Únor 2011

Nová knížka z XYZu, Poslední z faraonovy družiny

28. února 2011 v 0:26 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Mám tu pro Vás dnes tip z nakladatelství XYZ... a sice tajemný faraonův příběh.. i s ukázkama, tak se kochejte...
nebudu vás ovlivňovat anotací ani vlastním názorem, nechte si chutnat ochutnávky...
to je stejně nejlepší reklama, takhle nabuzená chuť ke čtení....
faraon
Pomyslel jsem na Wonšet a znepokojeně se ohlížel. Pytel s kočkou bezvládně visel mezi ostatními zavazadly na boku velblouda. Jako by zaznamenala mou starost, náhle se ve své temnici úpěnlivě rozmňoukala. Možná cítila bouři.
Houkl jsem na jednoho z beduínů, že bohyně je neklidná a že skrze její nelibost hrozí výpravě ze strany bohů nepříjemnosti. Muž vzal pytel na svá záda, ten se však zazmítal a zevnitř zaznělo hrozivé zavrčení. Nadhodil jsem, že rád Wonšet zase ponesu a budu k ní promlouvat příslušné modlitební formule, když mi rozváže zápěstí. Beduin byl poněkud nesvůj, stále těkal zrakem, obhlížel obzor a nakonec pravil:
"Dobrá, Achajče, rozvážu ti ruce, když pytel s černou bohyní poneseš a uklidníš její nespokojenost." Odlil z měchu do skořápky velkého ořechu trochu vody. "Dej jí pít, ať se upokojí. Koně a velbloudi ji na hřbetě nesnesou, neboť sebou zmítá a mňouká, když zavětří jejich pižmo. Všiml jsem si dobře, že u tebe je vždy krotká a spokojeně si brouká svá božská tajemství. Ale opovaž se toho zneužít! Víš, že rychlejší než šíp být nemůžeš, i kdybys neměl spoutané kotníky."
Melampús kráčel vedle mne a významně na mne pohlédl. I zavolal jsem na beduína:
"Rozvaž tedy ruce i tomuto černochovi, neboť jsem se s ním při cestě spřátelil a bojím se jeho závisti, budu-li mít úlevu, kterou on nemá. Mohl by mne ze závisti nad tvou shovívavostí v noci napadnout, neboť černí muži jsou od přirozenosti divocí."
Beduín se poněkud bázlivě podíval na pytel a pak bez velkých okolků povolil i Melampodovi pouta, řka:
"Dobrá, bude moci skládat zavazadla, kdyby se přihnala bouře, ale ani jeho černá pokožka není neproniknutelná pro hrot dobrého šípu!"
Myslím, že bystrý Melampús pochopil má slova a nebral je vážně ani na okamžik. Právě jsme zdolávali táhlý písečný přesyp a po pravici jsem v dáli zahlédl něco, co mohlo být osaměle rostoucím stromem. Tím směrem snad ležela řeka. Melampús ode mne převzal pytel s Wonšet. Pak náhle vše zmizelo.

Štve Vás chlap? Jděte na něj po vzoru Slunce, seno....

27. února 2011 v 0:26 | čajovna |  FILMY
... konkrétně na něj vrhněte pohled jako v 1:22 min...
... chce to ale asi trochu trénink....
P.S.: geniální situace a geniální film, což?


Dnešní karty nejsou... věštit si budete sami...:-)))

25. února 2011 v 0:22 | čajovna |  Taroty on-line
karty
Dnešní taroty nejsou, omlouvám se...z toho důvodu, že nejsem vůbec doma , ale to pranic nevadí, vaše dotazy zodpovím co nejdříve, nejpozději zase v pátek. To jistojistě strávím večer s vámi...

Takže co si pro dnešek dáme, když jsem vás nechala sami, samotné....
Tak co kdybyste si zkusili vyvěštit něco sami?

I když... není to tak o věštění, jako spíš o hledání odpovědi na otázky, která vás,  trápí. Že to je vlastně oficiálně uznávaná metoda samověštění jsem dlouho nevěděla. To až později, nicméně v tu dobu jsem jí v těžkých chvílích marného dumání už dávno používala. A o co jde?
Jednoduché...

Odpovědi z knih

někteří používají bibli, jiní duchovně laděnou literaturu, jiní romány, ale k nejlepšímu řešení vás dovede intuice. Můžete se postavit doma před svou knihovnu a nechat se vést. Já pro tyhle záležitosti chodím nejraději do knihkupectví. Něco mě trápí... bloumám mezi knihami a třeba právě na ten svůj problém nemyslím (to je na tom zvláštní, že?) a občas nějakou vezmu do ruky. A pak nějakou otevřu a přesně zaměřím zrak na pár řádků. A těch pár řádků obsahuje odpověď.
Zkuste to někdy.... je to úžasný pocit!

Doma ráda používám knihu Čtyři dohody nebo knihu o tarotech.

Odpočívejte teď.... aneb staré moudro

24. února 2011 v 3:22 | čajovna |  Duchovní okénko
Americký milionář jednou navštívil primitivní kmen kdesi v Jižní Americe. Když vystoupil z vlaku, spatřil jednoho domorodce, jak leží poblíž nástupiště pod stromem. Byznysman to nemohl strpět: "Hej, co to tady děláš?" ptal se ho. "Je načase vstát a jít něco dělat!" Domorodec otevřel oči a zeptal se: "A proč?" Tohle ´proč´ nemohl americký podnikatel pochopit. "Proč? - Přece aby sis vydělal nějaké peníze!" Domorodec se rozesmál a opět se zeptal: "A proč?" To už bylo příliš. Byznysman se rozzlobil: "Jak proč? Aby sis je mohl uložit do banky, a pak bys mohl odejít do důchodu a nic nedělat a odpočívat, pak už není potřeba dělat nic!" Domorodec zase zavřel oči: "Já odpočívám teď..."
A tak odpočívejte právě teď, jen chvíli, jen v rámci svých možností. Odpočívejte, žijte, dělejte to, co vaše srdce chce...
Tento kratičký příběh ukazuje našemu životu zrcadlo, ve kterém jsme oběťmi našeho systému, toho, co po nás chtějí jiní. Nejsme svobodní, nebo ano? Cítíte se teď, po přečtení těch pár řádků stále ještě svobodní?
Asi to ani není účelem v tomto našem pozemském bytí, ale berte prosím své normální denní povinnosti jako kulisu toho našeho příběhu. To nejdůležitější je totiž v nás, když se obrátíte sami do sebe, zjistíte svou pravou podstatu. Někdo jí vůbec nezná...
Někdo jí vůbec nechce poznat...
Někdo chce, ale neví jak...
Někdo už ji zná... a ten je šťasten. I když naše uvázání v kulisách je někdy svazující a nepříjemné, stále máte jednu jedinou cestu úniku - zahledět se do sebe, vypnout myšlenky a cítít se, spojit se svou duší a pohladit ji...
A to za to stojí.
A tak si dnes třeba jen jednodušše napusťte plnou vanu vody, zapalte si svíčku a zkuste myšlenky vyhnat z hlavy. Už jen taková jednoduchá věc bude úžasným zážitkem.
A jestli se vám podaří procítit sílu přítomného okamžiku, dejte mi vědět do komentářů....
Hezký den
Renata

Zeleninové placičky od Kozlíka

23. února 2011 v 0:13 | čajovna |  Kozel REJPAL rejpe...
karb
rejpal
Tyhle placičky přinesl Kozlík Rejpal nedávno... že prý, když chci jíst zdravě, tak tohle je z hrašky... což je nějaká taková směs z hrachu a v podstatě je to mletý vařený hrách.

No a proč to nevyzkoušet. Bylo to ochucené naprosto úžasně, snad i nějak smažený, to jsem v tom prostě nevyzkoumala....ale výtečný.

S chlebem i s bramborama..

takže díky Kozlíku!!!

A kam pro tyhle zeleninové placičky jít?
Do prodejny se zdravou výživou..

Petr Muk v nahrávacím studiu.... není to lehké řemeslo....

22. února 2011 v 0:25 | čajovna |  Hudba mého srdce....
...jak si mnozí myslí... že natočit písničku je jednoduché... Je to docela dřina, sami se podívejte na video, které ukazuje bez všech příkras tvrdou práci ve studiu...


a tady je pak výsledek...


Zítra bude další energetická brána...

21. února 2011 v 0:31 | čajovna |  Duchovní okénko
ss
Konkrétně toto:

Datum 22. 2. 2011 bude klíčovým datem měsíce února a otevírá energetickou bránu, která přinese aktivaci další vlny světelných Duší a setkávání spřízněných Duší na všech úrovních. Tento den je vhodný ke společné meditaci zaměřené na podporu klidu a míru na planetě, na přátelství a spolupráci, na usmíření ve vztazích, na inspiraci...

Tak se pozvolna rozloučíme s posledním zimním měsícem, abychom mohli radostně a s očekáváním vstoupit do měsíce března, který už nám přinese jaro a další příjemná překvapení.

Pamatujte, cokoliv se v únoru bude dít, je pro dobro věcí kolem i uvnitř nás. Nepotká nás nic, s čím bychom se neměli potkat. Přijdou jen takové zkoušky, které jsme schopni zvládnout.

článek v plném znění znovu připomínám tady:

Stříbrný vítr změn


Film LIDICE přichází do kin....

20. února 2011 v 13:29 | čajovna |  FILMY
9. ČERVNA 2011 přichází do kin film LIDICE. Zaujal mne nejen proto, že se částečně natáčel v Pardubicích (dále pak v Kladně, Chotěbuzi u Štětí...), ale proto, že zpracovává velmi silné téma.
Lidická tragédie tu je ukázána ze dvou úhlů pohledu - jedno drama je o otci, jež nešťastně zabije svého syna a následné vězení mu paradoxně zachrání život. Druhým motivem je dopis, který se stal záminkou vypálení vesnice, ačkoli šlo o lež maskující nevěru...

V předvečer 69. výročí této tragédie tedy můžete jít na premiéru...
Trailer vypadá velmi dobře...


Kapustová polévka - výýýtečná!

20. února 2011 v 0:24 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK
neboť její tajemství tkví v jediném použitém koření - a to sice mletém novém koření.

Použito z nouze a tím byl objeven naprosto espesní recept!

Takže na oleji osmahnete kapustu, posypete novým kořením podle chuti a vůně... voní to nádherně už v tuhle chvíli. Přidáte pár ovesných či pšeničných vloček a vaříme...vaříme... až je to tak akorát, to se těžko odhaduje, někdo radši kapustu ještě křehkou a někdo úplně měkkou. Osolíme, vypustíme libovolný počet vajec - udělají se  z nich krásná ztracená vejce a servírujeme s opečeným chlebem.
kapustová
pro SPLK - kytičkové!!!

Úplňkové vykládání karet....

18. února 2011 v 20:00 | čajovna |  Taroty on-line
karty
Tak dnes máme úplněk a snad budou karty štědré i k Vám. Pokud by vás trápila nespavost, můžete se v komentářích zeptat na to, co Vás zajímá či trápí.
Budu tu pro vás celý večer, tedy, než mě přemůže spaní... tak směle pište...

Pokud to nestihnete dnes, napište svůj dotaz do komentářů, zodpovím jej příště.
Stejně jako tyto dotazy z minula :-)


Film Nevinnost

18. února 2011 v 0:56 | čajovna |  FILMY
Je to pár dnů, co jsem si dovolila malou dovolenou a s kamarádkou jsme si daly sraz v kině. Netradičně jsme nešly na kafe, ale ty dvě hodinky proseděly v plyšových sedačkách společně s dalšími pěti páry (tři milenecké a dva ryze ženské)....a nelitovaly jsme.
Relax jsme potřebovaly obě...
a já navíc ještě něco. Film Nevinnost.
Přesně se tu ukázalo, že člověka potkává jen to, co má a když je dostatečně vnímavý, zjistí, že k němu svět  promlouvá a naplňuje ho moudrostí. A já v tu chvíli prostě musela být s Annou Geislerovou v tomto filmu a prožívat její příběh, protože se mě velmi dotknul.

Asi tu nebudu prozrazovat nic z děje a zápletky, protože je úplně jiná, než se tváří v tomto oficiálním traileru.


a všechno je nakonec úplně jinak a hlavně tak, že to nečekáte. Role Anny Geislerové se nečekaně rozehrává to té téměř hlavní a z kina jdete s tím, že ničí život není marný. Ani ten úplně nejhorší osud tu má své místo a pokud ho budete litovat, nikomu a ničemu tím nepomůžete. Jen se můžete před životem pokorně sklonit a říci, ano...takhle to bývá.


Můžete Nevinnost chápat jako atraktivní a zdařilé zpracování atraktivního tématu lidských tragédií.
Můžete ho chápat jako nepodařený temný příběh o ničem...
Můžete ho také chápat jako zpověď o lidské duši, která se dobrovolně trápí  svým pocitem vinny.
A fakt tu nejde o tu holčinu, která tvrdí, že ji rehabilitační doktor osahával a zneužíval. Tato dějová linie se poté stává zcela podružnou, i když... opět záleží na úhlu pohledu.

Takže, kdo můžete, běžte na Nevinnost, stojí to za to.
Renata

Křest Pohádkové kuchařky

17. února 2011 v 0:51 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
at se líbí
Je velmi milé, když někoho napadne tak úžasný nápad, jako Alenu Vorlíčkovou, autorku Pohádkové kuchařky... která je věnována slovinské kuchyni. Hostů bude mnoho, receptů bude mnoho a zábavy také...

Bude se tu vařit, právě slovinská kuchyně, tak nakukujte v průběhu dneška i zítřka - bude to prý stát za to!
Takže prosím, pod tímto odkazem je zván každý!!!


a na stránkách www.pohadkovakucharka.svetu.cz najdete více informací...speciální stránka pro tento křest.

Zároveň bude probíhat dražba darovaných knih (můžete tam dražit i jednu jenom moji knížku a druhou ve spoluautorství - i s podpisy!!!) a výtěžek půjde na nedonošená miminka ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Tomu jsem nemohla odolat, zvláště, když i tamním lékařům vděčím za to, že tu vlastně na světě straším....a snad je to tak dobře... :-)

Užijte si dnes kočičí pohodu!!! Sejdeme se tam!!!
Program akce:

Křest Pohádkové kuchařky 17. 2.
2011 - program

8:00 zahájení aukce knih v diskuzích ve skupině Kouzelná zahrada
8:30 zahájení, přivítání, seznámení s programem, poděkování za spolupráci (odkaz partneři)
         snídaně
         upozornění na aukci + odkazy na knížky
9:00 Slovinská kuchyně - článek na www.pohadkovakucharka.svetu.cz
         Slovinsko - fotky
         Slovinské restaurace, horské chaty, statky…

10:00 Děti z DD
           Bonbónky

12:00 oběd - lublaňská obara, ričet
13:00 káva a něco k tomu
MaTami, BabyKlokánci
14:00 Klub Pohádkové ilustrace
Ilustrované recepty
16:00
Anketa - Jak by měl vypadat správný princ na bílém koni? + ilustrace
Obrázky - Magda, Terka, Andrea

17:00 nová pohádka Červená krabička + výtvarná soutěž dětí z DD


20:00 křest, přípitek

24:00 ukončení aukce

Sting: Desert rose live - to vám rozzáří den

16. února 2011 v 1:56 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Zatímco původní verze této písničky, tedy přesněji, jejího klipu,
je laděna do černé, je prudce elegantní, odtažitá a vážná... snad proto tak emotivní...

tak tohle živé vystoupení je pohlazením pro duši, snad díky té radosti, která z přítomných sálá, břišní tanečnice je úžasná, Sting je bezva a jeho arabský kolega neméně...


Sexu a alkoholu je třeba se věnovat jenom…

15. února 2011 v 0:52 | čajovna |  Slabý čajík
k

…když vám je dobře, nikoliv, aby vám bylo dobře.
Zvláštní úvaha?
Nikoliv.
Zkuste se nad tím zamyslet? Kolikrát v životě sáhne člověk po skleničce jen proto, aby na něco zapomněl. Na únavu, na stres, na blbou šéfovou, na blbýho šéfa, na blbýho manžela nebo manželku, na pocit marnosti…
Stejně tak může člověk v podobné situaci sáhnout do ledničky prakticky pro cokoliv, v tu chvíli je to jedno, i když… no snad, hlavně aby to bylo tučný a pokud možno i sladký. I když klobáska nebo kus slaniny taky není marný. Abychom to v sobě zaplácli.
A někteří stejným konzumním jednoduchým způsobem přistupují i k sexu.
Je to dobře, co myslíte?

Samozřejmě, že není, ale v dnešní uspěchané a pokroucené době není na lásku místo. Na city, na mazlení a na hlazení. Náhradou za to, že nám to všechno strašně chybí, hledáme náhražky - sex za účelem povrchního tělesného uspokojení, jídlo, alkohol, cigarety, adrenalinové sporty…

Možná by bylo fajn se někdy zastavit a pokusit se o prožití a uvědomění si myšlenky, že tyto činnosti, tedy milování a uvolnění, je strašně fajn, když je člověku dobře.
Jinak je to silně destruktivní…

Vstupte do svého stínu, ztište své kroky... uleví se vám...

14. února 2011 v 0:45 | čajovna |  Duchovní okénko
čajj
Byl jeden muž, kterého tak zneklidňoval jeho stín a jehož znepokojovala ozvěna vlastních kroků natolik, že se rozhodl, že se obojího zbaví.
Napadlo ho, že před tím uteče. Vstal tedy a rozběhl se. Pokaždé, když však došlápl na zem, zazněl další krok a stín se ho držel bez jakýchkoli problémů.
Muž si pomyslel, že příčina jeho neúspěchu spočívá v tom, že neutíká dost rychle. Začal tedy utíkat rychleji a rychleji, až nakonec padl mrtvý na zem.
Neuvědomil si, že kdyby prostě vstoupil do stínu, jeho stín by zmizel, a kdyby se posadil a zůstal v klidu, neslyšel by již žádné další kroky...

Hey Jude ve dvou odlišných verzích, každá je k zamilování... :-)

13. února 2011 v 0:16 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Marta Kubišová tuhle písničku nazpívala úžasně... a ukázala, kterak je krásná žena, dokonalost sama...


a v Souboji hitů (snad se nemýlím...) ji přezpívala bývalá superstar účastnice Bára Zemanová...
a na druhý poslech se mi zalíbila i tato její verze, je jiná...
asi nejvíc vás vezmou ty dřívější nástupy v refrénu (..svět je krásnej, svět je zlej..../... a do těch ran ti sype sůl....)
 a ozvěny, ať se to komu líbí nebo ne, s touhle předělávkou si dal někdo moc velkou práci a vytáhl z písničky Hey Jude zcela neočekávaně další hudební lahůdky...
posuďte sami...

Energie na únor 2011

12. února 2011 v 1:29 | čajovna |  Duchovní okénko
Právě včera byla jedna z těch energetických bran, jež měla přinést nové pohledy, nové energie... pocítili jste ji??? Na tu další Vás upozorním o den dříve ;-)

Zde je článek v plném znění:

Únor přinese další změny a pohyb vpřed. Přinese také témata rovnováhy a učení se novým způsobům nahlížení na svět. Budeme mít možnost uvědomit si, kde jsme nepružní, váhaví a kde ještě neposloucháme svoji intuici. V těchto oblastech nás čekají náročné zkoušky. Abychom konečně "pochopili", pustili to a pohnuli se z místa.
Přijdou zkoušky, které budou po nás požadovat pohled z výšky. Povznést se nad běžnou úroveň vnímání, abychom viděli celou záležitost z vyšší perspektivy. Toto povznesení nám přinese jiný úhel pohledu. Možná se budeme muset znovu zamyslet nad tím, kým opravdu jsme a porovnat to s tím, za koho jsme se považovali.
To souvisí s dalšími lekcemi, které přinesou únorové energie. Jsou to lekce pokory. Jde o to, abychom si znovu uvědomili, že jsou síly mocnější, než jsme my. Ale také to, že nejsme bezmocní. Máme vždy možnost volby, jak budeme na co reagovat. Máme možnost volit si své myšlenky, učinit nová rozhodnutí, změnit způsoby nahlížení i uvažování a také způsob svého jednání.
Únor přinese do našich životů nový rozměr svobody. Vliv planety Uran nás osvobodí v mnoha oblastech. Uran je revolucionář, boří staré řády, staré způsoby myšlení, kácí staré pořádky. Přináší nové a originální myšlenky, nápady, nové způsoby vnímání. Pokud zůstaneme otevření a budeme připraveni přijmout změny, pak se můžeme v mnoha oblastech osvobodit a posunout dál. V našem myšlení a vnímání může dojít k dalšímu kvantovému skoku.
Také bude víc než kdy jindy důležité hledat mír v srdci, protože věci kolem nás se dají do pohybu. Může to přinést i velmi náhlé a nečekané zvraty a situace. Záleží jen na nás, jak se s tím dokážeme vyrovnat. Učíme se nelpět - na lidech, věcech, zvycích... To, co jsme vždy považovali za "jisté", odchází. Změny, které se odehrávají v nás, mění i věci a podmínky kolem. Možná si někdy vnitřní změny hned neuvědomujeme, pouze tušíme, že něco je jinak. Protože se mnoho děje během spánku a nejprve na vyšších úrovních. Tento proces pak vyvolává situace a stavy v našem životě, které následně vedou ke změnám na vnější úrovni.

Trošku deštivé únorové vykládání karet

11. února 2011 v 20:16 | čajovna |  Taroty on-line

karty
Tak jsem tu právě pro vás... uvařila jsem si výtečný čaj a podívala se do karet. Zde jsou odpovědi na otázky, jež se sešli od posledního vykládání. Opět zase pod tento článek můžete psát své dotazy, ty budou zodpovězeny buď ještě dnes, nebo ty nakumulované - příště :-)... Na mejl psát můžete, ale co v něm bylo od minula, už není - v rámci jakési vánoční čistky jsem si vás vymazala. Tak prosím pište buď znovu nebo do komentářů pod tímto článkem...
Děkuju moc, přeju vám krásný páteční večer, leč trošku deštivý...
a budu ráda, když vám bude hezky...
Vaše paní čajovníková....


Odpovědi po rozkliknutí článku... další budu přidávat do komentářů. A ty co dnes nezodpovím a ty další z dalších dnů budou na odpověď čekat do příštího pátku ;-)

Magnesia Litera - nominujte si svou knihu - trvá to 5 vteřin!

11. února 2011 v 0:12 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
magnesia litera
Na tomto formuláři si můžete velmi rychle a příjemně nominovat právě tu svou nejoblíbenější knihu...
Cena čtenářů:Já už jsem si svou nominovala (podotýkám, že to nebyla moje, ale cizí ) a s nádherným pocitem, že to byla opravdu ta, jež se mě navždy dotkla...

Tisková zpráva k letošnímu ročníku:
tisková zpráva 2011
Desátý ročník: rekordní počet přihlášek a hledání knihy desetiletí Loňský devátý ročník výročních knižních cen Magnesia Litera přinesl několik podstatných změn ve struktuře výběru nejlepších knih jak v jednotlivých oborových kategoriích tak především v hlavní kategorii Kniha roku.

Stín katedrál ve dvou verzích

10. února 2011 v 0:26 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Máte rádi "Stín katedrál"?
Pak tuhle nádhernou písničku nabízím ve dvou verzích. Nejprve ta od Petra Muka, jehož charakteristický hlas je prostě fascinující a já nevím, jak vás, ale mě dostane naprosto vždycky....
škoda ho... připomíná mi svou jedinečností Karla Zicha, toho už taky nikdo nenahradí...


a teď v duetu s Helenou Vondráčkovou, kupodivu - moc se jim povedl a Heleně Vondráčkové to velm sluší...

tak se kochejte a houpejte v tom nádherném rytmu... :-)

(Ne)pravidelné páteční vykládání karet....

9. února 2011 v 0:21 | čajovna |  Taroty on-line
karty
Pořád přemýšlím, jak to udělat, abyste nepřišli o své oblíbené vykládání karet... ale plánovat dopředu se nevyplácí a mě to ani moc "nesedí" v tomto intuitivním směru i když jsem jinak fakt puntičkářka... A odpovídat jednotlivě ihned je zase časově náročné a tu neustálou pohotovost taky nerada držím. S kartami totiž musím být v tu chvíli zajedno a kamarádka a stačí malá nerovnováha a není to ono...
Musí na to být ta správná nálada.

Takže tímto vyhlašuji páteční večery jako teoreticky možné... mám při nich asi největší klid, takže každý pátek se pokusím odpovědět na Vaše otázky, případně, když  žádné nebudou, tak v pátek vyjde článek, který se bude karet alespoň trošku týkat a budu čekat na případné zájemce, jež se ozvou do komentářů se svým problémem... on-line mu odpovím...tedy, než půjdu spát ;-)

Zkusím to vydržet pár týdnů a uvidíme, zatím se mi to zdá jako moc fajn příležitost. Pokud se stane, že páteční vykládání nebude, dotazy se přesunou na další týden.... ale to dám vědět nahoře v textu pod názvem Domácí čajovna...tam sledujte aktuální dění...
Mějte se hezky, zimně a romanticky...
a těším se na Vás...
Vaše paní čajovníková...

Čakám ťa láska

8. února 2011 v 0:17 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Vždycky, když se na Jožo Ráže podívám, vidím v něm člověka, který se podruhé narodil jen proto, aby dál rozdával emoce...

Jilly Cooperová: Jezdci, Rivalové, Pólo

7. února 2011 v 2:18 | čajovna |  Knížky pro ostatní

jilly

Tato trojice megatlustých románů na sebe navazuje, román Jezdci, jež katapultoval Jilly Cooperovou mezi spisovatelskou špičku byl dokonce zfilmován.
Nakladatelství Ikar se podařil husarský kousek, když překlady těchto románů vydalo. Zejména toho prvního, který přes všechny klady těch ostatní považuji za nejlepší. Bylo mi možná šestnáct let, kdy mě připadal ten propletenec vztahů mezi jezdci, sponzory, manželkami a milenkami parkurových jezdců neuvěřitelně vzrušující.
Rivalové jsou již po sezóně, objevují se zde někteří hlavní hrdinové z předchozího románu, ale už tu nejde o koně, ale o boj o televizní licenci. Ovšem milenecké a vztahové krachy a začátky tu jsou popisovány s neméně zajímavou zápletkou.
Ke koním se opět vrací Pólo a to mě jednoznačně potěšilo, s mojí "koňskou povahou"… takže Pólo bych zařadila hned za Jezdce. Tentokrát jde o zcela nové postavy, které jsou však občasně spjaty i s těmi z Jezdců. Jako sám život a velmi hezky se tu dostáváme, zhruba ve třetině ke konci knihy Rivalové, kdy se Rupert Campell-Black ožení se svou Taggie, což je takové zkrocení záletného muže.
Znáte-li všechny tři romány, zjistíte, že jsou psány podobně, stejně a rozhodně to nenudí. Styl Jilly Cooperové je
prostě skvělý, je tu nevulgární dávka erotiky, jsou tu občasně vulgární nadávky
a přirozený humor. A hlavně výjimečně vydařený popis okolí, pocitů a znalost všech prostředí, ve kterých se vyskytujete.

Ještě jednou morčecí kojenec....

6. února 2011 v 0:43 | čajovna |  Zvířata
aneb, jak se morče do dlaně vejde...
ale fakt jen chvíli, teď je mu měsíc a už se teda moc nevejde... notně z dlaně přetéká - na všechny strany...
morče

Dvě zajímavé knížky o domácí výrobě šperků - recenze od Lenky

4. února 2011 v 21:08 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Šperky z drátu a korálků - Sara Withersová
Moderní šperky - Vannetta Seecharranová

o
Pokud rádi tvoříte, nebo máte šikovnou kamarádku a nevíte, co jí dát k narozeninám, jsou dvě nové knihy od nakladatelství Metafora pro vás jako stvořené. Stačí jen mít šikovné ruce - nepotřebujete ani bohatou fantazii, protože v těchto krásných knihách najdete nepřeberné množství nápadů a inspirace.

f

Obě knihy jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zběhlé "šperkaře".
Kniha Šperky z drátu a korálků vás provede základními technikami výroby ať už vlastních kovodílů, nebo ozdobných přívěsků, řetízků, zdobení korálků a kamenů, či samotných kompletních šperků. Nechybí ani důležitý úvod pro úplné začátečníky, kde nás autorka seznámí se základními nástroji potřebnými k práci a všemožnými materiály.
dd
Jak držet kleště? Jak štípat drát, aby byl konec správně seříznutý? Jak vytvořit spojovací očka? To je jen několik z mnoha otázek, na které najdete odpověď v první části knihy. Kromě těchto užitečných informací jsou tu dále desítky nápadů na náušnice, přívěsky, řetízky, náramky, ale i čelenky či brože.
Druhá část knihy se zabývá prací se stříbrem, ve třetí pak najdeme galerii plnou nádherných fotografií. Je sice pravda, že šperky z galerie jsou pro začátečníka příliš složité, nicméně jsou tak překrásné, že člověk má snahu se zlepšovat a posunovat kupředu, až dokáže vytvořit něco podobného. Mají tedy spíše motivační charakter J.

hvězdičky
Druhá kniha, Moderní šperky, nabízí čtenáři inspiraci k tvorbě šperků z netradičních materiálů, jako je například umělá hmota, pryž, tkaniny, fíbr, kůže, papír a jiné. V první části knihy opět najdeme nutné pomůcky. Na první pohled sice člověku přijde, že to jsou spíš nástroje opraváře či domácího kutila, ale bez různých kladívek, pilníků a vrtáků se prostě neobjedeme. Moderní šperky obsahují veškeré informace potřebné k výrobě originálních prstenů, náramků či náhrdelníků. Pro ulehčení práce nechybí ani rady, co dělat, když se něco pokazí.

o
Ačkoliv nejsem ve tvoření šperků příliš zdatná, nemohla jsem si nechat ujít příležitost některý z nápadů vyzkoušet. Návody byly přehledné a jasné, spousta fotografií práci v mnohém ulehčila. No posuďte sami, zda je výsledek dobrý J. A pokud sami rádi tvoříte, tyto dvě knihy od Nakladatelství Metafora vám mohu vřele doporučit!


dd
Foto: Lenka Hanzalová a její šikovné ručičky! Důkaz, jak se podle knížky dá šikovně tvořit!
Děkuji Leni... :-)

Mende Nazer, Damien Lewis: Byla jsem otrokyní

4. února 2011 v 0:20 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Spolupráce těchto dvou autorů dala vzniknout úžasné knize. Syrové, občas krvavé a hlavně silné ve svém příběhu. Mende Nazer, ačkoliv je dnes bojovicí za lidská práva, totiž byla otrokyní. Pochází z černošského kmene v Súddánu, kde zažila idylické dětství, jak je prezentováno na přebalu knížky. Proti tomu, co následovalo určitě ano. Je tu citlivě a nádherně rozepsán příběh dítěte, které vyrůstalo ve skromné hliněné chýši, s množstvím bratrů a sester, s hodnými přívětivými rodiči, a záviděníhodnou sounáležitostí a se svými sny o povolání lékařky. Naproti tomu taková idylka to zase není - setkáte se tu s autentickým popisem ženské obřízky, se smrtí po uštknutí hadem nebo o strastech nejen manželské krvavé první noci, ale i s krutou realitou porodů obřezaných žen. I tak je to prostě idylka, i když…jak se to vezme. Jednoho dne přepadnou vesnici arabští nájezdníci a Mende je společně s mnoha dalšími odvlečena do otroctví a předtím, ve svých dvanácti letech, znásilněna. A několik let otroctví v rodině, která pro ni samozřejmě nemá vlídného slova a zacházení, je protipólem k laskavé Mendině rodině, ze které byla vytržena.
Popisuje tu nelegálnost otroctví, strach, a zároveň nestoudnost, se kterou si paní domu vyhrazuje právo být na Mende neuctivá, zlá a bít ji. V tuto dobu vyrůstá v ženu…a dostává se do další služby do Londýna, odkud se po velkých problémech dostává do azylu, ovšem byrokracie vládne světem…
Dobrou zprávou je, že vše dobře dopadne a Mende se dle informací autora, setkává i se svou rodinou.
Kniha je rozdělena do několika kapitol, které časově posloupně popisují události, zároveň to jsou však kapitoly rozdělené i podle témat. Výhodou tedy může být třeba to, že ji nemusíte číst striktně od začátku. Klidně odprostředka a vždy v jednotlivých kapitolách najdete něco velmi jímavého.
Neméně zajímavý je i závěr popisující zákulisí tohoto pravdivého příběhu a spolupráci Damiena Lewise s Mende Nazer, rozdíly kultur, zvláštní jemné i výraznější rozdíly, díky kterým mohlo vzniknout tak burcující dílo.
Vydalo nakladatelství Alpress, 2004


Běž a vyhraj to za mě!!!!

2. února 2011 v 2:19 | čajovna
...a neb jak může být i reklama nápaditá!
Musíte chtě nechtě ocenit nápad, vtip a hlavně úžasné zpracování...
Prostě jsou někdy chvíle, kdy i srdnatý žokej dokáže víc, než kůň...

O žárlivosti...

1. února 2011 v 0:12 | čajovna |  Silný čaj
narcis
a tak nevím... proč bych zrovna já měla psát o žárlivosti? Snad jen proto, že se mi poslední dny v mejlech objevilo pár žádostí o výklad karet, ve kterých hraje roli žárlivost... (promiňte, kdy budou karty netuším...všechny dotazy ale sbírám, asi udělám jeden výkladový večer...což třeba každý pátek???Promyslím to...)

Vrátím se však k žárlivosti. Kdo nežárlí, nemiluje....
Dobře, tak asi nemiluju...
Nežárlím... ale to bych asi taky kecala, kdysi jsem žárlila. Asi proto, že jsem chtěla honem rychle někoho "ulovit", abych nebyla sama, mohla jít z domu apod... a pokud bych žárlila teď, pak asi ze strachu, abych nezůstala na živení dětí sama, což bych ze svého nuzného platu neutáhla. Ale i to by se nějak dalo vyřešit, život není ráj, ale výzva.
Takže žárlivost je strach o druhého, že nám uteče, že nebude náš.

Je ten druhý ale "náš"???
Máme právo si nárokovat osobu, jeho tělo, jeho mysl jako svůj majetek?

Nemáme...
I obyčejný romantický a všude opěvovaný sňatek je vlastně vložení této negativní emoce do partnerství. U oltáře si lidé slibují něco, o čem nemají ani páru...
a pak se trápí...

Tělo můžete někomu dát i bez citu. To pak bolí... Duši můžete někomu dát a chovat se tak, jak chtějí jiní, ale vaše vlastní zahrada duše bude pak zaplevelená a nebude se jí dařit. Umřete jako smeťák. Stejně šedí, smutní a bez vlastních prožitků.

K tomu, aby člověk poustil druhého duši k němu samému asi potřebuje čas... a nějakou životní cestu, která mu ukáže, že je to správný postoj. A pak se osvobodíte... nebudete chtít vlastnit, budete jen sdílet, potkávat se a milovat. Je jedno, jestli jde o vztah k partnerovi, otci, matce nebo dítěti nebo kolegyni v práci...
A tak... od žárlivosti utíkejte mílovými kroky - a to jak od té, která se na vás hrne od jiných, tak hlavně od té, jež vzniká ve vašem vlastním srdíčku...