Sarah Widdicombeová: Přirozený výcvik koní

24. srpna 2009 v 8:57 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Ačkoliv se zdá, že tato knížka by měla být určena spíše pro nějaké ty koňské odborníky či fajnšmekry, osobně ji mohu doporučit klidně i zvídavým dětem. Dokonce ji mohu doporučit i jako knížku, se kterou bude malý obdivovatel koní začínat. Není totiž nic lepšího, než začít tak, že POŘÁDNĚ. A tady se snoubí nejen velká znalost a odbornost autorky, ale také čtivý text řazený do kratších odstavců, mezinázvu, popisky u fotografií a hlavně je celá publikace velmi přehledná a díky kvalitním fotografiím, které přesně popisují děj, rozhodně kniha nenudí.
Naopak, poučí každého o základních potřebách koně.

Dozvíte se, dle mého názoru, základní poučku o koních. Správný vztah kůň a jezdec by měl být založen na důvěře. Na tom, aby kůň ve chvíli, kdy má na hřbetě jezdce, obrátil se s důvěrou na něj, pokud bude mít potřebu řešit nějaký ten problém a ne, aby ho kůň řešil sám.
To je základ.


Samozřejmě, může vás napadnout, kůň není hlupák a až si bude hopsat po rozlehlé pastvině (ano, i o ustájení tu najdete mnoho důležitých informací) bude si své problémy řešit svojí koňskou hlavou. Ale ve chvíli, kdy jste na jeho hřbetě vy, stáváte se jeho průvodcem.

Co se tu ještě dozvíte, kromě hierarchie koňského stáda, což je také důležité vědět, chcete-li si pořídit více koní, ale vlastně i ve chvíli, kdy chcete koně jenom jednoho. Jak vybrat správné sedlo, jak koně okovat a jestli je to vůbec nutné a také se dozvíte, že nejen kovové podkovy spatřili světlo světa, ale můžete si pořídit i plastové nebo kůň může nosit speciální botičky. A samozřejmě je tu největší část věnována výcviku koně. A že to není jen práce pod sedlem, práce na lonži, ze země, komunikace ve stáji a v ohradě, a hlavně se tu dočtete mnoho o chování jezdce, správném postoji, správných pobídkách a také něco o problémových koních.

Možná maličkou nevýhodou je nepříliš výrazný titul na obálce, ale na druhou stranu je to jen drobná kosmetická vada, kterou zcela přehlušuje pečlivě vypracovaný obsah, který na vás bude nenásilně chrlit jedno moudro za druhým a jste-li ke koňské duši citliví, brzy zjistíte, že na TOMHLE něco bude, že je to tak logické, až je to přirozené...
Prostě přirozený výcvik koní. Ačkoliv se zde píše o koních velkých, jistě to platí i o malých konících, duši mají všichni stejnou...

Knížku doporučuji každému, kdo má koně jen tak rád, ale hlavně každému, kdo se o nich chce dozvědět co nejvíc...
Vydalo nakladatelství Metafora, 2009, www.metafora.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 30. srpna 2009 v 19:51 | Reagovat

Od některých koní by se mohli učit lidi. Ale to by byl Přirozený výcvik lidí a taky docela jná knížka. :-)

2 Domácí čajovna Domácí čajovna | Web | 5. dubna 2010 v 21:00 | Reagovat

[1]: možná velmi potřebná!

3 Kari Kari | Web | 18. dubna 2010 v 20:45 | Reagovat

Ahojky, plsky hlasuj na této adrese: http://hafani-club.blog.cz/1004/chlupate-kulicky-utoci pro pejsky ťapka a Darinka, je to pro mě strašně důležitééé!! Anketa je pod textem. Plsky budu vděčná za každý hlas!! Pls rozešli to svým přátelům, je to doopravdy důležité!!Jo a máš super blog!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama