Ted Dekker: Dcery Lamače kostí

19. srpna 2010 v 20:53 | Lenka Hanzalová |  Knížky pro ostatní


pp
Nakladatelství Metafora přichází na trh s knižní novinkou Dcery Lamače kostí. Knihu napsal americký spisovatel Ted Dekker a jistě se zařadí mezi úspěšné bestsellery. Příběh totiž nemůže nechat nikoho chladným.

Ryan Evans, zpravodajský důstojník válečného námořnictva, dává přednost práci před rodinou a doma se vyskytuje málokdy. Jeho ženu Celine to nijak zvlášť netrápí, žije si svůj život. S dcerou Bethany je to však jiné, což si uvědomí po svém únosu v Iráku.
Dostane se do situace, kterou by ustál málokdo a jen díky své inteligenci a umění potlačit své emoce přežije. Stane se však svědkem vražd nevinných dětí, kterými chce únosce Chálid zburcovat americkou veřejnost, vystoupit proti válce a upozornit na tzv. vedlejší ztráty.
Po svém osvobození mu náhle dochází, že rodina je mnohem důležitější než práce a že se touží vrátit domů do Austinu a svou dosavadní nepřítomnost ženě a dceři vynahradit.
Po příjezdu však zjišťuje, že se spousta věcí změnila a nic nebude tak lehké, jak se zdálo. Manželka si našla nového přítele, okresního prokurátora Burtona Welshe, a žádá rozvod. A dcera Bethany? Ta už svého otce odsoudila a odmítá mu odpustit.
Když se Ryan konečně smíří s tím, že přišel o rodinu, přijde další rána. Sériový vrah Lamač kostí znovu zaútočil. Za svou oběť si vybral právě Bethany. A aby toho nebylo málo, stane se Ryan podezřelým díky svědectví Celine a Burtona. A jeho psychické problémy, které nastaly po únosu, mu na důvěryhodnosti také moc nepřidají.
Lamač kostí (Alvin Finch) ale tentokrát touží po něčem víc než jen přelámat kosti nevinným dívkám. Chce, aby se Bethany stala jeho dcerou a s tím je spojené i zničení jejího pravého otce. Vyzve tedy Ryana, aby přišel dceru vysvobodit.
Ryan se dostane do situace, kdy musí bojovat nejen s Lamačem a policií, ale i se svým vlastním já. Dokáže pro záchranu dcery mučit a zabít jiného člověka? Kam až je schopen zajít?


Kniha poukazuje nejen na válku a její nesmyslnost, ale i na problémy v dnešních rodinách a nedostatek lásky. Kdo zvítězí - dobro nebo zlo?

Kniha se velmi dobře čte. Poutavý děj jen zvýrazňuje autorův skvělý styl psaní a než se člověk nadá, je u konce, aniž by si toho všiml. Myslím, že je vhodná i pro lidi, kteří nečtou příliš často. Autor neruší děj přílišnými popisy krajiny či osob, nevkládá dlouhé odstavce zbytečných myšlenek. A přestože některé úryvky jsou napsány detailně, téměř naturalisticky, nepůsobí kniha tvrdým a nepříjemným dojmem.
Přečetla jsem ji od začátku do konce jedním dechem. Všem ji mohu vřele doporučit :)


Ukázka:
Slunce se pomalu nořilo za obzor. Alvin nebyl ochoten čekat další hodinu, a tak nastartoval svou fordku a zamířil po dálnici 71 k Southwest Parkway. Ve chvíli, kdy dorazil na Barton Creek, byl už bez sebe očekáváním. Když zaparkoval dodávku a došel pěšky na svoje místo, z něhož měl výhled na dívčinu ložnici, byl úplně propocený. Už dávno zjistil, že když se pokusí pot přebít tělovým krémem, bude ošklivě páchnout jako ryba. Vytáhl proto ručník, který si přinesl v batůžku, svlékl si košili, pečlivě se osušil, a teprve pak vetřel do chladnoucí kůže
trochu krému. S pocitem osvěžení si košili znovu oblékl.
Teď se mohl posadit, počkat do půlnoci a pak dojít k oknu a nahlédnout dovnitř.
Sledoval dům od té doby, kdy se rozhodl, že se té dívky musí zmocnit, což se stalo před třemi týdny. Skutečnost, že okresní prokurátor Burt Welsh si zahrával s Bethanyinou promiskuitní matkou, byla příjemný překvapením, které mohlo Alvinovi zkomplikovat plány zase jen příjemným způsobem.
Fakt, že je zde ještě další muž, který si hraje na jejího otce, tomu jen dodával na zajímavosti. Nastal ten správný čas. Cítil to v kostech.
Byly zde dvě věci, které Lamače kostí vzrušovaly víc, než by dokázat vyjádřit slovy. A pak ještě jedna. Při všech třech cítil mrazení v páteři.
Dívčí žadonění o milost.
Tělový krém Noxzema.
Zvuk kostí lámaných pod kůží.

Vydalo nakladatelství Metafora, 2010, www.metafora.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 š š | Web | 20. srpna 2010 v 9:25 | Reagovat

Působí to dost drsně, na to bych asi neměla sílu. Ač věřím, že je to napínavá kniha.

2 Domácí čajovna, Renata Domácí čajovna, Renata | Web | 20. srpna 2010 v 10:39 | Reagovat

Já na to taky neměla sílu a tak jsem to přenechala nové kolegyni a přispěvatelce na blog (děkuji!!!) a jak vidím, o hodně jsem přišla, jak vidím, hezky a lehce se to četlo, to je zajímavá kombinace...

3 Lenka Hanzalová Lenka Hanzalová | 20. srpna 2010 v 11:10 | Reagovat

Knížka má vlastně i trochu psychologické rysy - zkoumá vývoj postav a jejich názory a postoje. A člověk u ní často přemýšlí "co bych asi v této situaci udělal já" a to je na tom podle mě to nejzajímavější... :)
Líbí se mi to, že přestože si člověk připadá vzdáleně od všech informaci, které se na něj valí z médii, může se do nich nechtěně zapojit i on sám....
Možná knížka takhle navenek působí drsně a občas jsem měla chuť pár řádků přeskočit, ale vše co tam bylo tam patřilo a skládám poklonu autorovi :)

4 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 24. srpna 2010 v 20:12 | Reagovat

Není to můj šálek čaje.

5 Alida Alida | Web | 18. července 2017 v 23:12 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobností WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama