Zdeněk Miler - mé dojmy z Krtečkové výstavy...

8. ledna 2012 v 16:03 | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz |  Domov
Renata Petříčková
Ve Východočeské galerii v Pardubicích v Domě U Jonáše od 7. prosince 2011 probíhá výstava s názvem Zdeněk Miler -Dětem a Emilie Milerová - Čínská inspirace. Na obě výstavy jsem zavítala a potěšila se vzácností okamžiků vidět naživo ruční a pečlivou práci Zdeňka Milera a jeho Krtečka.
Je velká škoda, že týden před vernisáží výstavy pan Miler odešel do uměleckého nebe, ale určitě není škoda, že tam s sebou nevzal Krtečka.
Zůstává tady a stává se nesmrtelným. Letos na jaře dokonce na palubě raketoplánu Endeavour vylétl do vesmíru ke hvězdám skutečným.
Podle slov Mgr. Akad.mal. Vladany Hajnové tu mělo být původně vystaveno asi deset obrazů jako průřez jeho tvorbou, po jeho smrti se však výstava podstatně rozšířila a obrazů a obrázků je tu ke shlédnutí několikanásobně víc. Produkční výstavy, BcA. Ondřej Bouček mi posléze ještě odpověděl na otázku, jak došlo k tomu, že výstava je právě v Pardubicích. Každý rok hledají nějaký tip na vánoční rodinnou výstavu a vedení Východočeské galerie je s rodinou Milerových v kontaktu a tak vznikla právě tato expozice.
Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin a potrvá do 7. ledna 2012
A moje dojmy z výstavy?
Tak první a jedinečný je obrovská úcta k tak talentovanému člověku. Vezmeme-li v úvahu těžké dětství Zdeňka Milera, které prožil v Kladně, byl jeho talent opravdu darem od Boha. Když se před devádesáti lety narodil do chudé rodiny, maminka ho krmila kozím mlékem a celá mužská část jeho rodiny pracovala na hutích, což byla nesmírně těžká a zdraví poškozující práce s výdělkem, který stačil leda tak na přežití.
I přes nuzné podmínky jeho tatínek rád maloval a malý Zdeněk ho často pozoroval. A pak… jednoho dne ve škole namaloval podle vzoru při hodině nádhernou horu Říp. Jeho talent se projevil! A pana řídícího velice překvapil! Sám tento svůj dar považoval za "životní zakletí", protože neměl lehký osud a kreslení a malování ho unášelo mimo těžkou a nespravedlivou realitu života. Přesto věděl, že tahle práce je tou správnou cestou, po které má jít a která má smysl. I když je někdy nelehká.
Nic z této životní mizérie byste však na této výstavě nespatřili ani koutkem oka.
Hned v úvodu jsem obdivovala jisté, pevné a sebevědomé črty obyčejným tenkým fixem. Ale i tužkou kreslené studie a skicy (třeba ke knížce Krtek a raketa), více či méně vybarvené. Před Vámi se tu rozkrývá pozadí vzniku krtečků, taková ta mravenčí práce, obrázky, jež nikdy nespatří světlo světa, protože jsou nanečisto. Přesto krásné a odrážejí obrovskou energii a zaujetí a hlavně dlouholetý um jejich autora.
Zákulisí vzniku filmu
Poprvé jsem tu viděla fólie s barevnými postavami , které stojí za animovanou pohádkou. Takzvané ultrafány a filmová pozadí. Na informační tabuli se pak můžete dočíst, že pan Miler sice nakreslil základy (ovšem dělal prvotní skicy k ději) , ale celé obrázky již nevybarvoval. Konturista udělal konkury perem a kresbu tuší, koloristky zase vyplňovali konkury barvami. Zajímavé.
Uchvátila mě titěrná práce akvarelovými barvami, při které Zdeněk Miler vykresloval kytičky na louce. Ty drobné detaily, ten kontrast naivně ztvárněných šnečků, krtků a pejsků a proti nim téměř reálně vypadající louka či sem tam nějaký strom. To vše dotváří přístupnost dětem a zapadá jim to do jejich dětské představy o světě kolem. A o světě pohádkovém.
Jak namalovat sníh?
To je otázka? Sníh není jen bílý, jak známo. A jak takoví mistři jakými Zdeněk Miler dozajista byl, malují sníh? Krásně, ve vystínovaných plochách jsem našla modrou, šedou a hnědou. A nebe? Nebe bylo na jednom obrázku až plastické, krásně jemně "vyťupkované".Krtek a medicína? Kolik práce dal ten lev s bolavým zubem vidíte až nyní, na originálním obraze, ty mnohé odstíny a pečlivost, ze které ale i tak vystupují znaky teplé lidské práce a srdce, které jim autor věnoval. Ovšem rybičky a krtek v žaludku velryby… no skoro jsem zase měla ten nepříjemný pocit po těle, jako když jsem byla dítě.
Krtek prostě umí vzbuzovat emoce a je úžasným zážitkem vidět tyto obrázky naživo a moci se očima dotknout pravé mistrné práce Zdeňka Milera. Jen škoda, že se nemohu podělit o fotky, na výstavě bylo fotografování na přání rodiny zakázáno.
Čínské inspirace
Součástí výstavy je v dalších místnostech galerie také expozice jeho manželky, Emilie Milerové s názvem Čínská inspirace. A ani té jsem neodolala. Naprosto jiný styl!
Emilie Milerová (1936) od roku 1997 žije a maluje v Praze. Její obrázky jsou snové, vyhrává si s kresbou a malbou tuší a různými odstíny, které evokují zasněný stav. Je určitě dobře, že se z ženy v domácnosti časem, která snila o studiu textilního a módního návrhářství stala výtvarnice, která má co nabídnout. V její tvorbě je znát znalost přírody a také to, že se umí vcítit do čínského umění. Pro nás je to příjemné ovanutí jednoduchou energií a vzdušností jejích obrazů.
Zdeněk Miler natočil na 70 filmů, z nichž přibližně 50 bylo právě o Krtečkovi
Ilustroval na 40 knih pro děti
Foto: Dům U Jonáše, R.Petříčková
Zdroj: Projekt Baraka - galerie pro malíře a fotografy www.projekt-baraka.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | Web | 9. ledna 2012 v 15:54 | Reagovat

Krteček je známý a oblíbený i tady, i když ne vždy vědí že pochází z ČR.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama