Leden 2012

Med je dětem zapovězen? Kdože to řekl??? Pediatr? Pošlete ho…(domů)!

30. ledna 2012 v 7:42 | www.popelky.cz, Renata Petříčková |  Čajové...

Med je dětem zapovězen? Kdože to řekl??? Pediatr? Pošlete ho…(domů)!

Pod článkem o medové výstavě jsme se v diskuzi dostali k palčivému tématu. A sice moudré radě, kterou si můžete přečíst v časopisech pro maminky i v internetových poradnách pediatrů. Med není pro děti do jednoho roku (někde pro sichr uvádí roky dva či tři) vůbec vhodný, protože může obsahovat botulotoxin, jež může malé miminko zabít.
Samozřejmě, to obyčejně botulotoxin dělá rád či se o to přinejmenším pokusí…
A kdysi jsem nad tím moc nepřemýšlela, ač mi to bylo divné. Sypala jsem hnědé cukry, fruktózy, po lékárnách honila
glukopury… a med ignorovala. Moje škoda, protože to, co obsahuje med, jen tak v lékárně nenajdete. Posuďte sami:

Med obsahuje:

 • · dextríny
 • · oligosacharidy,
  což jsou cukry, skládající se z více než dvou až deseti jednoduchých cukrů
 • · vodu
 • · bílkoviny,
  kterých je v medu 0,1 - 0,5 %. Jejich obsah je různý podle původu medu.
 • · enzymy
 • · inhibin
 • · vitamíny A,
  B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P
 • · vonné látky
 • · barviva -
  karoten, flavony
 • · pylová zrnka
 • · různé
  minerální látky: vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo,
  křemík, mangan aj.
 • · včelí mateří
  kašičku
 • · volné
  organické kyseliny
 • · aminokyseliny


Požádala jsem Evžena Báchora, předsedu Pardubických včelařů, aby se mi pokusil vnést do celé situace a zmatku trochu jasno. Poskytl mi nejen odpovědi, ale i výše uvedené základní informace o medu. Přijde mi, že dobrý med je vlastně pro bakterie neprostupná hmota?


2195ZWY.jpg"Ano, med je především konzervační látka, která zabraňuje množení mikroorganismů. Svým vysokým osmotickým tlakem a složením je antibakteriální a léčivou látkou.

Oproti cukru, který jíme ve velkém množství, včelí med obsahuje převážně monosacharidy, glukózu - cukr hroznový a fruktózu - cukr ovocný. Těchto jednoduchých cukrů organizmus člověka bez jakékoliv zátěže využívá již jako stavební kámen pro růst buňky. Cukr je pro náš organismus v podstatě jedem.

Med je nejen vynikající potravinou, ale dá se využít při léčbě různých nemocí."

Takže určitě i pro děti?

"Med je cennou potravinou ve výživě dětí. Ideálně se v něm doplňují vlastnosti léčebného a výživného charakteru. Med svým obsahem železa a mědi zvyšuje obsa krevního barviva (hemoglobinu) a
podporuje tvorbu krve. Má velký vliv na růst.

Mnozí vědci prováděli různé výzkumy. Např. Wetzel na základě důsledných lékařských pozorování dokázal, že vitamín B12 nacházející se v medu a podávaný v dávkách 10 mikrogramů dětem slabého vzrůstu přispěl k růstu, fyzické síle, zvyšování hmotnosti a k povzbuzení chuti k jídlu.

Dorval (Montreal - Kanada) dělal mnohé pokusy s požíváním medu u dětí. U anemických a tělesně slabých dětí zjistil po podávání 30 g medu denně zvýšenou hladinu hemoglobinu o 8 až 25 % a zvýšení hmotnosti o 2 až 6 kg. Tyto výsledky připisoval kromě cukru obsahu minerálních látek, železa, vápníku, fosforu a enzymů nacházejících se v medu.

Damede zjistil příznivé účinky medu, hlavně u malých dětí při podrážděních a žaludečně střevních zánětech. Přímo
zachraňující účinky měl med při smrtelných průjmech kojenců.

Med se může podávat kojencům už od prvního týdne života v malých dávkách.
Například energetická hodnota kravského mléka je nižší než energetická hodnota ženského mléka. Rozdíl se vyrovnává přislazování 5 - 7 % cukru. Běžně se přislazuje řepným cukrem sacharózou. Tento cukr v porovnání s jednoduchými cukry medu velmi zatěžuje trávicí orgány dítěte. Kromě toho průmyslně vyrobený řepný cukr už neobsahuje vitamíny, enzymy, minerální látky a další vzácné látky nacházející se v medu. Z uvedeného vyplývá opodstatněnost používání medu jako sladidla v umělé výživě kojenců, a to v množství 6 - 8 procent. Z těchto důvodů je vhodné používat ke slazení všech pokrmů dětí, ale i dospělých domácí včelí med."

No, takže pohled z jiného úhlu.
Jsem svým způsobem ráda, že tohle už řešit nemusím, ale kdybych opět někdy stála nad kojencem a přemýšlela, jestli ho "zamedovat" nebo ne, tak bych to asi udělala.Ovšem jen s ověřeným medem přímo od včelaře. Jak nám může říci i selský rozum, pokud je med mnohokrát jakkoliv zpracováván a navíc ředěn cukrem a kdoví čím ještě, je tu zákonitě i prostor pro jakoukoliv nečistotu, tedy i nebezpečné botulotoxiny.

V tuto chvíli jsem zaujala stanovisko, že celá ta aféra a varování před medem je tak trochu podobné jako miliony nežádoucích účinku na příbalovém letáku u léčiv. Může se stát, riziko existuje, tak proto budeme varovat, abychom byly "z obliga".

2196ZDV.jpg
P.S. pokud vím, tak na botulotoxin jsou v extrémní míře citlivé také kočky a veterinářka nám velmi srdnatě radila
ve chvíli, kdy kočka JEN zvracela, ani nepila… abychom jí dali černý čaj s medem! Zcela jistě však měla na mysli ten od včelaře.

Takže - MEDU se nebojte. Pravého medu se bát opravdu nemusíte!!!

Snad jen případné alergické reakce, na toto riziko nesmíme zapomínat, ale to by bylo zase na jiný článek…

Renata
Odkaz na článek a diskuze (je to už trošku starší... ale je to milé a tak jsem Vás o to nechtěla ošidit)

Celtic Woman na ledě - akční, leč hladivá podívaná

27. ledna 2012 v 21:20 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky
Celtic Woman mám moc ráda, nádherná keltská hudba, hladivá a plná ženské energie. Když mi není dobře po duši, tyhle holky mi připomenou, KDO jsem a CO jsem. Někdy to trvá pravda pár vteřin, jindy to je práce na několik dní.
Jejich houslistka je úžasná.
A tady vám předkládám video, kde je báječné představení na ledě.
Kdo má rád hladivou, jemnou, leč přece jen akční hudbu, může si pustit.
A kdo miluje krasobruslení - i když tady je postaveno snad ještě výš, než umí závěrečné exhibice - tak doporučuji též.

A uvařte si nějaký dobroučký čajíček k tomu...
a třeba se podělte o dojmy, budu ráda, protože tohle určitě dojem zanechat musí.
Renča

Siamská kočka – ví víc… Z Popelek...

26. ledna 2012 v 8:37 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Zvířata

Siamská kočka - ví víc…

Odstartovala to (opět) výstava koček a můj první dotek srsti siamské kočky. Od dětství jsem v ní cítila víc, ale neuměla jsem to definovat. Nyní už to (možná) vím. Siamská kočka je totiž odlišná od ostatních plemen a pokud bych měla definovat autorku Zenu, pak to zcela jistě byla SIAMKA.
A na to nedefinovatelné jsem přišla…Pojďte se mnou za touhle kráskou. Možná jsem odhalila její tajemství.
2753MWE.jpgDlouho jsem hledala citát, kterým bych tento článek uvedla. Nenašla jsem jeho konkrétní podobu, ale dodnes si pamatuju jeho význam.

Kdosi v něm seděl v křesle u krbu a četl Moudrost zenu. Byl unešen a vedle něj spala kočka. Podivně se na něj podívala. Onen pán pravil cosi o tom, že se na něj podívala tak moudře, jako by té knize snad rozuměla.
A kočka přivřela oči - ty hlupáku, já ji NAPSALA...

To jistě byla Ona!
Má to v očích!
Shodly jsme se jednoho večera s podobně smýšlející kamarádkou a ejhle... začaly se nám rozvíjet při pohledu na tyhle kočky podivuhodné teorie...

Ale začněme tuhle krásku analyzovat pěkně od tlapek. Maličkých tlapek, siamka totiž patří mezi ty menší plemena.

Příroda to s nimi myslí dobře
Typické zbarvení pro siamské kočky je s tmavými tlapkami, ocasem, ušima a čumáčkem. Místa, která v chladných nocích prochládají a která je třeba zase rychle zahřát. A co pochytá sluneční svit a teplo lépe, než tmavá barva?

Z krajiny orientálních pohádek pochází také krásná pověra pro jednu z "vad na kráse" a sice zlomený (či spíše zalomený) ocásek. Konec ocásku totiž u siamek někdy může být jakoby nalomený. Důvod je nádherný.

Kočka potřebovala nějak držet prstýnky a šperky krásných orientálních princezen, když vcházely do koupele… nahé a krásné. Siamka vedle ní bděla a silou vůle ocásek ohnula tak, aby prstýnek nespadl.

A často bděla tak důkladně, že z toho začala i šilhat. To je další "vada na kráse", která dnešním chovatelům vadí. Ale tohle ponechme nyní stranou... Důvod siamské šilhavosti? Její původ je opět tady, v pohádkách… kočky střežily poklady v chrámech a to byla jistě hodně soustředěná a obětavá práce. A z toho všeho jasu zlata, stříbra a drahých kamenů… no není divu, že jim šli oči šejdrem.Laughing

2754NjR.jpg

Tělo jako symbol ženství
Jejich pružné a štíhlé tělo je symbolem ženství.
Pružné, hebké a přitom neuvěřitelně pevné. V každém věku. A že je zrovna siamka kočka dlouhověká, uvádí se věk kolem 17 let.
V našich luzích a hájích jsme zvyklí spíše na kočky kulatějších tvarů, slovanštějších figur a hlavně kočky, které šlapou jako hodinky po svých "povinnostech", (třeba lov myší) stejně jako ženy hospodyňky, které jsou žádoucí poněkud kypré a spolehlivě pracující bez debat a nejlépe i bez vlastního názoru.

A tak je pravdou, omluvou pro "nepřátele siamek" může být jejich opravdu nezvyklý tvar těla. Evokují totiž v mužských očích ženskou REBELII… to, že žena chce být sama sebou. Ne v jakémkoliv mocenském vlivu muže.

Siamky vynikají také svou plodností - je to taky náhoda?

Odjakživa jsou kočky spojovány s ženami ze dvou důvodů. Jakožto pečovatelkám o rodinný krb byly kromě dětí, jídla a psů svěřeny k péči také kočky….

2755YmU.jpg

Kočky jsou prostě hebké a mazlivé, ale taky jsou to stále šelmy

Málokterý muž má slabost pro kočky.
Žena lépe vidí kočce do duše a málokterá o ní řekne, že je opravdu falešná. Není… vždy dává nejprve znát, že se jí něco nelíbí, až poté zaútočí. Jen někteří neumí ty jemné náznaky včas identifikovat a schopnost tyto náznaky dešifrovat často postrádají spíše muži.
Kočky velmi dbají na svou čistotu, stejně jako ženy.

Ženy utíkají ke kočkám pro energii, pro svou ženskost… pro něhu.
Pro energii a odvahu být sami sebou.

Oči - pohled do nich nevydrží každý
Jejich pohled je mimořádně pronikavý. Vše je navíc znásobeno tím, že tyto kočky rády mňoukají a komunikují. Dívají s vám upřeně do očí a mají něco na srdci. Dokážete to?

Kombinace jejich nádherného a nezaměnitelného kočičího těla a pronikavého pohledu nutně musí způsobit reakci, kterou způsobí žena, která je příliš svá. Nikoliv však mužsky drzá... ale ryzí žena. Příliš ženská a příliš moudrá.
Tedy, na naše poměry....

2756NTA.jpg

Převelice těžko se hledá fotka, kde by byla zachycena tak vícerozměrná záležitost jako je právě ONEN moudrý pohled siamské kočky. Tady lze ochutnat - vševědoucnost v ryzí podobě.

Velekněžka mezi kočkami
Ano, tarotová karta Velekněžky je přesně tou charakteristikou siamské kočky (ale v podstatě koček obecně).
Princip nezávislosti, intuice, sebedůvěry a nezávislosti. V jejím nitru se nachází zdroj všeobecného bytí. Archetyp
Velekněžky je ROVNOVÁHA. Zaoblená, měkká ženská linie v horní části a pevná a při zemi

Tady se možná taková kočka trošku rozchází, ale všimněte si, že chce-li kočka působit svou koncentrovanou moudrou kočičí silou, sedí. Tedy si ten zemský podstavec udělá. Působí pak měkce a hebce a zároveň v dolní části pevně a majestátně.
Velekněžka střeží veškerá tajemství vědomí. To je jako ta moudrost Zenu.Wink

Ženský instint, který po tisíce let uvádí v muže úžas - ale zároveň je také děsí, o čemž svědčí čarodějnické procesy a nenávist církví ke kočkám obecně.

Symbolizuje také léčitelské schopnosti žen.
O léčivosti koček také putují pověry, byť jen pro to, že jsou teplejší, než my lidé.Ale ony to umí i na energetické úrovni a často samy dokáží na ležícím člověku intuitivně vyhledat problémové místo a "zalehnout ho." Jak mi potvrdila i Anna Bendová, která mi k tomuto článku zapůjčila své úžasné fotky siamky Achyby. Moc děkuju!

Máte-li nějakou Velekněžku doma, uctěte jí občas pohlazením.
Tisíckrát Vám to vrátí, až Vám nebude dobře. A nemusí to být ani tahle egyptská kráska, bohyně je
v každé… (ženě i kočce)
Pánové, pohlaďte někdy svou ženu, tisíckrát Vám to vrátí...
Ne nadarmo je egyptská bohyně Bastet je zpodobňována jako kočka, kočky tedy jistojistě musí mít božský původ Smile
Renata

Foto: Dreamstime a Anna Bendová, www.siamskakockaachyba.estranky.cz

Zdroj a diskuze k článku (zajímavá!) Mrkajícíhttp://www.popelky.cz/magie/siamska-kocka-vi-vic.html

Leonardo da Vinci

24. ledna 2012 v 8:38 | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz |  Domov
Dovolím si Vám dnes předložit k úternímu čaji článek o životě Leonarda da Vinciho. Je pro galerii Projekt Baraka a snad se mi povedlo ho napsat čtivě. Protože je to opravdu zajímavý životopis.
Většina jeho malířské tvorby byla ztracena v nenávratnu, ale přesto jeho odkaz přetrvává. Nejen v obrazech. O jeho dětství víme jen velmi málo. Víme však, že se osudného 15. dubna 1452 narodil ve 22 hodin a 30 minut. Ve skromných podmínkách se zrodila neuvěřitelná osobnost, která ovlivnila dějiny na generace dopředu. A stále ovlivňovat bude. Některé jeho vynálezy stále čekají na realizaci.
Na růžích ustláno neměl, byl totiž nemanželským synem obyčejné venkovské ženy a váženého notáře. Jeho otec se později oženil se sobě rovnou a sice - světě div se - dcerou notáře. Jeho matka se také provdala, když byl malému Leonardovi jeden rok. Ač levoboček, měl štěstí a jeho vlastní otec mu zajistil alespoň odpovídající vzdělání.
Dobře udělal.
Žák předčil svého učitele
Leonardo byl totiž velmi nadaný žák a to v mnoha směrech. Od přírodovědných oborů až po umění a techniku. Od patnácti let se učil pod vedením renomovaného Andrea del Verrochio. Již jeho první díla dávala tušit, že je tu tovaryš, který převyšuje své učitele. Jedno z jeho prvních děl je proslulý "Křest Krista", který byl tak úžasný, že sám mistr Verrochio se prý rozhodl, že již malovat nebude. Nejspíše propadl pocitu, že sám již nemá svému žákovi (potažmo i žákům jiným) co nabídnout.
Da Vinciho Mona Lisa je opředena tajemstvím
Kdo by neznal tento legendární obraz? Je na něm žena? Jaká žena? Proč se tak tajemně dívá? Když se na ní zadíváte, můžete po čase získat stejný dojem, jako mnozí badatelé - a sice, že na obraze je podobizna muže.
Kdoví, tohle tajemství si vzal sám Leonardo da Vinci do hrobu. Tajemství díla, které tvořil celé tři roky po svém návratu z Milána do Florencie.
Ovšem Dáma s hranostajem je již příjemnější
Přesto, když se podíváte i na další jeho známý obraz a sice Dámu s hranostajem, lze jen těžko odolat jistému podezření, že valná část Mony Lisy je JEN autorovým osobitým stylem. V tvářích obou dam lze nalézt některé jemné společné rysy.
Mona Lisa stejně jako Dáma s hranostajem je prostě Leonardo Da Vinci. Jeho hluboké úhly a esovité tvary…
Homosexualita ho zastavila v jeho rozkvětu?
V roce 1476 byl obviněn a vyslýchán z trestného činu obcování s mladým prostitutem. Homosexualita byla tenkrát stíhána a trest mohl být i nejvyšší - smrt. Mezi skupinou obžalovaných, kde byl také mladý Leonardo, byl ovšem syn jednoho z vlivných florentských občanů a tak díky protekci všichni vyvázli jen s tělesnými tresty.
Nikdo neví, co na celé kauze bylo pravdy, ale Leonardo da Vinci se od té doby uzavřel více do sebe a někteří si myslí, že právě kvůli této události nedošlo mnoho jeho vynálezů uplatnění. Leonardo da Vinci tehdy jednoduše ztratil důvěru ve svět kolem sebe a uzavírá se do svého vlastního světa.
Není divu…
Byl zrozen pro Miláno?
V roce 1482 odchází z Florenci do Milána a tam nachází obdiv i své následovníky a také zde studuje technické vědy, ale také meteorologii či astronomii. Maluje zde "Poslední večeři", ovšem poněkud nešťastnou technikou - temperou a olejem - a dílo brzy chátrá. Jako úplně zničené bylo prohlášeno již v polovině 16. století a bylo nákladně a složitě restaurováno.
V roce 1499 se vrací do Florencie, kde studuje matematiku a anatomii… poté se ale opět vrací do Milána, kde se stává chráněncem mladšího bratra tehdejšího papeže Lva X. a dostává pravidelný plat, což je pro něj příjemné. Do této doby se tento nadaný člověk potýkal spíše s bídou. Ve Francii pak ve věku 67 let odchází navždy do uměleckého nebe.
Génius? Sochal, zkoumal přírodu, tvořil hudbu, vynalézal…
Byl to nefalšovaný vědec, ale také vojenský inženýr. Správně pochopil pohyby planet, fyzikální zákony pozemské a také anatomické základy. Svými díly navazoval na takové velikány jako byly G. Galiei, F. Bacon či I. Newton. Na své konto si připsal vynález principu fungování odsřtedivky, letadla, padáku, potápěšského úboru, bagru, šlapacího soustruhu či tiskařského lisu. V jeho šuplíku zůstal bezpočet plánů….
Nabízí se otázka. Byl tenhle člověk vůbec z našeho světa?
Zanechal 3 500 technických náčrtů, skic a plánů, některé i šifrované. A navíc je tu stále ta záhadná snad už i mýtická Mona Lisa.
A škoda, že se nezachovala jeho hra na loutnu, kterou miloval… to bych si ráda poslechla.
Leonardo da Vinci
(15. dubna 1452 Anchiano u Vinci - 2. května 1519 Cloux u Amboise)
Možná o něm nevíte, že:
- dvě zakázky po něm zůstaly nedokončené. A sice obraz pro kapli sv. Bernarda a obraz s názvem "Klanění králů", který rozpracoval. Stejně jako další obraz sv. Jeronýma na poušti
- je mu připisováno ještě jedno krásné dílo s názvem "Madona ve skalách", kde není jasným autorem, ale podle linií a stylu je pravděpodobné, že je jeho.
Zdroje:
Foto - potrét www.wikipedia.org
Dáma s hranostajem www.wikipedia.org
Poslední večeře www.wikipedia.org

Luxusně jsem opekla brambory podle Nigelly Lawson! Málem jsem se "užrala"....

22. ledna 2012 v 10:35 | www.popelky.cz

Nejsem fanatik do pořadů o vaření, ale na ty s Nigellou Lawson se podívám vždy ráda. Ani snad tak ne kvůli vaření, ale kvůli NÍ. Její skvělé smyslnosti, s jakou nejen vaří, ale chodí i umlsávat v noci do ledničky po závěrečných titulcích. Knížka Vánoce s Nigellou mě mile potěšila a naladila na Vánoce a dokonce jsem podle této knížky uvařila to, co vidíte na titulní straně…
Bylo to skvělé!
Byla jsem zvědavá, jestli Nigella bude v knížce stejná jako v televizi. Je!
2301MjU.jpgJejí styl proniká i do knižní verze a to tak, že je to čtení, při kterém se vám budou střídavě sbíhat sliny na nějakou dobrotu z jejích rukou a na příjemné lenošení s talířem v ruce nejlépe na bílém beránku před krbem nebo v saténových peřinách. Prostě cokoliv, co se týká pouze a jen rozmazlování a hýčkání našich smyslů.
Ale abych byla i trochu praktická, tak již prvotní povídání o Vánocích, návštěvách a pohostinnosti a svém milém vztahu k nim. Ovšem pozor, je to žena!!! Tedy bojuje i s únavou a nechutí k čemukoliv vánočnímu. Je to docela dobré ducha osvěžující čtivo pro každou, která je už nyní zděšena představou blížích se "svátků".
A následují recepty. Když na mě vybalila nádherné chlebíčky s uzeným lososem, stalo se, že jsem už od knížky neodešla. Doslova jsem se do ní ZAŽRALA. Najdete tu vánoční pudink, krůty, roládičky, brusinkové zavařeniny, nakládané zeleniny
(jakožto jedlé dárky), ale taky cukroví a přesně rozplánované sváteční chody včetně časového harmonogramu.
A také i pokrmy, které v podobných variantách známe i my. Třeba švestky opečené ve slanině…Tipy na přípravu jsou úžasné. Dozvíte se tu v přehledném rámečku, čím si lze práci na pokrmu ulehčit. Co lze udělat den předem, co lze uvařit dopředu i několik dnů, na jak dlouho naložit párky do marinády a dokonce i tipy na mrazení. Pak se může stát, že když plně využijete mrazák, můžete na vánočním menu dělat již nyní…
Navíc je to vánoční speciál, takže kdo má navíc rád anglický styl, tak si tady z kulinářského hlediska prožije celé svátky. Nádhera!
Krůtu péct nejspíš nebudu, ale zkusila jsem tyhle bezkonkurenčně nejlepší pečené brambory.
Recept je jednoduchý…
Nakrájené brambory oválejte v mouce (Nigella radí semolinovou, mě se to však povedlo
i s obyčejnou hladkou i celozrnou).
Můj tip: než patlat každou bramboru zvlášť, můžete si mouku nasypat do igelitového pytlíku,
naházet k tomu brambory a pak prohazovat, mísit… a u toho se vám nikde nic nezašpiní…
Poté brambory hodíme na pekáček a polijeme sádlem! To má nejlepší chuť. Olej je tolerován, ale pro pravou variantu receptu Nigella Lawson požaduje dokonce husí sádlo.

2302Yzh.jpg
A pečeme…zhruba v polovině pečení obrátíme
Brambůrky jsou křehké na povrchu a měkoučké uvnitř. Jsou opravdu bezkonkurenční!!!!

2303MTI.jpg
No posuďte sami, není tohle k sežrání?
Pro mě tohle ideální dárek pro každého, kdo se rád potěší opravdu dobrým jídlem. Pod
stromečkem se tato něžně úžasná a smyslná knížka bude určitě vyjímat.
Renata
Vydalo nakladatelství Euromedia, 2011, www.euromedia.cz
K dostání u všech dobrých knihkupců a na www.ebux.cz

O mojí kreslící úchylce ;-)

19. ledna 2012 v 21:59 | čajovna |  Domov

Mám pastelkovou a kreslící úchylku! Máte jí taky ;-)?

Chtěla jsem si koupit pastelky. Už hezkých pár let. Pastelky jsou totiž u nás doma podobny ponožkám. Nejsou však v páru, takže ztráty pocítíte až ve chvíli, kdy jich je zhruba polovina nebo když dlouhodobě chybí hnědá nebo černá. Pastelky mizí neznámo kde… patrně v tom budou mít prsty dětské ruce, i když nechápu, jakým stylem je nechávají zmizet.

A já jsem na pastelky a kreslení doslova úchylná, chytlavá a z mnoha úhlů přecitlivělá. Prekérní situace.
Občas se větší skupina pastelek objeví na turisticky atraktivních místech, přepokládám. Předpokládám, že to jsou pro pastelky oblíbenáí místa, když tam pořádají dlouhodobé sjezdy. Pod gaučem mezi chumly kočičích chlupů, drobků a dalších dávno poztrácených věcí. Beru, tam je teplo a taky něco k snědku. Taky do krabic s hračkami chodí rády na seance. A též je přitahují rohy místností.
Dobře se jim zavrtává pod koberce a skříně. A za postelí pořádají celorepublikové srazy, kde debatují s poškrábanými cédéčky, krabičkami, hračkami, plyšáky a zbytky suchých housek.

Jsem úchyl na pastelky. A na pera též...
Jsou-li nějaké, ke kterým mě váže vztah, jsem jak pes na toho, kdo by se jen opovážil na tuto hmotnou a zcela zbytnou věc sáhnout.
Nejprve jsem se o pastelky s dětmi dělila.
Bezpodmínečně, všeobjímajíce… po vzoru té údajné, dokonalé lásky. Později mě přestalo bavit sledovat jejich ponožkový osud a zálety do hebkosti použité, leč odložené kočičí srsti.
S mou rostoucí zálibou v kreslení jsem samozřejmě hledala lepší a lepší pastelky.

2558OTV.jpg

Prvopočátek u mě byl v rádoby talentu na ZŠ, který časem umřel. Ožil až s vymyšlenou pohádkou pro mé děti...

To, co jeden čas chodilo poštou od jedné nejmenované lichvářské společnosti jakožto reklama na jejich úžasné samaritánské služby bylo sice příjemné, ale kreslit se s tím nedalo. A lepší a lepší, ba i jen ty dobré pastelky stojí víc a víc peněz a jejich zálety se vám začnou zajídat.
Nehledě na to, že to dělají vážně dost rychle a kupovat každý týden nové pastelky je dosti opruz, jež narušuje nejen rodinný rozpočet, ale také důvěryhodnost mé osoby v očích mého okolí - vona ty pastelky žere nebo co???

A tak jsem se vrátila k průměrné kvalitě, průběžně nakoupila ty či ony a lážo plážo je s dětmi používala.

V hlavě se mi však líhnul ďábelský plán.
Umělecké pastelky!!!
Och… jak úžasně to zní. Jen považte. Projela jsem internet a zasnila se u naprosto neskutečně rozsáhlé nabídky různých sad. Existují i 120 kusové sady, to už jsou naprosto luxusní několikapatrové kufry. Šperkovnice. Rozsáhlé jsou i ceny, které spadají už velmi daleko za hranici toho, že TYHLE pastelky by si v žádném případě nesměly udělat ani nejmalinkatější výlet ani na toaletu, natož na celorepublikový sraz za postel k polámanýmu cédéčku.

A jednoho dne, zcela neplánovaně - jak to umí zařídit jen život sám - jsem čekajíc na schůzku čekala…sakriš, co je to tady za krám....
...rámečky, lepidla, rypadýlka do keramiky… pastelky… HA! Pastelky! Kouknu nahoru - Art potřeby! No ne???

Jako ve snách jsem vstoupila a kochala se. Času jsem měla dost a náležitě jsem ho využila. Spatřila jsem na vlastní oči ty nádherné sady a kufry a koupila si alespoň pár opravdu luxusních kusovek a jedny střdněkvalitní pastelky. Celých 24 kusů!

Doma se mi tím už vytvořila hodně slušná řada a tak jsem pár dní strávila ukusováním volných chviliček a kreslením.

Výsledek?

2559ZDA.jpg
Olejové nepotřebuju, rozmazávat (ještě) neumím, a nakonec jsem zjistila, že pastelky jsou si rovné. Každá má své nezastupitelné místo buď jako podklad, nebo jako šperk. Nahradit nejde. Odstíny, kvality, tvrdosti…

I ta původně zatracovaná, tvrdá a nepěkná si najde svůj kousek, který zaplní. A lépe než ona to neudělá žádná jiná.


A tak mám svou pastelkovou zálibu a úchylku. Každý má něco. Někdo chodí na ryby, jiný kouká na hambatý filmy a další po nocích chodí ujídat řízky do lednice. Já slintám po pastelkách a ve chvílích volných (a ideálně, když mě nikdo nevidí) si kreslím. Tak, že dětem září oči a ptají se, jestli to jsou opravdu pastelky...

Droboučká a úplně zbytečná potěšení.
Nevzdám se jich.

Možná se to fakt nesluší, možná jsem na pastelky už stará, ale...
Ale budu prostě NESTYDATÁ!!!!

Máte taky nějakou takovou milou a bezvadnou úchylku?

2560YTB.jpg

Tuhle partu bubáků už úchylně kreslím třetím rokem... vykresluju do nich stres a zátěž,ale i chvíle štěstí. Nedá se říci, ve které z těch dvou situací se mi kreslí líp. Jedno je však jistá. Na povel to nejde, čas "na zátah" musí uzrát.

Renata

Maximálně průhledný let...

19. ledna 2012 v 19:30 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky
aneb, novozélandská letadla to mají vymakaný...


Magický herbář i zvěrokruh od Petry Neomillnerové jsou kapesní klenoty

18. ledna 2012 v 8:41 | Renata Petříčkov, www.popelky.cz |  Knížky pro ostatní

Petra Neomillnerová: Magický herbář

Petra Neomillnerová: Magický zvěrokruh

Dvě malé kapesní knížky s touto tématikou mohou vzbuzovat rozpaky. Zkrácené a upravované verze čehokoliv se totiž jen málokdy podaří. Tady se to bez výjimky PODAŘILO!
Miniaturní encyklopedie, do kterých se Petře Neomillnerové podařilo vměstnat čtivou formou nejen základy informací, ale i mnohé další, rozvětvené a pro mě třeba úplně neznámé.
Petra Neomillnerová je jednou z nejúspěšnějších autorek součastnosti, zaměřuje se zejména na žánr fantasy, ale také mimo tyto dvě vydala tři knihy o magii (kameny, runy, milostná magie).

Magický herbář
Hned v úvodu nás autorka navnadí. A to moc krásně.
Milou pozvánkou do zahrádky prosluněné, i stíhané podzimní plískanicí a hlavně nádherným povzbuzením, že KAŽDÝ z nás má intuitivní schopnost rozeznat na co která bylinka je. Schopnost tak zasunutá a tak utlačovaná, že se nám dnes ozývá jen snovou matnou vzpomínkou jako odkaz našich předků. A pokračuje vlastními bylinkovými začátky a základními informacemi o magii i léčivých účincích bylin.

A potom se rozjíždí plejáda všech možných bylinek.
Vzhledem k rosahu knížky tu nejsou všechny - pochopitelně - a to je obrovská škoda.

Z jediného důvodu - knížka je psána tak, že máte chuť si s ní sednout někam do koutku, udělat si bylinkový čaj a být vděčná za to, že existujete. Najdete tu i recepty nejen na očistné vody, kadidla, čarovná vína, ale také na čarodějnický med lásky.

No tomu neodolám a podělím se…

Čarodějnický med lásky
1 hrnek světlého medu, 2 zlomené tyčinky skořice, 1 lžička celého hřebíčku, 1 kousíček zázvorového cukru, 2,5 cm kousek sušené citronové kůry, 2,5 cm kousek vanilkového lusku, 1 špetka mletého kardamonu, 2 růžové svíčky, 1 sklenice s uzávěrem.

Všechny bylinky a med posilte svým magickým záměrem. Dejte bylinky do sklenice s uzávěrem, přidejte med a protřepávejte, dokud se všechny bylinky nenamočí. Uzavřete a dejte sklenici na oltář mezi dvě růžové svíčky. Rozsviťte je a nechte shořet. Med nechte 3 týdny uležet na tmavém místě. Malé porce přidávejte do jídla a
teplých nápojů k podpoře příjemných pocitů a lásky.


3525YmE.jpg

Obě knížky k sobě náramně ladí
Sice mi není styl čarování s bylinkami zas až tak blízký, ale přesto tuhle knížku odkládám do knihovničky s tím, že budu-li chtít pohladit na duši, zalistuju v ní. Kdekoliv…

Magický zvěrokruh

Tak na tuhle knížku jsem se těšila a otevřela jako první. Nezklamala, nadchla! Na velmi omezeném prostoru tu autorka dokázala velice čtivě shrnout základní charakteristiky znamení a dokonce přidat i to, co může překvapit, nebo to, co jsem ještě o nich nevěděla. Nejsou to žádné zkrácené opisy z jiných tlustých a obsáhlých knih, ale je v tom autorka sama. Její osobnost, její cítění.

V první části knížky vám představí úlohu jednotlivých planet, tu základní, třeba Venuše jako planeta lásky, smyslnosti a pozemských potěšení, Pluto naopak planetou strachu a smrti, ale kupodivu také oplození. Nebo Neptunova touha po romantických dálkách, inspirace, tvůrčí princip, ale také skony k sebedestrukci.

Petra Neomillnerová začíná netradičně Kozorohem, hned se dozvídáme proč. Bere to od ledna, a navíc… sama je Kozoroh. A protože na ní charakteristiky nikdy moc neseděly, dívá se nejen na Kozoroha (ale i na jiná znamení) poněkud netradiční optikou!

To bych považovala za velký klad této knížečky, protože v ní najdete milou a příjemnou formou podány osobnostní rysy jednotlivých astrologických znamení. Jak se chovají v milostném životě, v posteli a koho k sobě přitahují, s kým to naopak klapat nebude? Jací jsou v práci, jaké jsou jako malé dětičky a které kameny k nim patří? A jakými dárky jim uděláte radost? Tak tohle vše najdete právě v Magickém zvěrokruhu.

Tyto dvě knížky jsou maličkými, leč svým obsahem velkými…

Bylo mi opravdu velkou ctí…a velkým potěšením na té nejjednodušší lidské, člověčí a ženské úrovni.

3526ZWN.jpg

Příjemně je knížka zpracovaná i graficky. Jednoduše, vkusně a elegantně. Budí důvěru.

Vydalo nakladatelství Epocha, 2011, www.epocha.cz


Miminko musí cítit lásku, potom se uklidní...

17. ledna 2012 v 21:16 | čajovna |  Taroty on-line
Dostala jsem dotaz naprosto netypický. Panní L. se ptá na své dítě. K tomuto jsem se vyjadřovala již v tom to článku...

neni to zrovna košér. Ale udělala jsem v tomto případě výjimku, protože paní L. se mi nezdála, že by byla zištná či jakkoliv negativní. Jen unavená milující maminka. A jak moc se tyto dva stavy - únava a milování - třou a nemají rádi a pak zase snoubí, o tom asi nemusím vyprávět žádné mamince nespavých miminek.

Milá paní L... šla jsem do výkladu s tím, že nemá-li odpověď přijít, ať nechodí... ale ona přišla. Jasná a stručná.
A vlastně logická.
Vaše miminko je nešťastné z toho, jak rychle, neplánovaně bylo vyplivnuto na svět. Vyhnáno.
Vnímá to jako obrovskou, ale OBROVSKOU křivdu. Je to tak jednoznačný pocit, že i to řešení se ukázalo jako jediné.
Lásku, bezpodmínečnou.
Musíte svému dítěti dát pocit, že ho milujete takové, jaké je. I když brečí, křičí, nenechá vás vyspat. Zkuste nějakou terapii láskou, vyšťourejte v sobě poslední zbytky sil (a věřte, že vím, jak moc je to těžké) a mazlete ho, milujte, nepusťte ho z očí a dělejte,co cítíte za vhodné. Musí získat pocit a jistotu, že na tomhle světě je krásně. A že tu je láska.
Láska mu schází. Jistota.

Protože když jsem se podívala na širší významy karet, tak Vaše dítko by mělo mít šťastný život, ale s tímhle pocitem křivdy z příchodu na svět bude muset občas bojovat. Vy, milá L., jako maminka mu můžete dát tu nejlepší výbavu pro tenhle boj - pocit jistoty a zázemí v rodině.
Léčba jediná: moc moc moc mazlit!

Bude veselé a usměvavé. Bude. Ale nejprve musíte taková být sama, hm?
;-)
Držím palce v tak krásném, leč nepředstavitelně náročném a těžkém úkolu.
Renata

Důvod ustrašenosti? Blokujete si štěstí...

16. ledna 2012 v 10:42 | čajovna |  Taroty on-line
Milá J... hledat příčiny Vašeho chování v kartách mi přišlo jako těžký úkol, ale možná se mi to nakonec podařilo. Posuďte sama. Ono to totiž bylo jednoznačné od první karty.
Možná se mýlím, ale na jednoznačnou otázku jednoznačná odpověď.

Kořeny hledejte v dětství, které nemuselo být úplně harmonické. Buď děství (jste-li mladá) nebo i Vaše vlastní rodina (jste-li starší ročník). Hned vysvětlím. Znáte ten pocit rodinné pohody, kdy se vracíte domů a tam jsou zářící šťastné děti, matka jako symbol plodnosti a hojnosti a tatínek jako symbol ochrany a bezpečí celého toho radostného krbu.
Tohle jste neměla. Nezažila. Nebo jste měla vždycky pocit, že tohle je vám jaksi zapovězeno.
Nejste si jista, jestli tuhle pohodu a životní potěšení jste schopna si užít, jestli si je ZASLOUŽÍTE.
Obrovská nejistota tam je.
Bojíte se, že vítězství není pro vás.
Ale to vůbec není pravda.
Vy tam to štěstí, nárok na štěstí máte. Tenhle nárok má mimochodem úplně každý a to bez jakýchkoliv zásluh. To si pamatujte, a nesnažte se za každičkou chviličku štěstí podvědomě očekávat ránu osudu nebo se sama trestat.

Jsou to nevědomé okamžiky, sama si to třeba nemusíte uvědomovat, ale jsou příčinou Vašeho nevyzpytatelného chování. Když na vás přijde taková chvilka, zkuste se zastavit. A říct si... PROČ????
PROČ se CHCI takhle chovat?
za co? Proč, kde je příčina?
Zkuste si na to odpovědět a jsem si dozajista jistá, že za takovým zkratkovitých chováním bude podvědomé očekávání bolesti za štěstí... Taková daň.
Neplaťte ty daně, fakt nemusíte, milá J....

Vy ten život nebudete mít růžový, jako štěstí nalepené na dalším štěstí. Osud vám naservíruje od všeho trošku, ale VELMI z toho všeho máte ve svých rukou. Když bych to měla vidět úplně s nadhledem, tak jste svým způsobem dítě Štěstěny.
Vážně!
Mrkající
jen se Vám občas to kolo osudu nahne někam dolů a není to zrovna růžové, ALE.... obrovská síla ve vás je. Vy máte tu sílu, tu MOC to všechno změnit, začít žít šťastně, protože úplně nakonec mi na Vás vychází žezlová Královna. Vy to držíte ve svých rukou.
Moc držím palce!
Mám pro Vás jen jednu radu - netrestejte se. Nemáte zač, tenhle model chování, ať ho do vás zasel, kdo chtěl...(v dětství) už není pro Vás. Jste dospělá, jste samostatná, jste to VY. A máte před sebou úžasný život!
A pak budete šťastná...
Renata

p.s. jo a ještě něco. Je možné, že právě v tuto chvíli - či v nejbližší chviličce - se k vám dostane nějaká hezká pozitivní zpráva nebo se vám stane nějaká milá událost....

Co nám říká lunární kalendář pro příští dny...

14. ledna 2012 v 13:57 | čajovna |  Čajové...
Vybírám z rozsáhlého lunárního kalendáře Aleny Kárníkové...

Neděle a pondělí
15. a 16. ledna 2012

Dny jsou ve Vahách, nedoporučuje se úklid, nepůjde moc od ruky - naopak dobře budou působit očisty organismu i těla. Diety, detoxikační čaje a peelingy na pleť.

Nesoulad v partnerské oblasti se projevuje v těchto dnech v oblasti ledvin. Dávejte si pozor na jejich prochladnutí.

A pokud vás bolí, zamyslete se, jak na tom jste s partnerským vztahem.

Úterý a středa
17. a 18. ledna 2012

Jsme ve Štíru. Pozor na štiplavé a jedovaté poznámky a podezíravost. Přehnanou.

Ženy mohou trpět v tomto období problémy s vaječníky a máte-li menstruaci, patrně bude probíhat "tíživěji" než kdy jindy.

Tělo si zaslouží hýčkající koupele a bude vás méně bolet vytrhávání chloupků.
V domácnosti se věnujte činnostem, které vyžadují trpělivost.

Vydalo nakladatelství Lika Klub, 2011

J. práce a muži...v novém roce

13. ledna 2012 v 11:39 | čajovna |  Taroty on-line
Milá J... děkuji za přání k Vánocům i novému roku, dosti se zpožděním.
Ale mám pro vás dobré zprávy...
v únoru byste mohla začít mít dobré vyhlídky na práci. Jsou tam jistoty, snad jen v dubnu nějaké pracovní starosti, ale v květnu by se vše mělo zase vyjasnit a vy se setkáte v práci s někým, nebo něčím, co vám nabídne dlouhodobou stabilitu.
Příští měsíc by měla přijít naděje...

Muži - otevřete oči! Někdo kolem vás krouží. Neúnavně, pořád... jen vy ho nevidíte. Ale je tam a čeká.
Až ho uvidíte, tak bude mít obrovskou radost a ten vztah by měl být velmi šťastný.
Víc neumím napsat, protože to je opravdu nálož pozitivních karet.
ale vy tam máte zavřené oči, lpíte na něčem starém, na nějakém postoji životním, názoru, na něčem, co vám úplně znemožńuje vidět své okolí a topíte se naprosto zbytečně v sebelítosti a trápení.

S jarem bude líp!
Renata

L. a podivné chování jejího přítele

13. ledna 2012 v 11:34 | čajovna |  Taroty on-line
L., vy jste ale nazlobená. Hodně.. vře to ve vás jako v sopce. Ale váš vztah je tak charakterizován. Už potřetí mi dnes vychází jako základní charakteristika Měsíc. Od začátku je váš vztah velmi silný, ale nejistý. Máte oba pocit, že se doopravdy neznáte, něco vám z vás samých uniká. těžko tam hledáte k sobě cestičku.
Vy ho jednoznačně přijímáte jako obrovsku šanci, od první chvíle v něm cítíte vztah, nový začátek, chlapa pro život.
V tuhle chvíli o něm smýšlíte dosti negativně, negativně o svém vztahu, vracíte se myšlenkami do minulosti, hledáte viníka, vyloženě se těmi myšlenkami týráte.
A možná kvůli tomu i trochu kopete kolem sebe, rozhodně ten vzor chování tam není úplně vyrovnaný a na vaší náladě to je poznat.
On ve vás vidí dokonalou ženu. takovou krásnou bohyni...
Smýšlí o vás velmi pozitivně, považuje vás za dokonalou ženu, za štěstí, které potkal a nic lepšího nehledá. Jen se chová poněkud nevyzpytatelně, jak to zrovna přijde.

Budoucnost vašeho vztahu je opět na vážkách. Jak jsem psala v minulé odpovědi pro J... (je zvláštní, že se mi pořád opakují karty).... byl by to vztah nikdy ne úplně idylický, ale vy máte kde brát společnou sílu. Jak sama píšete, jinak je úžasný.
Jen tohle vás trápí, jeho uzavřenost. není způsobena jinou ženou, on je prostě takový.
Vnímá vás jako svou JEDINOU.
Buď se s tím smíříte a budete s ním žít tak, jak to je nyní. Nebo půjdete někam jinam.

Příčina jeho chování? Nemá problém s autoritami. Špatně je snáší a nedokáže snášet kritiku na svou osobu? To by mohly být důvody jeho uzavřených stavů a pak je řešením s ní o tom zkusit mluvit.
nebo to nechat být, smířit se s obdobími "ticha" ve své domácnosti...jít si zacvičit nebo ke kadeřnici a počkat, až si to partner v sobě "vykouše" sám...
Hodně štěstí L... je to na vás.
Renata

J. a její vztah... je to vztah?

13. ledna 2012 v 11:21 | čajovna |  Taroty on-line
Milá paní J... Nebojte se, H. vás pořád vnímá velmi pozitivně a jste pro něj nezapomenutelná žena. Hodně jste mu ovlivnila život a jste tak trochu jeho "splněné přání"...
Ale v tom vztahu se mi nyní ukazuje překážka v roli - pravděpodobně - jiné ženy. Docela ho dusí, válí to s ním (matka?, vlivná kamarádka) prostě někdo, kdo mu staví do cesty překážky proti vám.
Vyloženě tomu člověku vadíte svou čistotou a pozitivní energií.
Vztah, stejně jako předchozí u J... vnímáte rozporuplně. Měsíc. Intuice, nejniternější napojení, ale taky obrovké pochyby, jestli je to správně.
Propadáte sebelítosti.
Váš vztah ale stále stojí na pevných základech. Tam někde v duši. V reálu je tam hodně starotí, spousta "ukočírování" hmotných a realistických záležitostí, které vnímáte jako překážky.
karta ukazující na budoucnost vašeho vztahu je právě taková. Neustálé balancování s těmito vahami reality a lásky. Ale není to nějaké zlomyslné, ale poměrně vyvážené řešení hmotných starostí.
Představuju si to asi tak, že byste spolu neměli úplně hmotně jednoduchý život, nebyla by to procházka růžovou zahradou, ale taky žádné tragédie. Prostě normální pozemský život. Ale... večer byste se k sobě stulili do postele a tu sílu, o kterou vás běžné žití vyčerpalo, byste snadno nabrali zpět.

Ještě se vyřešení neblíží, ale pořád stojíte na dobrých základech. Nebylo by moudré je bourat jen kvůli netrpělivosti.
Renata

L. a "osudové" setkání?

13. ledna 2012 v 11:05 | čajovna |  Taroty on-line
či jen milé a krásné setkání?
Milá L... děkuji za hezký e-mail a důvěru.
K tomu setkání v sobotu, vlastně již zítra. Neumím říci, jestli k němu dojde nebo ne. Ale šance tam je veliká . Tedy teoreticky, kdyby k tomuto setkání došlo, bylo by velmi příjemné. Alespoň tak jste si to "malovali". Nové začátky, slibná spojení, obrovské těšení.
Ale...

Vy nejste citově vyrovnaní, skoro bych si dovolila říci, že nejste na toto setkání ještě připraveni. Ze strany Vašeho nového partnera tam je cosi, kvůli čemu musel umrtvit své city k Vám. Začal přemýšlet velmi analyticky a používá rozum. Opadlo vzrušení, opadly city. Pro tuto chvíli...

U Vás smutek, pocit přetížení, samoty. Máte, milá L., sklony se uzavírat do své vlastní ulity a tam se babrat ve své bolesti.
Pokud budete ve vztahu pokračovat, bude to pro vás ještě těžké, trochu vyčerpávající...
Takže... sejdete se?
Spíše ne, řekla bych.
A když se tedy dívám na ty vaše proudy energií, tak vy jste stvořeni v tuhle chvíli asi jen pro to vzájemné psaní. Obavy i z dalšího setkání tam jsou. Vy už budete poněkud nabroušená a on se bude topit v pochybách a ZASE couvne.

Jste nádherně nevyrovnaní.
On vás vnímá na podvědomé úrovni jako obrovské štěstí, jako vděk, krásné setkání, splynutí dvou osob.
ALE... nemá odvahu. Lpí tam na něčem ve svém životě, nezdravě na tom lpí a tak se Vás svým způsobem bojí. Abyste mu to nerozbořila tím, že se sejdete.
Vy ho naopak vnímáte jako nestálost. Měsíc, je ta karta která tu je. Obrovská intuice, vzájemné spojení, ale doslova se ten vztah z vaší strany třese nejistotou, co bude. Co on cítí? Co je skutečnost a co je iluze? A tak moc byste chtěla vyhrát a že Vy byste pro něj opravdu byla výhra. Dala byste mu nové obzory. A i on vám...

jen to setkání zatím drhne. Milá L., budu ráda, když mi ještě napíšete. Nevzdávejte ten vztah, ten muž jen potřebuje víc času...
Něco v sobě nebo ve svém životě řeší.
a jak víme, chlapy neumí dělat víc věcí najednou, třeba zavazovat si botu a u toho mluvit, takže... trpělivost!
Renata

Inspirace hvězdou

12. ledna 2012 v 8:52 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky

Před 53 minutami | Renata Petříčková | Z deníčku... aneb jen tak v hlavě
aneb, jak to dopadne, když jsem se zahleděla na tarotovou kartu Hvězda...
a vzala do ruky tužku. Jen tak. S tím, že s tužkou jsem v životě nekreslila a tak to nejspíš ani neumím.
a předloha byla tato...
tak umím nebo neumím?
Ani nevím... Ale bylo mi u toho hezky. A to je asi nejdůležitější.

Tip na lunární kalendář....

10. ledna 2012 v 14:43 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Domov

Velký lunární kalendář 2012 od Aleny Kárníkové je příjemným čtivem na každý den

Když jsem dostala do ruky tenhle lunární kalendář, zaujal mě zařazením kamenů, aromaterapie a bylinek a hlavně těmi krásnými návody k vlastnímu rozmazlování. Ale jinak tu najdete mnoho praktického, jako v klasických lunárních kalendářích. Ono se toho na dvojstranu kekaždému lunárnímu vlivu vejde opravdu hodně!
A neopomněla jsem se podívat ani na datum 21.12.2012… nebojte!
2555NWN.jpgCo autorka kalendáře, Alena Kárníková, na tento rádoby zlomový den říká, Vám prozradím až nakonec, abyste se měli na co těšit. Ona je tahle celkem tlustá knížka zajímavá tak nějak celá. Aby ne, vychází už čtrnáctým rokem…

Popelkám asi netřeba vysvětlovat, jak lunární kalendář funguje. Přesto předám slovo autorce…

"Měsíc výrazně ovlivňuje rozdílné ladění dnů, které podvědomě vnímají všichni. Citlivější osoby pociťují přímo změny svých nálad, jiní zas postřehnou odlišné chování okolí…"

Za sebe mohu říci, že u mě se to střídá. Někdy cítím přímý vliv na sebe samou, jindy jsem v opozici "doporučovanému" negativnímu dni a pouze vnímám tu negaci od druhých. Nejvýrazněji však tyto vlivy cítím kolem úplňku a novu. Ale také ne úplně vždy… Pokud jste v chmuru, těžko si rozzáříte den, protože to říká kalendář. A pokud jste šťastní, tak i ty hloupé nízké vlivy Luny přejdete silou vlastní vnitřní energie…

"Nezapomínejte ale, že kvalita dnů záleží především na nás…"

V samotném závěru to sama Alena Kárníková potvrzuje. Přeje nám hodně štěstí v roce 2012, lásky a porozumění.

A s tímto kalendářem si ty své dny prožijeme možná ještě lépe, protože kromě obecných doporučení, převládajících energiích dnů a doporučení k úklidu domácnosti (uáááá, netrapte mne!) tu jsou i
návody na rozmazlování sebe samých.

Pro ženy jako stvořené!!!

Namátkou…

Třeba v lednových Rybách jsou doporučeny romantické styly, ve kterých prý zaujmeme, zahřejeme se zázvorem a můžeme snít.
Vůbec, ty dny jsou jako stvořené pro tvůrčí činnost, pohádky a činnosti ryze ženské, zalévání a pečování o květiny, v duchovním světě nás ochrání akvamarín a večer si zajdeme relaxovat do vany s éterickými oleji z jasmínu či levandule. V kombinaci s doporučenou lehčí stravou by to byl nádherný ideální den. A kdyže? se poštěstí? Docela brzy...
25. až 27. ledna… Wink


Není to dogma, je to příjemný doplněk k žití...
Žiju s lunárním kalendářem již několikátým rokem a neumím se ho vzdát. Nesleduji ho pravidelně den co den, ba se jím ani fanaticky nedržím, ale čas od času mám náladu vědět, kam se vrtnout a co udělat, aby mi bylo líp. Ono to totiž potom funguje. Když už nic jiného, pohladí mě na duši a udělám si třeba dle doporučení bylinkový čaj. A je mi líp…Nebo mi to pomůže těšit se třeba na další týden, kdy Luna slibuje příjemné či akční dny.
A toho 21.12.2012?

Budeme od 20.12. pod vlivem Berana, navíc 21.12. v 12.11 hodin vstoupí Slunce do znamení Kozoroha. Již druhý den, tedy 22.12.2012 už ale budme od zhruba půl osmé večer s Lunou v Býku, takže se trochu "přizemníme".

Kdoví, co se přihodí. Energie dne bude zbrklá, horlivá a zbytečně uspěchaná. Radí se nejprve přemýšlet a teprve poté jednat. Doplňující planety se prý postarají o příjemné dny a pohodu, dokonce Slunce s Neptunem slibují citovou
vstřícnost. V pátek ale od půlnoci bude úřadovat Pluto, které bude mít černé můry, ale Jupiter bude zářit štěstím. Máme relaxovat, jíst pravidelně a bez spěchu. Výtečně se hodí výživné kůry na pleť a bylinné koupele vlasů i nehtů. Budete-li se cítit sami a nepochopeni, něžnou energii vám dodá narůžovělý achát. Úklid půjde od ruky a vlastně… vlastně nám další dny slibují příjemné svátky plné krásných energií. A to až do konce celého roku 2012.

Zdá se mi tedy, že 21.12. opravdu budou kulminovat roztěkané energie, ale jestli to tedy přežijeme…čekají nás nádherné svátky podpořené klidnými lunárními vlivy. Smile

Není lepšího důvodu k těšení se na příští Vánoce?

Zdeněk Miler - mé dojmy z Krtečkové výstavy...

8. ledna 2012 v 16:03 | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz |  Domov
Renata Petříčková
Ve Východočeské galerii v Pardubicích v Domě U Jonáše od 7. prosince 2011 probíhá výstava s názvem Zdeněk Miler -Dětem a Emilie Milerová - Čínská inspirace. Na obě výstavy jsem zavítala a potěšila se vzácností okamžiků vidět naživo ruční a pečlivou práci Zdeňka Milera a jeho Krtečka.
Je velká škoda, že týden před vernisáží výstavy pan Miler odešel do uměleckého nebe, ale určitě není škoda, že tam s sebou nevzal Krtečka.
Zůstává tady a stává se nesmrtelným. Letos na jaře dokonce na palubě raketoplánu Endeavour vylétl do vesmíru ke hvězdám skutečným.
Podle slov Mgr. Akad.mal. Vladany Hajnové tu mělo být původně vystaveno asi deset obrazů jako průřez jeho tvorbou, po jeho smrti se však výstava podstatně rozšířila a obrazů a obrázků je tu ke shlédnutí několikanásobně víc. Produkční výstavy, BcA. Ondřej Bouček mi posléze ještě odpověděl na otázku, jak došlo k tomu, že výstava je právě v Pardubicích. Každý rok hledají nějaký tip na vánoční rodinnou výstavu a vedení Východočeské galerie je s rodinou Milerových v kontaktu a tak vznikla právě tato expozice.
Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin a potrvá do 7. ledna 2012
A moje dojmy z výstavy?
Tak první a jedinečný je obrovská úcta k tak talentovanému člověku. Vezmeme-li v úvahu těžké dětství Zdeňka Milera, které prožil v Kladně, byl jeho talent opravdu darem od Boha. Když se před devádesáti lety narodil do chudé rodiny, maminka ho krmila kozím mlékem a celá mužská část jeho rodiny pracovala na hutích, což byla nesmírně těžká a zdraví poškozující práce s výdělkem, který stačil leda tak na přežití.
I přes nuzné podmínky jeho tatínek rád maloval a malý Zdeněk ho často pozoroval. A pak… jednoho dne ve škole namaloval podle vzoru při hodině nádhernou horu Říp. Jeho talent se projevil! A pana řídícího velice překvapil! Sám tento svůj dar považoval za "životní zakletí", protože neměl lehký osud a kreslení a malování ho unášelo mimo těžkou a nespravedlivou realitu života. Přesto věděl, že tahle práce je tou správnou cestou, po které má jít a která má smysl. I když je někdy nelehká.
Nic z této životní mizérie byste však na této výstavě nespatřili ani koutkem oka.
Hned v úvodu jsem obdivovala jisté, pevné a sebevědomé črty obyčejným tenkým fixem. Ale i tužkou kreslené studie a skicy (třeba ke knížce Krtek a raketa), více či méně vybarvené. Před Vámi se tu rozkrývá pozadí vzniku krtečků, taková ta mravenčí práce, obrázky, jež nikdy nespatří světlo světa, protože jsou nanečisto. Přesto krásné a odrážejí obrovskou energii a zaujetí a hlavně dlouholetý um jejich autora.
Zákulisí vzniku filmu
Poprvé jsem tu viděla fólie s barevnými postavami , které stojí za animovanou pohádkou. Takzvané ultrafány a filmová pozadí. Na informační tabuli se pak můžete dočíst, že pan Miler sice nakreslil základy (ovšem dělal prvotní skicy k ději) , ale celé obrázky již nevybarvoval. Konturista udělal konkury perem a kresbu tuší, koloristky zase vyplňovali konkury barvami. Zajímavé.
Uchvátila mě titěrná práce akvarelovými barvami, při které Zdeněk Miler vykresloval kytičky na louce. Ty drobné detaily, ten kontrast naivně ztvárněných šnečků, krtků a pejsků a proti nim téměř reálně vypadající louka či sem tam nějaký strom. To vše dotváří přístupnost dětem a zapadá jim to do jejich dětské představy o světě kolem. A o světě pohádkovém.
Jak namalovat sníh?
To je otázka? Sníh není jen bílý, jak známo. A jak takoví mistři jakými Zdeněk Miler dozajista byl, malují sníh? Krásně, ve vystínovaných plochách jsem našla modrou, šedou a hnědou. A nebe? Nebe bylo na jednom obrázku až plastické, krásně jemně "vyťupkované".Krtek a medicína? Kolik práce dal ten lev s bolavým zubem vidíte až nyní, na originálním obraze, ty mnohé odstíny a pečlivost, ze které ale i tak vystupují znaky teplé lidské práce a srdce, které jim autor věnoval. Ovšem rybičky a krtek v žaludku velryby… no skoro jsem zase měla ten nepříjemný pocit po těle, jako když jsem byla dítě.
Krtek prostě umí vzbuzovat emoce a je úžasným zážitkem vidět tyto obrázky naživo a moci se očima dotknout pravé mistrné práce Zdeňka Milera. Jen škoda, že se nemohu podělit o fotky, na výstavě bylo fotografování na přání rodiny zakázáno.
Čínské inspirace
Součástí výstavy je v dalších místnostech galerie také expozice jeho manželky, Emilie Milerové s názvem Čínská inspirace. A ani té jsem neodolala. Naprosto jiný styl!
Emilie Milerová (1936) od roku 1997 žije a maluje v Praze. Její obrázky jsou snové, vyhrává si s kresbou a malbou tuší a různými odstíny, které evokují zasněný stav. Je určitě dobře, že se z ženy v domácnosti časem, která snila o studiu textilního a módního návrhářství stala výtvarnice, která má co nabídnout. V její tvorbě je znát znalost přírody a také to, že se umí vcítit do čínského umění. Pro nás je to příjemné ovanutí jednoduchou energií a vzdušností jejích obrazů.
Zdeněk Miler natočil na 70 filmů, z nichž přibližně 50 bylo právě o Krtečkovi
Ilustroval na 40 knih pro děti
Foto: Dům U Jonáše, R.Petříčková
Zdroj: Projekt Baraka - galerie pro malíře a fotografy www.projekt-baraka.cz

Věštkyně na Impulsu?

1. ledna 2012 v 20:50 | čajovna |  Mezi nebem a zemí
Na rádiu Impuls byla věštkyně. Zajímavé vysílání si můžete prohlédnout zde....