Jeho Svatost dalajlama: Vesmír v jediném atomu

4. července 2009 v 5:57 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Máte-li chuť na čtení, které pochází z pera mimořádně moudrého muže, je tato kniha čímsi vzácným, co vám duši určitě pohladí.
Chvílemi je to čtení velmi náročné na soustředění, je tu velké množství cizích slov a vědeckých výrazů (např. víte, co je to "inherentní, kvarky, gluony..."?) a chvílemi živelně strhující...
Například o prožitku jasného světla nebo o stvoření světa podle buddhismu, o teorii velkého třesku, o tom, že i kolem tohoto tématu je má Buddha svá tajemství, která neprozrazuje.
Skvělé rozjímání k čaji!!!

"V nejstarších buddhistických textech nacházíme narážky na příběh lidské evoluce, které se poté opakuje v mnoha následných textech Abhidharmy. Onen výklad má následující podobu. Buddhistický vesmír se skládá ze tří říší bytí - říše touhy, říše tvaru a říše neuspořádaného beztvarého. Poslední z nich představuje stále jemnější stav existence. Říši touhy charakterizuje přítomnost smyslové žádostivosti a bolesti. Jedná se o svět obývaný lidskými bytostmi a zvířaty. Říše tvaru je naopak osvobozena od jakýchkoli projevů bolesti a prostupuje jí zkušenost blaženosti. Bytosti obývající uvedenou říši mají těla vytvořená ze světla. A nakonec existuje říše neuspořádaného beztvarého, která neprosto překonává všechny tělesné vjemy a pocity. Život v tomto světě je prostoupen trvalým stavem dokonalé vyrovnanosti. Bytosti obývající onen svět jsou zcela osvobozeny od hmotných těl. Existují pouze v duchovní sféře...
...Vývoj lidského života na Zemi je chápán jako "sestup" některých z oněch božských bytostí, které vyčerpaly svou pozitivní karmu, jež jim umožňovala na základě potřebných příčin i podmínek, aby zůstaly ve vyšších světech...Když tyto bytosti poprvé zažily svůj "pád" a narodily se na Zemi, zbývaly v nich ještě stopy předchozí slávy. Tito lidé žijící v první éře měli údajně vlastnosti podobné božským..."


... a tak dále. Toto vyprávění mě přišlo nejbližší a nejpoutavější. Nejsem velký vědec a tak mne mnohé vědecké spekulace a mnohá dalajlamova setkání s vědou oslovovala spíše okrajově. Na druhou stranu mě tak přiblížil témata, o kterých jsem neměla ani tušení. Duchovní svět se tu prolíná s tvrdou vědou, která potřebuje důkazy. A je to na první pohled nesourodá snaha o nějaké prolnutí. O to zajímavější právě toto povídání je.

Dozvíte se, že dalajlama je úplně obyčejný, skromný člověk a měl své dětské sny a touhy. Jako dítě rozebíral hodinky, setkával se s moudrými a svého času si myslel, že bílý muž je synonymem pro vědce. Ve své nevědomosti a pouhé touze po poznání sám od sebe přišel na to, že Měsíc vyzařuje světlo odražené od Slunce... a jak se potom podivil, když zjistil, že objevil "ameriku".

A co mi bylo nejsympatičtější? To, že se tento muž nepovyšuje, ačkoliv bezesporu stojí na vrcholu buddhistické víry a je moudrý. Slovo "chytrost" se sem nehodí, on není chytrý... on je moudrý a prahne po poznání a nad svými poznatky hluboce hloubá.
Hloubejte s ním, určitě je to skvělý zážitek...

Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama je držitelem Nobelovy ceny a autorem mnoha dalších knih. Poprvé navštívil českou republiku v roce 1990 na pozvání prezidenta Václava Havla a od té doby byl v České republice již čtyřikrát.
Vydalo nakladatelství Metafora, 2009
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 5. července 2009 v 9:03 | Reagovat

Příští týden jdu vrátit knihy do knuhovny a něco bych si chtěla půjčit o buddhismu, snad najdu odpověď na nějaké otázy, co mě trápí..

2 Eva* Eva* | Web | 5. července 2009 v 9:03 | Reagovat

Omlouvám se za překlepy :-)

3 čajovna čajovna | 5. července 2009 v 18:04 | Reagovat

Evi, máš pravdu, mě taky knížka docela inspirovala a zažehla můj už tak dost horký zájem o budhismus. Budeš-li mít chviličku, budu moc ráda za nějaký tip, co sis půjčila...protože nevím, pro co bych sáhla.

4 Anty Anty | 9. července 2009 v 23:20 | Reagovat

Ahoj holky, i mě je blízká východní filozofie, a v těžkém období mi velice pomohly i knížky z esoterické řady. Výborná pro náš věkový ročník je od Klugeové "Optimisté žijí déle". Zrovna jdu vracet do knihovny "Jak běžet z kopce" od Jany Paulové je to z jejích cest do Indie, kde se s budhismem setkává.

5 čajovna čajovna | 10. července 2009 v 6:45 | Reagovat

Anty, píšu si, děkuji za hezké tipy na čtení...:-)

6 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 19. července 2009 v 21:35 | Reagovat

Kdysi, ještě na gymplu jsem od Dalajlámy jednu knihu zaměřenou na budhistická moudra přečetl a napsal o ní práci. Byla to poměrně těžká literatura na čtení a pro mě se nejednalo o zrovna literární zážitek. Ale myšlenky v knize obsazené byly zajímavé. Rád bych si od Dalajlámy přečetl něco novějšího. Třeba tuhle. Díky za tip.

7 cajovnaprozeny cajovnaprozeny | 24. prosince 2011 v 9:42 | Reagovat

[6]: opravdu zajímavá kniha, možná jí po těch dvou a půl letech opět vezmu do ruky a přečtu si....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama