Vincent van Gogh – oceněný šílenec?

15. března 2012 v 10:26 | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz |  Domov
Z jeho obrazů vyzařuje kdeco, jenom ne klid. I jeho vlastní autoportrét jako by byl ztělesněním jeho vnitřního světa, který do svých obrazů dával. Vincent Willem van Gogh byl nizozemským malířem a kreslířem. Ve své zemi dodnes patří k nejznámějším postavám historie, ačkoliv za svého života -jak to tak bývá - nedošel tento umělec valného uznání.

Jeho sláva začala stoupat až po jeho smrti v roce 1890 a pak také po výstavě v Paříži v roce 1901 a stává se mimoděk se stává jedním ze zakladatelů uměleckého směru zvaného expresionismus.

Vážné a uzavřené dítě, láskou zklamaný mladík

Vincent se narodil do protestantské rodiny a byl prý věčně vážné a uzavřené dítě. Ačkoliv měl ještě sestru, více se spřátelil se svým o čtyři roky mladším bratrem Theem van Goghem, který za ním poté odchází do galerie Goupil & Cie v Haagu. Z Haagu ale poté odchází do Londýna, kde se zamiluje do dcery své "bytné". Krásná Uršula Loyerová ho ale odmítá a láskou zklamaný Vincent se po roce pobytu v Anglii vrací do Nizozemska. Do Anglie se poté ještě krátce vrací za svou sestrou. Stejně jako ho v roce 1876 propouští z galerie, údajně pro "nedostatek motivace".


Farářem i horníkem

Vincent van Gogh se dává na studia náboženství, aby se v roce 1978 stal laický farářem v belgickém chudém hornickém kraji. Neměl vůbec jednoduchý život a svého času si vydělával i fáráním, čím se přiblížil "svému" lidu ještě víc. Začíná se opět vracet z pozapomenutému kreslení a tak trochu stylově začíná kresbami uhlem.

Znovu malíř

Jeho bratr mu radí, aby se do malování pustil vážně. Vincent ho uposlechl a dal se v Haagu na studia, učil ho Anton Mauva, který, ač se ti dva rozešli pro příliš rozdílné názory na malbu, zanechal v něm mohutnou stopu. Světlo, jasnost tahů a také jeho styl zdůrazňování tmavých tónů - to byly styčná i sporná témata učitele a žáka.

Žák jde ale dál svou cestou, porůznu cestuje po Nizozemí a dává se na kresby vesnických motivů. Až později, ovlivněn uměleckou akademií v Antverpách mění svůj styl na poněkud "japonský" a v tomto stylu vytváří několik obrazů.

Na jaře 1886 se vrací za svým bratrem do Paříže a tam spolu bydlí v jednom domě. Čile se věnuje kreslení a nechává se ovlivňovat mnoha dalšími umělci. Pracuje s barvami a vzniká jeho typická vlastnost - použití doplňujících se kontrastních barev, hlavně modré a oranžové - aby tak zdůraznil krásu každé z nich.

Snad si tak trochu kompenzuje své neúspěchy na milostném poli a alespoň na plátně nechává zářit dva protiklady (jako muž a žena, jak se zmínil v jednom ze zveřejněných dopisů).

O dva roky později však Vincent odchází ze svého společného bydlení s bratrem a odchází do Arles, kde vznikají jeho malby se slunečnicemi a také se tu snaží dát dohromady uměleckou skupinu. Jeho život je ale až příliš divoký, než aby se mu to trvaleji podařilo.


Absint je viníkem jeho šílenství?

Proč všechna Van Goghova díla působí tak trhaně, nesoustředěně a rozhodně ne hladce a hřejivě? Možná je odpověď v teoriích, podle kterých trpěl psychickou poruchou nejspíše způsobenou častou konzumací absintu. Objevují se ale také dohady, že trpěl Meniérovou nemocí.

Nebo se postupně otrávil olovem, kadmiem a arsenem obsaženými v jeho barvách.


Prý si dokonce uřízl kus levého ucha, které umyl a nechal na vrátnici jedné z jeho bývalých prostitutek. Ó, jak krásný dar. Slečna měla jistě radost…Podle jiných teorií se však vincent pohádal a posekal šavlí se svým přítelem Paulem Gauginem (jež ho velmi obdivoval) a teorie vlastnoručně uříznutého ucha měla Paula ochránit před trestem.Jeho šílená díla

Dobrá, jinak asi ani člověk smýšlet nemůže a neumí. Van Gogh patrně opravdu byl přinejmenším napůl šílenec, měl poškozenou psychiku. Jeho kresby se začínají skládat z malých čárek, což působí velmi nesourodě. Jeho Slunečnice působí negativně, vidíte uprostřed tu lebku? Která tříští vše ostatní? A o odstínech jeho žlutě se vyprávějí legendy, kdo jiný než on umí udělat z pozitivní barvy negativní? Zvláštní. Stejně jako další nesourodý obraz Ložnice v Arles. Ten je dodnes vystaven v Moskvě.


Kudrlinkami si léčí duši, ale stejně "smutek trvá navždy"

Poté se v roce 1889 léčí na psychiatrické klinice a tam v rámci terapie mění svůj styl. Místo čárek používá kudrlinky. Nejvíce patrno je to na obrazu Hvězdná noc. Léčba však nenese své ovoce. Rozpolcený Van Gogh se v létě roku 1890 postřelil do hrudníku a nevěda, že je smrtelně zraněn ještě došel do hostince a za dva dny umírá v náručí svého bratra. Jeho poslední slova zněla:


"Smutek potrvá navždy".

V jeho obrazech určitě.


Vincent Willem van Gogh (30. března 1853 - 29. července 1890)

Možná o něm nevíte:

- Že jeho malby jsou nejdražšími na světě. V roce 1987 se jeho Kosatce prodali za 53,9 milionů dolarů

- Ještě lépe dopadl Portér doktora Gacheta, ten se prodal za 82,5 milionů dolarů

- Jeho bratr Teo ho nejenže finančně podporoval, ale vázalo je vřelé přátelství, bylo uveřejněno na 652 vzájemných osobních dopisů.

- Chtěl se oženit s vdovou a pak také s prostitutkou s pěti dětmi. Ani jeden pokus o "námluvy" mu ale nevyšel.

Zdroj: www.projekt-baraka.cz VIRTUÁLNÍ GALERIE PRO UMĚLCE, místo, kde si můžete nejen prohlédnout obrazy talentovaných lidí, ale také si je za příznivé ceny koupit. V brzké době se chystají dokonce i aukce!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 16. března 2012 v 21:56 | Reagovat

Vzpomínám jak nám tohoto umělce přiblížil náš učitel výtvarné výchovy. Uměl moc hezky vyprávět příběhy o malířích. Četla jsem pak i o tomto malíři knihu. Byl velmi chudý, nedoceněný a tak trochu podivín.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama