Valerie Van Arsdale Shrader: Tvoříme z obrázků našich dětí

20. října 2009 v 10:55 | čajovna

Tato publikace zaujme zejména maminky malých dětí. Ovšem musí to mít dvě podmínky:
1. Musíte mít umělecky založené dítě
2. Musíte být umělecky založená vy sama
A hlavně musíte být oba hračičky!!!!
Trocha šikovných rukou se totiž tady bude více než hodit a dokonce bych řekla, že někdy musí ruku k dílu přiložit i tatínek, protože třeba já bych si netroufla stříhat plech. Tedy… možná ano, někde o samotě, ale rozhodně ne ve chvílích nejčastějších, tedy ve chvílích, kdy něco tvořím a u toho druhým okem hlídám malé dítě… Starší by mi už notně pomohlo, přinejmenším výrobou předloh - tedy obrázky našich dětí, ty jsou nejdůležitější.

Úvod vás pohladí
Co se mi na této knize nejvíc líbí je úvod. Autorka tu s citem a láskou vypráví o svých zkušenostech s jejími dětmi, o uchovávání obrázků, o tom, jakou cenu mají dnes, jakou zítra, jakou za dvacet let… věci, které dnes možná jako maminky malých dětí moc nedomýšlíme… a pokládá si otázku, zda-li není dobré začlenit do každodenního života dětskou tvořivost? Poradí nám, jak obrázky třídit, jak uchovávat a jak je ukládat - a krabice na půdě nebude ideální, navíc, ne každý má půdu.
Mimo jiné se zde také dozvíte zajímavosti ze světa tvoření - třeba to, kdo vynalezl malování prstem nebo jak se vyrábí voskovka. A to mě zaujalo, voskovky jsou moje výtvarná láska!
Projekty - některé jen pro megašikovné
A už jsme u projektů. Úvod vás něžně naladí, ale projektů se už může leckdo zaleknout. Některé metody jsou totiž celkem složité. Snad ještě nalepení obrázku na podložku na myš nebo vystřihnutí kočky z plechu, ale u většiny z těch nesčetných nápadů musíte kopírovat, skenovat, zvětšovat, zmenšovat, mořit, barvit, vypalovat, tisknout, přepisovat a přemalovávat. Mnoho projektů bohužel stojí na tom, že obrázek dítěte prostě přepíšete, přemalujete jinam. Jen u několika používáte celý obrázek ve své originální podobě, tedy na papíře, na kterém je dítě stvořilo. A právě ta poměrná složitost je to, co může odradit.
Co je však jednoznačnou devizou této knihy, je obrovská variabilita. Máte-li fantazii, dokážete si z mnohých nápadů vzít jenom něco - a aplikovat je jinde a jinak. Někde si vezmete techniku, někde motiv, někde nápad…
Je to knížka pro mne?
Celkově mohu říci, že knížka je to jedinečná a originální v tom, že používá neobvyklé metody, které mají za úkol uchovat navždy tvořivost našich dětí. A jak hezky vypadá takový dětský obrázek překreslený na hedvábný polštářek…. Nebo na hrnečku… nebo na ubrusu. A co se mi líbilo nejvíc byly dětské motivy opakované na stěnách, na zdech… napadla mne v tu chvíli, při pohledu na naši lehce okousanou zeď, cosi o překreslení na bílou tapetu.
Existuje vůbec bílá tapeta, na kterou by se dalo libovolně kreslit?
No vidíte, už přemýšlím, už kombinuji, už se inspiruji…
A to samé přeji i Vám… Asi málokdo vyzkouší vícero projektů z této publikace, ale každý, kdo ji vezme do ruky, bude inspirován a bude přemýšlet. A když už nic jiného, jen ten úvod stojí za přečtení, úvod je prostě geniální a mě osobně moc pohladil na duši. A na dětské obrázky se od té doby dívám jinak.
Vydalo nakladatelství Portál, 2006, www.portal.cz

Uveřejněno též na internetovém časopisu Kreativum - www.kreativum.pise.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 20. října 2009 v 11:30 | Reagovat

Ahojky, no pro ty, kdo jsou zručné a tvořivé to může být opravdu zajímavá knížka. Já většinou kresby a výtvory vnoučátek přichytím magnetkou na ledničku a časem obměňuji.

2 Lipetka Lipetka | Web | 20. října 2009 v 14:58 | Reagovat

Teda musím říct, že já, ač dívka tvořivá, ale malovacím talentem moc neobdařená, bych měla obavy o zvládnutí zechnik. :-) Ale už jenom podle těch pár fotek, úžasné.

3 čajovna čajovna | 20. října 2009 v 15:18 | Reagovat

[2]: já bych si troufla, ale asi kdybych měla hodně času a možností nad tím přemýšlet a věnovat tomu i přípravu, nákup speciálních rekvizit apod.. Pak by to byl ráj!
Ale takhle se docela dá improvizovat, každopádně mě třeba nikdy nenapadlo využít dětské obrázky k dekoraci a teď vím, že možností je spousta...

4 enili enili | Web | 20. října 2009 v 17:58 | Reagovat

Bezva počtení.Je to asi to o čem jsi psala u mě v kom.Je dobré dát dětské fantazii zelenou a mít vlastně víceméně dohled,ale nebrzdit je.Tak to učila mamka mě.Mimochodem nádherně kreslila a ve mně tuto lásku k umění podporovala.Jednou budeš vzpomínat na tyto úžasné chvilky se svými dětmi,velmi ráda a s láskou.

5 enili enili | Web | 20. října 2009 v 17:59 | Reagovat

Tak když už mám konečně tvoje stránky v prostřed,tak zase stále spamuju.(promiň,ale nechápu čím to je).

6 Šárka Šárka | Web | 21. října 2009 v 22:21 | Reagovat

To je skvělý nápad, zapojit dětské obrázky do rodinného života, ne je jen někde uložit. Třeba ten kakadu u hodin. Já jako malá kreslila hodně a ráda, ale bohužel se všechno vyhodilo.

7 čajovna čajovna | 22. října 2009 v 9:51 | Reagovat

[6]: tam jsou i zajímavější techniky jako třeba dostat ten obrázek na hrneček nebo na ubrus, ale je to náročnější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama