Září 2010

Miro Žbirka a zážitek nad zážitky

30. září 2010 v 0:59 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Baladu o polnych vtakoch znáte, že?
A znáte ji v téhle verzi?
Krásné, čisté, orchestrální verzi...


Deo Crystal od URTEKRAMu

29. září 2010 v 0:17 | čajovna |  Kozel REJPAL rejpe...
rejpal
50 ml deodorant bez hliníku k dostání v prodejnách se zdravou výživou či ekologickou drogerií.
Kozlík Rejpal se trošku odmlčel... ale pak mi přinesl prý v rámci zachování zdraví, dva úplně zdravé deodoranty....
Tak jsem je vyzkoušela...
Za tenhle ho moc nepochválím....

Právě tento má údajně decentní růžovou vůni a stojí cca 188,-Kč.
Neodolala jsem mu, ale spíše z nutnosti, než z toho, že by mě nějak očaroval. Vůně se mi opravdu zdála v obchodě decentní, nicméně na sobě už jsem z ní tak dobrý pocit neměla. Po čase mi začala být lehce nepříjemná. Ale je to jenom můj pocit, jsem na vůně a umělé parfémy spíše přecitlivělá, takže žádný div.
Proti pocení samozřejmě nefunguje, neobsahuje hliník a tak nezavírá potní žlázy. Potíte se stejně, jen nejste cítit.
Ale nechcete-li si zatěžovat lymfu aluminiem, který tedy opravdu neobsahuje, je to dobré řešení.
Po čase se začal deodorant zakalovat, asi případnými nečistotami, jež roll-on vnese do tekutiny. A ještě tak za týden dva po tom zakalení začal obsah nepříjemně nakysle páchnout. Putoval do koše...
Nevýhodou je také to, že zde není žádný český návod ani české složení.
oo
Poznámka pro orientaci - je to ten vpravo (o tom vlevo si povíme jindy...)

Dělená strava – kytičkový jídelníček na září

28. září 2010 v 0:57 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK


Snídaně, když nemáte hlad: vitakáva se sojovým mlékem, případně oslazená glukopurem nebo fruktózou.

Snídaně, když máte hlad: ovoce s vločkami a sušeným ovocem (slazené zapékané musli není vhodné, ale nechcete-li extra zhubnout, hřešit můžete)


Svačinka: chleba se škvarkovou pomazánkou (což je pomazánka z rostlinného tuku a sojové drtě - fakt hnusná, ale mnoho lidí si jí chválí), kupuje se ve zdravé výživě pod názvem "Škvarkovka".
d

Oběd: knedlíky plněné švestkami - místo tvarohu dáváme tofu, případně jsou knedlíky bramborové nebo kynuté. Posypeme glukopurem a polijeme sojovou smetanou
o

Svačinka: hrneček pohankového mléka (je sušené pod názvem Zajíc a chutná lépe, než sojové - není tak cítit, je to jen lahodná tekutina s trošku mléčnou chutí, bez zápachu) a případně nějaké ovoce

Večeře: celozrný chleba opečený na olivovém oleji, česnek, zeleninový salát

DJ Bobo - velkolepý návrat?

27. září 2010 v 3:45 | čajovna |  Osobnosti
Kdysi, zhruba kolem roku 1992 v té slavné elektronické taneční éře svého času zářil DJ BOBO, zpěvák, který nehrál nic tak na tu dobu výjimečného, ovšem v něčem se přece jen lišil.
Byl trochu starší ročník, nebylo mu -náct, měl dlouhé vlasy a počínající pleš a vůbec působil tak trochu normálně a tak trochu výstředně, jak se to vezme.
Měl celkem charismatický hlas, hlubší se zvláštním zabarvením, které zdůrazňoval typickým stylem hudby. Povedl se...
Když jsem na něj nedávno narazila, s překvapením jsem zjistila, že se vrací!
Pamatujete si na něj?
Vzpomínka na rok 1992... tuhle znal snad každý... Somebody dance with me...


a nyní jedna současná. No páni... kdeže je ten umolousaný chlapík. Tohle je "zrání muže", co říkáte? a jistá proměna je znát i na hlase....a ještě jedna.... snad úplně první, Lenka mi ji připoměla...

Fotohádanka - narozeninová a podzimní

24. září 2010 v 0:12 | čajovna |  SOUTĚŽE
A je tu slíbená soutěž. Vybrala jsem soutěž všeobecně tu nejobllíbenější, tu s nejvyšší účastí, tak se doufám nenecháte  zahanbit dlouhou absencí fotohádanek. Takže...co je to?
Z čeho tohle může být výřez?
výřez
Odpovědi posílejte na e-mail cajovnaprozeny@centrum.cz  do 24. října 2010 do půlnoci. O den pozděj, tedy 25. října 2010 se tu v průběhu dne objeví nejen správné řešení, ale také odměnění....

Hraje se o:
1x CD Každý průšvih nemusí být krize (nakladatelství Maxdorf) autor Michal Vaněček, namluvil Jiří Krampol
recenze zde:
1x kniha Jiřího Suchého o historkách Ferdinanda Havlíka
Oboje jsou to moc krásné a duši povznášející ceny, tak se snažte...cože to je na obrázku? Už to víte?

Poděkování... tak trochu narozeninové

23. září 2010 v 0:09 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
Domácí čajovna má dnes druhé narozeniny!
A že to dojde takhle daleko jsem nečekala... určitě ne ve chvíli, kdy vznikla a vypadala asi takto:
říjen 2008
tedy v říjnu 2008...
a tušila jsem, že se ráda dožije druhých narozenin loni, když vypadala takto:
září 2009
Takže při této příležitosti si snad jen můžete doma se mnou uvařit čaj a hezky si připít na zdraví nejen Domácí čajovny, ale hlavně na to Vaše. Protože bez Vás, milí čtenáři, přispěvatelé a milí lidé, bych tohle už dávno nedělala, blog bych zabalila do ruličky a hodila oknem. Ale vaše milé komentáře, podnětné nápady a pocit, že sem chodíte rádi, mi to (zatím) nedovolí. A těším se tedy, že  se spolu dočkáme i třetích narozenin. A za krátký čas sem přijde i stotisící návštěvník...je to vůbec možné?
Tak vám tedy z hloubi srdce moc děkuji....
P.S.: A za odměnu si přijďte zítra zasoutěžit. :-)

Švestkovokakaová pizza

22. září 2010 v 0:31 | čajovna |  Vaření, recepty
Stalo se už potřetí, že Domácí čajovna u příležitosti svého vzniku vaří něco ze švestiček. Je to taková tradice. Začalo to tím úplně prvním článkem právě o švestkách.A co ukuchtit letos?
Dávám si záležet na originálním nápadu a loni to byl nápad na horké švestky se šlehačkou a ještě žhavější čokoládou.

A letos jsem zase spojila čokoládu a švestky a udělala pizzu z kynutého těsta. Ale švestkovou.
Postup je jednoduchý a je shodný s přípravou kynuté švestkové buchty. Na tenké kynuté těsto dáte nadrobno pokrájené švestičky a poprášíte hnědým cukrem (nebo obyčejným) :-)
narozeninový recept
švestičky musí být nadrobno, aby byl vytvořen dojem "pizzy".
Skořici vynecháme.
Místo ní zasypeme švestky kakaem. Čistým, práškovým na vaření nebo v nouzi postačí nějaké granko.
Tip: nalámané kousky čokolády by byly excelentní!
narozeniny
Chuť teplé čokolády se krásně spojí se švestičkam a je to vážně dobrota. Taková jemnější, než ta skořicová klasika.
Jak vidíte, měla jsem kakaa na pizze docela málo, přesto jí krásně ochutilo.


Tak dobré chutnání... a přijďte si zítra nechat poděkovat za přízeň tomuto blogu a pozítří zasoutěžit.

Paul Doherty: Vraždící Anubis

21. září 2010 v 0:09 | čajovna |  Knížky pro ostatní
anubis
Další z románů Paula Dohertyho navazuje dějem na předchozí "Před tváří Amonovou", ocitáme se v období po válce, jež svedla královna Hatusu s Mitannci. Tentokrát Egyptem obchází přízrak vraha, jež má šakalí tvář, tvář starobylého egyptského boha Anubise.
Opět tu autor rozehrává
nejen úžasný propletený příběh, který však tou rozličnou a košatou zápletkou vůbec neunavuje, ani nemate čtenáře, ale také detailní barvitý popis prostředí, ve kterém se děj odehrává.
Opět se setkáváme s přítelem královniným, ctihodným soudcem Amerotkem, který je pověřen vyšetřením zapeklitého případu. V chrámové zahradě někdo zabije héteru, mladou dívku a o pár dní později zde pak rukou vraha zemře kněz. Není to náhoda? Navíc je ukraden posvátný ametyst.
A tak se společně se soudcem, jeho sluhou Šufojem a dalšími dostáváme třeba do chrámového psince, kde se také schyluje k tragédii plnou kaluží krve a psích i lidských mrtvol. V tu chvíli jsem doslova cítila husí kůži a fóbii ze psů. Barvitý je také popis Města mrtvých, které je zcela specifické svou funkcí.
Vrah je nakonec zcela nečekaný, jako vždy. Zápletka navíc pokračuje i po odhalení hlavních zločinů a
dotkneme se také údajného božského původu královny Hatusu.
Upozorním ještě na epilog, který si jistě zaslouží pozornost, jelikož je to famózní závěr skvělého románu.
Nezapomeňte také na závěrečnou poznámku autora, která dokresluje zákulisí egyptské politiky a vysvětluje čtenářům to, co by jim třeba mohlo být nejasné.
Vraždící Anubis je jistě jedním z velmi jiskřivých románů, jež dýchají atmosférou starého Egypta natolik, že možná ani nebudete mít chuť tam žít.
Vydalo nakladatelství Metafora, 2010, www.metafora.cz

Překrásný do duše mluvící článek o měsíci září z Vnitřní bohyně.cz

20. září 2010 v 10:32 | čajovna |  Duchovní okénko
V září přichází čas kontemplace, ponoření do svého nitra a následné vyrovnání a harmonizace na všech úrovních našeho Bytí.  První zářijové dni a jejich energie nás povedou hlouběji do svého středu.  Zároveň velmi silné a aktivní energie živlu země budou působit na naše fyzická těla. Energie přicházející během měsíce září nám přinesou transformaci, která vyvstává ze spojení se Zemí a nastolení naší vnitřní rovnováhy. Zamyslete se nad tím, co ještě je potřeba přijmout a co v sobě uvolnit, abyste mohli kráčet cestou lásky a světla.
 Od letního Slunovratu došlo k mnoha velkým změnám a posunům v našich životech i v energii planety Země. Během letních měsíců došlo u mnohých k aktivaci dalších světelných kódů, velkým posunům vědomí a k probuzení další vlny Duší. Mnoho lidí se již odpojilo od karmických mřížek a mohli vstoupit do svých nových životních rolí. Vysokovibrační energie, které přicházely během letních měsíců se nyní přes naše fyzická těla ukotvují k zemskému krystalu, který má nyní vyšší magnetické přitahování a vede vše, co přichází z Vesmíru, hlouběji do nitra Země.
Začátek září přináší období usebrání a kontemplace, abychom se mohli ještě znovu podívat, jaké další možnosti a cesty se před námi otevírají.  Mnozí stále ještě stojí jakoby na rozcestí a váhají, kterou cestou se vydat. Mnoho lidí se nyní nachází doslova v "meziprostoru".  Mnozí také cítí, že změny jsou doslova na "spadnutí" a už stačí jen málo, aby se objevilo to, co je skoro již hmatatelné a na dohled.
Zářijové energie přinesou možnost ponořit se na chvíli do sebe, porovnat stav věcí - kam jsme chtěli dojít a kam jsme se skutečně dostali. Uvědomit si, jaké naše cíle a přání byly naplněny, jaké nebyly a proč. Prozkoumat, které naše části ještě stále brání a blokují přijímání hojnosti a lásky přicházející s Universa. Znovu se podívat, čím jsme tento rok prošli a jaké zkušenosti bychom si ještě přáli projít. Zároveň s touto bilancí máme možnost projevit svou vděčnost Vesmíru za všechny dary a příležitosti.
Toto uvědomění a ponoření do svého nitra nám přinese zklidnění a připraví nás na zářijové vyrovnání v době podzimní Rovnodennosti.  V tomto období dojde opět k vyrovnávání a harmonizaci planety Země a její přípravy na přechod na vyšší vibrační úroveň. Toto období je důležité a vědomě bychom se měli stále propojovat s Matkou Zemí, abychom byli vyladěni na její energetickou úroveň. Je to příprava na další vlnu nových vysokovibračních energií, které budou přicházet během podzimních měsíců.
Matka Země se během léta intenzivně čistila a posouvala na své nové místo ve vesmíru. V září se ještě ukotví a stabilizují energie z předcházejícího období a skrze zemský živel a Velkou Matku nám přinese toto období zralost a sklizeň v mnoha oblastech.
V oblasti vztahů se již mnohým podařilo odpoutat se od závislostí a manipulací. Směřujeme ke své skutečné síle - vycházející ze srdce a z vědomí, že jsme všichni Jedním.
Září přinese další nová spojení partnerských Duší. Mnozí již jsou na tato setkání připraveni. Čím více se blížíme celistvosti, tím menší máme potřebu hledat ve svých protějšcích části, které doplní naše vlastní chybějící nebo někoho, kdo bude naplňovat naše potřeby. V této oblasti nás ještě čeká spousta práce. I když se nám daří vycházet ze svého srdce, ještě se objevují mnohé situace, které aktivují naše emocionální tělo a vytrhává nás to ze svého středu.
Je důležité čas kontemplace využít k práci na sobě a návratu k sobě a nenechat se strhnout k malichernému rozpitvávání a kritickému hodnocení chyb ostatních. Vyšší kvalita zářijových energií přináší schopnost analyzovat a moudře zhodnotit a zároveň pochopit a přijmout ponaučení.
Srpnový úplněk 24. 8. přinesl velmi silné vibrace. Mnozí cítili neklid a větší citlivost díky energiím vedoucím nás hluboko pod povrch a směřujícím nás k našemu pravému poslání. Přineslo to nové vize, prohloubení naší intuice a vnímavosti. Tímto úplňkem se uzavřely energie Lví brány a na čas i přístup k některým úrovním. Jako by nás vše vedlo k návratu "zpět na zem".  Zklidnit se, nechat uzrát a hlavně usadit vše, co intenzivně přicházelo v uplynulém období. Znovu si ze svých nových pozic uvědomit, co je důležité a co není. Doléčit a uzdravit vše, co se během intenzivních letních posunů vynořilo.
Novolunní 8. 9. nás opět rozpohybuje. Přinese nová řešení a možnost učinit rozhodnutí ve věcech, kde jsme až dosud neměli dostatek informací a nemohli se pohnout z místa. Doba a energie vhodné k tomu pustit se do realizace a začít nové věci. Pozor na to, abychom si nenaložili více, než jsme schopni unést. Věnujte v tomto období zvýšenou péči a pozornost fyzickému tělu a dopřejte si dostatek odpočinku. Možná je na čase opustit aktivity, které nás přespříliš zatěžují a věnovat se smysluplnějším věcem - třeba procházce v přírodě nebo setkání s přáteli. Využijte ještě poslední příjemné dny babího léta a prožijte co možná nejvíce času v přírodě. Čerpejte síly a uložte na příští období, budeme je potřebovat.
Podzimní Rovnodennost a zároveň Úplněk 23. 9. otevře velmi silnou energetickou bránu, která zesílí spojení Nebe a Země, přinese harmonizaci a vyrovnávání polarit a propojení všech čtyř živlů. Skrze naše srdeční centrum bude proudit energie prvotního ohně obnovy, což povede k harmonizaci a čištění všech ostatních energetických center a k propojení a Jednotě na všech úrovních. Energie tohoto období sebou ponesou i sílu a odvahu k činům a k překonání překážek, ale pozor na to, abychom se nenechali strhnout k přehnaným emocionálním reakcím. Zůstaňte v tuto dobu zaměřeni do svého středu a plně přítomni ve svém srdci.
Stejně jako srdeční krystal Matky Země i náš vnitřní krystal je již z velké části očištěn a dostáváme se blíže ke svému Bytostnému Já. To nám přináší skutečné poznání, že jsme propojeni ve všem a se vším kolem nás, že jsme součástí Jednoho celku. Skrze alchymistický proces vědomého spojení lidských srdcí s magickými silami přírody vzniká na Zemi nové Vědomí a nová rovnováha, vedoucí nás k opětovnému Znovuzrození. To vše nás připravuje na postoupení na vyšší úroveň, kterou otevřou a přinesou energetické brány 10 -10-10 a Vesmírný a Zimní Slunovrat (12-12-21 a 21-12-21).
Využijte tedy tento čas k zrání a nechte uzrát své sny a přání. Dopřejte jim i sobě spoustu lásky, péče a pozornosti. Hýčkejte si své nejkrásnější představy a udržujte své vize pozitivní. Možná je také na čase, abychom si uvědomili, že nemůžeme vše zvládnout sami a že se můžeme o vše podělit. O lásku, radost, štěstí i o své úkoly. V Jednotě a spolupráci je naše síla. Čím dřív to pochopíme, tím líp. A pamatujte si, že naše opravdová "magie" spočívá v naslouchání svému srdci.
Přeji vám spoustu krásných myšlenek, nádherných setkání a nezapomenutelných okamžiků v čase babího léta...
Z břehů Nové Země srdečně a s láskou zdraví Mirka


Pro www.vnitřnibohyne.cz napsala Mirka Petrovičová. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě a pouze pro nekomerční účely, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.

Milostné scény - La femme Nikita

20. září 2010 v 2:00 | čajovna
aneb... našla jsem jedno podařené vzrušující video :-)


Rozhovor pro Maminky maminkám

19. září 2010 v 0:58 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny

minnn
Pod tímto odkazem si můžete přečíst rozhovor s mou maličkostí, který snad potěšil čtenářky webu Maminky maminkám. Další milovnici knížek Aleně Vorlíčkové děkuji za hezkou spolupráci!

A těšte se na příští týden.... vypuknou narozeniny! A s nimi taky nová soutěž!
Hezkou nejen neděli přeji!
Renata

Každý žijeme ve své vlastní iluzi

17. září 2010 v 13:55 | čajovna |  Duchovní okénko


borovice
Někdo uctívá Budhu, jiný věří na andělské bytosti, pro dalšího je hrdinou jeho duchovního světa Ježíš Kristus. Někdo uctívá jen sám sebe a svůj kariérní postup. Jiný věří na mimozemšťany, další věří v New Age a někdo žije se svým nitrem den ode dne… Někdo je dobrý, někdo je zlý. Ale i v dobrém je skryto zlo jako ta druhá mince, a ve zlém je i dobro jako druhá strana. Jsme jako mince. Máme každý jiné názory na svět, na
život a na jeho smysl a podstatu.
Propadla jsem hysterii a chtělo se mi brečet ve chvíli, kdy jsem se snad s určitou sadomasochistickou úchylkou, probírala několikero večerů stránkami plnými konspiračních teorií, budoucnosti, věštění a častokrát zla tak logicky odůvodňovaného, že z toho mrazilo. Proroci, chemtrails, jodovaná voda, jež lidi pomalu ale jistě mění v oživlé zombie, stejně tak záření z mobilů, zneužitý Teslův vynález a ovlivňování počasí i myslí lidí HAARPem… asi bych se musela zbláznit, kdybych to všechno přijala. A možná o to jde. Možná právě proto jsou lidé udržováni v nevědomosti, protože by se jinak zbláznili. Vnitřně, lítostí, žalem, nesdělitelnou silou bezmoci. Absolutní. A kvůli tomu asi nejsme… a jestli ano, radši tomu věřit nechci.
Chci si žít svou iluzi. O lepších zítřcích… Možná bych té depresi propadla, kdybych neměla děti. To by mi bylo relativně jedno, po mě nezůstane nic,
sama si to už nějak odžiju…. Ale mám děti a představa, do jakého světa jsem je přivedla, mě v těch pár večerech zdrtila. Obvinila ze sobeckosti.
To nepřipustím. Budu si celým srdcem přát, aby náš život byl lepší navzdory otrávenému životnímu prostředí, jídlu a ovzduší, navzdory všemu, co nám (třeba) cíleně škodí.
Musím to udělat. Každý z nás žije svou vlastní iluzi, má své vlastní hodnoty. Jinak to nejde… Kolik lidí, tolik iluzí. A tyto iluze nás
činí lidmi, pokud jimi tedy neškodíme druhým… Hlavní je, aby v nich měla své místo láska. Je jedno, je-li to láska k bližnímu, zvířatům, kytičkám nebo Kristu.

Pozitivní iluze mají přednost… proč? O tom si povíme někdy jindy…

Dělená strava – zvířátkový jídelníček na září

16. září 2010 v 3:51 | čajovna |  Dělená strava podle SPLK
 Jídelníček podle zásad dělené stravy dle Lenky Kořínkové s důrazem na jednoduchost a upotřebitelnost v praxi a ve spěchu.... podotýkám - jsem antidietový typ, ale tohle mi pomohlo nejen s váhou směrem dolů, ale také se zdravím směrem nahoru....

-----------------------
Snídaně, když nemáte hlad: vitakáva s mlékem, případně oslazená glukopurem nebo fruktózou.

Snídaně, když máte hlad: vajíčka se slaninou hezky opečená a položená na plátky uzeného sýra a obložené rajčátky či jinou zeleninou
děl

c
Svačina:
kousek dobroučkého poctivého suchého salámku a okurky (ledový salát k tomu taky parádně chutná)


Oběd: Papriková omáčka ze slepice, jen tak, nezahuštěná, servírovaná jako báječná masová polévka. Masíčkem nešetřete, jen ať plave…

Svačinka: banán


Večeře: ledový salát obložený různými druhy sýrů nebo salámůZdánlivě to nevypadá moc zdravě, co? Prostě den, kdy si ujíždím na salámcích... Ale další jídelníček už bude trošku lepší... kytičkové dny jsou zdravější, to je fakt.

Obrázky z mé dílny a... možná (malé tajemství) :-)

15. září 2010 v 0:20 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
stra
o mé vášni pro strašidýlkovou školku už asi víte z blogu www.renatapetrickova.pise.cz a když před dvěmi lety vznikl první příběh, netušila jsem, že dnes, o dva roky déle, budu načínat "třeťáčkový školkový rok" nejen se svým synem, ale i se strašidlama...
Tady nahoře - to je můj obrázek k dílu, jež byl zcela v režii mého syna, neb si usmyslel, že Mrazíček spadne do záchodu. Tak spadl, na výletě na hradě a vyplaval až v rybníku, navíc se mu zlomil rampouch.

stra
Tady zase paní učitelka rozbila stůl a židle taky...
Holt děti, bez jejich inspirace by příběhy zdaleka nebyly tak živé...
ra
tady se ošetřuje ten rozbitý rampouch...
dd
a poslední školkový den se Rozteklinka roztekla... I to jsem musela nakreslit. A už je tu září. S ním chuť do dalších dílů a dalšího vymýšlení. Nejen u mého synka, ale i u mě.

A dobrá zpráva na závěr. Mám vyhlédnutou skvělou ilustrátorku, Adélu Moravcovou, a jestli půjde vše jak má, příští rok tenhle náš příběh spatří světlo světa v knižní podobě. Moc se na to těším. Moc a moc a úplně nejvíc.
Ze všech mých dílek mi ti bubáci nějak nejvíc přirostli k srdci...

Renata Štulcová: Růže a krokvice

14. září 2010 v 1:54 | čajovna |  Knížky pro děti
Tahle knížka mě sedla do noty. Asi je to dáno nějakým hnutím osudu nebo jak to říci… ve chvíli, kdy jsem sama odevzdala dílo podobného rázu a přemýšlela nad funkcí Světlonoše, tedy Lucifera, v lidské společnosti, či spíše v pojetí historickém. Ve chvíli, kdy se na nás řítí fenomén 2012 a pseudopomocníků v cestě za lepším světem je tu napršeno jak po průtrži mračen.
růže
Tak právě v takové chvíli jsem četla Růži a krokvici, za ni její autorka, Renata Fučíková, dostala cenu IBBY a určitě to nebylo jen za úžasnou obálku :-)
Za příběh, který nás zavede do staré Prahy, do adventního času za záhadou svítícího meče.
Záhada je zde odkrývána tak pomalu a rafinovaně, že máte stále chuť číst dál.
Postavy jsou lidské, a to dokonce i mladý král Vaněk (Václav IV.), jeho pomocníci, Matěj Pekař, který je zde hlavním hrdinou, najdete tu lásky, Matěj miluje Dorotku, dceru mincmistra… a také lásku mateřskou, ve chvíli, kdy se Vaněk shledá se svou mrtvou matkou na hradě Karlštejně. Ale nebudu prozrazovat dál, protože tím by se pokazil čtenářský zážitek. A byla by to věčná škoda.

a krokvice
Ilustrace vytvořila Renata Fučíková a budí dojem historických malůvek, tak věrohodných, že spolu s živým, výrazným příběhem, který nenudí, budete mít pocit, že držíte v rukou knihu vpravdě historickou. Každé slovo je tu pečlivě váženo, hra se slovíčky a dějovou linií je dokonale propracovaná. Vždyť autorka na vzniku příběhu pracovala několik let.
Vydal Knižní klub, 2009, www.euromedia.cz , www.knizniklub.cz


Harlekýnový šlehačkový dort

13. září 2010 v 0:10 | čajovna |  Vaření, recepty


Dorty peču zřídka. Asi jen třikrát do roka, u příležitosti narozenin těch nejbližších.
A jedním z dortů je tradičně harlekýn.
A letos jsem někde (omlouvám se autorovi, nevím kde) objevila výtečný recept na korpus.

Takže
  1. Ušleháme sníh ze 6 bílků
  2. 6 žloutků, 2 lžíce horké vody, 6 vrchovatých lžic moučkového cukru, 2 lžíce oleje, 2 lžíce kakaa ušleháme
  3. Do ušlehaných vajíček přimícháme rukou 6 lžic polohrubé mouky
    s půlkou lžičky kypřícího prášku (lze použít i hladkou, korpus je prý také dobrý, psalo se v originálním receptu)
  4. Opatrně přimícháme ušlehaný sníh z bílků.
Dáme péci. Mě to vyšlo na dvě středně velké dortové formy. Takže dort měl nakonec dvě patra.

A šlehačkové orgie.
Vyšleháme bílou a hnědou šlehačku a ozdobíme.
harlekýn

SOS - nevím čím to je, bílá šlehačka se ztužovaček mi nikdy nezůstala svěží a pevná, tak, jak by měla. Nevím proč, roztéká se mi dříve, než jí stačím dát na dort.
Hnědá to nedělala…. Asi byla kvalitnější….
To jen takové malé postěžování.

Maxdorf vydává novinku pro nemocné cukrovkou

10. září 2010 v 20:41 | čajovna |  Knížky pro ostatní
jj
František Saudek
Transplantační léčba diabetu
Příručka pro pacienty s diabetem a jejich blízké
Maxdorf 2010,120 str.
ISBN: 978-80-7345-222-3
Cena: 145 Kč
Formát: 130×200 mm, brož..
Anotace:
Publikace je srozumitelnou příručkou pro pacienty s pokročilými komplikacemi diabetu, kteří budou léčeni některou z transplantačních metod. Pacienti a jejich blízcí se dozví o léčebných možnostech, výhodách a nevýhodách transplantačních léčby. V knize nechybí zodpovězení často kladených otázek ani slovníček základních pojmů.

Hravá školička

10. září 2010 v 3:59 | čajovna |  Knížky pro děti

Sešit Hravá školička je plný úkolů pro předškoláky. Úkolů tak parádních, že když k němu pořídíte hezkou novou voňavou krabičku nových dřevěných pastelek, budete mít chuť se se sešitem s dětmi přetahovat.
Já vám nevím, ale mě to hrozně lákalo. Úkoly jsou totiž zřejmé, jasné a jednoduché,
i když na jednu stranu už obtížné.
hravá
Hledat obrázky, které začínají na určité písmenko nebo obkreslovat docela malé listy, to už je docela oříšek pro ještě nepříliš jistou pětiletou ručičku. Ale musím říci, že Hravá školička syna doslova fascinovala. Na jeden zátah vytvořil několik úkolů a snad se v tu chvíli už i do školy začal těšit. Nad písmenky doopravdy hloubal a měl velkou radost, když spočítal slonům vlasy na hlavě a tím odlišil ty, jež se od sebe liší.
Obkreslování vytečkovaných obrysů patřilo také k jeho oblíbeným stejně jako dokreslování chybějících částí.

školička
Máte-li dítko, které bude brzy předškolaček nebo školáček, neváhejte. Je to vážně kupa zábavy, která vás navíc inspiruje i k tvoření vlastních úkolů…
Vydalo nakladatelství Fragment, 2010, www.fragment.cz

Výstava krásné spolupráce dětí a známých spisovatelů

9. září 2010 v 12:46 | čajovna |  Domov
tt
Co se stane, když se smíchá dohromady knihkupectví s ilustrátorkou a centrem pro rodinu? Vzniknout může cokoliv, co Vás napadne. Spojením knihkupectví Svět dětské fantazie, ilustrátorky Markéty Vydrové a brněnským centrem pro rodinu FamilyPoint vznikla úžasná výstava dětských výtvarných a literárních prací, které děti zasílaly do soutěže s názvem Děti učí děti poznávat svět, která probíhala od loňského dubna do konce letošního jara.

Děti ze všech koutů naší republiky posílaly během čtyř soutěžních kol do knihkupectví nádherné obrázky, pohádky, příběhy a básničky o tom, co se dá prožít v jednotlivých ročních obdobích. Po skončení každého kola dostali vybraní autoři ocenění ve formě knížek, her či CD.

To nejtěžší však čekalo porotu nakonec! Vybrat ze všech soutěžních příspěvků ty, které se dostanou do vážené společnosti. Do společnosti obrázků a příběhů stvořených profesionály.
Text tří vybraných dětských spisovatelů ilustrovali známí čeští ilustrátoři Adolf Dudek, Markéta Vydrová a Vendula Hegerová.
Předlohou pro básničku Jiřího Žáčka a příběhu Petry Braunové, Ireny Gálové a Barbary Nesvadbové se staly obrázky dětských malířů.

Jak dopadla spolupráce těchto netradičných autorských dvojic se můžete přesvědčit na vlastní oči na výstavě v brněnském centru Family Point Josefská. Do kalendáře si zapište poznámku na

12. října 2010 v 15.00, kdy proběhne slavnostní vernisáž.
macešky
Součástí vernisáže bude čtení ukázek z dětských knížek ilustárorky Markéty Vydrové spojená s prodejem knih.

Pozn.: Je mi moc líto, že se nemůžu zúčastnit, ale je-li tu někdo z Brna, vřele ho zvu. Nejen proto, že s knihkupectvím už dlouhodobě spolupracuju a píšu pro něj recenze knih a rozhovory se zajímavými lidmi....Knihkupectví Svět dětské fantazie totiž není jenom knihkupectví, ale je to doslova ráj knížek pro děti a jak vidíte, i líheň mladých malých spisovatelů.. :-)
Foto: ilustrační od autorky blogu :-), k tomu by se paní Barbara Nesvadbová asi jen těžko vyjadřovala :-)

Else Müller: Příběhy z měsíční houpačky

8. září 2010 v 0:46 | čajovna |  Knížky pro děti
f
Pohádka o kočce Mimózce se mi líbila asi nejvíc, ale je to nejspíš tou mojí slabostí pro kočky. Je to navíc taková hezká sonda do kočičí duše, do kočičího těla, do kočičího vnímání. A děti budou sondovat i jiná zvířátka, orla, ptáčka, králíčka schovaného v mrazivém sněhu…

Autorka jež je terapeutkou a organizátorkou kurzů autogenního tréninku zde v krátkých větičkách, které mají dětem přiblížit a více zosobnit příjemné pocity… Za všechny stačí jen jedna maličká ukázka:

"Je mu příjemně, měkce a teple. Dítě se cítí bezpečně a klidně."

Pohoupeme se na měsíční houpačce, budeme klidně usínat v hnízdě, budeme únavou zmoženi létat v oblacích a hledat spočinutí, prostě v jednoduchých příbězích jsou vybrána tato klíčová místa a děti relaxují. Četba musí být klidná, něžná a uspávající.

34 příběhů pro potěchu duše s autogenním tréninkem pro děti od 4 let. Podle mě ideální. A naše dcerka, jíž jsou necelé 2 roky, s úžasem prohlížela jednoduché ilustrace, malůvky, které jsou snad také více pocitové, než nějak dokonalé a věrné reálným obrazům, které nás denodenně provází. A to je dobře.
Vydalo nakladatelství Portál, 2010, www. portal.cz

Koprový losos za vařena i za studena

7. září 2010 v 0:01 | čajovna |  Vaření, recepty
Či lépe řečeno, za syrova.dd
Klasický je tento recept. Tedy dobré čerstvé (ne mražené) lososí maso, hezké filátko třebas bez kostí, pro opatrné, dosti kopru, trochu soli a trochu cukru a špetka citronové šťávy. V této směsi koření maso obalte a zabalte do igelitu nebo položte do kameninové či porcelánové mísy. Nechte marinovat 24 hodin.
Potom krájejte jako tataráček a baštěte.
Mě tenkrát nějak haproval žaludek a tak jsem maso hodila na pánvičku. Bylo báječné, trošku, jen pikantně sladké hnědým cukrem, který jsem použila, a hodně koprové, lehince kyselé po citrónu, prostě mi to moc chutnalo....
dd
omluvte sníženou kvalitu servírování, ale byla to fofr akce mezi tisícem dalších činností... ovšem stála za zaznamenání...

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

6. září 2010 v 0:52 | čajovna |  Knížky pro ostatní

d
Tato knížka vyšla v roce 1997 (poprvé v roce 1994) v nakladatelství Petrov a na obálce vás třeba mimo jiné zaujme výjev ze stejnojmenného filmu, a sice Libuška Šafránková, Ondřej Vetchý a jejich rodina. Začínáme psem. Díky psovi se totiž narodil, poněkud předčasně, jejich syn Kvido. Malý tlustý, otylý a chytrý. Nepříjemně chytrý, hloubavý, dokonce natolik, že v ZOO si místo prohlížení zvířat četl. Nakonec taky psal povídky a měl převelké trable s láskou. Tedy s tím vším "poprvé".
Kniha popisuje celou tu báječnou dobu humorně, s nadhledem,na můj vkus je tu moc mícháno politiky, ale budiž. Svým způsobem mi to trošku připomíná trhlou rodinku Betty MacDonaldové a tak se jistě budete bavit, i když je to čtení o myšlenkách, dialozích a o stále něčem k přemýšlení.
Román získal Cenu Jiřího Ortena, byl přeložen do několika jazyků a na svých prknech ho uvedlo brněnské divadlo Husa na provázku.

Seno a brigády....od Romanky...

5. září 2010 v 17:58 | čajovna |  SOUTĚŽE
borovice
Prožité prázdniny v dětství  jsou pro mě asi toto :
- brigády na kamení, kdy jsem si vydělala tak 40,-Kč za 1 brigádu a byla jsem strašně nadšená,
- taky je to vůně sena, protože jsem dostala hrábě a celý den jsem strávila na louce otáčením a shrabáváním sena  - a taky vůně babiččiných buchet, když jsem k ní jela na část prázdnin, to byla nejlepší část prázdnin.


Příspěvěk od Romanky bude dnes poslední, ale nezoufejte, ostatní se mohou zúčastnit další narozeninové soutěže...vypukne brzy!

Romaně za tento příspěvek - buchty, brigáda a seno - to je i moje vzpomínka na prázdniny :-) - putuje knížka velmi napínavá a tlustá... Před tváří Amonovou od nakladatelství Metafora. Blahopřeji....!
amonovou

Pro mlíko a nohy do potoka .... od Hanky

5. září 2010 v 12:52 | čajovna |  SOUTĚŽE

originál
Moje vzpomínky na dětské prázdniny ??jen a jen to nejlepší,čím dál více se vracím do dětství,kde mi bylo tak dobře.Moc ráda vzpomínám,na náš domek,který byl na konci vesnice,za ním louka,potok a zase louka.Tam jsme s kamarády chodívaly každý večer se schovávat do vysoké trávy,zalézaly do stohu slámy,koupaly si nohy v potoce.
Večer jsem pak chodila se džbánkem k sousedce pro mléko.Měli kravičku a na to mléko,samozřejmě převařené,nemohu zapomenout.
Kdybych měla napsat,na co vše vzpomínám,seděla bych tu ještě hodně dlouho.
A vzpomínáte někdo na to,jak v té době večer létali chrousti??
Tak přeji tak tak krásné prázdniny,jako jsme zažívali my.
To je další svobodná vzpomínka od Hanky... úplně to vidím.
A chrousti? Pamatuju... a občas létají i dnes... a někdy i ve městě :-) ale to je spíš vzácnost.
Doufám, že prázdniny měla Hanka krásné a příjemné a jako dáreček dostává od Domácí čajovny knížku, která jí křížem krážem provede po pohádkových městech od nakladatelství Fragment.
Blahopřeji!
křížem

Obláčky a družstevní jetel...od Lídy

5. září 2010 v 7:45 | čajovna |  SOUTĚŽE
macešky
Dětství a prázdniny to bylo něco úžásného a nedá se zapomenout. Když jsem přečetla zadání soutěže okamžitě mě napadly obláčky ano obyčejné obláčky,vzpomínám jak jsme si lehli do družstevního jetele a pozorovali oblohu, každý obláček nám něco připomínal a co tam všechno bylo, krásný bílý pejsek se za chvíli změnil v mamuta,čarodějnice v zámek, tak jsme vydrželi ležet dlouho, někdy až nás rodiče hledali.Ted když se  zadívám na oblohu a vzpomínám jak to  bylo nádherné, no zlaté dětství.S vnukama také pozorujeme mráčky,ale je to tak nebaví, oni zase budou vzpomínat na něco jiného.
Lída poslala tento krásný příspěvek. Vidíte, že v jednoduchosti je síla vzpomínek. Na družstevní jetel taky ráda vzpomínám.... nemám však jetelový obrázek, tak snad jako ilustrace postačí tyhle macešky, které se právě začínají prodávat a zpestřovat nám podzim. Lidušce navíc zpestří podzim také knížka Pohádka o Sedmihlávkovi od nakladatelství Maxdorf, snad se s vnuky příjemně začte... Blahopřeji!

Rohlík a šunkový salám.... pro Janičku

4. září 2010 v 18:40 | čajovna |  SOUTĚŽE
buřty
pro mě je vzpomínka na prázdniny - rohlík a šunkový salám u mé
prababičky a pradědečka, snad nikdy se nestalo, abych tam nepřijela a
nebyla mi tahle pochoutka nabídnuta. Mám jej ráda dodnes :-)


tak já jsem ilustrační obrázek dala poněkud ostřejší :-), ale jinak jsem věděla hned, kdy Janička tento příspěvek poslala, že bude odměněna. Sama totiž vzpomínám na čerstvý rohlík a pro změnu gothaj. Tenkrát, když měl ještě výtečnou chuť a byl plný poctivého sádla a poctivého masa a koření.
Dodnes si to pamatuju a je to taky jedna z nejsilnějších vzpomínek na prázdninové svačinky. Dnes už to bohužel není ono. Janičce putuje z Domácí čajovny knížka Nenechte sebou manipulovat od nakladatelství Portál. Blahopřeji!

Houba s obličejem stařenky...toť parádní vzpomínka na dětství od Emilky

4. září 2010 v 12:32 | čajovna |  SOUTĚŽE
Můj prázdninový příběh.
Milovaná babička.
poměnka
Bylo mi 10.let.Každé prázdniny jsem trávila se svými sourozenci u babičky na Vsetíně.Toto krásné město na Valašsku pro mne zůstane navždy místem nejhezčích prázdnin.
Chci se s Vámi podělit o vzpomínky na dětské dovádění a zároveň požádat o případné rozluštění otázky, která ve mně z těch dob zůstala nezodpovězena.babička bydlela v téměř perníkové chaloupce za městem.Říkalo se tam Za díly.Nad chaloupkou se strmě tyčil kopec porostlý obrovskými smrky.Prostě les
plný jehličí, ale bez porostu na zemi.Pod tímto kopcem byla studánka s tak nádherně čistou a lahodnou vodou, že jsem později v životě nic chutnějšího nepila.Do studánky jsme chodily pro pitnou vodu.Jednou jsme měli konve již nabrané a vylezli jsme nad tuto studánku, neboť mě tam něco zaujalo.Koukalo,,to" ze země rozhrnulo ,,to"jehličí kolem dokola a my nato koukali jako telátka na nová vrátka.Bylo to bílé, obrovské,vrásčité jako tvář naší stařenky.Dalo se tušit, že je to asi kulatá věc, která čouhá ze země, ale netušili jsme co by to mohlo být!Moje odvážnější starší sestra vzala klacík a pokoušela se okolo,,toho"odhrabávat jehličí.Předmět se zdál stále větší a větší, čím více se odhaloval jeho bílý kulatý tvar.pomáhali jsme všichni a dolovali ze země tento podivný předmět o kterém jsem začínala tušit, že by mohl být asi nějakým druhem houby.Naše touha rozlousknout tuto záhadu nás hnala ku předu a my s vypětím všech sil vydolovali ze země jen těmi klacky obrovské něco, co připomínalo kopací míč, ale mnohem větší a zvrásněnější.Nemělo to stopku ani jinak to nebylo připevněno v zemi a my tu zvláštní ,,houbu", která rostla úplně v zemi a čouhal z ní jen malý kousek ,,temene", odnesli domů, abychom se zeptali stařenky(tak se na Valašsku babičkám říká), co jsme to vlastně našli.Vzpomínám si jen, že nám stařenka odpověděla,že jsme šikovná děcka a že dnes bude dobrý oběd.A já si dodnes vybavuji skvělou chuť tohoto papání.Obalené řízečky z toho,,podivna" co na nás koukalo nad studánkou a okurkový salát jehož vůni cítím do dnes a vždy si na něm pochutnám.Faktem však zůstává skutečnost,že tak jak výborně chutnalo jídlo u stařenky na prázdninách, tak už mi nikdy chutnat nic nebude.
Od té doby jsme často chodili do toho lesa nad studánkou a dolovali ze země tyto ,,kopačáky"a stařenka nám z nich upravila parádní papání.
Moje otázka na závěr.Moc bych se chtěla dozvědět název té podivné houby, která rostla jen tam na Valašsku , Za díly u mé milované stařenky, která se dožila požehnaného věku 92.let a nikdy na ni nezapomenu.
Moc bych si přála, aby moje vnoučata měla tak krásné vzpomínky na své prázdniny jako mám já a moji sourozenci.
 Milá Emilko, věřím, že na ni nikdy nezapomenete. Na babičky takhle laskavé a plné lásky se nezapomíná....
Co víc říct... Snad jen, že na Vaší adresu putuje knížka Pohádka o Sedmihlávkovi, abyste mohla svým vnoučátkům třeba předčítat o tom, jak to bylo dřív, když se ještě topilo uhlím ve světnici a děti si hrály třeba...třeba s uhlákem.
Blahopřeji!

Špinaví a vyvětraní - to dnes skoro závidím... ne skoro, určitě, milá Jájino....

4. září 2010 v 8:23 | čajovna |  SOUTĚŽE
Slovo prázdniny mám spojené s koupáním v řece Ohři, dováděním ve splavu a sjížděním úseku na nafouknuté traktorové duši.
Toulání po lese a hraní šiškových bitev nebralo konce. Jen jsme ráno slupli snídaně už jsme se trousili k lesu za vesnicí a připravovali zásoby munice. Ruce od smůly, na hlavách boule, skobu na teplákách, to vše jsme snášeli s hrdostí velkých bojovníků. Když slunce začalo unaveně pokukovat po nebeských peřinách, nastával ten správný čas doběhnout domů pro buřtíky a chleba a na břehu řeky rozdělat oheň.
Ti starší hráli na kytary a zpívali, menší seděli tiše jako pěny, opatrně ukusovali horké pečené buřtíky a pozorovali tiše si broukající řeku.
S přibývajícím časem přicházeli rodiče. Někdo poseděl a zazpíval si, jiný v náruči odnášel unaveného a napůl spícího prcka.
třešně
Co na tom, že měl pusinu mastnou a špinavou? Že ho v kapse tlačila zapomenutá šiška?
Všichni usínali unavení ale pořádně vyřádění. My neznali nudu. Však taky z prázdnin máme spousty zážitků, vzpomínek. Ty nám nikdo nevezme.
Jezdili jsme na tábory, k babičkám, tetám, na dovolené....Ale! Ale ty nejkrásnější zážitky jsou spojené právě s naší vesničkou, řekou, lesem a kamarády se kterými jsme společně vyrůstali
.

Já nevím, ale k tomuto příspěvku od Jájiny, nemůžu vůbec nic dodat... slova jsou totiž zbytečná.
Snad jedině dodám, že nakladatelství Maxdorf posílá knížku Pohádka o Sedmihlávkovi - a milá Jájinko, těšte se, atmosféra v ní je podobná té, které znáte z Vašeho dětství...

Mediální komerční zprávy – koncentrovaný negativismus!

3. září 2010 v 9:58 | čajovna |  Duchovní okénko

š¨ípky
Rádi se díváte na zprávy? Jste na nich závislí? Díváte se na to koncentrované zlo a špatnou stránku lidstva jako zhypnotizovaní? Bezva, je to vaše věc, ale pokud se potom cítíte špatně, asi na vás zapůsobila média tak, jak zamýšlí.
Kdeže jsou staré dobré časy, kdy ve zprávách běžely výsledky našich zemědělců, sjezdy stran a lehký dotyk zahraniční politiky. Kdeže jsou už i doby, kdy zprávy byly jen obrazem politické scény plus něco navíc. Třeba narozená lvíčata v zoo… nebo trojhlavý pes.

Lidé, jež trpí klinickou depresí mají vyloženě v popisu léčby - nedívat se na zprávy!
Chápete to?
Strach je to, co lidstvo ovládá nejvíc. A dnešní zprávy jsou něčím, co když náhodou shlédnu, mi zahýbe žaludkem na hodně dlouho. Vraždy, dopravní nehody, vyjící oběti, prolhaní viníci, prolhané oběti, vyjící viníci… vlastně jsou to jenom tragédie a soudy, hyenismus, ke kterému se dnes propůjčují i ti, kdož by měli jen tak v tichosti truchlit. Ne, oni s tím jdou do médií. Já nechci nikoho soudit, vůbec ne, jen to na mě dělá špatný a hodně smutný dojem.
Na zprávy se cíleně nedívám, protože když jsem tak činila, měla jsem dosti silné náběhy na deprese. Fóbie a strachy.

Močáky si namočím...a potom si pochutnám

2. září 2010 v 0:05 | čajovna |  Vaření, recepty
Takové rychlokvašky, močáky nebo kvašáky.
Tedy mléčně nakvašené okurky, to je pane, delikatesa. Jednoduchá jako facka, navíc...
Takže jak na to?
Potřebujeme:
- okurky, velké, malé přerostlé, je to jedno
- vinné listy (či višňové, černorybízové... podporují  kvašení)
- sůl (na 1l vody asi 2-3 dkg soli)
- kopr (hodně, hodně hodně)
dd
Okurky napěchujeme do sklenice na vinné listy a kopr.

Zalijeme solným lákem.

Navrch dáme patku chleba, kterou po začátku kvašení vyndáme - nemusí být!


A okurky se:
- zakalují
- bublají¨
-koprově voní
-tvoří bílou sedlinu
- ztrácejí zelenou svěžest
- kysají

A JSOU VÝTEČNÉ!

Píšete rádi básničky, pohádky? Pak se zúčastněte soutěže s nakladatelstvím XYZ a mějte své dílo v knížce!!!

1. září 2010 v 11:05 | čajovna |  SOUTĚŽE
Rozmarýnek - kamarád

S Rozmarýnkem - skřítkem z rodu knihomilů - jste se setkali v knížce plné pohádek, říkadel a rozpočitadel. Tenhle milý chlapík vám připomíná pohádky, které znali už vaše babičky a dědové, říkadla, jež možná pozapomněli vaše maminky a tátové a rozpočitadla, která se hodí vždycky.
Protože Rozmarýnek má rád veselé a chytré děti, vymyslel si pro vás soutěž:

POHÁDKA pro Rozmarýnka

Napište pohádku, básničku nebo hádanku, kterou by mohl Rozmarýnek předat ve své další knížce ostatním dětem. Téma je libovolné.


Podmínky soutěže:
Do soutěže budou zařazeny všechny příspěvky, které splní následující podmínky:

a/ rozsah
pohádka
- minimální rozsah 2 strany A4, maximální 5 stran A4 (elektronicky maximálně 5 400 znaků včetně mezer)


básničky a rozpočitadla - alespoň čtyři sloky minimálně o dvou verších
hádanky - alespoň 5 hádanek, nejlépe veršovaných

b/ zpracování
-          elektronicky - dokument v aplikaci Word 97-2003
-          v písemné podobě - buď tištěný výjezd, nebo rukou psaný příspěvek (musí být psán čitelně)

Své příspěvky zasílejte do 30. 9. 2010 na adresy:

NAKLADATELSTVÍ XYZ, Plavínová 21, 130 00 Praha 3
soutez2010@xyz-knihy.cz

Veškeré soutěžní práce vyhodnotí odborná porota složená z redaktorů nakladatelství

do 30. 11. 2010. Jména výherců zveřejníme na www.xyz-knihy.cz


Dvacet nejúspěšnějších obdrží interaktivní stolní kalendář pro rok 2011 Z pohádky do pohádky a knížku Rozmarýnek.
Tři nejlepší ještě obdrží následující knižní ceny:
3. místo - Heidi, děvčátko z hor
2. místo - Autopohádky a Záboj a Mlhoš ve službách Jana Husa
1. místo - Vzpoura strašidel, Velká kniha říkadel a audio Čarodějnice školou povinné

Všechny oceněné práce budou zařazeny do další knížky Rozmarýnkových pohádek a říkadel, která vyjde v prvním pololetí roku 2011.kalendářNa všechny příspěvky se těší
NAKLADATELSTVÍ XYZ
…s námi začíná abeceda

Jsou učitelé přísní nebo rodiče přecitlivělí?

1. září 2010 v 2:42 | čajovna |  Silný čaj
jj
K prvnímu září přeji všem těm, jemž začíná nový stereotyp a rutina školního roku vše nej a nej a hodně klidu, míru, krásný podzim, vánoční svátky, jaro i velikonoční svátky a skvělé těšení se na další prázdniny....

A mám tu malé zamyšlení, tématicky se hodí.
Tuhle mě nadzvedla jedna reakce maminky, jejíž dítě na škole v přírodě lezlo po střeše chaty a mamince se nelíbilo, že k večeru nastala nutnost pro dítě přijet, protože hrubě porušilo kázeň,  zůstalo bez večerního opečeného buřtu a ještě se to  rozmazávalo s ředitelem školy.
Proč taky?
Byla to klukovina a druhý den se stejně jelo domů, a místo buřtu mohla dostat náhradní jídlo a ne hladovku.

A já se ptám?
A proč jo?
A proč jo?

Kdysi mi maminka vyprávěla, že za jejích časů, na lyžáku, jedna holčina (nebo dvě, nevím) kouřily na záchodě. Ihned jeli domů.

Tak proč by neměli ihned jet domů ty, jež lezou po střeše chaty, utíkají z pokoje a hazardují se životy?
Mrzelo mě, že v té diskuzi se většina rodičů stavěla za tu rozlícenou matku, snad kromě jedné bývalé učitelky, která to viděla v souvislostech své zodpovědnosti a taky chápala, co se doopravdy stalo.  A tak jsem přemýšlela, co vede matky a ženy nejzodpovědnější k tomu, aby byly takhle slepé???

Olga Hejná: Bubáci z Pampelic

1. září 2010 v 1:06 | čajovna |  Knížky pro pamětníky

Tahle knížečka má nové vydání v nakladatelství Artur, ale já jsem pořídila toto vydání z roku 1969 v naprosto skvělém stavu v knihovně. A to jsem netušila, že se náramně pobavím.
bubáci
Severočeské nakladatelství a edice s názvem Kaňka - tak to je přesně ten svazek.
Chvíli mi ale trvalo, než jsem se v prokládaném vyprávění zorientovala. Dvě děti, chlapeček a holčička se totiž domluvili, že spolu něco vymyslí, né, že by se nudili, ale znáte to.
A hra se slovíčky přinesla příběh bubáků z Pampelic. Osobití tvorové s osobitými a zcela nečekaně se vířícími osudy, vzájemně propletenými tak, jak by to snad ani normální člověk nevymyslel.
A hlavně…
V stodole na stole
Ležela fazole
A kolem na kole
Drandilo pachole
-          Stop- volá fazole
-          - seskočí pachole
A teď to pachole
Sedí tam na stole
Zírá jak fazole
Ujíždí na koleKterou jeden rošťák Habadějů zkomolil takto
To - vole - na stole
Ležela fazole
A - vole - na kole
Přijelo pachole
Stop volá fazole
A sama hop - vole -
Teď sedí pachole
Tam - vole - na stole
Fazole ta - vole-
Ujela na kole


A pokud tu knížku náhodou ze svého dětství znáte, asi vám toto v paměti muselo uvíznout. Nebo ne?
Ačkoliv mi chvílemi připadalo - omlouvám se autorce - že tohle musel psát někdo naprosto pod obraz, na věci to nic neměnilo, naopak, tenhle styl humoru já miluju!!!
Vydalo Severočeské nakladatelství, 1969