Červenec 2012

Můj první tarot, jak jsem o něm psala...

30. července 2012 v 22:35 | www.popelky.cz, Renata Petříčková |  Taroty on-line

Tarot of The Trance.Tak prý sluníčkovej tarot! Sluníčkovej trans!

Tak já to teda odhalím Laughing
Bylo mi devatenáct a toho dne jsem šla za školu, alespoň ráno - abych si mohla koupit tarotové karty. První a vysněné, podpořené náhlým popudem od samého probuzení. Tenkrát v roce 1997 byly na trhu asi troje sady. "Sluníčkovej tarot," nabízela prodavačka krabičku se sluníčkem a bylo rozhodnuto. Sluníčkovej leda tak podle ní, tarot, který stojí na transových vizích není asi úplně fajn pro začátečníky, ale já si nevybírala. Nebylo z čeho.
6341NWM.jpg

S těmito kartami jsem strávila dalších věrných, monogamních 14 let, dnes jsou sice na další koleji, ale i tam je jim dobře. Že jsou to důchodkyně na nic nepoznáte.

Kvalitní materiál aneb tak odolné karty jsem nepoznala
Jedno jim nemůžu upřít. Tolik toho se mnou zažily a zub času ohlodal leda krabičku. A to ještě díky dětem, které ji moc nešetřily, ač jsem se ji snažila bránit zuby nehty. Karty samotné jsou téměř nedotčené, ač jsem se jich dotýkala snad milionkrát. Neskutečně odolný materiál.

6342ZTN.jpg

Knížečka byla maličká, miniaturní, černobílá a celá v angličtině. Tehdy mě to nejenže nevadilo, byla jsem zrovna studentkou jazykové školy, takže to přišlo vhod… další informace jsem pobírala z dostuponých tarotových příruček. Což ostatně dělám dodnes…..

Karty vypadají nepřehledně, jsou opravdu jakýmsi vyvřením fantazie autorky Evy Marie Nitsche. Její kreslící styl mě však o mnoho let později zaujal ještě z jiného důvodu. Oslovil mne a zkusila jsem si z jejích karet obkreslovat, dělat vlastní výtvory a ono to vypadalo jako relaxační a terapeutické tvoření mandal.
Tvorba karet jí musela velmi bavit a naplňovat...

Ďábelské karty - snad úchylka autora?
Jo, k ďáblům měla ta paní asi velmi blízko. S čertovskou tématikou si pohrává v mnoha mečových kartách a ten čert v rauši se moc rád oháněl meči. Aspoň člověk nasál negativní energii… takovou tu zákeřnou.

6343ODk.jpg

Možná si všímáte těch propíchaných hlav, duší a vůbec strašlivých stavů... ve skutečnosti to nejsou JENOM negativní karty, já je však vnímala spíš negativně - a ve výkladech se mi neukazovaly tak často. Ale když už, tak šlo opravdu o velmi nepříjemnou situaci.

6345N2I.jpg

co se negací týče, Ďábel a Smrt jsou taky síla. Všimněte si, že ten pán pekel má moc pěkné mužství...Hezká vložená symbolika, jen co je pravda...
Karta vpravo mi často naznačovala fakt, že dotyčný je či bude zdravotně indisponován.

6344ZTU.jpg


Abych nebyla jen negativní, tak tady je něco z těch hezčích obrázků.

Přiznám se, že když jsem se jednou zamlada zbláznila, sebrala karty a vydala se na celodenní výlet na tarotovou školu, ona instruktorka se zděsila, vnutila mi Thotův tarot za hříšné peníze a řekla, že TOHLE, co mám já, je něco neskutečnýho a nechápe, jak tímhle může někdo něco vyložit.
Tehdy jsem zažívala asi půlroční období zklamání, kdy jsem tyto karty odložila a snažila se vpasovat do Thotova tarotu. To se mi nepovedlo, onen hříšný tarot jsem poslala o dům dál a vrátila se ke sluníčkovému transu. Ulevilo se mi.

A taky je pravda,že vzít do rukou po takovéto škole Zlatý tarot, nebo něco opravdu "normálního" je zvláštní pocit.

Renata


VELKÁ PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ - peelingové krémy

30. července 2012 v 0:23 | čajovna |  Domov
Tak tohle je opravdu milé. Recept na domácí peeling mne mile překvapil.
Ve velké prázdninové soutěži můžete vyhrát knížku Domácí bylinář, ze které vám nyní prozradím malé tajemství.
Výroba peelingových krémů...


oves, drcená pemza, sůl, kaolin, mletá rýže, glycerin, jogurt, kukuřičný škrob nebo včelí vosk či kakaové máslo - to jsou jen namátkou některé ingredience, které tvoří základy domácích peelingů.

Variací na toto téma tu je mnoho - můžete si vybrat a také experimentovat s vlastními recepty. Esenciální oleje, bylinky, sušené i čestvé, šťáva z aloe vera, pomeranč, avokádo, med...

kolik peelingů, tolik příjemných chvil a prospěchu vaší pleti...

Tuhle knížku plnou základních informací o bylinkách a mnoha bonusových receptů nejen pro krásu, ale i pro zdraví můžete vyhrát v této soutěži. Poznejte tuto bylinku a napište její název do 23. srpna 2012 na cajovnaprozeny@centrum.cz.


a tato kniha může být Vaše! Děkuji nakladatelství Euromedia...


Chlapy, von ho poblil...

28. července 2012 v 8:09 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky
...aneb, že ani modrá akustická deska nezabrání poblití šéfa....


Výklad pro jednu z Vás, které by už konečně mělo přijít do života štěstí...

25. července 2012 v 14:43 | čajovna |  Taroty on-line
Výklad pro jednu z Vás, která sem čas od času chodí a to štěstíčko jsem jí přála již před lety... Zatím se život moc nemění.

Začnu manželem, má to smysl. Ale ten vztah bude výhodnější pro něj,než pro tebe. V minulosti je tady něco zlého, nepříjemného, ten rozchod tam proběhl z nějakých nepříjemných až zákeřných důvodů, je tady karta Ďábel a i do budoucna je to vztah o takové houpačce, přičemž ta nedůvěřivější jsi ty. Ono to tam vyloženě není špatné, tvůj ex se vyloženě zaradoval z toho návratu, ty jsi to brala jako jistý druh úlevy, šance, ale víc než s budoucností spojená s takovým - a te´d si můžu na chvíli vydechnout, nemusím hledat partnera. Manžel tam má vůli k tomu, aby se u tebe opět natrvalo usadil, prostě se cítí jako doma, jako návrat domů. Ale spíš jakoby materiálně a když to zkusím dál... tak ono to kupodivu jde. Zůstaňte spolu, on to život nějak vyřeší a přijde to z Tvé strany. Něco "z nebes" zasáhne a možná někoho dalšího, pro tebe vhodnějšího patrně potkáš, s manželem potom zůstanete přátelé i nadále, ale on tam potom už zřetelně z tvého života jako partner odchází.

Práce - v pohodě, akutně ti vyhazov nehrozí, ale nějaká drobná změna jo, něco nového tě bude čekat - nová kolegyně? Každopádně co se práce týče, tak je tady opravdu pozitivní karta co se týče mezilidských vztahů. Tady si nejsem tak úplně jistá. Vypadá to na nějakou změnu v současné práci a ta změna přijde velmi brzy. POkud by šlo o další práci,t ak úžasný - Slunce a Císařovna, tedy zase bys tam potkala jen to dobré a rozhodně by ti nová práce šla k duhu.
Tady můžeš zůstat klidná, ať to dopadne jakkoliv, obě varianty jsou dobré.

a jinak.... ta příčina. Něco negativního, co si živíš, zkaženost světa? Taková zvláštní karta to propojuje, máš totiž blokované jak partnerství, tak i sebe samu jako ženu, navíc jako plodnou ženu. Císařovna je žena, která je úrodná, rodí, pečuje...a i toho prince pohárů, který by ti mohl přivést novou lásku. Máš prostě něčeho strašně moc, něčeho nad hlavu, plný zuby, musíš se naučit vypnout. Vypnout od hnusu světa, nevnímat ho - alespoň chvílemi. Pak to štěstí tady doslova čeká,to jsou tamý pozitivní karty, máš ho za dveřmi. Kdybych měla udělat nějaký příměr, tak je to jako když tohle všechno stojí za dveřmi a ty kvůli sluchátkám na uších s nepěknou hudbou, neslyšíš, že to štěstí nesměle klepe. Jen mu otevřít.
Fakt, jinak tady vážně problém nevidím.

Slíbila jsem obrázek, předchozí výklady jsem si dělala tak nějak průběžně. Ale vzala jsem nový tarot, Tarot snů s tím, že mi tři karty ukáží, co je pro tebe důležité. Tady to je. Dvě karty se shodují s těmi, co mi už padly v předchozí sadě.Tady se potvrdilo to, co jsem psala výše. Ten rytíř s mečem stoupá na bílém koni vzhůru a nebojí se - nebo jen trošku - vybojuje to, má odvahu. Sedmička pohárů se mi dnes objevila podruhé, ta mi vyšla jako karta, která tě blokuje. To ono nic, zkažené nic, které ti brání v cestě. Tady má podobu pohárů naplněných po okraje vším možným, taková výloha všeho možného, ale NIC z toho. Prázdno, iluze, nečinnost. Ty musíš být ten rytíř, který probere všechny ty své poháry a zjistí, co v životě chce a co mu jde a vše negativní, zbytečně negativní, z něj vydloube pryč. To ti opravdu nebude chybět, to - co vydloubeš.
A potom, třetí karta - Císařovna. Mám říkat víc?
Je jen na tobě, aby ses stala tou plodnou a úrodnou ženou, přeber si život tím mečem a mělo by to přijít. Přeji ti hodně odvahy, nemáš před sebou těžký úkol, těžké je udělat první krok...
Renča

Když se zpěvačky podělí...

25. července 2012 v 7:07 | čajovna |  Hudba mého srdce....
vznikne docela pěkná scéna...Jsi můj pán, od Lucky Bílé...


a tady dokonce naživo, další muzikálová melodie...
:-)

Orákulum vizí

23. července 2012 v 7:44 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Taroty on-line

Orákulum vizí. Rozjímavý skvost Cira Marchettiho

Zlatý tarot je v mých očích vysněnou klasikou. Skvěle zpracovanou klasikou, která nikterak nevybočuje k extrémním zobrazením a naopak do dnešní doby zdůrazňuje zcela srozumitelně jednotlivé významy karet. Tarot snů je větším úletem do světa vizí, snů a může někdy mást.
Orákulum vizí je někde uprostřed těch jeho dvou děl.
Vlastní dílo Cira Marchettiho, které vychází z jeho touhy udělat svou vlastní karetní sadu. Podařilo se mu to beze zbytku.
6281Y2M.jpgNěkterá zobrazení vás osloví napoprvé i bez čtení textu poznáte, co karta říká. Někde panuje na první pohled maličko chaos a je třeba si přečíst doprodovodný text v knize. Náhle nejen pochopíte, co tím chtěl autor říct, ale rozběhnou se i vaše vlastní myšlenky a intuice.
Příručka je sama o sobě příjemným čtením
Texty k jednotlivým kartám jsou pouze v knize, na samotných kartách nenajdete ani názvy.
Ciro Marchetti nabyl dojmu, že by vás to příliš významově svazovalo a tato jeho sada je určena především k vlastnímu intuitivnímu hledání. Popisy karet jsou stručné a jasné. Někdy vyjadřují pouhý snadno pochopitelný základ, jindy vyvstávají zajímavé pododstíny popisovaného archetypu.
Příjemně řešené stránky mají starobylý nádech a vypadají, že jsou tištěny na jemném odlesku pravé kůže.
To, co vidíte vlevo ve fialovém, je v lehkém podkladu na každé stránce ve světle hnědé barvě.
Naprostá přehlednost - tak lze charakterizova to, co by mělo pro zájemce o tyto karty být jakýmsi učebním materiálem.
Výstižný citát na začátku každé kapitolky příjemně naladí na přijetí moudra někoho dalšího.
V krabičce samozřejmě čekají také karty a patrně budou to první, nač se zaměří vaše pozornost.
Oprávněně!
6283M2V.jpg
Tyto karty mne zaujaly na první pohled. Hned vám povím proč.
Vzdálenost - osamění - perspektiva
To je název té první, té, ve které dívka v nádherných šatech prochází osaměle pustou pláží a hledá sama sebe. Nad hlavou má kusy skal s krásnými zdobenými okny, kterými - kdovíco - proniká. Prožívá možná fyzickou vzdálenost nebo citové odloučení od někoho, kdo je jí blízký. Možná to bolí, ale také v tuto chvíli ochutnává nadhled, úvahy pojaté ze širšího úhlu pohledu a sílu rozjímání o samotě. Nachází jasnější pohled, který možná hledá...
Moc příjemná karta, na kterou se velmi příjemně dívá...
Pokušení - odolávání - síla vůle
Ta druhá je obdobou klasického tarotového Ďábla. Žena, jedovatý had a šašek, který rozhrnuje rudé závěsy, abychom to pokušení viděli. Nakolik lidské neřesti narušují mezilidské vztahy a náš vnitřní klid? Jaké to je s nimi bojovat a jaké tato karta nabízí řešení? Možná se budete divit, není to boj, ale přijetí těchto svých slabostí, jsou naší součástí. Když je přijmeme, přestanou nás ovládat.
6282ZGZ.jpg
Zlaté okraje karetní sady působí vznešeně a hodí se k tam úžasnému dílu. Ciro Marchetti pracoval nejen s vlastním štětcem, ale využíval i Photoshopu a fotografií. Jeho moderní umělecký styl ale působí vyváženě a kýč se v něm jen těžko hledá
Ovšem víc už toho Ciro Marchetti prý nevytvoří:
"Po dokončení tohoto projektu jsem nicméně cítil, že jsem dospěl na hranici svých možností, pokud jde o tvorbu tarotových souborů. Tím, že jsem prostřednictvím Dědictví (pozn.: sada Dědictví božského tarotu, která ještě v češtině nevyšla) vytvořil celou historii či mytologii tarotu, by každá moje další sada tento příběh narušovala."
Ač se sám rozvolňuje při své tvorbě a hledá nové cesty a významy, důrazně ve své knize také varuje před přílišným rozmlžováním a "modernizací" tarotu, což by způsobilo narušení integrity tarotu a jeho historie. S tím lze určitě souhlasit.
Je to škoda, nebo je opravdu dobré v nejlepším přestat?
Sama nevím, ale Orákulum vizí má šanci dostat se na přední místa v ezoterických obchodech a stát se kultovním.
Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.com
Renata

Kate Ryan slaví narozeniny - Voyage, voyage...

22. července 2012 v 0:21 | čajovna |  Hudba mého srdce....
protože dnes tato charismatická a nádherná zpěvačka a žena slaví narozeniny, nemůžu si odpustit podělit se o video, které chytne za srdce, za lidství, za člověka snad každého....


Výklad pro Marušku...

21. července 2012 v 10:59 | čajovna |  Taroty on-line
Ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem těhotná a bohužel přítel mě opustil a dítě nechce. Já váhám jestli si dítě nechat nebo ne? A vrátí se ke mě přítel? MARUŠKA

Tak tento dotaz mi dorazil na e-mail a rozhodla jsem se i pro obrázek výkladu, který mi vyjde.


Je to už delší čas a připadá mi, že jste si miminko nakonec nechala? I když to pro vás nebyla vůbec lehká situace - řada karet na Vás je dole, je tam ten unavený žoldák, královna držící pohár a truhla plná mincí.

Váš partner je v horní řadě, jsou to karty takové neurčité. On neví... a váhá. On strašně moc chce odejít, něco ho láká někam jinam, navíc si je patrně vědom toho, že vám ublížil o čemž svědčí ta první karta jakéhosi Pyrrhova vítězství. Ano, on ve své mužské hrdosti zvítězil, ale teď už míní utíkat někam jinam, než aby se musel dívat na Vaši bolest nebo řešit Vaše těhotenství. Ale na této cestě se zastavil - nebo se zastavuje. Přemýšlí.

Za klasickými taroty jsou dvě větší karty z Orákula vizí...
Ty pak sdělují také zajímavé věci. U vás je to obrovská tvořivost a taky touha po poznání tajemství, které možná ještě není dobré vědět a znát. Vyloženě chcete znát osud, držet ten klíč k vlastnímu štěstí. To není špatná vlastnost, ale vzhledem ke kartám Vašeho přítele nahoře...bych to viděla trošku jinak.
On moc a moc touží po bezpečí. Ale pro sebe, spíš než touha bezpečí dávat - tedy role otce a živitele rodiny - touží po někom nad sebou, po někom, kdo se o něj ještě postará. A je tady potom loučení, konec. Přijetí toho konce, ta paní na obrázku dostala dopis, nebo ho posílá? Nevíme, každopádně tam je nějaké ukončení, doba smutku - ale ti ptáci na pozadí obrazu dávají naději, že se něco ještě vrátí. To už ale nemá s Vámi mnoho společného, to už bude jen jeho cesta.
Vzhledem k tomu, že ty dvě dámy na posledních kartách pro vás oba jsou si velmi podobné, tipla bych si - že impuls k rozchodu nakonec dáte - nebo jste již dala - vy...
Pokud byste se k sobě chtěli vrátit, počítejte s tím, že ON je z mužů, kteří potřebují přístřeší - tím tahounem celé rodiny, ať materiálním či citovým vždy budete Vy...
Moc Vám přeji šťastné rozhodování...
Renata

Když odchází ten, kdo ještě ani první slovo neřekl. První klip Leony Šenkové.

20. července 2012 v 10:10 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Moc hezký a vydařený klip pro jednu z úspěšných účastnic Československé Superstar Leonu Šenkovou.
Tahle dívka mě zaujala svým silným hlasem. Úžasná.

S radostí jsem se podívala na její klip, abych zjistila, že toto téma je mi také lehce blízké.
V dobách nostalgie je to nebezpečná nálož, jež uvrhne psychiku do stavu bolavého...

Maminky, které prožily potrat jistě pochopí...


Strašidýlka ožila - alespoň v dortu

19. července 2012 v 8:04 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
Knižní vydání zatím vázne...
to je pravda a vina je zatím na mé straně...

ale Mrazíček ze strašidýlkové školky oživl alespoň pod rukama šikové paní cukrářky...

na můj návrh:


vytvořila toto:


a tady důkaz, že to není modelína, ale opravdu "jedlost"...


chuť byla naprosto bezchybná!

Škoda, že nemůžu doopravdy nabídnout, tak alespoň takhle...

BERTE SI PROSÍM Mrkající

Dvě novinkové knížky - Tipy na dovolenou!

18. července 2012 v 9:05 | čajovna, Radioservis |  Knížky pro ostatní

Tomáš Sniegoň

Tváří v tvář Severu

ISBN 978-80-87530-11-5

váz., 120x165 mm, cestování, rozhlasová publicistika, cena 269 Kč, rozsah 272 s.

"Mám rád tyhle severské pustiny. Jedete k moři - a přitom s sebou nemusíte zbytečně tahat plavky. A těch pár svetrů, kulichů, rukavic, vlněných ponožek, kousků termoprádla, pohorek, teplých bund a lahviček něčeho ostřejšího pro zahřátí člověk vždycky nějak zvládne."

Volné pokračování knihy Sever, za kamna vlezem Tomáše Sniegoně. Autor je historik, reportér, spolupracovník Radiožurnálu ve Švédsku. Téměř stovka brilantních fejetonů v nové knize Tváří v tvář Severu zavede čtenáře za oba polární kruhy. Procestujete další divukrásné arktické i antarktické oblasti - Grónsko, Špicberky, Lofoty a další místa. Publikace nabízí postřehy ze severské současnosti i historie, osobní setkání se seveřany a jejich názory, lákavé přírodní scenérie ve čtivém textu i na barevných fotografiích. Autorovy fejetony se nehodí pro čtenáře, kteří hledají povrchní cestovatelské čtení. Uspokojí však ty Středoevropany, kteří chtějí na cestách či z tepla domova načerpat hlubší poznání severské krajiny i povahy jejích obyvatel. Čtěte o událostech, které se života obyvatel Severu citelně dotkly, nebo jej neustále ovlivňují.

Britské galerie a muzea

Jaroslav Beránek


Důležité informace o více než 60 britských galeriích a muzeích, přes 200 výpravných a unikátních fotografií, osobní postřehy o britském kulturním prostředí zcela ve stylu Karla Čapka nebo Karla Kyncla.

Kniha Britské galerie a muzea od Jaroslava Beránka čtenáře pohodlně provede těmi nejzajímavějšími a nejdůležitějšími galeriemi a muzei Spojeného království. Četné fotografie a autorovy osobní postřehy doslova vyvolají neodolatelnou chuť se do Velké Británie rozjet.

V rámci Britského roku vysílaného na stanici Vltava Českého rozhlasu v roce 2010 zaujalo putování Jaroslava Beránka po britských muzeích a galeriích posluchače natolik, že se Radioservis rozhodl vydat jeho knižní podobu. Autor v knize Britské galerie a muzea seznamuje čtenáře s nejzajímavějšími a nejdůležitějšími výstavními prostorami Spojeného království, upozorňuje na jedinečnost každé z představovaných institucí, sleduje české stopy v nich, vyzdvihuje krásu i účelnost jejich architektonického řešení a v neposlední řadě doplňuje i důležité informace, jak se do muzea či galerie dostat a jaká je otevírací doba.

Publikace však není jen sbírkou praktických rad. Jaroslav Beránek přibližuje i britskou kulturní politiku, díky níž je do řady muzeí a galerií vstup zdarma. Kniha Britské galerie a muzea nenahrazuje turistického průvodce. Je však nenahraditelným zdrojem inspirace pro návštěvu britských uměleckých sbírek. Díky ní se budete ve výtvarné Británii lépe orientovat.

Radioservis, a. s.
duben, 2012
216 s.
299 Kč
váz. 135x190 mm
ISBN: 978-80-87530-09-2

Zdroj: Radioservis, www.radioservis-as.cz

Nový člen domácnosti - iguana iguana

16. července 2012 v 15:31 | čajovna |  Zvířata
Neboli leguán zelený...
mládě...
zelené....
kousavé...
sekavé ocasem...časem si trošku zvyká. Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli má velikost asi jako agama vousatá a finálně bude notně konkurovat kočce, je jeho ochočovací proces docela zásadní.
zatím je to takový ťunťa...
miluje cvrčky, sarančata a hlavně plný talíře zeleninových salátů. Prostě miláček!

Druhá PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ - Do skleničky zavařím....

12. července 2012 v 18:50 | čajovna, Euromedia |  SOUTĚŽE
Přiznám se, že k zavařování chovám netradiční vztah. Zavařování je letní vzpomínka na prázdninové dny v dětství.
Zavařování občas podléhám s rozkoší a chutí. V mezidobí by mě do čehokoliv nikdo nedokopal.
Pak někde najdu úžasný netradiční recept a zavařuju houbové saláty.
Pak borůvky, protože ty tak báječně chutnají...
Pak okurky, protože prostě domácí jsou nejlepší...
Pak švestky, protože je to nej nej kompot.
Pak třešně, protože jsem je už dlouho neměla.

a pak třeba tři roky NIC.

Jste jistě poctivější zavařovačky a tak Vám, především dámám, ale soutěž není uzavřena ani pánům, předkládám jednoduchou otázku v druhé souběžně běžící soutěži.

CO NEJRADĚJI ZAVAŘUJETE?

Napište mi to na cajovnaprozeny@centrum.cz do 23. srpna 2012 a můžete vyhrát tuto krásnou knížku o zavařování.

KONZERVOVÁNÍ

Oded Schwartz

Průvodce všemi způsoby konzervace potravin a světové speciality. Ovoce, zelenina, masa, ryby, sýry - více než 150 vynikajících receptů na sladké marmelády, ohnivé hořčice, peprné nakládané směsi, uzené ryby, ochucené oleje a octy, ovocné džemy a sirupy. Popis sušení masa, přípravy šunky, klobás a salámů. Konzervování v alkoholu, kandování a krystalizování. Potřebné pomůcky a konzervační přísady. To vše doprovázené exkluzivními fotografiemi.

Formát: 229 x 280 mm, 192 stran.

Vydala Euromedia Group k.s., Ikar


Koupíte v knihkupectví a na www.bux.cz.

VELKÁ PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ - ovocné tyčinky

10. července 2012 v 8:17 | čajovna |  Vaření, recepty
Knížka, kterou získá vítěz velké prázdninové soutěže je nadmíru zajímavá.
Kromě profilů mnoha bylinek obsahuje také netradiční recepty.
Jako třeba tenhle...


tyčinky vypadají jako musli tyčinky.
Jenže tady nejsou hlavní ingrediencí ovesné vločky, ale naklíčená pšenice. V zavařovačce je to záležitost několika dnů a přesný návod tu je opravdu k nezaplacení.
To určitě zkusím, nezapomenutelně si pamatuji báječnou chuť naklíčené pšenice, která se za mého mládí prodávala jako pochoutka na trhu - v papírovém pytlíčku. Mňam.

Rozdrcené klíčky i s pšenicí potom v receptu umícháme s ovocem, semínky či ořechy a a necháme několik hodin v troubě uschnout. Jak jednoduché....

a přitom netradiční.
A stejně milé jako celá knížka. Takže nezapomeňte soutěžit!

Poznejte tuto bylinku...


a můžete vyhrát tuto knížku: viz info nahoře....


Nakladatelství Euromedia děkuji!

Z archívu - mléčně kysané okurky

9. července 2012 v 8:20 | čajovna
Je jejich sezóna, právě začíná a tak si dovolím sáhnout do archívu a oživit článek, který tu už byl.
Mě už se totiž sbíhají sliny...

Močáky si namočím...a potom si pochutnám

2. září 2010 v 0:05 | čajovna | Vaření, recepty
Takové rychlokvašky, močáky nebo kvašáky.
Tedy mléčně nakvašené okurky, to je pane, delikatesa. Jednoduchá jako facka, navíc...
Takže jak na to?
Potřebujeme:
- okurky, velké, malé přerostlé, je to jedno
- vinné listy (či višňové, černorybízové... podporují kvašení)
- sůl (na 1l vody asi 2-3 dkg soli)
- kopr (hodně, hodně hodně)
Okurky napěchujeme do sklenice na vinné listy a kopr.
Zalijeme solným lákem.
Navrch dáme patku chleba, kterou po začátku kvašení vyndáme - nemusí být!
A okurky se:
- zakalují
- bublají¨
-koprově voní
-tvoří bílou sedlinu
- ztrácejí zelenou svěžest
- kysají
A JSOU VÝTEČNÉ!

Miluju tě... ale jsi tak daleko...

7. července 2012 v 19:25 | čajovna
... nejen vzdáleností, ale i svým způsobem života a smýšlením.
Svým životem.
Jsi jiný.
Tak jiný a já tě toužím ochutnat. Napít se, schoulit se u tebe, načerpat energii naprosto sobecky jen sama pro sebe, abych mohla dál žít. Nechce se mi umřít, chci žít, stále ještě mám proč žít.

Stýská se mi.
Stýská se mi tak moc, že mě bolí srdce a duše.
a mám chuť s tebou být úplně celá.
Úplně poprvé se dát nejen celým tělem, ale i celou duší. Být jen tvoje.
Budeš mě moci milovat, ale i zabít. COKOLIV.
Jenže jsi tak daleko...Richard Bach: Jonathan Livingston Racek

7. července 2012 v 4:26 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Knížky pro ostatní

Richard Bach: Jonathan Livingston Racek. Nebojte se ŽÍT!

SVÁTEČNÍ PŘÍLOHA
Je málo knih, o kterých nevím co napsat, protože ve mně vyvolají dlouhé mlčení, v němž je obsažena všechna moudrost světa a všechna slova. A slova jsou málo.
Kultovní Jonathan Livinston Racek od Richarda Bacha je jednou z nich. V roce 1972 vynesla tato kniha autora na vrchol. A já, abych získala čas, než najdu slova, vypůjčím si autorova slova ze záložky…
"Chceš-li být šťastný, zjisti, co miluješ ze všeho nejvíce.
Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností.
Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých.

Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš, že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit."

Zcela záměrně jsem zvýraznila ten zlomový moment - odvržení, zavržení. Období, kdy si připadáte jiní a také okolí vás vnímá jinak. Nehodíte se jim "do krámu". Chvíle, kterou většina lidí nevydrží, začne o sobě pochybovat, o své cestě, o sobě samém, o své zodpovědnosti vůči ostatním - a tady umírá většina našich snů, představ a krásných plánů.

6035MDI.jpg

Také Jonathan Livingston Racek byl zavržen.
Proto, že odmítal létání používat jen k plahočení se za mrtvými rybami, zbytkami z rybářských lodí a bitkami o kus žvance. On chtěl létání používat, zdokonalovat, chtěl létat! A tak létal, příliš nejedl a jeho život se naplňoval radostí z nových dovedností.

Vidíte tu podobnost s životem jako takovým?
Žijeme, abycho se plahočili?
Žijeme, abychom žili?

Jak odvážnou myšlenku vložil Richard Bach již v roce 1972 do tohoto něžného mořského příběhu!!!
Racek byl opravdu vyhoštěn ze svého hejna.

Poté se rozplétají dějové linie, nad kterými jen užasle sedíte a vnímáte. Tady už se nedostává slov, protože se dotýkáte nejhlubší podstaty lidského bytí. Snad jen prozradím, že jak beznadějný byl začátek, tak nadějný je konec. Žádná romantická naděje, ale cesta, která by mohla být řešením i pro lidstvo. Stačí otevřít svá srdce.

Richard David Bach (23. června 1936) je americký spisovatel, jehož dílo je nenapodobitelné. Často se v jeho knihách píše o létání, ať fakticky či metaforicky, protože on sám létání miloval od svých 17 let. Jeho životní filozofií je naše nesmrtelnost, žití v mnoha životech, ve kterých se učíme a ve kterých máme dát zejména na naši "hravost".

Jeho další knihy se dočkaly také velkých úspěchů, můžete si vybrat na letní prázdninové čtení pro chvíle, kdy toužíte po samotě. Stačí si jen vybrat "odstín" příběhu, který vám je blízký:

Nikdo není daleko
Může nás vzdálenost opravdu oddělit od přátel? Když chceme být s někým, koho milujeme, nejsme vlastně už s ním?
Útlounká ilustrovaná kniha je přečtená za několik minut - a přináší nádherný pocit jednoty se světem.

Iluze
Jsme hraví, bavící se tvorové, vydry vesmíru. Nemůžeme zemřít, nemůžeme se zranit o nic víc,než se mohou zranit iluze na plátně. Ale můžeme věřit, že jsme zranění do těch nejbolestivějších detailů, do jakých chceme. Můžeme věřit, že jsme oběti, zabíjené a zabíjející, zmítané štěstím a smůlou…

Most přes navždy
Jsme mostem přes navždy. Klenem se nad mořem, pro potěšení a vrháme se do dobrodružství, pro zábavu prožíváme záhady, volímem prohry, triumfy, výzvy a všemožné výhody, zkoušíme to znovu a znovu, učíme se lásce a lásce a LÁSCE.

Jediný
Nádherná milující fantazie, harmonie vědy a ducha: "Stejně tak jako svět nemusí být tím, čím se zdá, můžeme i my být něčím víc, než jsme zvyklí si myslet."


Vydalo nakladatelství Synergie, 1999, www.synergiepublishing.com
Renata

Mlsotka - cuketka s pórkem

5. července 2012 v 22:00 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK
Naprosto jednoduchá dobrota. Ideální k vařeným brambůrkám, ale masožravci mohou dodat i kvalitní steak.

Cuketka se na talíři povaluje pod vrstvičkou na másle podušeného pórku....


Dobrou chuť!

Vyšehrad

4. července 2012 v 0:08 | čajovna |  Mezi nebem a zemí
Místo, kde skočil legendární Šemík do Vltavy. Prastará kulturní památka, které dominují dvě štíhlé tmavé věže. Pevnost, na které odpočívají mnohé české osobnosti - Božena Němcová, Rudolf Deyl nebo Jan Neruda.

Je to bezesporu nádherný pohled.

Mimo jiné je i Vyšehrad místem, které má disponovat úžasným kvantem duchovní energie. Pozitivní.


mě tam z nějakého záhadného důvodu spíš přepadala úzkost a mráz po zádech.
Ale nic proti, výhled je tu na Prahu opravdu úchvatný...

Dívka, která si hrála s ohněm...

2. července 2012 v 11:06 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Knížky pro ostatní

15 hodin s příběhem, který vás nepustí. Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm

Nemohla jsem se dočkat - Mikaelea Blomkvista a Lisbeth Salanderové. Jako vybraná lahůdka s kvalitními a dobroučkými ingrediencemi - taková jsou pro mě díla Stiega Larssona. Nezklamal ani v nejmenším. Naservíroval mi opět 15 hodin čiré detektivní, čtenářské i posluchačské rozkoše. Pravda, svůj díl na tom měl i hlas Martina Stránského, který umí rozechvívat ty nejjemnější senzory ženského vnímání. Prostě ideální mužský hlas.
Ale žádný strach - nejen ten hlas, ale i děj bude to, co vás chytne a nepustí. Nálož 15 hodin je poměrně obtížná, ale nikoliv v tomto případě. Prakticky jsem zde nezaznamenala chvíle, kdy bych se nudila - což se stalo občas v prvním díle. Tady ne! Stieg Larsson našlápnul o rychlost víc a zároveň zašel i hlouběji do minulosti a charakterů postav. Více se dozvíme o Lisbeth Salanderové a budou to často šokující fakta. Přitom však taková, u kterých si řekne - ale to přesně dává smysl.

5995Y2Q.jpg

Nenechá vám usnout mozek
Kdepak, tohle není tak úplně relaxační počin pro mozkové buňky. Mistrně dávkované informace vám nedávají spát, kromě poslechu dějové linie se nějaká další tvoří i ve vaší hlavě - minimálně ta, ve které neustále také řešíte případ, kdy je Lisbeth podezřelá ze spáchání tří vražd.
Tyto vraždy jak jinak přijdou ve chvíli, kdy je nejméně očekáváte.

Představivost je ponoukána nikoliv vždycky naplno…
Co nejvíc miluju na prozatím těchto dvou CD, je úžasný popis naprosto obyčejných. Nebudu příliš prozrazovat z děje, protože bych vás připravila o jeden z nejvzrušujících posluchačských zážitků, ale že se Lisbeth přestěhuje snad můžu říci. A jen ten jednoduchý popis shánění bytu, jeho koupě a zařizování tu zabere poměrně dost času. Úplně to vidíte, úplně to cítíte, jste na chvíli Lisbeth Salanderovou. Stejně tak můžu prozradit, že tahle dívka, jež se pohybovala na okraji společnosti, má v tuto chvíli 30 miliard švédských korun, které si pořídila v minulém díle. Je doslova příkladem toho, jak s velkou částkou peněz hospodařit. A opravdu nebude hýřit,… naopak její chladná logika vás bude fascinovat.
Ty jednoduché úkony zde popisované, ta odpoledne, pozdní noční práce, příchody domů, chvíle v kavárnách jednotlivých osob jsou úžasné v tom, že nepřestáváte přemýšlet, jestli právě tam není nějaký detail, který bude v následujících dějových liniích hrát nějakou významnou roli.
No… někdy bude.

5996NGR.jpg
Seznam zúčastněných osob v příběhu je sice děsivý, ale vzhledem k vizuální rozmanitosti jmen a faktu, že mnohé už znáte z prvního dílu, to není žádná hrůza. V paměti Vám zůstanou snadno...

Martin Stránský umí i muže po mrtvici
Blíže se tu seznámíme i s Lisbethinými dvěma poručníky. Tím prvním, který přežil mozkovou mrtvici - Holger Palmgren a budou to chvíle nesmírně krásné. Podpořené vynikajícím výkonem Martina Stránského, který naprosto věrohodně ztvárnil muže vysokého věku po mozkové mrtvici s obtížemi s mluvou a formulací slov. Přesto zachoval stařeckou moudrost a hlavně, Holger Palmgren nám toho tady hodně prozradí.

5999NjI.pngObrázek se po kliknutí zvětší

Ten druhý, současný poručník Lisbeth Nils Bjurman dopadne o poznání hůř.
Hned zkraje příběhu se mu však velmi syrově a nechutně můžeme podívat do duše. Je to však snesitelnější, než v prvním díle pohledy do jeho ložnice, kde surově Lisbeth zneužíval.

Milovníci záhad z jiného světa potěší záhadné vstupy divného tvora ukrytého v hlubokých lesích. Děsících chlapa jako hora… Zdánlivě nenáležící drobný detail je takovou čokoládovou hoblinou na pravé straně dortu s názvem Dívka, která si hrála s ohněm.

Vlastně až ke konci příběhu jsem si uvědomila, že Lisbeth a Mikael spolu fyzicky nepobývaly co by se na nehet vešlo, … vyjma asi dvou minut…. A přesto se vztah mezi nimi vyvíjel. I milovníci romantiky si tak přijdou na své, ač je to romantika v drsných kulisách.

Děj navíc graduje tak, že ke konci je doslova nervově nesnesitelný!

Především ale tato dvě cédéčka potěší každého, kdo má rád napětí a hluboké, snadno pochopitelné psychologické rozbory a Švédsko. Brilantní styl autora je něčím nezapomenutelným, snad proto, že byl novinář, publicista a bojovníkem za práva utlačovaných, majitel magazínu - prostě dokonale ví, o čem píše.

Třetí díl trilogie s názvem Dívka, která kopla do vosího hnízda - vyjde v říjnu letošního roku.

P.S.: ještě tu mám zfilmovanou švédskou verzi, tak se možná též podělím o dojmy, zatím mi tady leží… než vstřebám zážitky z rozhlasové smršti…

Vydavatel: Martin Pilař - ADK Prague s.r.o., 2012
Distribuce: Radioservis, a.s. - www.radioservis-as.cz
Foto: Radioservis
Renata