Květen 2012

Bohyně Pelé nás spojuje s hloubkou našich duší

30. května 2012 v 7:29 | čajovna |  Duchovní okénko

Podívejme se dnes na tento obrázek vpravo (uprostřed je soutěžní karta Cenná příležitost), a pojďme si popovídat o kartě bohyně Pele, která nám přináší Božské nadšení.

Bohyně Pele je havajská bohyně vulkánů
a její ohnivá síla není ničivá, jak bývá někdy mylně uváděno. Naopak, oheň jako živel očišťuje a zbavuje nás starého. Z popela nejlépe rostou nové rostliny, les po požáru časem ožije v novou svěží zeleň.

Protože vulkány jsou hluboké, i z gesta této bohyně, která se z nitra země spojuje s oblohou, pomáhá tato karta spojit nás samé s tou nejhlubší podstatou, s našimi vášněmi, s našimi opravdovými přáními a cestami.

Buďte sami k sobě upřímní.
Po čem vaše srdce opravdu touží?

Podobenství se Zemí má ještě jeden aspekt. Pradávné rytmy a síla Země nás navždy spojují se zvukem naší planety a nelze je ignorovat, ač to v poslední době lidstvo velmi rádo dělá.
Pelé vám klade tyto otázky?
- dělám své věci tak, jak opravdu chci nebo tak, jak si to ode mě přejí ostatní?
A co je důležitější? Já sama, nebo názor mého okolí?

Pokud se Vám tato karta objeví ve výkladu, znamená čas, kdy je opravdu dobré přehodnotit svůj život, změnit práci, zapsat se do kurzů, po kterých vnitřně toužíte, změnit směr svého života tam, kde vám bude dobře. Změny nemusí být tak drastické, někdy pomůže opětovnému spojení nás samých se sebou i víkendový výlet tam, kam si už dlouho přejete.

Tak vám přeji, ať vám nějaká taková krásná možnost nebo hezký den přijde do života co nejdříve...
Renata

Chcete-li soutěžit o tuto karetní sadu, můžete zde....

Magnezit jako kámen, který chrání lásku k sobě samému

28. května 2012 v 7:53 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Duchovní okénko

Magnezit: Něžný kámen lásky a pochopení

V surové podobě vypadá trošku jako tyrkys - jako lidský mozek. Většinou se však prodává v podobě ohlazené mramorové podoby, kdy má podobu opravdového kousku mramorovaného bílého kamene. Mramory jsou šedavé a lehoučce průhledné kamsi do neznýmých hlubin.
Jeho něžný vzhled dává tušit, že nejvíce ovlivňuje emoce, lásku a naši mysl.
Uklidňuje lidské city. Vnímání jako celek se pod vlivem magnezitu stane lehčí, jsme schopni procítit bezpodmínečnou lásku a pociťovat klid a harmonii i v blízkosti problémových a konfliktních lidí. To je často velmi žádaná vlastnost.

Tento kámen nám umožní vidět negativní vlastnosti jiných lidí s nadhledem bez pocitu, že po nich nutně musíme chtít změnu k lepšímu, abychom je mohli přijmout či vedle sebe jen snést.


5434ZDk.jpg

Šedé mramorované části jsou skelně průhledné

Nemáte se v oblibě? Magnezit to změní
To samé jako k jiným, probouzí i ve vztahu k nám samým, učí nás toleranci k sobě samým, nesobecké lásce, trpělivost sám se sebou a prohlubuje ochotu naslouchat svému srdci.
Magnezit totiž velmi účinně harmonizuje a dobíjí srdeční čakru.

Svého nositele uklidňuje, mírní nervozitu a ustrašenost, dodává mu chuť do dalšího života a z mozku doslova doluje podnětné myšlenky. Ideální pro každého, kdo chce či musí ze svých tvůrčích hlubin dolovat nějaké výsledky. Vynáší na povrch sebeklamy a ukazuje nám tu správnou cestu životem.

Na výlet do minulých životů je bezpečným ochráncem
Pokud je potřeba, dokáže ve snu či v náznacích zavést i do minulých životů, aby nám ukázal kořeny našich problémů.

5435NzN.jpg


Mírní křečovité projevy těla
Na tělesné úrovni magnezit věrný svému jménu opravdu obsahuje velké množství magnézia (hořčíku) a tak podporuje i jeho vstřebávání v těle. Mírní tak svalové křeče, menstruační bolesti, blahodárně působí také na žíly, žaludek a střeva i ledviny a močový měchýř. Má silný účinek také na migrény, které umí utlumit.

Má také detoxikační účinek a zároeň také neutralizuje tělesný pach, což se trošku vylučuje, protože při detoxikačních kůrách se tělesný pach většinou zvýrazňuje. Magnezit tedy umí tento nepříjemný důsledek očisty organismu mírnit.

Má vliv také na vstřebávání tuků v těle, rozplytuje cholesterol a urychluje metabolismus tuků - tím umí zabránit do jisté míry angíně pektoris či vzniku aterosklerózy.
Své místo si najde i při akutním onemocnění z nachlazení, vyrovnává tělesnou teplotu, mírní zimnici i vysokou horkou horečku.

Ideální je nosit ho neustále u sebe, tak se jeho účinek projeví nejvíce. Měl by se dotýkat holé kůže, ve formě náramku je nejlepší.
Jak vidíte, je to jeden z nejsympatičtějších kamenů...


Lunární kalendář: Čeká nás nóbl víkend

25. května 2012 v 7:56 | čajovna |  Duchovní okénko
Po delší době zase vybírám z Lunárního kalendáře Aleny Kárníkové (Lika klub, 2011), protože nás čeká víkend s Lunou ve Lvu a bude to vskutku vstřícný a nóbl víkend. Pokud plánujete cokoliv, mělo by se to podařit.
Jakákoliv kulturní akce nebo rande dopadne na výbornou.

Sobota: od rána až do odpoledne se vydejte s Merkurem, Sluncem a Uranem do společnosti nebo na sportovní aktivity, užijete si osvěžující zábavu.
Neděle: odpoledne pozvěte na rande své vyvolené, pod vlivem něžné Venuše se milostným schůzkám daří. Večer si užívejte v klidném rodinném prostředí - Saturn ohlídá celkovou pohodu.

Co se týče jídla, žaludek snese téměř jakékoliv pochoutky, nepřejídejte se, ale mlsejte dle libosti. Luna ve Lvu přeje lví hřívě, takže je vhodný čas k péči o vlasy. Výživné zábaly, olejové masky a jen lehké zastřižení. Velké střihy a změny ještě odložte, protože vlasy jsou neposlušné, píše astroložka Alena Kárníková...

a tip nakonec - pokud toužíte po nějakém šperku, prý víkend bude mimořádně přát tomu, že když naznačíte, dotyčný Vám ho celkem rád a snadno koupí ;-)


Tak hezký víkend a nezapomínejte na soutěž s POSELSTVÍM BOHYNÍ....

Květnové on-line vykládání

24. května 2012 v 0:50 | čajovna |  Taroty on-line

Protože přišlo několik dotazů, otevírám květnové vykládání.... pokud budete mít dotaz, můžete napsat dnes pod tento článek nebo na cajovnaprozeny@centrum.cz a já Vám odpovím buď do diskuze nebo poté v dalším článku...


Míša: Dobry den,chtela bych se zeptat na tehotenstvy a jestli se dockam uz toho miminka a kdy.dekuji,

Je možné, že je miminko už na cestě, nebo alespoň máte ten pocit, že jste připravená, ale před úspěšným těhotenstvím by tady měl proběhnout ještě zážitek, který Vás v tomto přesvědčení připravenosti více utvrdí, něco, abyste si úspěšného otěhotnění ještě více cenila. Potom už přijde a budete ho držet pevně v rukou. Časový horizont si netroufám odhadovat, záleží na Vašem vnitřním vnímání a pochopení toho, co se máte od života před těhotenstvím s úspěšným koncem naučit. Může to být zítra, za půl roku, může to být za roky dva...


Dobrý den,
na Vašich stránkách jsem našla věštby a tak jsem se osmělila napsat a poprosit o věštbu, jeli to možné.
Chtěla bych vědět o svém vztahu, jestli partner ke mě ještě něco cítí a jestli vztah bude dále pokračovat?
V současnosti mám totiž pocit, že on se odcizuje, ale možná je to jen pocit.

Děkuji moc

Nevěštím...to ani nejde. Jen z přítomného stavu hledám cesty pro možnou budoucnost. Partner se odcizuje, důvod spatřuji v tom, že si není jistý svou pozicí ve vašem vztahu. Nechce Vás jednoznačně opustit, ale i tuto možnost zvažuje. Jsou tu dvě karty označující "zvažování", takže bych to jeho "rozdvojení" nebrala na lehkou váhu. Něco je pro něj těžké,něco ho ve Vašem vztahu bolí (netísní, nedusí, ale spíš strach, něco, nějaký vývoj je na něj příliš rychle).... a vy mu dáváte maximum, jednoznačně setkání dvou velmi blízkých duší, dáváte mu, co máte... Při otázce, co s tím... On by se měl naučit více se otevřít s důvěrou světu a u vás se mi ukazuje možná malinko pobrzdit city a projevy citů a začít s ním "po chlapsku".. tedy místo slov a projevů citů - nějaké činy. Lhostejno jaké, ale činy.. utepat to. Na té kartě je kovář spokojený se svou vykonanou prací.... Udělejte na vztahu kus "fyzické" práce a uvidíte, jestli neobrátíte ty vážky jeho váhání na Vaší stranu...


Dobrý den,od ledna 2012 jsem bez práce.Nedaří se mi nic sehnat,přijde mi to jako bych měla odpočívat prostě být doma.Věnuji se kytičkám,zahradě a rodině a uvnitř sebe jsem spokojená jako nikdy,užívám si to.Moc ráda bych ale dostala nabídku na práci která bude klidnější a kde pracuji přátelští lidé.Podaří se mi prosím v blízské době takovou práci sehnat?Jsem nar.-----Děkuji a přeji krásný den ---------z moravy.

Nádherné přání, čiší z něj klid a skoro se mi ani nechce vykládat. Však Vy už svou odpověď znáte? ;-) Pokud k tomu všemu zaujímáte tento postoj, bylo by od života krajně nespravedlivé, kdyby Vám nějakou tu práci neseslal...
Ale přesto, takže co karty? Ale jo.. měla by být. Ta spokojenost tady je, stejně jako stín toho, že chcete něco, co nemáte. Ale pozor, ona ta "domácnost, kytičky, rodina" je v podstatě pro Vás větší dar, než jakákoliv práce. Měla by přijít a vidím k ní jenom jednu informaci - bude úplně nová a budete se jí učit - a budete v ní dobrá ;-) leč zkraje trošku nejistá a mohla by přijít nečekaně. Jako blesk z čistého nebe.

Tak to je vše, doufám, že jsem Vám pomohla najít si svou vlastní cestu. Taroty umí pomoci, ale tu tvrdou práci na svém vlastním životě za Vás neudělají, upozorní na šanci, kterou byste třeba jinak propásli, upozorní na nepříjemnosti, kterým je pak možné se vyhnout nebo s nimi naložit tak, aby vás zbytečně nevyčerpávali... Jsou prostě jen takovým dobrým psychologem...
Krásný květnový den a na další dotazy se těším buď tady nebo občas na "výkladové akci" na Popelkách.cz, ale i o té se vždy s předstihem dozvíte v záhlaví Domácí čajovny.
Renata

SOUTĚZ: POSELSTVÍ BOHYNÍ jen a pouze pro Vás

24. května 2012 v 0:10 | čajovna |  SOUTĚŽE

Poněkud odvážný soutěžní úkol, ale milé dámy pro pět z Vás čeká právě tato krásná karetní sada.

Jak jsem pomocí ní zodpověděla na 150 dotazů se můžete podívat v článcích na Popelce. Bohyně mohou nyní pohladit po duši i Vás to Vaší vlastní rukou.

Odvaha a trochu ponoření se do sebe je totiž potřeba pro to, aby prázdniny byly pro Vás nesmírně inspirativní. Poselství Bohyní je karetní sada s knížku od autorky Doreen Virtue PhD., která tu na chvíli odkládá rozmlouvání s anděly a přináší vám nádherné zpracování mytologie a historie a pohledy na ženské bohyně v lidské epoše. Že jsou to kořeny podobné, ať v hinduismu, budhismu nebo křestanství, pochopíte záhy.
A pochopíte i poselství, která vám ukáží kořeny Vašich problémů, nastíní řešení a pomohou vám vyznat se sám v sobě.
...............................................................................................................
Moje otázka je jednoduchá a kdo jí zodpoví, pocítí alespoň krátce, jaké to bude, až Bohyně vyhraje Mrkající

Podívejte se na prostřední kartu na obrázku s názvem CENNÁ PŘÍLEŽITOST... Otevírají se před Vámi nové dveře, projděte jimi, je napsáno pod ní.
Zkuste si představit, že tuto kartu jste si vytáhli pro události budoucí. Váháte? Nevíte?
K čemu Vás tato karta má dovést?
Jak ji chápete, pokud by Vám právě ona měla znázorňovat nejbližší budoucnost?

Na odpovědi netrpělivě čekám na cajovnaprozeny@centrum.cz do neděle 24. června 2012. V pondělí se tu pak dozvíte jména výherců. Těším se a přeji příjemné chvíle s touto soutěží.
A nakladatelství Synergie děkuji za spolupráci a ceny do soutěže...
Renata

a abyste se mohli pokochat ještě víc, tak si prohlížejte, co Vás čeká....


Kniha Devět rostlin touhy z naší soutěže je doma u svých čtenářů!

23. května 2012 v 0:31 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
Jste prostě milí, potěšily jste mě dvě z vás, které jste s nadšením a díky reagovaly na výhru v soutěži o knížku Devět rostlin touhy z nakladatelství Euromedie. Děkuji jemu i vám milé čtenářky za radost, kterou Vám knížka přinesla.

A Marta se podělila i o fotku, kterak knížku polehoučku rozbaluje a těší se s ní...


a text, který napsala nejde nepředat tak, jak byl... Marto děkuji'

.....dnes mě poštou ranní nepřišlo psaní, ale balíček s výhrou - knížkou "Devět
> rostlin touhy". Knížka, u které již obal, nadpis a úvodní povídání slibují
> počteníčko.
> Do čtení se pustím snad ještě tento týden, nevím. Pokud se Ti zdá divné mé
> otálení tak věz, že si knížky užívám prozatím občasným hýčkáním. To jest ležící
> knížku v pootevřené krabičce beru občas do ruky a přitom kouknu na překrásné
> květy na obalu.Hm, hm brumlám si, to bude počteníčko. Vrátím ji opět do
> krabičky, abych ji vzápětí sedíc na té své sedačce s tím květinkovým polštářkem
> opět z krabičky vyjmula, kousek úvodních slov přečetla a ujistila se, že to tedy
> bude "JÓ" počteníčko spojené s určitým dobrodružstvím.
> Tím dobrodružstvím myslím počáteční soutěžení - zodpovězení své touhy, pak
> napětí kdo vyhrál jenž vyvrcholilo milým překvapením, že také já. Další bod
> dobrodružství bylo očekávání knížky, obdržení dopisu od Euromedie bylo
> překvapení (mimochodem tam musím také poděkovat). No a nyní je dobrodružstvím
> pro mě to hýčkání knihy a sebe, že ji mám, že se máme.
> No jedním slovem, ale to nejde, tak více slovy:

"Já se mám"....

Takže... SE MĚJTE!!!! Mrkající

Renata

Setkání s Felixem Francisem na Světě knihy 2012 bylo úžasné! Inspirující

21. května 2012 v 8:19 | Renata Petříčková, www.popelky.cz

Nebudu zbytečně zdržovat a nabízím rovnou....Mrkající

REPORTÁŽ ze Světa knihy: Felix Francis: Navazuji a buduji odkaz mého otce Dicka Francise

Od besedy s britským spisovatelem, synem Dicka Francise jsem právem očekávala hodně. Očekávání bez chybičky naplněna! Felix Francis přijel do České republiky propagovat svůj první samostatný román, kterého se jen u nás prodalo za prvních pět měsíců po vydání na 20.000 výtisků.
Mnozí si jistě pamatují památné návštěvy jeho otce na Velké pardubické, kteréžto s přehledem zastnínily návštěvy nicotných postaviček typu prezident republiky nebo ministr zemědělství. Když přijel Dick Francis, dostihový svátek se stal ještě svátečnější.

Na několika posledních návštěvách doprovázel svého otce i jeho syn a tak se minulý týden podíval do České republiky již pošesté.

"Francisovky" jsou spolupracující rodinný podnik
Něco tak grandiózního, jako jsou tyto detektivní romány logicky nemůže vznikat někde na koleně pod stromem a rámci jiných pracovních procesů a životních rolí. Nepřekvapilo mne tedy, že psaní napínavých příběhů z dostihového prostředí je opravdu rodinným podnikem.
Již Dickovi Francisovi jeho žena upravovala věty stylisticky, měla úžasný cit pro jazyk a stavbu věty. Dalo by se říci, že romány Dicka Francise jsou z velké části dílem i jeho ženy.

I Felix Francis si nechává své texty kontrolovat, tentokrát gramaticky… Ve škole mu kupodivu angličtina příliš nešla, považoval se v ní za "ucházejícího" nikoliv "dobrého", měl talent spíše na fyziku.

Felix Francis, syn Dicka Francise bude na Světě knihy

Podobu s Dickem Francisem nelze popřít....

Na veletrhu ho doprovázela i jeho žena Debbie, na kterou prozradil, že mu každý večer nahlas čte to, co za ten den napsal… A o své nápady se dělí i jeho dva synové, jeden z nich je právník, druhý pilot vrtulníku britské armády a občas poskytují své nápady do zápletky příběhu. Rodinný podnik zdárně pokračuje.

Duo Dick Francis a Felix Francis
Dick Francis po smrti své ženy na šest let přerušil svou spisovatelskou dráhu a jen těžko se s její ztrátou smiřoval. Jeho syn mu navrhl, že mu s psaním pomůže a strávili tak spolu dalších 10 spokojených let. Felix se na nápadech i psaní pro svého otce podílel od svých 17 let a považoval to za velkou čest.
"Když jsem začínal s tátou psát, tak jsem měl obavy, aby mé části byly stejně dobré, ale tátovi se mé části líbily," říká jeho syn a na svět se tak postupně dostávají čtyři romány ze společné produkce - Mrtvý dostih (2007), Talár a dres (2008), Vyrovnaný účet (2009) a Křížová palba (2010).

5429MjY.jpg

Každý si tu mohl doplnit svou sbírku...

Autor nás pozval také do zákulisí několika románů.
SMRT FAVORITA
Tuto knihu vydal Dick Francis jako první a jeho synovi Felixovi bylo v té době 9 let.
HRA S ČÍSLY
Můj z nejoblíbenějších. Možná si pamatujete, šlo tu o počítačový program, který na základě rodokmenů koní uměl přesně spočítat jejich šance na umístění v dostihu. Vycházelo to skvěle a románový prostor pro kriminální živly byl hotov. Tento počítačový program otci vymyslel právě syn Felix.
Pozn.: pamatuji se, že jsem si podobný bodový systém zkoušela aplikovat na českou tehdejší dostihovou špičku, neuspěla jsem, neb jsem neměla rodokmeny x generací dopředu a pouze s "otcem a matkou" to nefungovalo.Ale byl to systém velmi dobře uvěřitelný.
KŘÍŽOVÁ PALBA
Poslední dílo ze společné práce je z větší části Felixovo. Dick Francis v polovině románu zemřel na rakovinu.
HAZARD
V tomto duchu je také první Felixův samostaný román, kde hlavní hrdinka bojuje s touto nemocí.

A jednou jeho román inspiroval ke zločinu...
..stalo se tak s románem, kde popisoval zcela smyšlený způsob podvodů na bookmakerech. O několik let později se podobný zločin objevil v Irsku na dostizích, zjevně na motivy jeho románu.
"Já to ale nebyl," obhajoval se Felix Francis s úsměvem.

5424Yjc.jpg

Součástí besedy bylo také čtení ukázky. Při četbě se autor také soustředěně díval do knihy. Nepodařilo se mi zjistit, jestli si čte v angličtině nebo se snaží přelouskat českou verzi... Pravděpodobně však měl knihu v češtině.

Pro překladatelku je to čirá radost
První, kdo si Dickovy i Felixovy romány přečte v češtině je jejich dvorní překladatelka Edda Němcová, která se ctí přebrala žezlo po nezapomenutelné Jaroslavě Moserové. Edda Němcová přeložila již šest jejich knih a na besedě prozradila, že je to radostná práce, i když každý překlad je zároveň i velmi piplavou a zodpovědnou prací.
"Spisovatel je tak dobrý, jak dobrý je jeho překladatel," dodal Felix Francis.

Překladatelka dostala zajímavou otázku, jestli ona poznává nějakou změnu ve stylu Dicka Francise a jeho syna.

"Francisovský styl zůstává, ale je to těžká otázka, protože se mění spíše jazyk, za čtyřicet let je patrný vývoj po jazykové stránce a mění se také reálie," odpovídá.

Felix Francis tedy nikdy nebude psát stejně jako jeho otec, protože vychází z jiných jazykových zvyklostí, které jsou již dnes jiné a hlavně ze zcela jiných reálií, ač tradici dostihového prostředí chce zachovat.
Za zdánlivě lehkým psaním je ale náročná a tvrdá práce. A hledání motivů...

"Teď to třeba bude 7 milionů v papírové krabici na boty," připomněl Felix Francis s šibalským úsměvem a kdoví, třeba si ze své návštěvy Prahy přinese inspiraci pro nový román.

Mimochodem, jeho druhý román je již hotov a třetí v těchto dnech píše. Dokud budou lidé jeho romány číst, plánuje po vzoru svého otce psát jeden román ročně.

Buduji odkaz svého otce
"Bylo mi velkou ctí, když nakladatel chtěl zachoval stejný grafický styl a já mohl vidět na knize, která vypadala jako tátova své jméno," říká Felix Francis při pohledu na svou novou knihu Hazard. "Svým tvůrčím stylem oživuji styl svého otce - říkají britští i zahraniční nakladatelé a tak navazuji a dále buduji odkaz svého otce. Novými knihami přivádím čtenáře i těm starším, tátovým…

5425ZTF.jpg

Na závěr autor vylosoval 30 výherců knižní soutěže

Jak se píše detektivka
"Musí mít vývoj," prozradil autor Hazardu. "Postavy musí být na začátku knihy nějaké a na konci musí být jiné, v průběhu románu musí projít nějakou vnitřní změnou. Jinak by příběh čtenáře nezaujal."

5426ODh.jpg

Taková to byla fronta na autogram, vystání trvalo v dusnu a nesnesitelném teple 40 minut. Za mnou byla fronta minimálně stejně dlouhá...a všichni bylli překvapivě trpěliví.

Po besedě následovala autogramiáda a při té jsem neodolala otázce ještě více do zákulisí "francisovského" rodinného podniku.
Má autor vymyšlenou zápletku nebo mu postavy žijí pod rukama svým vlastním životem? Nemohla jsem se přiklonit ani k jedné odpovědi, jak píše takový profík?

Felixova odpověď by mě tedy potěšila tak či ona. Má totiž pouze začátek. Potom už i jeho samotného čekají překvapení… Kniha mu prostě vzniká spontánně v hlavě i pod rukama.

5428NzI.jpg

Jako dítě jsem pod vlivem románů Dicka Francise toužila napsat detektivku. Ten sen mě neopustil, ač je to těžké téma. Možná jeho syn rozsekl mou otázku, jak začít. A tak možná začnu...Wink

Renata


V neděli přiletí UFO? Možná, možná už je nadosah... :-)

18. května 2012 v 11:02 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  UFO
No... dovolím si vám dnes přinést článek, který vyšel na Popelkách. Jedna tamní i tehdejší čtenářka a moje kamarádka totiž už před rokem vyfotila na obloze cosi podivného. Mrazilo z toho. A minulý víkend opět. Já si vzpomněla, že podle mayských proroctví se právě 20. května 2012 mají navrátit Bohové.
Kéž by... možná... udělali tu pořádek.
Kéž by... to nebyla pravda, o paniku lidstva neradno stát... a lidi si to mezi sebou urovnali sami...

Posuďte sami...

Tak v neděli jsou tady, už poslali předvoj! Aneb čtenářka je ZASE vyfotila - nad Prahou! Bohové!

Bohové?
Mají se dle mayského proroctví vrátit právě v neděli - 20.května 2012. Už na podzim se čtenářka Jana podělila o podivné fotky - a minulý víkend je poslala zase. Podotýkám, že jí nepovažuji za podivína a znám ji mnoho dlouhých let. Čekala bych od ní běžnou komunikaci ženy téměř už středních let, ale tohle ne. A podobnost těch fotek s těmi předchozími byla šílená - ač rozeznatelnost a viditelnost horší.
Že by ONI - lhostejno kdo - si poněkud ostřeji obhlíželi terén?
Jedná se o okolí Prahy.
Nedalo mi to a požádala jsem Janu o svolení k dalšímu zveřejnění fotek. Takže tady jsou. Nedělám závěry, jen se dívám a uvažuji...

A přesto jako správná srababa věřím, že až se vrátím z úžasné akce, na kterou se každý rok těším - a sice knižní veletrh v Praze - tak mě druhého dne nečeká šok ve smyslu totálního převratu logického, emočního, životního a celkového myšlení. I když... někdy už si připadám tak unavená, že by to byla možná léčivá operace.
Ale zpět nad Prahu....

1555MDA.jpg

Takhle loňský obrázek vypadal maximálně zvětšený

1554Zjg.jpg

Z tohoto jsem vycházela, vpravo na kraji je ten inkriminovaný objekt...


1556MTk.jpg

ten druhý vypadal takhle.... došly jsme k závěru, že na smítko na objektivu to rozhodně nevypadá...

možná tak placatý pták...

Jenže, minulý týden o víkendu Jana vyfotila toto, a poslala mi...:

5343NjQ.jpg

Ten objekt zase vypadá stejně - na první pohled. Omlouvám se za menší fotky, ale nefunguje mi program na fotky, takže čistě výzkumné výřezy prostě neudělám... :-( což mě neskutečně mrzí. Ale i z těchto malých fotek to není podobnost čistě náhodná....

Bohužel jsou objekty za mlhovinou mraků, takže nepříliš ostré... to je třeba vzít v potaz pro případné skeptiky...
ale co mě zaujalo...

5344ZmI.jpg

Jana fotila původně letadlo... velikost letadla a objektu za mraky... a všimněte si, že vpravo kousek nahoru je další objekt, evidentně trošku dál....
Že by se flotila slétala nad okolí Prahy?

Ne, nedělám závěry. Snad jen ten, že si ten veletrh chci v sobotu užít - protože, co kdyby byl poslední!?

Jakékoliv názory přenechám čtenářkám, mě to prostě zaujalo a lituji, že nemám foťák podobné kvality jako Jana.

Renata

Poznámka na závěr - ráda bych šířila poplašnou zprávu Laughing a stejně tak ráda jsem, že nejsem tou, kdo tohle objeví na svých fotkách, protože to bych se fakt nešla v klidu ani v noci vyčůrat....


Hezký článek - definice bezpodmínečné lásky

16. května 2012 v 20:49 | převzatý článek |  Duchovní okénko

Bezpodmínečná láska

Jennifer Hoffman
Co je to bezpodmínečná láska? Je to láska, jež je poskytována bez očekávání, že něco dostaneme na oplátku, byť třeba lásku. Je to láska, která nás vyzývá, abychom nechávali své světlo jasně svítit, a to i tehdy, když se nikdo nedívá. Je to způsob, jímž musíme milovat sebe sama, a je to ten jediný druh lásky, jenž můžeme svobodně sdílet s druhými. Bezpodmínečná láska je tou nejúčinnější silou ve vesmíru a není na ní nic slabého či bezmocného, protože jde o energii, která by neměla být omylem zaměňována s emocí lásky.
Slovo ,,láska", které používáme, když popisujeme svůj vztah s těmi, o nichž si myslíme, že by nás měli mít rádi, nebo chceme, aby nás přijímali, je energií třetí dimenze, a tudíž podléhá všemožným odstínům, pochybám a strachům, jež jsou součástí našeho 3D světa. V emocionální lásce můžeme být slabí a zranitelní, nejistí a zmatení. Má nás někdo rád, měli bychom ho milovat, je ten někdo (anebo my sami) hoden lásky? Emoce také mají své kořeny v minulosti - milujeme na základě své karmy, emocionální DNA, historie a podle dynamiky skupiny duší. Emocionální láska je podmínečná a diskutabilní, bezpodmínečná láska nikoliv.
Bezpodmínečná láska nikterak nesouvisí s tím, jaké v nás druzí vyvolávají pocity. Protože jde o ,,lásku", zaměňujeme ji mylně s pocitem. Pokud ji však vnímáme jako cosi podobného vzduchu, jenž dýcháme, stává se snazším ji pochopit a najít k ní správný postoj. Vzduch je všude, je nezbytný pro život, využíván každým a zdarma všem dostupný. Nesoudí, nezatracuje, neomezuje a nekritizuje. Žehná životu a vyživuje ho, aniž by kladl jakékoliv otázky. Můžeme s vzduchem navázat spojení nebo nemusíme, to je naše rozhodnutí, stejně jako se další mohou spojit s námi anebo ne, a my s nimi, je to vše otázka volby. Jestliže si však vědomě uvědomujeme, že se nacházíme na této úrovni frekvence, přitahujeme vždy ty nejvyšší aspekty třetí dimenze, neboť jsme na této úrovni.
Na úrovni bezpodmínečné lásky se nacházíme ve své vlastní nejvyšší frekvenci, a když odstraníme emocionální spojení, jsme otevřeni dávání a přijímání této energie. S každým nádechem přijímáme bezpodmínečnou lásku a s každým výdechem se o ni dělíme se světem. Láska procházející naším energetickým polem nám žehná a povznáší nás. Pokud ji svobodně dáváme druhým, umožňujeme jim s námi toto požehnání sdílet. Když dovedeme bezpodmínečnou lásku na tuto úroveň jednoduchosti, stává se snadnou a nestojí nás žádnou námahu, a jestliže si uvědomujeme tuto frekvenci, přitahujeme k sobě také veškerou emocionální lásku, po níž toužíme.
Copyright ©2012 Jennifer Hoffman & Enlightening Life OmniMedia, Inc. www.urielheals.com
(Reprodukce celku českého překladu je povolena pro jakékoliv médium, pokud je připojen odkaz na původní zdroj a tato poznámka - pro www.reiki-centrumpraha.cz přeložila Lucka K.) 18. 04. 2012

Na veletrh Svět knihy 2012 v sobotu 19. května 2012 přijede syn Dicka Francise - Felix Francis!

15. května 2012 v 0:36 | čajovna
Syn slavného spisovatele dostihových detektivek Dicka Francise, Felix Francis, přijede na veletrh Svět knihy 2012. To je rozhodně zlatý hřeb celého velektrhu...
Doprovodné programy nakladatelství Euromedia Group na 18. knižním veletrhu Svět knihy 2012...
-------------------------------------
· Pátek 18. května 2012
14.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Jiří Suchý a Ondřej Suchý: Pan Werich z Kampy (Ikar) - autogramiáda
První společná knížka bratrů Jiřího a Ondřeje Suchých shrnuje jejich vzpomínky na Jana Wericha.

15.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Petr Janda: Dávno (Ikar) - autogramiáda
Legenda české rockové scény, frontman kapely Olympic, ve své biografii vzpomíná na vše,co mu život v průběhu času dal i vzal.

16.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Klára Janečková: Temnota (Ikar) - autogramiáda
Spisovatelka a psycholožka ve svém osmém románu vypráví detektivní příběh o ženě, která ztratila paměť.
.
17.00 - 17.50 Malý sál (Pravé křídlo - balkon)
Giorgio Vasta: Hmatatelný čas (Odeon) - beseda
Italský autor představí svou románovou prvotinu, jejíž děj čtenáře zavádí do roku 1978, kdy italský národ přišel o svou nevinnost.
Literární kritika jej dnes hodnotí jako jednu z nejlépe napsaných italských knih posledního desetiletí.

18.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Giorgio Vasta: Hmatatelný čas (Odeon) - autogramiáda
· Sobota 19. května 2012
11.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Hana Marie Körnerová: Prosím vás, sestřičko/ Děkuji, sestřičko (Ikar) - autogramiáda
Autorka v oblíbených románech zúročila své životní zkušenosti z práce zdravotní sestry.

12.00 - 12.50 Velký sál - Střední hala Felix Francis: Hrozba (Knižní klub)
Mladší syn slavného spisovatele dostihových detektivek Dicka Francise se autorsky podílel na čtyřech otcových románech. Nyní představí svůj první samostatný titul Hrozba, v němž bravurně navazuje
na autorskou tradici svého otce. Při dostizích na Velké národní dojde k vraždě žokeje. Vrah zmizí v davu a ihned se vyrojí spekulace o tom, že šlo o vyřizování účtů ve válce gangů...
Autor přetavuje oblíbený žánr kultovních "francisovek" v moderní detektivní příběh pro 21. století.


13.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Felix Francis: Hrozba (Knižní klub) - autogramiáda

14.00 - 14.50 Velký sál - Střední hala
Marie Poledňáková: Líbáš jako ďábel (Knižní klub)
Dva roky po čtenářském hitu Líbáš jako Bůh (prodáno 50 000 výtisků!) představí autorka volné pokračování Líbáš jako ďábel. Účinkuje také herečka Eva Holubová známá z filmových adaptací.

15.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Marie Poledňáková: Líbáš jako ďábel (Knižní klub) - autogramiáda

16.00 stánek L 101 (levé křídlo)
Josef Fousek: Úsměv je lék (Knižní klub) - autogramiáda
Také do své nové knihy začlenil písničkář, spisovatel a humorista veselé příhody ze svého rušného života, básně a texty, ale i satirické až ironické pohledy na naši současnost.

17.00 sál Rosteme s knihou (pravé křídlo)
prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková CSc: Rozkládání státu (Universum)
Známá česká politoložka představí svou knihu, v níž pojmenovává nešvary bující v naší společnosti, hledá jejich kořeny a podstatu.

18.00 stánek L 101 (levé křídlo)
prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková CSc: Rozkládání státu (Universum) - autogramiáda

Recenze Blbouna na VašeLiteratura

13. května 2012 v 21:40 | Renata Petříčková |  Editorial, aktuality z Čajovny
Potěšila mě konstruktivní recenze Jany Semelkové na webu Vaše Literatura....

Pro autory je vždycky dobré, když se dozví, kde udělali chyby a co se čtenářům nelíbí. A je velmi těžké najít ve svém okolí člověka, kterému důvěrujete a který je schopen právě tohoto nekritického pohledu. Jani, děkuju...

Ale i z této recenze vychází tato knížka velmi dobře. A přiznám se, že v těchto dnech upravujeme k dokonalosti druhý díl a vytknuté chyby jsem si vzala k srdci a.... a... druhý díl bude určitě zase o kus lepší.

Jak se líčí černošky

12. května 2012 v 7:25 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky
Tak tohle mě opravdu zaujalo a dodívala jsem se do konce.
Hrátky s make-upem, pudrem, očními stíny a rtěnkami známe...
ale jak to všechno vypadá, když je barva kůže odlišná?

Schválně se podívejte, je to velmi zajímavé....
Slečna to předvede krok za krokem, všimněte si tmavších odstínů pudrů...


Strakaté pohádky - klenot z pozůstalosti Františka Nepila

10. května 2012 v 8:04 | Renata Petříčková, www.kultura21.cz |  Knížky pro děti
Moc hezkou knížku jsem dostala a moc ráda a dobrovolně jsem o ní psala...
Protože je to fakt klenot s vůní starých časů. Něco, co leželo v šuplíku pana SPISOVATELE Františka Nepila. Tohle jsem napsala pro web Kultura21.

Strakaté pohádky
Sobota, 28 Duben 2012 00:00 Renata Petříčková
EmailTisk
altPrvní vydání pohádek z pozůstalosti Františka Nepila si jistojistě zaslouží pozornost. Je to jako když do dnešní doby vytáhnete nádhernou starožitnost, která doslova voní novotou. Přesně takové pocity ve Vás evokují Strakaté pohádky.Cennost z Nepilova šuplíku - kdyby to viděl, jistě by byl rád
Pohádky, které jsou úplně nové, protože ležely v šuplíku pana Františka Nepila a napsal je patrně na začátku sedmdesátých let. Dosud nikdy nevyšly - až Ivana Hutařová a Zdena Nepilová je znovu uspořádaly a přidaly do této knížky ještě čtyři další, které vznikly zhruba ve stejné době a byly uveřejněny v dětských časopisech. František Nepil by byl jistě velmi rád, kdyby věděl, že jeho příběhy žijí dál a nachází si své čtenáře.
Dokonalý úlet do dětských fantazií
Pohádky mají pel starých časů, nepilovský styl a jsou úžasným pohlazením pro dospělého a naprosto neznámou pro dnešní děti - a věřím, že budou nadšeni.
Jsou tu miloučké kočičí příběhy…a také naprosté šílenosti - a ty se, co vím - dětem nesmírně líbí.
"Strážník se rozběhl - a nastojte! Jen udělal pár kroků - šups! Vyletěl z kůže. Vedle něj vyletěl z kůže student, lékárník, školačka, kominík, mlékařka, školák, průvodčí a popelář - jen si představte to nadělení!
Pozn. Autorky - tak tohle si děti představují velmi živě!!!
Všude se povalovaly kůže a lidé na sebe civěli a nevěděli, co se to se světem stalo.
Když se vyčasilo, začal každý hledat svou kůži. Ale hledejte ji mezi těmi haldami. Všechny byly zmuchlané, zapatlané a pošlapané, některé byly potrhané, jiné nafoukal vítr do řeky a proud je unášel pryč - tož se honem každý oblékal do té, která mu přišla první pod ruku."
Najdete tu i slova, která já prostě neznám… pes měl PAŤATÉ nohy v pohádce O Voříškovi… anebo v komíně se vyskytující SOPOUCH, ve velmi milé a hezkoučké pohádce o tom, kterak sluníčko chtělo být kominíkem.
Události i styl je poplatný své době, v pohádce o kosech hrají vedlejší role šeříky a tanky, pan domácí je ještě nějakým panem domácím, který považuje ze velkou povinnost odhazovat sníh. Ostatně ten úžasný rozhovor pánů domovníka a jednoho ze sousedů je krásným klidným příkladem toho, jak František Nepil umí do dialogu vetkat takový něžný fakt - že právě začíná padat sníh - jež učiní celou tu situaci nezapomenutelnou. Otiskne se vám do paměti totiž její emoce, ty sněhové vločky.
alt
Ilustrace jsou citlivé a respektují styl Františka Nepila
Ilustrace Marie Tiché, čerstvé držitelky Ceny Albatrosu za celoživotní práci, se k pohádkám velmi hodí. Jsou lehce roztržitě neuspořádané, podobně jako pohádky samy. Rozpustile roztomilé. Takový královský záchod s malbou na "noze" rozhodně bude patřit k obrázkům, které se dětem budou moc líbit.
Kapitoly jsou přiměřeně dlouhé, přesně na jedno příjemné čtení do postýlky.
Strakaté pohádky
Autor. František Nepil
Žánr: pohádky pro děti, pro čtenáře od 7 let
Vydáno: 2012
Stran: 88
Vydalo nakladatelství: Euromedia (Knižní klub), www.euromedia.cz
Hodnocení: 100%

Zdroj foto: Euromedia

Temná noc duše

8. května 2012 v 21:06 | převzatý článek |  Duchovní okénko
Temná noc srdce a mysli
Jennifer Hoffman
Všichni znají obrat ,,temná noc duše", jenž popisuje okamžik v lidském životě, kdy všechno vypadá bledě a beznadějně. Zažíváme to, když se stane nějaká událost, na niž dle svého mínění nemáme žádný vliv a všechno v našem životě se změní. Mám však pocit, že formulace ,,temná noc duše" je nesprávná, protože duše nemá žádné temné noci, ta ví naprosto přesně, co se děje a jen čeká, až se my otevřeme klidu a míru, poznání a přeměně, již nám nabízí.
,,Temná noc duše" je ve skutečnosti krizí srdce a mysli, jejímž klíčovým strůjcem je právě duše. Srdce a mysl jsou na jedné úrovni vědomí, duše odpovídá na naši žádost o pozvednutí na vyšší úroveň, a tu se nacházíme na neznámém temném místě odpojení a obav. Náhle nejsme již schopni se spojit se svými ,,starými" způsoby a ještě nejsme úplně na té energetické frekvenci, která nás má dovést na novou úroveň. Nacházíme se v propasti ,,nevědění", která - pokud nemáme silné pouto s vyššími úrovněmi své bytosti - je vskutku velmi temná. Jsme na vědomé úrovni uvědomění a jsme žádáni, abychom postoupili k osvícenosti.
Je na čase propustit přesvědčení, že vědomí (tak, jak je známe) je vyšším stavem existence, a měli bychom se přestat považovat za ,,vědomé" v každém aspektu svého života. To, čeho jsme si vědomi, je to, co si uvědomujeme, čemu věnujeme pozornost, co energeticky posilujeme, a co je vytvářeno v naší realitě v přítomném okamžiku. Budeme-li více ,,vědomí", nepomůže nám to se vymanit z temné noci mysli a srdce, protože bez odpovídajícího posunu do osvícenosti budeme jednoduše nadále stále znovu vytvářet tytéž situace. Odehrává se energetický cyklus, jehož vyřešení se objeví ve chvíli, kdy se rozhodneme vystoupit ven z koloběhu strachu a vkročit do nové energetické frekvence. To je změna uvědomělosti, povědomí, nikoliv změna ,,vědomí".
Za temných nocí mysli a srdce se ptáme: ,,Proč se to děje zrovna mně?", ačkoliv správná otázka zní: ,,Kde je mé vědomé uvědomění?" Pak jsme schopni zvládnout změny a posuny, a mnohé z nich jsou nepatrné, které vytvoří to pravé spojení s vyššími úrovněmi naší bytosti, které nás dovede od uvědomělosti k osvícenosti.
Jestliže jsme ochotni vystoupit z propasti temnoty, pak díky ochotě změnit své uvědomění povznášíme své vědomí na nové úrovně, stoupáme vzhůru po frekvenční spirále, abychom vytvořili mnohem působivější a více naplňující reality, které budou zrcadlit příslib světla přicházející od vyšších úrovní naší bytosti.
Copyright ©2012 Jennifer Hoffman & Enlightening Life OmniMedia, Inc. www.urielheals.com
(Reprodukce českého překladu v nezkrácené podobě je povolena pro jakékoliv médium, pokud je připojen odkaz na původní zdroj a tato poznámka - pro www.reiki-centrumpraha.cz přeložila Lucka K.) 25. 04. 2012

Vyhlášení toužebné soutěže

7. května 2012 v 9:05 | čajovna |  SOUTĚŽE
Moc mě potěšila účast v této soutěži a Vaše přání. Myslela jsem, že budeme marniví, zcela zbytní a úplně rozmazlovací. Přesto si většina z Vás přála takové věci, jako návraty těch, které již navždy ztratili nebo zdraví pro sebe, své děti a své blízké.

Bylo velmi těžké rozhodnout, koho odměnit... a losovat by asi byla škoda. Takže jsem se ponořila do Vašich přání, našla důvody a vybrala...

Andreu Bátovskou, za to, že se nad přáními zamyslela a myslela i na budoucí přání svých dětí...
Napsala:

Pokud bych nasbírala a získala 9 kouzelných květin, tak bych si od každé z nich přála:
Od prvních dvou: trvalé zdraví a dlouhý věk pro všechny své nejbližší
Od třetí: trvalou životní spokojenost pro všechny své nejbližší
Od čtvrté: velkou míru tolerance
Od páté: trochu štěstíčka
Od šesté: nikdy nehynoucí partnerskou (manželskou) lásku a touhu
Od sedmé: sourozence pro naše malé zlatíčko (protože v prvním případě jsme si na naše zlatíčko pěkně dlouho počkali, než se poštěstilo)
Osmou a devátou květinu: bych si schovala pro své děti (svojí dvouletou dceru a "možná jejího" dalšího sourozence, aby měli možnost naložit se svým životem, tak jak si přejí)

Vlaďce Komendové za její příspěvěk, který byl tím prvním, který mě moc dojal...

Přála bych si,aby se mi vrátila maminka,která letos zemřela a moc mně chybí.

a nakonec Martě Bajerové, která napsala jako první a beze zbytku splnila to, co jsem soutěží zamýšlela, tedy napsala své krásné hýčkavé přání...

dnes tu napíši po čem tajně toužím. Tak tedy toužím moc po kytičkované sedačce do svého pokoje. A protože vím, že by mého muže trefil šlak, tak to nahlas ani neříkám. Pouze toužím a sním. A protože budu toužit a snít o tom stále, koupila jsem si prozatím na tu nekonečnou dobu snění a toužení aspoň čtyři metry kytičkové látky a ušila si závěs, ubrus a polštářek. Věř mi to je ten primisima snění a toužení

Děkuji vám všem za krásnou účast a za to, že tu bylo díky této knížce hezky a příjemně. Těšit se můžete na soutěže další, budou zajímavé a ceny krásné. Gratuluji vítězům a všem přeji krásné předletní období!
Renata

Osvícení s Jackem Nicholsonem - děsivý filmový klenot!

4. května 2012 v 8:24 | Renata Petříčková, www.kultura21.cz |  FILMY
Pamatujete si tenhle film?
Já ho viděla poprvé a vzpomněla si na další adaptaci Stehpena Kinga - Misery... přelámané nohy spisovatele, kterého držela ve svém domě vyšinutá pečovatelka, nutila ho psát....zraňovala ho. Jau...nezapomenutelný film.
A tenhle děs je i v tomto filmu. Jacku Nicholsonovi uvěříte snad vše - i to, že je psychopat.

Tohle jsem o filmu napsala na web Kultura21.

Osvícení - rozhodně ne bez svícení
Pátek, 04 Květen 2012 00:00 Renata Petříčková
EmailTisk
altZačíná to nádhernými horskými scénériemi. Pak se poděje něco, co vám rozmetá mozek na kusy. Aspoň že to vcelku dobře končí. A bonusový materiál je pak opravdu lahůdkou. Jack Nicholson v tak dokonalé roli, že na konci filmu nevěříte, že JE normální.Je… jak dokazuje bonusový materiál - dokument o natáčení filmu. Ten si rozhodně pusťte, na pocuchané nervy to bude neskutečný balzám dokazující, že film je opravdu neskutečný. Ať již zcela normálně jednajícími herci, množství lidí na place nebo tím, že horský hotel i se zasněženým labyrintem je jen součástí filmového ateliéru. A že Stanley Kubrik je úžasný režisér i šéf a i to malé dítko ve filmu hrající ty děsivé scény se při natáčení docela dobře bavilo a hlavně - je to úplně normální inteligentní a smějící se kluk.
Klenot díky svému stáří a jednoduchému zpracování?
Magic Box zařadil tento film do edice Největších filmových klenotů a tento pocit vás oprávněně ovine již ve chvíli, kdy Jack Torrance (Jack Nicolson) přijímá místo mimosezónního správce luxusního hotelu. Tady si díky oblečení ostatních herců i reálií kolem uvědomíte, že jde o film z roku 1980 a že máte před sebou něco notně "uleželého." Adaptace románu Stephena Kinga měla původně dvě verze, jednu asi o půl hodiny delší pro americké diváky a kratší, pro evropský trh. Před námi tedy leží ta kratší, ovšem hrůzy si tady užijeme opravdu dost.
Zhruba po hodině už si neuvědomíte ani ten odstup dvaatřiceti let, které nás dělí od vzniku filmu, jelikož vás strhne psychologická zápletka. Jackova žena, Shelley Duvall (něžný obličej, který musel ve filmu hodně vydržet, a v reálu se i zhroutit z vyčerpání, jak ukazuje dokument) a jejich syn Danny Lloyd a tomu tedy velký obdiv, protože ve filmu vypadá bez jediné pochybnosti jako psychicky nadmíru vystresovaný jedinec. Jediný úsměv na něm neuvidíte. Zato se tu setká s člověkem, se kterým si rozumí telepaticky a tento potom sehraje poněkud krátkou roli při jejich záchraně. Tohle bych tedy nečekala, i když to dopadlo asi tak, jak by to bylo v reálu. Škoda jen, že svůj název Osvícení má film právě díky této v podstatě vedlejší dějové linii.
alt

Dalo by se říci, že tento film nečiní z herců nadlidi ani příliš velké hrdiny. Pokud si představíme, jak by celá situace vypadala v reálu, tak asi nějak tak. A bylo velkým štěstím, že vše dopadlo tak, jak dopadlo.
Náznaky časových smyček jsou peprným kořením
Dělat zimního správce a strávit 5 měsíců v izolaci v zasněženém hotelu není nic příjemného a navíc tu je deset let stará tragédie, při které bývalý správce psychickou frustraci neunesl a rozsekal sekyrou svou rodinu. Že s tím bude mít Jack Nicolson něco společného? Ano, samozřejmě, ale to si už s filmem musíte rozmotat sami. Přijde to až nečekaně brzy, proces "zbláznění" Jacka Nicholsona je rychlý a začíná se odmotávat pevné klubko souvislostí a děsivých scén. A také časových smyček.
Scéna s šílenou ženou ve vaně je protknuta prostřihy na psychické pochody u jeho syna a rozuzlení je potom mistrným dílem maskérů a neskutečného hnusu. Mrtvoly ve vaně jsou oblíbené téma, ale udělat na ní ještě kolečka plísně - tak to už je silná káva.

Film vám zajede pod kůži, mrazivě a nepříjemně. Nejen pro Jackovu závěrečnou honičku se synem v labyrintu, kdy on za ním kulhá se sekyrou v ruce se slovy: "Už jdu… už tě skoro mám!"
Ne… není to film pro slabé povahy… nedoporučuji k nočnímu shlížení, je to přesně ten typ filmu, po kterém se bojíte i na záchod.

Uklidnil mě až již zmiňovaný bonus, při kterém jsem musela smeknout před tvůrci a hlavně herci.
Osvícení / The Shinning
Žánr: psychologický horor/drama
Původ: USA/Velká Británie
Rok výroby: 1980
Režie: Stanley Kubrick
Scénář: Stanley Kubrick
Hrají: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatmann Crothers
Stopáž: 115 min.
Titulky: ano
Distributor: Warner Bros Entertainment Inc., Magic Box, www.magicbox.cz
Hodnocení: 90%

Zdroj foto: Magic Box, autor

Ukázka z knihy S Blbounem do říše pohádek

3. května 2012 v 11:12 | Renata Petříčková |  Editorial, aktuality z Čajovny
Musím říci, že mě ani nepřekvapil výběr nakladatelství Fragment. Oficiální ukázka z knížek se čas od času pověřeným osobám povede.
A někdy vás úplně zavede a od celé knížky se odklání. A někdy je úplně scestná, protože je jasným TOP a to ostatní už vás rozhodně tolik nepobaví.

Tady se to povedlo a já si troufám říci, že podobných TOP okamžiků tam je velmi mnoho - a snad ten zbytek také stojí za to...
Takže S Blbounem do říše pohádek ;-)
Renata


"Páni, perník, to já rád," mlsně se olizoval čert a blekotal oslintaným černým jazykem po chaloupce a po okenicích.

" I kuš, odkdy jedí čerti perník?" divila se bába a odháněla ho koštětem, aby neolízal polevu a rozinky a vůbec, aby dočista neoslintal tu její pěknou chaloupku. Ale co čert nechtěl, koštěte se nebál a támhle dokonce za chvíli ukousl kousek okenice.

Všechno jsem to viděla, protože mě to tak zajímalo, jsem taky zvědavá sova, že jsem lítala kolem chaloupky, a proto vím každé slovo," pokračovala sova.

"My v pekle máme náhodouperník každý rok, Mikuláš vždycky přinese něco, co nerozdá hodným dětem, tak si pochutnáváme až do Vánoc," vysvětlil čert a nechal se tedy zahnat koštětem do svěnice. Od pusy mu ještě spadl drobek na zápraží. Kuš ty čerte!

Tam si lehl na pec i s tou sladkou a perníkovou pusou a usnul.

Zrovna na tu pec, na které ježibaba pekla perníčky. Nic nedbala ležícího a spícího čerta a pěkně do večera upekla šindele na střechu i nové okenice. Ozdobila je a šla ven nakrmit modré hady, kterými se to v zahradě jenom hemžilo .

Čerta v tu chvíli probudila sladká vůně perníku. Tenkrát se bábě těsto opravdu moc povedlo, a tak šel vydloubávat rozinky. Potom olízal polevu a potom ... pustil se do šindelů.

Bába ježibaba spráskla ruce a pak je dala nazlobeně v bok, když to všechno viděla.


"Ty jeden čerte nevychovaný, to jsi mi snědl šindele a olízal polevu? zahartusila, až z ní šel strach takový, že se i její vlastní zástěra schovlal radši bábě za záda. Čert zablekotal cukrovým jazykem a od levého zubu mu vypadla rozinka...

Pipi Dlouhá Punčocha na CD....

2. května 2012 v 7:25 | Renata Petříčková, www.kultura21.cz |  Knížky pro děti
Pipi Dlouhá punčocha vás v rozhlasovém podání rozjaří a rozesměje
Středa, 25 Duben 2012 00:00 Renata Petříčková
EmailTisk
altPipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha - no jasně, však ji znáte, ne? Ovšem v rozhlasové verzi ji zná jen málokdo. Rozhodně doporučuji všem milovníkům punčochatých Pipi vyzkoušet ještě tuhle lahůdku. Už jen proto, že samotnou Pipi si zahrála Bára Hrzánová, a to slibuje přinejmenším zajímavé poslouchání. Obálku příjemně nakreslil Jaromír F. Palme.


Aktéři jsou trošku starší pravda…
Báře Hrzánové už tedy rozhodně není dvacet, přesto po dlouhém přemýšlení režisér Vladimír Rusko rozhodl, že právě pro Báru je to role ušitá na míru. Nakolik se její rozhlasové herectví mohlo rozvinout právě v této pohádce, posuďte sami. Jitka Škápíková napsala na motivy Astrid Lingrenové příběh, který vám zaplní asi 57 minut života. Dalšími nezbytnými lidmi do party je pochopitelně Tomy a Anika - zde Tomík a Anička - ve podání Kryštofa Hádka a Rozity Erbanové. Kryštof Hádek tu zní už poněkud vyspěleji, ovšem Rozitě Erbanové bylo v době natáčení osmnáct let a na hlasovém projevu, který je mimochodem úžasně profesionální, to nemáte šanci poznat. Prostě dvanáctiletá Anička.
Určitě se povedlo posluchače strhnout
To jednoznačně! Bylo to účelem a to se podařilo. Za prvé díky úžasným kouzlům s hlasem, která tu předvádí Barbora Hrzánová, a za druhé díky celkem zdařile vybraným, zkráceným i inovovaným pasážím z knihy Astrid Lindrenové. Svůj díl tu mají i písničky, kterými je celý příběh příjemně prolnut a dodává mu na dynamičnosti. A dětem se bude opravdu moc líbit. Velmi brzy si začne notovat i maminka, tatínek… no je pravda, že jsem se už dlouho takhle hezky nepobavila nad nějakou ryze dětskou záležitostí. Opravdu chytlavá pohádka.
alt
Jedinou vadu spatřuji v jisté nevyrovnanosti hudebních pasáží a pasáží mluvených. Výrazný rozdíl pak znemožňuje klidné tiché poslouchání například před spaním, protože mluvené slov je špatně slyšet při přiměřené hlasitosti písniček a naopak, když si přidáte na hlasových pasážích, tak ty zpívané Vás tak nějak vyruší hlukem. Je to ale častý nešvar rozhlasových zpracování a tak v tom nespatřuji zásadní chybu. Prostě jen - nebude to poslouchat při usínání, ale prostě jen tak! Pro pobavení.
Takže vzhůru za záhadou - poněvadž ve vile Vilekule se svítí… takže počkat, než maminka a tatínek usnou a vydejme se tam s Tomíkem a Aničkou na výpravu. A potom taky za ztroskotáním, do školy, nebo do cirkusu, kde potkáme Pipiina tatínka, ostrov Kurekuredutů nesmí chybět, za piráty a pak… pak se Pipi moc hezky rozloučíme…
alt
Pipi Dlouhá Punčocha
Interpret: Bára Hrzánová, Kryštof Hádek, Rozita Erbanová a další
Žánr: audio pohádka s písničkami
Skladby:
1. Ve vile Vilekule se svítí
2. Pipi, Tomík a Anička stanují
3. Pipi jde do školy
4. V cirkuse
5. Na ostrově Kurekuredutů
6. Svítí se ve vile Vilekule?
Stopáž: 56:18 min.
Vydavatelství: Radioservis, vydavatelství Českého rozhlasu, 2009, www.radioservis-as.cz
Hodnocení: 80%
Zdroj foto: Radioservis

Citace o mateřství a lásce k dětem...

1. května 2012 v 8:20 | čajovna |  Domov
Přišel mi nádherný e-mail od kamarádky. S citacemi slavných, které ji zaujaly v knížce...
Stojí za to si s nimi potěšit srdce...
Ty pro mě nejkrásnější jsem vám zvýraznila....

Liz Smith:

"Pracující matka je nesmyslné pojmenování, které jako by naznačovalo, že matka bez kariéry tráví čas lelkováním, sledováním televize a popíjením kávy. Ve skutečnosti je samo slovo MATKA synonymem pro jednu z nejnáročnějších a nejtvrdších prací vyžadovaných po jakémkoliv člověku".

Wiliam Tammeus:

"Nikdy skutečně neporozumíte lidské povaze, dokud nepochopíte, proč dítě na kolotoči při každé otočce zamává své matce - a ta mu vždy zamává zpět."

L.N. Tolstoj: "Rodina je jednou z nevyhnutelných podmínek štěstí".

"Máma rozumí tomu, co její děti neřeknou." (židovské přísloví)

Kendal Hailey: "Největší hodnotu rodinného života je skutečnost, že jste důvěrně spřízněni s lidmi, s nimiž byste si za normálních okolností ani nepodali ruku."

Victor Hugo: "Ruce mámy jsou stvořeny z hedvábí - a sladkým spánkem je odměněno dítě které v nich spočívá."

Martin Baxbaum:

"Skutečný rozsah vašeho úspěchu se neměří penězi, ale tím, jak o vás mluví vaše děti před svými kamarády."

Elizabeth Stone:

"Rozhodnutí stát se matkou je to nejzásadnější. Je to rozhodnutí, že vaše srdce bude navždy chodit mimo vaše tělo."

John Ruskin: "Dejte dítěti jen trochu lásky a dostanete zpět stonásobek."

J.G. von Herder: "Jedna dobrá matka znamená víc než sto učitelů."

Erma Bombeck:

"Miluju svou mámu za všechny ty chvíle, kdy mi nic neřekla. Děkuji jí za spousty věcí, ale nejvíc si vážím těch chvil, kdy mě nechala prošlapat si svou vlastní cestu, i když musela dopředu vědět, jak to dopadne a přesto nikdy neřekla: Vidíš já jsem Ti to říkala!"

Lotte Bailyn: "Neustálá dostupnost bez stálé přítomnosti je nejlepší způsob jak být matkou."

Sophia Loren: "Jste-li matkou nikdy nejste samy - matky jsou vždy v duchu se svými dětmi."

A. Maurois: "V každé velké lásce je obsaženo mateřství."


"Nejrychlejší způsob jak může matka upoutat pozornost svého dítěte je když se pohodlně usadí."

"Nejsou rodiče ti kdo rodili, ale ti kdo krmili a dobru naučili."

L.N. Tolstoj: "Od dětí se můžeme naučit dvojímu: jak žít a jak být blažený."

Pierre Daninos: "Tlak, kterému je celý den vystavena matka tří dětí od 4 do 10 let je takový, že v porovnání s ním se může pracovní den ředitele továrny považovat za oddechový čas."

Krásný den, milé maminky!
Renata