Říjen 2010

Dělená strava – kytičkový jídelníček na říjen

31. října 2010 v 0:52 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK

Snídaně, když nemáte hlad: kopřivový nebo zelený čaj

Snídaně, když máte hlad: chleba s lahodnou pomazánkou s názvem "Selská pomazánka", kupuje se v normálním hypermarketu (u nás Globus), je z fazolí a chutná lehce po smažené cibulce a uzeném…

selská
Svačinka: švestky s ovesnými vločkami nebo švestičky jen tak… a hrneček pohankového mléka (Zajíc)

Oběd: rizoto (na oleji opečeme uvařenou rýži, přidáme trochu přírodní sojové omáčky a posypeme hustě černými olivami)

Svačina: grahamové tyčinky a okurka

Večeře: celozrné pečivo s pomazánkou z tofu (tofu nastrouhanéme, přidáme koření podle chuti nebo jenom česnek a promícháme se sojovým jogurtem)

Z pohádky do pohádky - kalendář

29. října 2010 v 0:14 | čajovna |  Knížky pro děti
kalendář
Moc pěkný dáreček - možná už k blížícím se Vánocům - pro každé dítko, které se třeba učí posloupnosti času a světa. Takový kalendář, navíc s pohádkovou tématickou, se ale hodí i třeba školáčkům.
Tento zaujme rodiče na první pohled, tedy... budou-li trošku pozorní. Ilustrace Artuše Scheidera totiž znají ze svých dětských pohádkových knih. Podle autorky kalendáře Sandy Vebrové, která jej sestavila, tyto obrázky příjemně inspirují. To určitě.... tak třeba namátkou - Zlatovláska povede děti do školy, protože je v prvním zářijovém týdnu...
Každý týden tu na děti čeká nějaký různorodý úkol, stejně jako si Sandra Vebrová hrála při sestavování kalendáře, děti si budou hrát celý rok. Budou nejen vybarvovat obrázky, ale také vymýšlet nové pohádky. Úkoly jsou jednoduché a přitom podnětné a tak mohou být základem k hezké, třeba pozdně nedělní tradici - pojďme si spolu otočit kalendář!
Vydalo nakladatelství XYZ, 2010, www.xyz.cz

Soutěž o pohádky ze Stříbrného města, tak trochu zvláštní, protože tak trochu i moje :-)

28. října 2010 v 22:02 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
Soutěž v Aktualitách z Čajovny? No, jinak to ani nejde, není to totiž soutěž naše, čajovnická, ale zprostředkovaná a já vřele doporučuji soutěžit. Vyhrát totiž můžete něco, co se právě chystá a co tak trochu zpoloviny je z mého pera... pohádky z jistého městečka, které je nádherné a krásné, a na blogu jedné z Vás jsem se s ním už setkala a pokochala se známými místy. Uhodnete, kterému městu se říká "stříbrné"... ?
Pokud ano, soutěžte o cédéčko!
Věřím, že pro Vás soutěžení bude přinejmenším stejně báječnou zábavou, jako pro mě práce na textu těchto pohádek. Byla to pro mě úžasná zkušenost a kolega Michal Vaněček na tom byl naprosto stejně... a snad to na pohádkách bude znát... ne snad... URČITĚ!

book
Pohádky ze stříbrného města
28.10.2010 20:29
V nejbližších dnech očekáváme vydání nového CD a knížky s názvem "Pohádky ze stříbrného města". Těšte se s námi! Několik desítek knížek z této unikátní edice bude uvolněno do prodeje. Ostatní knihy a CD budou věnovány handicapovaným dětem jako dárky. Sledujte naše stránky a včas objednejte svůj výtisk!!! Pro 3 soutěživé zájemce máme výtisk zdarma... SOUTĚŽNÍ OTÁZKA je: V jakém městě se pohádky odehrávají? Odpovídejte na adresu: office@merunka.biz do 3.11.2010 do 20:10 hod.


Vylosovaní výherci budou následně kontaktováni kanceláří společnosti.

Jak vypadají M.A.S.H.oví herci dnes?

28. října 2010 v 2:46 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky
Našla jsem zajímavá videa...
Jak ten čas letí a tak si připomeňte seriál M.A.S.H. jeden z mála, snad jediný, na který se lze dívat dnes a denně a stále dokola...

Jak herci vypadají dnes?
No...inu... léta běží...Svět dětské fantazie vystavuje kresby dětí i známých autorů v Brně

27. října 2010 v 16:04 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
růže
Vzniknout může cokoliv, co vás napadne. Spojením knihkupectví Svět dětské fantazie, Centra pro rodinu a sociální péči Brno, dětí a autorů dětských knížek : Jiřího Žáčka, Petry Braunové, Ireny Gálové, Adolfa Dudka, Markéty Vydrové a Venduly Hegerová vznikla úžasná výstava dětských výtvarných a literárních prací, které děti zasílaly do soutěže s názvem Děti učí děti Huga poznávat svět.

Děti ze všech koutů naší republiky posílaly během čtyř soutěžních kol do knihkupectví nádherné obrázky, pohádky, příběhy a básničky o tom, co se dá prožít v jednotlivých ročních obdobích. Po skončení každého kola dostali vybraní autoři ocenění ve formě knížek, her či CD. To nejtěžší však čekalo porotu nakonec! Vybrat ze všech soutěžních příspěvků ty, které se dostanou do vážené společnosti. Do společnosti obrázků a příběhů vytvořených profesionály.

Text tří vybraných dětských spisovatelů ilustrovali známí čeští ilustrátoři Adolf Dudek, Markéta Vydrová a Vendula Hegerová. Předlohou pro básničku Jiřího Žáčka a příběhu Petry Braunové, Ireny Gálové a se staly obrázky dětských malířů.

Kde a kdy???
bubáci

Jak dopadla spolupráce těchto netradičných autorských dvojic se můžete přesvědčit na vlastní oči na výstavě v Centru pro rodinu a sociální péči, Josefská 1, přízemí obchodního domu Klášter, Brno.

Zveme všechny děti, rodiče i prarodiče 4. listopadu 2010 v 15.30 na slavnostní vernisáž.
Součástí vernisáže bude čtení ilustrátorky Markéty Vydrové z knihy STRAŠIBRAŠI aneb Tajemství věže v Kamsehrabech, prodejní výstavka knih a mezigenerační anketa o nejoblíbenější knížku dětí, rodičů a prarodičů. Výstava potrvá do 15. ledna 2011.

Výstava potrvá do konce ledna 2011.

www.svetdetskefantazie.cz

Mrňouskové - Halloweenská paranoia

27. října 2010 v 5:13 | čajovna
Jedna strašidelná z říše hmyzu...úúúúú


Daniela Šinkorová a Vašo Patejdl na Primě

27. října 2010 v 4:27 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Jedna ochutnávka z primáckého pořadu.
Docela jim to sluší... a nemůžu se ubránit, Daniela Šinkorová má prostě krásný hlas.


Rozřešení FOTOHÁDANKY narozeninové a... ořechové!

26. října 2010 v 17:00 | čajovna |  SOUTĚŽE
A je to tu...
V tomto výřezu
výřez
jste měli nalézt krásný vlašský ořech...
ořech
zúčastnilo se vás celkem: 46
a správných odpovědí bylo: 42
Mezi nesprávnými se objevili i takové kuriozitky jako: pekanový ořech, ovšem bezkonkurenčně mě zaujala odpověď ve znění "vzácné tropické dřevo" :-)

A vítězem se stávají:
1x CD Každý průšvih nemusí být krize (nakladatelství Maxdorf) autor Michal Vaněček, namluvil Jiří Krampol
recenze zde:

dostává:
Květoslava  Motlová, Ostrava

1x kniha Jiřího Suchého o historkách Ferdinanda Havlíka

dostává:
Jitka Marková, Jíloviště

Všem ostatním děkuji za účast, děkuji za Váš čas i snahu a už se můžete těšit na další soutěž, která bude už trošku předvánoční a ceny budou nádherné!

Michal Viewegh: Vybíjená

25. října 2010 v 12:46 | čajovna |  Knížky pro ostatní
minnn
Tahle knížka je jedním z Vieweghových děl, kterým si já sama soukromě říkám - hravé. Nejde o klasický román, kdy od začátku do konce procházíte nějakým příběhem, ale jde o hru. Ve hře je tu více osob (absolventů gymnázia), kteří střídavě žijí svůj život a střídavě vzpomínají a vše se to tak hezky a vláčně spojuje v příjemné těsto, které ve vás po přečtení kyne a kyne... A vy vzpomínáte s nimi, porovnáváte svůj život s těmi již čtyřicetiletými absolventy a uvědomujete si syrovost života.
"Tak už nám to začalo..." věta, kterou zde přečtete několikrát, ve chvíli, kdy zemře první ze spolužáků. Koho tahle věta nenapadla?
Je to prostě tak...

Paralela k vybíjené, té nenáviděné hře studentských let je tu zcela záměrná a velmi trefná. A jestliže nemáte zrovna výtečnou náladu, ale potácíte se v depresích, pak tuhle knížku velmi nedoporučuju.
Jsou tu krásné vtipy, parádní slovní obraty a smích... ale je tu to ONO, to neidentifikovatené ONO, které na Vás sedá s přibývajícími léty a kterému se chceme vyhnout.
A to ONO mě oslovila snad až moc. Pro mě je tohle jedna z jeho nejlepších knížek, i když je tak zoufalá...
Vydalo nakladatelství Petrov, 2004

Moderní kniha předškoláka - Hry a úkoly pro kluky a holky

24. října 2010 v 0:29 | čajovna |  Knížky pro děti
moderní
Jestli se vaše dítko těší do školy nebo máte nějakého toho předškoláčka a chcete ho správně a hezky naladit na školní docházku, je právě tato knížka tou vhodnou. Na trhu jich najdete několik druhů, tenké sešity (ty pro začátek stačí, jen tak na zkoušku) nebo silnější publikace a třeba tato je klasickou knihou v tvrdých deskách.


Od Fragmentu jedny z nejlepších

Měla jsem možnost porovnat několik podobných úkolových sešitů a knížek a ty od Fragmentu se v mém soukromém hodnocení umisťují na horních místech. Jsou vybírány velmi pečlivě a s ohledem na věk předškoláčka. Můžete se sami porozhlédnout po knihkupectví a zkusit si vybrat. Zprvu sáhnete asi po větších úkolech, větších obrázcích a lehčím zadání. Různé obkreslovačky, doplňovačky, jednoduché poznávací úkoly spojené s vybarvováním nebo škrtáním objektů děti vážně baví. Pozor však na čísla či písmenka, s těmi od začátku opatrně, je to přece jen složitější, nicméně se jim také nebráním. Stejně jako u všeho, i tady musí děti k těm složitějším úkolům, jako je například jednoduché počítání či psaní písmen, dospět.

Dělená strava – zvířátkový jídelníček na říjen

23. října 2010 v 4:49 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK
Snídaně, když nemáte hlad: kopřivový čaj
Snídaně, když máte hlad:
zelená okurka namazaná rybičkovou pomazánkou (rybičky a pomazánkové máslo)

Svačina: švestky s kysanou smetanou

Oběd: smažený sýr (zde hřeším strouhankou, správně by sýr měl být obalený v oříšcích, ale ty se rády připalují, takže trochu strouhanky neřeším) vložený mezi listy ledového salátu

Svačina: banán s kondenzovaným mlékem

Večeře: plněná paprika (do vydlabané papriky nakrájíte rajčata, okurky a různé druhy sýrů či salámů)
paprika

DJ Bobo jako pozorný hostitel

22. října 2010 v 0:53 | čajovna |  Osobnosti
O tomto chlapíkovi jsme si tu už jednou psali v souvislosti s jeho novou image, ale já jsem našla videa, která určitě stojí za shlédnutí. Možná že jeho hudba už je za zenitem, alespoň pro někoho, a vlastně i pro mě je už dávno minulostí. Ale hezkou minulostí, kterou si ráda a s požitkem připomenu.
A ejhle... možná jsem se zmýlila. Jeho hudba a styl je stále "in"... o tom svědčí tato videa, která už jsou, pravda, pár let stará, ale zase ne tolik, jak by se mohlo vzhledem ke kariéře DJ Boba zdát. Jak uvidíte, je to nejen parádní moderátor....
ale také skvělý hostitel a tentokrát mu ženské party zazpívala zpěvačka Emilia, známá svým hitem "Big big..." znáte? Tak tady se její hlásek skvěje jako zlatý šperk. Jak ji moc neznám a tudíž nemusím, tak v tomhle duetu s DJ Bobem mě okouzlila... a jak krásně si to ti dva užívají....

a tady si pozval Irene Cara, to je už trošku starší ročník a je to znát i na hlase - vyzrálý, pevný silný a hlavně takhle naživo konečně slyšíte, kdo umí a kdo neumí.
a tihle dva umí ... a jak hezky se o své písně podělili...

Tak nevím, ale dneska má z videí, jež vám nabízím takovou milou, rozjásanou radost....
Budu ráda, když udělají radost i vám a dodají vám trošku životadárné energie....

Šíříme-li dobro, bude nás pronásledovat dobro…

21. října 2010 v 0:34 | čajovna |  Duchovní okénko

š
… a naopak. Ve vesmíru funguje zákon přitažlivosti podobného. Zkuste si následující pokus.
Hned dnes, nebo zítra vyjděte ven, do práce, do školy, do obchodu, kamkoliv.
A usmívejte se, buďte naladěni na pozitivní vlnu. Radujte se z třepotajících se lístků, ze slunečního paprsku, z mráčku na obloze, vnímejte osvěžující vánek ve tváři. Snažte se intenzivně prožívat to, co se kolem vás děje. Pozitivně. Usmějte se, stačí málo, na kolemjdoucí.
Prohoďte s prodavačkou pár příjemných slov. Je-li naladěna také pozitivně, bude to jednoznačně exploze příjemných emocí - pro vás oba.
Je-li naladěna negativně, možná jí pomůžete probrat se z letargie a alespoň na chvíli se otřepe.

Pomoc pro Aničku Janatkovou...mají ženy lepší intuici a "vědí"?

20. října 2010 v 11:05 | čajovna |  Silný čaj
ik
O případu ztracené Aničky Janatkové, která se ztratila 13. října ve 13 hodin (není už tohle divné?) a dodnes se nenašla, už asi každý ví...
Sleduji zprávy, modlím se, aby se holčička našla zdravá a živá, nanejvýš tak psychicky poškozená vlivem únosu, hlavně, aby byla živá.
Sama se nemůžu zbavit pocitu, že je výjimečná. Že její případ je výjimečný, že má být poučením pro celou společnost. Nevím, na co nám ukazuje, jestli na to, že rodiče nemají na děti zoufale čas a ty pak chodí domů ze školy opuštěnými místy, protože si zkracují cestu, o tom, že peníze nejsou všechno, o tom, že kriminalita kolem nás bují už zhoubně a jak klesá morálka lidí... klesá... a na druhé straně stoupá.
Vlna solidarity je obrovská a jen věřím, že k něčemu bude. Prohledávala jsem různé diskuze a bezkonkurenčně nejvíc tíhnu sem... na Ženu-in. Tam se ta "ženská energie" sdílí a posiluje tak, že místní redaktorka dokonce navedla policisty na zcela nečekanou stopu...
Právě dnes... našly zamaskovaný sklep.

už tady se rozbíhalo první pátrání... ze kterého mě mrazilo. Michaela Kudláčková je totiž tak trochu čarodějka a žena s neuchopitelnou intuicí a já si ji velmi vážím...


už její první pocity byly  velmi zvláštní...


protože nemůžu články kopírovat, uvádím jen odkazy, to se snad smí ;-) Stojí to za pročtení, milé dámy, hlavně diskuze...

My lidi jsme zlí a zákeřní a zasloužíme si trest, já vím... ale pevně věřím a modlím se, aby to naše prozření nebylo skrze tak krásné a nevinné dítě. To ne...prosím.
Udělejte to taky prosím... nemusíte se umět modlit, stačí mít pocity a vroucně si přát....

Pavel Šrut: Dva lelci ve skříni (o Karlíkovi nemluvě)

19. října 2010 v 4:29 | čajovna |  Knížky pro děti
lelci
Tato báječná žlutá knížka má  tak akorát hezký formát, je trošku širší, než je zvykem a to zaručuje takové to příjemné uchopení do ruky. Nevím, jak vy, ale já mám takové téměř až čtvercové knížky ráda, i když nakladatelé a hlavně knihkupci je moc rádi nemají... Ovšem co je uvnitř, to je prostě BOMBA.
Pavel Šrut je vynikající autor, jež pronikl do povědomí veřejnosti zejména Lichožrouty... ovšem ani Lelci Leon a Leoš a jejich člověčí kamarád Karlík rozhodně nezklamou. Naopak, vytříbený humor, krásná hra s českým jazykem připomíná tvorbu Jiřího Žáčka či Michala Černíka. Jen místo básniček je to klasická próza. A parádní, zrýmované dialogy, slovní hříčky a občas použité nářečí, či absence zubů a do toho dětská logika a logika tvorů zvaných lelci... z těchto ingrediencí bylo prostě nemožné nenamíchat tak dobrý koktejl humoru.

Ilustrace Barbory Buchalové jsou navíc rozlétané, akční a výborně vyjadřují atmosféru příběhu. Jen jich z mého pohledu mohlo býti více, to by ještě víc nechalo vyniknout humoru. Ale každá ilustrace je parádní, o tom žádná.
Tuhle knížku mohu s klidným a od smíchu ještě rozechvělým srdcem doporučit všem, kdož mají rádi srandy kopec a chtějí si s dětmi číst.
Vydalo nakladatelství XYZ, 2010, www.xyz.cz

Talentmania - 5. semifinále - Jana Kepková

18. října 2010 v 9:36 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky

Janička Kepková improvizovala písničku, byla půvabná....tvrdí anotace k tomuto videu...

Já sdílím spíše názor Adély Banášové a ke konci mě odboural názor Suchánka... ONA fakt jednou třeba bude tchýně!!!! Ještě že už nebudu ve věku potenciálních snach, zeťů a podobných rolí....

Talentmania - 4. semifinále - Gabriela Vodrážková

18. října 2010 v 9:25 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky

Neuvěříte, s čím Gabriela Vodrážková vystoupila v semifinále. Žena, která si při castingu oholila hlavu, překonala sama sebe.

a já snad jen dodám, že spíš než slečna sama mě bavili komentáře.... všech třech porotců...

Z šuplíku čtenářek - Strach

18. října 2010 v 0:48 | čajovna |  Ze šuplíku

lio
Často mi bývávalo k smíchu, když moje přítelkyně se bála chodit za tmy. Pokaždé spěchávala domů, nebo jsem ji doprovázívala. Nikdy jsem tuto její fobii nechápala a to jsme kamarádky od malinka a dnes jsme dávno dámy v nejlepších letech… Vždy jsem jí říkala, že tma není můj nepřítel, pouze zlí lidé.

Mou největší vášní jsou osamělé toulky lesem, nejen v houbařské sezoně, ale celoroční. Úžasně si při nich odpočinu, doslova dobiji baterky. Nepotřebuji společnost, prostě potřebuji být sama. To pro změnu nechápe moje nejvěrnější družka, tím nemyslím samozřejmě, že patříme mezi čtyř procentní menšinu. Ta jde do lesa pouze se mnou, nebo s manželem, či za doprovodu jiných známých. Přes tyto odlišnosti, je naše přátelství pevné a navzájem si dokážeme pomoci, povzbudit se ve všech trampotách, či potěšit se z úspěchů, tak jak je přináší život.

Moje špičkování, že je strašpytel, brala s humorem a obdivovala mne, že se nebojím. Jenže všeho do času, přišel den, kdy došlo i na mne…

Přijímám pozvání do blogové hry a dráždím vaše chutě, mí milí!

17. října 2010 v 0:25 | čajovna |  Zajímavosti, perličky, blbůstky
Už je to dávno, co jsem dostala od Jarky pozvání do inovované hry, která před časem zcela ovládla naše blogy.
Změna spočívá v tom, že tentokrát hra není zaměřená na to, co máme rádi všeobecně, ale na jídlo.

Pravidla jsou totožná:
- Uvést kdo tě pozval.
- Napsat 5 oblíbených a vyzkoušených jídel.
- Zveřejnit recept na přípravu.
- pozvat do hry 10 lidí prostřednictvím komentáře a umístit pozvání na jejich blogu.

Takže pozvání bylo od Jarky.
A pět oblíbených jídel?
-          Bramborový salát a řízek
-          Smažený sýr v ledovém salátu
-          Buchta zvaná "míša"
-          Segedínský guláš
-          Uzený losos jen tak, na chuť…
A recept na přípravu… tak co bych vybrala? Uzený losos si umí dát na talíř každý, tak já si vyberu třeba ten smažený sýr v salátu. Chutná totiž výtečně.
Recept je jednoduchý.
Usmažit sýr a vložit ho do pěkně a šikovně tvarovaných listů ledového salátu.
"Hamburger" jedna radost a ta chuť se tak báječně snoubí…mňam mňam.

a protože jsem nenašla fotku této dobroty, přidávám bonus....
Snad tím neporuším pravidla hry. Fotka nepříliš kvalitní ukazuje další dobrotu, nad kterou jsem slintala ještě hodně dlouho a kterou jsem do sebe naházela jako hladový vlk - tak mě chutnala. A přitom se to nezdá.
Je to natrhaný ledový salát (když už jsme teda u něj) a na něm obyčejné podušené houbičky (cibulka a kmín netřeba)... hezký hříbkový a podoubákový slizký salátek jedna radost!
houby
a dalších deset mám pozvat?
Hm...deset jich asi taky dokupy nedám, jako Jaruška... ale pokusím se pozvat zajímavé...

Emilka z enili blogu
Pavel z kreperat blogu (ať máme chlapa ve hře)
Maruš Fukčárinku
A Helču-b
během dne jim snad stihnu poslat zvací komentář :-)

Pavol Habera: Boli sme raz milovani

16. října 2010 v 4:30 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Jedna z těch, ve kterých je moudrost hluboké pokory k životu.

Máte-li chvilinku, zaposlouchejte se, možná pak dnešní den prožijete jinak - lépe....

není to jen o lásce vážení...


Mimochodem, Pavlovi to sluší, co říkáte? :-)

Vlašské ořechy? Jsou hořké?

14. října 2010 v 4:25 | čajovna |  Domov
Víte o tom, že vlašské ořechy mají své místo i v řecké mytologii, a to v báji o bohyni Karye, do které se zamiloval bůh Dionýsos. Nebyla to však láska šťastná a Dionýsos to poznal na vlastní božskou kůži...
Ubohá Karya totiž velmi náhle zemřela a Dionýsos příliš těžce nesl její ztrátu, smutnil a truchlil.
Nemohl jí žádným způsobem vrátit život, ač sám byl bohem...a tak ji proměnil v strom ořešáku. Na věčnou vzpomnku...
Bohyně Artemis přinesla zprávu o její smrti jejímu otci a na počest památky jeho dcery pak byl postaven chrám, jehož sloupy byly vyrobeny ze dřeva a měly podobu těla mladé ženy. Opět z ořešáku...

Vězte, že když budete sbírat vlašské oříšky, jsou to plody lásky Dionýsa a Karyi... A kromě toho obsahují vápník, hořčík, a nenasycené mastné kyseliny a množství dalších jednoznačně prospěšných látek.

Pro zdraví každý den 4 oříšky - tak zní doporučení alternativních odborníků. Pak prý nebudete potřebovat lékaře...

Hořké?
Hořkost ořechů je zrádná, někdy totiž může znamenat napadení plísněmi a žluknutí. Ale většinou u čerstvých ořechů je jistá hořkost hormální, hořká je slupka. Některé odrůdy jsou více hořké než jiné a tuto vlastnost můžete zredukovat tím, že nasbírané ořechy vyloupáte ještě zasyrova nebo zamokra a usušíte je při max. 50°C v troubě. Zůstanou sladší...

Oloupané pak vydrží asi dva až tři měsíce, chcete-li je skladovat déle, dejte je zmrznout, tam vydrží téměř rok.

Matka Země se bouří... jako Žena.

12. října 2010 v 0:40 | čajovna |  Duchovní okénko
čajj
Z vícero zdrojů jsem posbírala pár informací, poradila se sama se svou intuicí a musím dát za pravdu těm, jež předpokládají problematickou zimu. Nevím, bude-li několik týdnů mínus třicet, jestli zapadáme sněhem až po hlavu. Spíš bych to tipla na  hodně ladovskou zimu, prostě si ji užijeme a podle měsíčních deklinací bude jedna z kritických dob právě v době vánoční, kolem Štědrého dne.Zprvu mě to zklamalo... kazit Vánoce?
Ale proč ne? Možná nějaké to trápení, možná nějaký ten kopanec lidstvu do zadku zase přinese ten krásný pocit, že si budeme vážit toho největšího daru, který máme - život tady, na Zemi...
Že se zdravě naštveme na ten konzum a otrokářský systém kolem dokola a budeme zase kousek blíž k boji a k tomu býti lepší, duchovnější bytosti.

Nevím, jaká bude zima, nejsem vědma. Vím jen, že to bude čas změn a čas, který dostojí svému prapůvodnímu významu - čas zastavení, odpočinku, pohlédnutí za sebe, před sebe a hlavně čas, kdy budeme moci setrvat teď a tady.
Země má své cykly... a možná nás má plné zuby. Nedivím se jí. Svůj rozpuk lidstva už zažila... dalo by se to přirovnat k ovulaci....možná se blíží menstruace a to, co se dnes děje, je jen takový nepěkný předmenstruační syndrom.
Přítomné dámy to možná pochopí, Země je totiž naše Matka, je především Žena a my, jež nosíme kus Země ve svém nitru, budeme souznit s jejími bolestmi a trápením. A budeme ji chápat. Nechť naše láska promluví i k opačnému pólu, k mužům, aby ten nový cyklus, který po tom všem zemětřesení a očistě, začne, byl lepší, láskyplnější a veselejší...
Prostě lidský...

120. Velká pardubická - sedmý triumf Josefa Váni

10. října 2010 v 21:13 | čajovna
Komu to ušlo, tady je báječné video ve vysoké kvalitě - záznam letošní Velké pardubické....

Ladislav Karpianus: Kryštofův vzdušný zámek

10. října 2010 v 0:36 | čajovna |  Knížky pro děti

"Jmenuji se Kryštof Karpianus. Proč právě Kryštof? Možná proto, že maminka hledala jméno, které se dá měnit podle situace, a tak když jsem třeba neposlechl, vykřikla na mě podrážděně "Kryštofe" s příliš velkým důrazem na hlásku "r"..."

karpianus
Tak těmito řádky autor, Ladislav Karpianus, začal a načal svůj příběh. Příběh ze světa snů a to doslova. Příběh Kryštofa se totiž odehrává ve dvou rovinách. Jedna, jen zdánlivě méně zajímavá (z hlediska dětí však rozhodně méně zajímavá, z hlediska dospělých rovnocenně zajímavá) se odehrává v běžném životě malého Kryštofa, ve škole, v rodině… a druhá část se odehrává v jeho snech. Jednoho dne se totiž ocitne na neobydlené, zcela rozorané planetě se sedmi anděly. A rozehrává se příběh, který má charakteristické rysy dětské fantazie a sice naprostou nevypočitatelnost a všemožnost. Je tu totiž možné úplně vše, přitom nadpřirozenost nepůsobí nikterak lacině a senzačně, je jí tam tak akorát. A tyto dva světy se tu prolínají, oba mají svou dějovou linii, která působí věrohodně.
Nedivím se, že k této knize má její autor srdečný vztah a moc se těším na rozhovor, který pro čtenáře Světa dětské fantazie ráda připravím. Knížka je totiž taková lehoučká, fantazijní natolik, že si jí neumím, prostě neumím představit, kterak se čte třeba na školní lavici, ale jen a pouze v peřinách, při lampičce a hezky před spaním.

Kynutý koláč s pomazánkovým máslem

8. října 2010 v 0:24 | čajovna |  Vaření, recepty
buchta
Tak jednoduchá, že na ni netřeba ani psát recept. Kynuté těsto umíte... Takže na tenkou placku na plech dáme pomazánkové máslo (na klasický plech jsou třeba dvě másla) upravené tak, jako tvaroh. Tedy smíchané s cukrem, případně vanilkovým cukrem či citronovou kůrou.  A navrch hezky hrušky, jablíčka, rozinky, skořici...
A pečeme....

Nádhera!
Pomazánkové máslo zůstane v buchtě lehce slané a tady teprve uvidíte, jak slanost podporuje sladkost. Vážně je to kombinace k "ujedení".... lehoučké těsto to vše jen podporuje.
Mňam!

Energie na říjen 2010

6. října 2010 v 13:34 | čajovna |  Duchovní okénko

"Čeká nás jízda na kometě"

ddd
Říjen přinese mnoho změn do našich životů. Je to čas nových začátků na vyšší úrovni Bytí. Čas dalších posunů a výrazného růstu. Měsíc říjen je zcela přelomový pro naše životy. Čeká nás několik světelných událostí, které výrazně posunou lidské vnímání.
Říjen posílí spojení Nebe a Země. Umožní nám postoupit na nové úrovně a přinese další očistu našeho Bytí v procesu směřování k Jednotě. Přináší také osvobození skrze nově nalezenou vnitřní moudrost, vyrovnání a harmonii.
Světlo přicházející z Nebe prosvětlí další části našich životů, které se dosud skrývaly ve tmě. Přinese možnost uzdravit a zpracovat věci, které se nacházely uschovány někde hluboko v nás. Říjnové energie budou opravdu silné a mimo jiné nás povedou ke zúčtování. Vesmírná rozvaha - má dáti x dal  - nás bude testovat hlavně ve vztazích. Nakolik jsme již schopni vycházet ze svého srdce. Vztahy, které jsou založeny na lásce, dostanou podporu planety Venuše i vyšších duchovních míst. A ty ostatní budou z našeho života postupně odcházet.
Spojení Nebe a Země se uskutečňuje skrze lidská srdce a tento proces může být pro mnohé zpočátku bolestivý. Naše srdeční čakry se čistí a otevírají během lekcí, které si naše Duše vybraly před zrozením do fyzického těla. Ale většina lidí si na tyto svoje původní plány běžně nevzpomíná. Vracíme se ke své prapůvodní podstatě, jedna po druhé od nás odpadávají ty části, které již posloužily svému účelu a teď už s námi nerezonují. Postupně odhazujeme to, co jsme si nabrali od druhých.  Všechny vzorce a myšlenky, které nejsou vlastní našemu Bytostnému Já. A tyto "ztráty" a "malé smrti" mohou mnozí prožívat velmi těžce a bolestně. Zvláště pokud se toho starého úporně držíme a vzdorujeme celému procesu propouštění a opouštění. Pokud si uvědomíme, že i ztráty k životu patří a že konce přinášejí nové začátky, máme velkou šanci přenést se tímto náročným obdobím změn více méně bezbolestně.

Barbara Bergerová: Duchovní cesta

6. října 2010 v 0:21 | čajovna |  Knížky pro ostatní

v

Autorka je známou duchovní učitelkou a její knihy slaví úspěch po celém světě. Duchovní poznatky převádí do srozumitelné praxe… tolik tvrdí informace na přebalu knihy. Součástí této knihy jsou i autorčiny poznámky a kresby, které napomohou pochopení celé problematiky vnitřního míru a vyrovnanosti. Uvědomění si vlastního vyššího Já nebo reality světa, to jsou základní otázky, o kterých by měl mít člověk alespoň základní povědomí.
Přesto bych však tuto knížku doporučila spíše pokročilým hledačům duchovna, pro začátečníky je obtížněji pochopitelná.
Chvílemi jsem měla se strávením informací celkem problém, ale ve své podstatě s názory autorky souhlasím.
V knize je nastíněno mnoho otázek, na které částečně dává autorka odpovědi a částečně vás nutí tyto odpovědi hledat sami. Jsou to chvíle, kdy si musíte od textu odpočinout a spočinout sám v sobě. Nejsou to otázky jednoduché, ale když si na ně správně odpovíte, správně pak pochopíte i další test…
Vydalo nakladatelství Metafora, 2008, www.metafora.cz

Lavera basis sensitiv

4. října 2010 v 0:20 | čajovna |  Kozel REJPAL rejpe...
 Druhý deodorant od Kozlíka Rejpala byl o poznání lepší....

rejpal
Kuličkový deodorant s BIO měsíčkem a BIO aloe vera mě ovšem nezklamal. Jeho cena je vyšší - cca 243,-Kč a je také k dostání v obchodech se zdravou výživou a kosmetikou. Základní informace tu jsou v češtině.
Obsah je též 50 ml a tento je s měsíčkovou vůní, která je lehounká, příjemná, taková lehce mýdlová, sladká, ale ne těžká. Deodorant je bez alkoholu.
Vůně se na těle nemění (ale to je individuální záležitost) a mě, s mým příliš citlivým nosem, příjemná i po chvíli nošení. Potíte se, to je pravda, není tu hliník, takže se nezavírají potní žlázy a nezatěžuje se lymfatický systém.
Ale nejste cítit, případně se kolem vás šíří lehounký měsíčkový odér. Velmi
příjemný, dokonce natolik, že jsem se pídila, neexistuje-li v této vůni něco "silnějšího", třeba toaletní voda
… Bohužel ne… Škoda.
oo
Poznámka k orientaci - je to ten vlevo :-)

Erich Kästner: Emil a detektivové

2. října 2010 v 1:00 | čajovna |  Knížky pro děti
emil
Emil a detektivové - to je klasika nad klasiky. Aneb kdo by neznal tento příběh, jež spatřil světlo světa v roce 1932....sám autor se narodil roku 1899... takže to budí dojem daleké historie. Ovšem nakladatelství XYZ nelenilo a znovu tento nesmrtelný příběh vydalo, s ilustracemi současné ilustrátorky Galiny Miklíkové, která rozhodně není ve světě dětských knih neznámým pojmem.
Stojí třeba za večerníčkovým Kanafáskem.

Spojení se podařilo. Rošťácké ilustrace jsou tak akorát a velmi hezky vystihují atmosféru Berlína tak, jak jej zažil Emil a náhodná parta kluků, se kterými se seznámil na nádraží, když sledovat zloděje, který mu ukradl peníze. Jak to všechno dopadlo nejspíš už víte, protože příběh znáte, a když ne, přečtěte si ho. Stojí to za to... I kdyby jen pro tu krásnou logiku dětského myšlení, pro ten pohled na svět, který je ještě nezkažený předsudky a podivnými dospěláckými starostmi.
Vydalo nakladatelství XYZ, 2010, www.xyz.cz