Jaromir Malek: Kočka ve starém Egyptě

21. září 2009 v 10:19 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Tuto knihu přivítá každý milovník historie, Egypta a hlavně koček. A milujete-li alespoň dvě věci dohromady, pak je to publikace přímo dokonalá.
Autor je egyptolog českého původu, který pracuje v Oxfordu a patří mezi nejuznávanější vědce ve svém oboru. Jeho knihy se vyznačují například tím, že se rád zabývá tématy méně obvyklými a specializuje se na určitá témata, v tomto případě právě na kočky a starý Egypt. A to je téma velmi zajímavé.
Díky Jaromiru Malkovi se dozvíte mnoho věcí, které jste do této doby nevěděli, mnoho o historii koček, o domovině předků našich současných kočičích mazlíčků, a hlavně hodně o roli kočky, její vznešenosti, její příslušnosti k bohům a o ochranné roli symbolu kočky jako takové.

Kočičím mumiím je tu věnována také velká část a dozvíte se například to, že kočičí mumie z určité doby jsou jako by nedokonale mumifikovány, těla jsou poškozena a vše je nahrazeno přezdobením a krásnými sarkofágy, které viditelně zakrývají právě tyto chyby při mumifikaci. To by nebylo samo o sobě ani tolik zajímavé, ale tento fenomén se později vyskytuje i při mumifikaci lidí. Dozvíte se také mnoho o roli kočky v lékařství, o různých babských receptech.

Protože je tu množství informací, letopočtů a jmen bohů, králů a panovníků, stává se text občas trochu příliš poučným a nepřehledným. To může vadit ve chvíli, kdy očekáváte něco senzacechtivého, něco ve stylu Ericha von Danikena, ale tato kniha je o chlup vědečtější. Ilustrace jsou skvělé a dělají z publikace báječný dokument. Je tu 90 fotografií a 21 černobílých ilustrací a to bohatě stačí.
Popisky jsou přesné, stručné a jasné, na začátku najdete chronologickou tabulku, která uvede v obraz i ti, kteří se v egyptských dějinách zase tolik nevyznají…
Vydalo nakladatelství Mladá Fronta, 2008
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Enili Enili | Web | 21. září 2009 v 20:44 | Reagovat

Natty ahoj,všechno co se týká starého Egypta mě zajímá i v tv si vyhledávám tyto věci.Je to tajemno,co nás láká?Hezkou dobrou noc.

2 čajovna čajovna | 21. září 2009 v 20:54 | Reagovat

to jo, Enili, tajemno a hlavně to, že ta civilizace byla tak vyspělá...Erich von Danikem by mohl vyprávět :) toho mám taky ráda a fascinuje mě... a přitom pak zmizela...proč?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama