Pučálkovic Amina v audioverzi na Popelkách

19. června 2012 v 7:51 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Knížky pro děti

Jindřich Plachta: Pučálkovic Amina. Legenda v audioverzi!

Musím vás nějak rozveselit, minulá recenze audioknížky nebyla příliš veselá. Amina to snad spraví.Laughing
Spojení s hlasem Jiřího Lábuse je noblesní. Usměvavé. Jaroslava Kretschmerová v roli maminky mě překvapila. Čekala jsem od ní zprvu rozjařenější akci, to víte, je to především "Evik" ze Slunce, seno…
Jenže ona paní "povoláním manželka poštovního úředníka" není žádné trdlo a je to vcelku seriózní , později i láskyplná paní plná pochopení. Takže je to hlas známé herečky ve zcela jiném podání a musím říci, že se mi velmi líbila v této vážnější poloze.

Snad proto, že si člověk barvu jejího hlasu lépe vychutná a elegantní dobový náboj, který v knize maminka Pučálková nese, dokázala velmi dobře převést do svého hlasu.

5763Yjl.jpg

Humoristický příběh, jediný to spisovatelský počin úspěšného herce Jindřicha Plachty, o štěněti, které se nakonec ukázalo býti žirafou, znají už generace našich rodičů.

Milý příběh připomínající staré časy, kdy děti měli ještě k rodičům úctu a lidé žili na druhé straně v trochu sobeckých vztazích, strachu z pana domácího a ve víru věčného "co by tomu řekli lidi", případně "co tomu teď řeknou lidi".
Příběh jako takový většina z nás zná. Toto zpracování se velmi opírá o předlohu, ač je upraveno do 67 minut.

Ale ten typický tatínek Pučálka tu zůstává, se svou naivní vírou, že Amina je vzácný druh bernardýna (později tedy rohatého), který jim přinese peníze a slávu, latinsky "doga". Nikdy bernardýna neviděl, ale vždyť přece čte noviny!
"Lidi zlatý, tohle je divnej pes…" řekla babička s obavami, když viděla Aminu a potom… už si vzpomínáte? Při štědrovečerní večeři babička zůstala Aminou jaksi konsternována a pak to babičku napadlo. Je to srnka! Už jen proto, že nežere maso, ale jen zelený…
Ale liliputánský druh bernardýna, latinsky zvaný doga, toho dne sežral i vánoční stromeček. Bylo jasno, pes to není.
Neopoměly se ani dopisy - a to je dobře.

5764NDg.jpg

Tam vpravo - vidíte? Se skví knižní skvost z roku 1969....Wink

V knize Pučálkovic Amina je několik míst, kde si můžeme přečíst dopisy psané sestře paní Pučálkové nebo pana Pučálky domů. Jsem ráda, že i tady byly zachovány, protože to je další odraz tehdejší doby, styl, slovosled, volba slov.

Hudba je příjemná
Hudební a zvukový podkres je příjemný, hlasy herců dominují, což je dobře. Nejsou tu nepříjemné výkyvy jednoho ani druhého, vše je tak akorát pro vyvážený poslech před usnutím.
Video ze křtu cédéčka v pražské zoo…


CD je čtvrtý titul z volné řady pohádek, souvisejících s pražskou zoologickou zahradou. Stejně jako tomu bylo u předchozích titulů - Moja a páv, Moja, Tatu a tiplíci či Pošta v zoo - je výtěžek z jeho prodeje určen na projekty, kterými se snažíme pomáhat ohroženým druhům živočichů: gorilám nížinným a antilopám Derbyho v Africe, koním Převalského a gaviálům indickým v Asii nebo řadě druhů ptáků.., říká ředitel pražské ZOO na přebalu.

Text upravil a nahrávku režíroval Jan Jiráň, hudbou doplnil Dominik Renč a ilustrace na titulu jsou z dílny Heleny Zmatlíkové.

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, ve spolupráci s vydavatelství Tympanum, 2011, www.radioservis.cz

Renata
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 19. června 2012 v 8:58 | Reagovat

Jé, tu knížečku jsem kdysi dávno četla a už si přesně nepamatuji, jak to všechno bylo.
V podání paní Kretschmarové a Jirky Lábuse, to bude lahůdka!!

2 nartaya nartaya | Web | 20. června 2012 v 9:03 | Reagovat

Minulý rok jsem si koupila Pučálkovic Aminu v antikvariátu a měla jsem z ní obrovskou radost.
Je pravda, že mluvené slovo mám nejvíc ráda, člověk si může pustit povídání do ucha a při tom si malovat nebo jen tak ležet, já většinou tvořím (pletu, háčkuju). Navíc, věci namluvené Jiřím Lábusem patří do těch mých hodně hodně hodně oblíbených. Uf :-)

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 22. června 2012 v 20:44 | Reagovat

Já slyšela kdysi v rádiu vyprávět, tedy spíš číst příběhy Pučálkovic Aminy

4 Renata Petříčková Renata Petříčková | Web | 23. června 2012 v 21:22 | Reagovat

[3]: nebyly to tři večery s dědou? To je na motivy Aminy a taky paráda!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama