Historky Ferdinanda Havlíka jak je zapsal a převyprávěl Jiří Suchý

10. července 2009 v 13:15 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Nevím jak vy, ale já nejsem zapálený fanoušek divadelních prken, je to pro mě věc spíše sváteční a vyprávění herců mě zaujmou jen málokterá. Většina rádoby historek se snaží být násilně zajímavá, čímž vzniká trapnost a blábolení o ničem. Historky Ferdinanda Havlíka jsou naprosto z jiného soudku - nadchnou Vás!!! A to i v případě, že vám vůně divadla a herectví nic neříká. Tady ji poznáte. Tak trošku jsem občas měla při četbě pocit, že v rukou držím klenot z pera někoho, jehož zapsaná slova za to prostě stojí. Naposledy jsem se podobně cítila, když jsem četla Svěrákovy Povídky.
Je tu humor, recese je tu rozebrána do nejmenších detailů a knížka má překrásný a chytlavý spád. Budete se prostě bavit, stejně jako kdyby Jiří Suchý stál vedle vás. Ten je ostatně zodpovědný za to, že tato kniha je skvostem.

Nesouhlasím s původní oficiální anotací, že knížka je určena starší a střední generaci - kdepak, i mladí se pobaví a já osobně bych jim ji doporučila skoro jako povinnou báječnou četbu, která vám přiblíží třeba Berlín před "zdí" nebo povinné moskevské výlety herců za angažmá.

Už jen pro to poznání té atmosféry, která se dnes už nikdy nevrátí a má toho co říct. Má-li někdo v sobě touhu po kvalitním umění, po kvalitní legraci, která není trapná a ubohá, pak ho Historky Ferdinanda Havlíka dozajista zaujmou. Humor je tu přesně takový, jaký vám vleze pod kůži, kultivovaný… no pravda, občas tu sprosté slovo padne, ale jak již víme z Povídek, když ho vložíte do pera takovému formátu jakým pan Svěrák či pan Suchý dozajista jsou, pak i sprosté slovo získá na významu, který vám rozřinčí bránici nebo alespoň vyloudí upřímný úsměv na tváři.

A pro knihomoly úplné ještě jedno tajné prozrazení na závěr. Knížka nádherně voní, trošku jinak, než ostatní, je to taková jemná čistá vůně papíru trošku říznutá čímsi… no, nevím, i kdybyste mne rozkrájeli, tak nevím. Ale něco mi ta vůně připomíná… něco dávno zasutého. Kéž bych si vzpomněla.
A úplně na závěr ještě jednu důležitou věc. Grafické zpracování knihy je také neobyčejné a je na něm znát, že nebylo odbyto. Naopak, pečlivost každého slova a volba jeho umístění na stránce - to je cítit z každého listu.

Doplňující info:
Jiří Suchý
Historky Ferdinanda Havlíka jak je zapsal a převyprávěl Jiří Suchý
Maxdorf 2008, 136 str.
ISBN: 978-80-7345-165-3
Cena: 245 Kč
Formát: 140 × 180 mm, váz.
Anotace:

Vzpomínky legendárního jazzmana a kapelníka Semaforu převyprávěné neméně legendárním Jiřím Suchým. Příběhy, jejichž postavami jsou především známí čeští hudebníci, s neopakovatelnou směsí humoru i nostalgie zachycují dobu od konce války až po současnost. Kniha je ideálním dárkem pro střední a starší generaci, pro mladší čtenáře je lidským svědectvím o době, která rozhodně nebyla pouze černobílá.

Knihu poskytlo: www.slovniky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 10. července 2009 v 23:41 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama