla jako dítě. Nebo co jsem v průběhu života poztrácela...


Vydalo nakladatelství XYZ, s.r.o., www.xyz-knihy.cz, 2011
distribuce Radioservis, www.radioservis-as.cz

Bůh počítá slzy ženy...

11. září 2012 v 11:04 | čajovna |  Duchovní okénko
Jen málokdy přijde e-mailem něco, co stojí za to. Tentokrát se to stalo a mě to nedá.

Není k tomu slov....

Malý chlapec se zeptal mámy: "Proč pláčeš?" "Protože jsemžena," řekla mu. "Nerozumím!" řekl syn. Jeho máma ho jen objala ařekla: "A nikdy ani neporozumíš." Později se chlapec zeptal svého otce: "Proč se mi zdá, že máma pláče bez důvodu?" … "Všechnyženy pláčou bez důvodu," bylo všechno, co mohl otec odpovědět. Malý chlapec vyrostl a stal se mužem, avšak stále nerozuměl, proč ženy pláčou. Nakon......ec zavolal Bohu a když se dovolal, zeptal se: "Bože, proč se ženy rozpláčou tak lehce?" Bůh odpověděl: "Když jsem stvořilženu, musela být výjimečná. Udělal jsem její HRUĎ dost silnou na to, aby unesla váhu světa, ale natolik jemnou, aby poskytovala pohodlí. Dal jsem jí vnitřní SÍLU, aby vydržela porod dítěte a odmítnutí, které mnohokrát zažije od svých dětí. Dal jsem jí TVRDOST, která jí pomůže stále pokračovat, když se všichni ostatní vzdávají a starat se o svoji rodinu navzdory chorobám a únavě, bez stěžování si. Dal jsem jí CIT milovat svoje děti za všech okolností, dokonce i tehdy, pokud ji její dítěhluboce zraní. Dal jsem jí SÍLU přijmout svého manžela navzdory jeho chybám a zformoval jsem ji z jeho žebra, aby chránila jeho srdce. Dal jsem jí MOUDROST, aby věděla, že dobrý manžel nikdy nezraňuje svou ženu, ale někdy zkouší její sílu a rozhodnost stát vedle něj bez výhrad. A nakonec jsem jí dal SLZU, kterou uroní, která je výlučně její, aby ji použila kdykoliv ji bude potřebovat, aby to zvládla. Na tu slzu má opravdu právo, nikdo nevydrží bez slova tolik jako žena! " Krása ženy není v šatech, které nosí, v postavě, kterou má, ani ve způsobu jakým sičeše vlasy. Krása ženy musí být v jejích OČÍCH, protože ty jsou bránou k jejímu srdci, místu, kde sídlí láska. … Dejte si velký pozor, abyste nerozplakali ženu, protože Bůh počítá její slzy! Žena vyšla z mužova žebra, ne z jeho nohou, aby byla pošlapána, ne z jeho hlavy, aby byla povýšená, ale z jeho boku, aby mu byla rovnou … Z místa pod ramenem, aby byla CHRÁNĚNA, a vedle srdce, aby byla MILOVÁNA… ♥

Orientální tanec aneb sama doma

10. září 2012 v 8:48 | čajovna |  Domov


že není jednoduché se naučit břišní tanec. I když je tak sexy a krásný....
tohle je mimořádně podařený kurz, který ukáže, že to rozhodně není žádná sranda, i když je to navenek docela jednoduché...

Proč někdy výklady tarotů nevychází?

7. září 2012 v 8:34 | čajovna |  Taroty on-line
Tak abyste si nemysleli, s touto otázkou a tímto "problémem" se setkávám i já. A o to víc někdy vrtá hlavami těch, kteří si nechají taroty vyložit. Lhostejno, či ode mě, či od někoho jiného.
Na tento jev má asi každý svůj názor, včetně nejrůznějších šarlatánských alibismů, ale faktem je, že se s tímto setkávám i já. A to v roli té, které je vyloženo, ale není pomoženo.
Taroty totiž ukazují především současnost
Jakýkoliv výklad - alespoň u mě - začíná rozborem současné situace. Z ní totiž vychází cokoliv budoucího. Tady máme šanci si naplno uvědomit, že sami jsme tvůrcem svého osudu, alespoň z velké míry. Taroty ukáží to, jaké vlivy máme kolem sebe právě nyní a jak se pravděpodobně bude situace vyvíjet, pokud vše zůstane tak, jak je. Tedy tak, jak je dnes.
Případně si spolu můžeme rozvinout milion situací, "co by kdyby", ale tady je třeba si uvědomit, že to je často čirá fantazie, protože i když si tady budeme povídat, co by se stalo v případě, že změníte partnera na někoho konkrétního, nemusíte to myslet až tak akčně a je to spíše říše snů. Ale i to jsou možnosti, které výklad naznačuje. Přesněji je ale začne naznačovat až tehdy, když se po této cestě doopravdy vydáte.
Vezměme si asi nejtypičtější příklad. Rozejdu se s partnerem a očekávám, že ten, o kterého tajně stojím, bude tím pravým. Tím být opravdu může, ale není to o tom, že se vše bude dít jen vlivem náhod příštích. Je třeba osudu trochu pomoci. Pokud budu příliš nesmělá, či zvolím nepříliš vhodnou taktiku, nemusí se kýžený výsledek dostavit.
Tyto hry na "kdyby" jsou výkladově velmi náročné a většinou se s každým dříve či později dostanu do jakéhosi citového zmatku. V podstatě je to nejhorší typ výkladů a vždy je z něj cítit, že dotyčná neví, co vlastně chce a chce tak moc pomocnou ruku a rozhodnutí o sobě od někoho třetího - až to bolí a hlavně to není možné.
Výklady tendencí nemusí vyjít.
Z jednoduchého důvodu - máte je ve svých rukou.
Pokud se mi bude zdát, že ta či ona pracovní nabídka bude skvělá a postupně Vás naplní... nestane se tak, když ji nepřijmete. Jak jednoduché.

Pánové prý vidí prsa, ženy koukají na vlasy

5. září 2012 v 9:44 | čajovna |  Slabý čajík
A já myslela, že obě pohlaví se jaksi poprvé zakoukávají do očí.
No, dobrá... tak pánům ta prsa odpusťme, to je asi taková mužská deformace, ale mě překvapila informace o tom, že ženy sledují na mužích vlasy a do nich se prvotně zamilovávají...
Ale zas nemůžeme věřit všemu, co se nám snaží reklama namluvit.


A kam se díváte Vy?

Patricia Janečková v duetu s Vladimírem Hronem - převálcovala ho!

4. září 2012 v 21:06 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Říkám to velmi nerada, protože před výkony Vládi Hrona většinou v němém úžasu jen tak stojím a dívám se a dívám,.. a nevěřím... a kochám se...

Ale v tomhle případě, troufnout si na duet z nádherného muzikálu s Patricií Janečkovou?
No... převálcovala ho.
Ačkoliv nezůstal svým výkonům nic dlužen,...

je to krása:


Skryto v lese

3. září 2012 v 13:46 | čajovna |  Domov
Máš- li nemocnou duši, tak se schovej v lese jako poraněné zvíře, on tě vyléčí. Temné stromy jsou němí přátelé. Přijmou tě mlčky a budou na tebe hodní.

Saiigfried von Vegesack
Kdo to nezkusil, nemůže procítit tu léčivost ticha a přírody. Krásné, něžné, přesto však drsné. Před zimou vás les neochrání, před deštěm jen tak tak, před blesky a bouří také ne. Ale ochrání duši.
Opravdu platí, že v přírodě lidská duše umí načerpat sílu a energii k dalšímu životu tehdy, když už nemůže dál.
Proč?
Protože jsme od přírody většinou odtrženi, v městech, bytech a čtyřech stěnách výrobních hal a kanceláří. Tady najde životní smysl jen málokdo a tak nám pernamentně něco chybí. To spojení s naší podstatou, jež lze najít právě v přírodě.
A tak, máte-li nemocnou a bolavou duši, schovejte se do lesa jako poraněné zvíře, on vás vyléčí...