Albín Škoviera: Dilemata náhradní výchovy

4. března 2010 v 12:52 | čajovna |  Knížky pro ostatní


Tato kniha vznikla nejprve jako text určený odborníkům. Poděkujme ale autorovi, že nakonec přišel k zjištění, že pro veřejnost to bude lepší…
Užitečnější.
Beze zbytku souhlasím.

V předmluvě se krátce seznámíte PhDr. Albínem Škovierou, Ph.D., který působí na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.
Snad i díky tomu se nám tu dostává i mnoho informací od našich sousedů a sice ze Slovenska. Rodiče, kteří vážně uvažují o adopci či jiné formě náhradní výchovy jistě budou zajímat praktické informace o vývoji různých druhů náhradní péče nejen u nás, ale i na Slovensku. Není to zbytečné, ačkoliv se to může na první pohled zdát. Hned zkraje vás autor vyvede z omylu a zcela logicky vás dovede k jakému si srovnání, k hledání toho nejlepšího řešení. Porovnávání výhod a nevýhod. Obě země totiž vyšly jiným směrem. Nutno a dlužno říci, že ideální řešení u nás ani v sousední zemi neexistuje. Operujme tedy tím, co nabízí naše legislativa.
Všechny ostatní pak jistě zaujmou další stránky. Budou se tu opravdu rozebírat dilemata náhradní výchovy, budou vám předloženy příklady z praxe, statistické výsledky různých výzkumů a dotýká se hlavně otázek, které si rodiče spíše šeptají potají. Proč?
Aby o nich někdo náhodou nepochyboval.
Nemusí, protože jsou to otázky normální.
Nepokrytě se dozvíte, že je opravdu rozdíl mezi etnikou dětí, o bílých blonďatých holčičkách a malých romských chlapcích, o problematice sourozeneckých skupin a jejich rozdělení či nerozdělení. Sáhnete si do svého vlastního svědomí, vyberete si, jaký jste typ rodičů a proberete ty nejniternější pocity i více či méně skryté a uvědomované motivy pro přijetí cizího dítěte navždy do svého života.

Knížku bych určitě doporučila každému, kdo se snaží svou rodinu obohatit o opuštěné dítě, ale pokud na ni narazíte jen tak a o žádné adopci neuvažujete, zastavte se u ní. Možná pomůže i k rozklíčování vašich vztahů ke svým dětem, ke svým rodičovským úkolům a trablům s nimi spojených.
Vydalo nakladatelství Portál, 2007, www.portal.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama