Červenec 2009

Vašo Patejdl - ak nie si moja...

31. července 2009 v 9:35 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Zvláštní písnička... Vašo Patejdl není typický playboy, hlas sladce slovenský... přesto tuhle písničku a pana Patejdla považuji v tuto chvíli za synonymum ke slovům "vzrušující, sexy, láska"... Ani slovo o sexu, ale erotika z toho přímo sálá...
Co říkáte?

Cola zmrzlina

29. července 2009 v 13:11 | čajovna |  Vaření, recepty
Jednoduchý recept z kategorie domácích zmrzlin. Ingrediencí potřebujeme pomálu, vlastně jenom jednu. Napadá mne, kolik receptů se vyrábí z pouhé jedné ingredience???

Potřebujeme:
- coca colu či podobný nápoj

Do tvořítka na nanuky nalijeme colový nápoj a necháme zmrazit. Hotovo!!!

T.M.A. ááářská soutěž!!!!

27. července 2009 v 14:26 | čajovna |  SOUTĚŽE
Chcete si přečíst román, jehož zfilmovaná podoba právě bortí diváky v kinech v potu hrůzy???
Je tu T.M.A. a vy máte možnost vyhrát knižní podobu v této soutěži.


Soutěžní otázka je úplně jednoduchá....

Bojíte se tmy?
A jestli ano, čeho???
Strašidel, černých koček, pavouků nebo zlodějů a vrahounů????

Odpovědi posílejte na

do 1. září 2009 a jeden z vás získá tuto knihu. V průběhu srpna se tu objeví navíc i recenze této publikace.


Těšte se... a strachům zdar!!!!

Bomba z kinder vejce

27. července 2009 v 9:51 | čajovna |  Kreativní dílna
Pokus s plastikovým vajíčkem a nějakou tou domácí výbušnou směsí bude děti bavit, já ale doporučuji přítomnost rodičů. I já se trochu bála, ale já mám z výbušnin strach...tak nějak od přírody.
Takže potřebujeme:
- kinder vajíčko - resp. žlutý plastový vnitřek
- šumák, šumivou vitamínovou tabletu nebo kypřící prášek
- vodu

Vodu můžeme přidat jen tak, nebo méně šikovní mohou použít injekční stříkačku. Do půlky vajíčka dáme tabletu nebo něco šumáku nebo kypřícího prášku a zalijeme vodou. Rychle zaklopíme a odhodíme. Oxid uhličitý se pne a pne až se rozepne a vajíčko se rozletí...

Úchylné choutky podruhé

24. července 2009 v 9:34 | čajovna |  Vaření, recepty


Některá jídla prostě nelze zařadit mezi plnohodnotné recepty a jsou to spíš takové lehce úchylné choutky.
Jako třeba tahle…


Takové vychlazené šampáňo chutná skvěle, ale ještě líp chutná se sýrem a ještě líp, když si vylepším i sýr. A tak si někdy, ač vzácně dám moc dobrou věc. Hermelín potřu poctivým domácím bazalkovým pestem (bazalka, olej, česnek, slunečnicová semínka) a už si jenom pochutnávám….

Michal Viewegh bojuje proti "zlodějům" soukromí

22. července 2009 v 9:36 | čajovna |  Silný čaj
Je to už nějaký pátek, co jsem v televizi po dlouhé době se zájmem shlédla po
řad 13. komnata a tentokrát se tu svěřil Michal Viewegh o svém boji proti bulváru. A nejen o něm, nerozebíral tu jen tu zlost a vztek proti někomu, kdo o vás napíše nějakou lež, ale dokument byl velmi hezky a citlivě zpracovaný. Ukazoval právě to, proti čemu jeho petice bojuje.

Padlo tu trefné přirovnání - jeho maminka kdysi řekla, ve chvíli, kdy ji vykradli, že nejhorší byl pocit, že se vám někdo hrabal ve VAŠICH věcech. Ten zásah do soukromí - čert vem, co si kdo vzal, čert vem neosobní peníze, elektroniku... ale má pravdu. Těžce bych nesla i jen ten fakt, že kdosi bez mého dovolení šlapal po našem koberci, sahal na naši kuchyňskou linku, otevřel zásuvku... to vše se zlým úmyslem.
Ano, tohle jediné přirovnání dokonale vystihlo bulvár jako takový. Hrabe se v soukromí a jemu osobně opravdu vyhrábl něco, nad čím zůstává rozum stát. Když pan Viewegh ukazoval na párty po filmu kamarádovi fotku jeho ženy, kterak se jí právě narodilo dítě. Nahá, ve vaně v porodnici... Následně fotka obletěla republiku v bulvárním deníku, protože ji kdosi vyfotil z velké dálky Michalu Vieweghovi za zády. Být na místě manželky, hodně mě to zasáhne... To je krádež soukromí jako hrom!!!!

Falešný „Míša“ bez tvarohu…

20. července 2009 v 13:23 | čajovna

Konečně jsme sehnali formy na domácí nanuky, takže počítám, že celé léto vás budu oblažovat svými začátečnickými pokusy vytahovanými z mrazáku. To je docela lákavá nabídka, co říkáte?
Už první pokus se mimořádně vydařil.
Potřebujete:
- Smetanový jogurt
- Moučkový cukr
- Malinovou šťávu (lze vynechat, je jen pro oko)

Takže smícháme jogurt s moučkovým cukrem, poměr nechám zcela na vás, mě ujela ruka dost, ale nikomu to nevadilo (ani mě…takže se neodvažuji odhadovat, kolik cukru je v těch přeslazených kupovaných nanucích, asi by mě omylo!!!) a pak navrstvíme do formičky. Proléváme a prokládáme malinovou štávou a necháme zmrznout. Pozor! Štáva je tekutá a mrzne hůře, navíc při tvorbě nanuku má skony protékat do dolních částí, takže to před zmrznutím tak nějak z různých stran "prošmrdlejte".
Nanuk překvapivě chutná jako klasický míša nanuk, ačkoliv v něm nebyla ani stopa tvarohu… Ne ne, byl ještě lepší…
Doporučuji!!!

Úchylné choutky poprvé

18. července 2009 v 9:34 | čajovna |  Vaření, recepty

Některá jídla prostě nelze zařadit mezi plnohodnotné recepty a jsou to spíš takové lehce úchylné choutky.
Jako třeba tahle…
Delikátní rohlíček
To miluju!!! Stůl sice po takovém řádění vypadá jako čunďo, ale ta slast!!! Čerstvý rohlík oloupu z opečené kůrky, no, i to je dobrota. Ale ten bílý střed až poté namažu máslem nebo máslem s marmeládou…A to je něco úžasného….
Akorát mi za to prasečinku doma vždycky nadávali, prý to jím jak prase… Co oni o tom ví, žejo?

Alkoholtester....není to blbost?

16. července 2009 v 6:02 | čajovna |  Silný čaj
Jsem asi totální mimoň, ale včera jsem hledala jakýs takýs nový foťák a mimo jiné jsem se dočetla na jednom obchodu to, že mezi nejprodávanější zboží patří Alkoholtester. No dobře, po Silvestru je to už nějaký pátek, ale zatím to asi není kategorie natolik vousatá, že by odradila lidi od hromadného chlastání i amatéry. Předpokládám, že profesionální chlastači nepotřebují alkoholtester, leda by porovnávaly grafy hodnot jednotlivých dní...

Šaman od Kabátů.... aneb jak se přivést k nirváně

14. července 2009 v 6:01 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Já vám nevím, ale tuhle vypalovačku miluju... snad ten text, který lze nazvat "nadčasový, naddimenzní"... snad pro tu monotónost, ale úplně jsem s tím šamamen, cítím koku (ačkoliv vůbec nevím, jak voní) a dostávám se někam výš...

Historky Ferdinanda Havlíka jak je zapsal a převyprávěl Jiří Suchý

10. července 2009 v 13:15 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Nevím jak vy, ale já nejsem zapálený fanoušek divadelních prken, je to pro mě věc spíše sváteční a vyprávění herců mě zaujmou jen málokterá. Většina rádoby historek se snaží být násilně zajímavá, čímž vzniká trapnost a blábolení o ničem. Historky Ferdinanda Havlíka jsou naprosto z jiného soudku - nadchnou Vás!!! A to i v případě, že vám vůně divadla a herectví nic neříká. Tady ji poznáte. Tak trošku jsem občas měla při četbě pocit, že v rukou držím klenot z pera někoho, jehož zapsaná slova za to prostě stojí. Naposledy jsem se podobně cítila, když jsem četla Svěrákovy Povídky.
Je tu humor, recese je tu rozebrána do nejmenších detailů a knížka má překrásný a chytlavý spád. Budete se prostě bavit, stejně jako kdyby Jiří Suchý stál vedle vás. Ten je ostatně zodpovědný za to, že tato kniha je skvostem.

Nesouhlasím s původní oficiální anotací, že knížka je určena starší a střední generaci - kdepak, i mladí se pobaví a já osobně bych jim ji doporučila skoro jako povinnou báječnou četbu, která vám přiblíží třeba Berlín před "zdí" nebo povinné moskevské výlety herců za angažmá.

Velká prázdninová soutěž!

9. července 2009 v 9:55 | čajovna |  SOUTĚŽE
Prázdniny jsou chvílemi, kdy poznáváme nepoznané, cizí kraje, krásy a obdivuhodnosti... Pošlete na e-mail: cajovnaprozeny@centrum.cz zajímavou fotku z vaší dovolené či prázdninového výletu, něco, co vás velmi zaujalo, příroda, umělecké dílo, pamatáka, situace, nechutnost či naopak chutnost :-)
Posílejte do konce srpna a v září budou někteří z vás odměněni knižními cenami!!!!

Jojo Cola bonbony

7. července 2009 v 9:28 | čajovna |  Kozel REJPAL rejpe...
Jestliže vás přešla chuť po jedněch již ochutnávaných cola bonbonech, tady si ji spravíte. Klasika je fakt dobrá. Cola skleničky jsou nápadité, tvar pěnivého moku leccos připomíná a uvnitř je ještě minidávka jakéhosi mazlavého sirupu s výraznou chutí coly. Ta je příjemná, intenzivní, ale nevtíravá a bonbony nemají žádnou pachuť.
Možná by mohly být méně sladké, ale to je jen můj dojem.
Tentokrát Kozlík koupil fakt dobře!

Jeho Svatost dalajlama: Vesmír v jediném atomu

4. července 2009 v 5:57 | čajovna |  Knížky pro ostatní

Máte-li chuť na čtení, které pochází z pera mimořádně moudrého muže, je tato kniha čímsi vzácným, co vám duši určitě pohladí.
Chvílemi je to čtení velmi náročné na soustředění, je tu velké množství cizích slov a vědeckých výrazů (např. víte, co je to "inherentní, kvarky, gluony..."?) a chvílemi živelně strhující...
Například o prožitku jasného světla nebo o stvoření světa podle buddhismu, o teorii velkého třesku, o tom, že i kolem tohoto tématu je má Buddha svá tajemství, která neprozrazuje.
Skvělé rozjímání k čaji!!!

"V nejstarších buddhistických textech nacházíme narážky na příběh lidské evoluce, které se poté opakuje v mnoha následných textech Abhidharmy. Onen výklad má následující podobu. Buddhistický vesmír se skládá ze tří říší bytí - říše touhy, říše tvaru a říše neuspořádaného beztvarého. Poslední z nich představuje stále jemnější stav existence. Říši touhy charakterizuje přítomnost smyslové žádostivosti a bolesti. Jedná se o svět obývaný lidskými bytostmi a zvířaty. Říše tvaru je naopak osvobozena od jakýchkoli projevů bolesti a prostupuje jí zkušenost blaženosti. Bytosti obývající uvedenou říši mají těla vytvořená ze světla. A nakonec existuje říše neuspořádaného beztvarého, která neprosto překonává všechny tělesné vjemy a pocity. Život v tomto světě je prostoupen trvalým stavem dokonalé vyrovnanosti. Bytosti obývající onen svět jsou zcela osvobozeny od hmotných těl. Existují pouze v duchovní sféře...
...Vývoj lidského života na Zemi je chápán jako "sestup" některých z oněch božských bytostí, které vyčerpaly svou pozitivní karmu, jež jim umožňovala na základě potřebných příčin i podmínek, aby zůstaly ve vyšších světech...Když tyto bytosti poprvé zažily svůj "pád" a narodily se na Zemi, zbývaly v nich ještě stopy předchozí slávy. Tito lidé žijící v první éře měli údajně vlastnosti podobné božským..."


... a tak dále. Toto vyprávění mě přišlo nejbližší a nejpoutavější. Nejsem velký vědec a tak mne mnohé vědecké spekulace a mnohá dalajlamova setkání s vědou oslovovala spíše okrajově. Na druhou stranu mě tak přiblížil témata, o kterých jsem neměla ani tušení. Duchovní svět se tu prolíná s tvrdou vědou, která potřebuje důkazy. A je to na první pohled nesourodá snaha o nějaké prolnutí. O to zajímavější právě toto povídání je.

Dozvíte se, že dalajlama je úplně obyčejný, skromný člověk a měl své dětské sny a touhy. Jako dítě rozebíral hodinky, setkával se s moudrými a svého času si myslel, že bílý muž je synonymem pro vědce. Ve své nevědomosti a pouhé touze po poznání sám od sebe přišel na to, že Měsíc vyzařuje světlo odražené od Slunce... a jak se potom podivil, když zjistil, že objevil "ameriku".

A co mi bylo nejsympatičtější? To, že se tento muž nepovyšuje, ačkoliv bezesporu stojí na vrcholu buddhistické víry a je moudrý. Slovo "chytrost" se sem nehodí, on není chytrý... on je moudrý a prahne po poznání a nad svými poznatky hluboce hloubá.
Hloubejte s ním, určitě je to skvělý zážitek...

Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama je držitelem Nobelovy ceny a autorem mnoha dalších knih. Poprvé navštívil českou republiku v roce 1990 na pozvání prezidenta Václava Havla a od té doby byl v České republice již čtyřikrát.
Vydalo nakladatelství Metafora, 2009

Atlantida od Báry Basikové

3. července 2009 v 5:58 | čajovna |  Hudba mého srdce....
Atlantidu mám ráda a Mekyho taky... Ale tahle verze od Báry Basikové mne na první pohled odpudila...
A poté - zamilovala jsem se do ní.
V určitých směrech mě přišla procítěnější než ta Mekyho. Nebo procítěnejší jinde a jinak... jiným pohledem.
Líbí se vám? Proč ano a proč ne?

"To si snad někdo dělá pr...el..." pravil mistr Bartoška

2. července 2009 v 18:01 | čajovna |  Slabý čajík

Když už jsme tu nakousli tuhle ty reklamy...

Nejsem pravidelný návštěvník karlovarského filmového festivalu a ba ani nejsem fanynkou pana Bartošky, to hned na úvod. Ale tahle reklama, kdy si koule ze vzácné festivalové ceny užije svoje vteřiny slávy, něco málo festivalového alkoholu a také festivalových záchodů a potom se vinou nezodpovědného vítěze octne až u nohou samotného pana festivalového prezidenta.
Takové zacházení?!?!?
"To si snad někdo dělá prdel...." pravil mistr Bartoška...
Patřičně vypínáno, že?

Povím Vám, když jsem loni viděla tuto upoutávku, nezbylo mi, než pokývat hlavou - no fakt dobrý!!! Konečně nápad, konečně něco, co je vtipné a má to recesistickou pointu.

A tak jsem byla ráda, že ji letos vyhrábli z archívu znovu - autorovi bych přidala na odměně, protože ten nápad byl opravdu jedinečný.

Líbí se Vám také tato reklama?


Podobné články:

Jaroslav Benda: Trapasy českých hvězd

1. července 2009 v 9:29 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Padesátka českých známých osobností se s vámi v této knížce podělí o své TRAPASY. Velmi vydařená je obálka, která je na první pohled vtipná a láká k otevření. Trapasy, které tu celebrity více či méně známé, přiznávají se dají rozdělit do tří kategorií.

První jsou skvělé trapasy, fakt trapasy!!! Třeba hned ten první, kdy Bohumil Klepl ztratil v moři zuby a jakou to všechno mělo dohru.

Některé jsou spíše vylíčením veselých historek, nad kterými se pousmějete... třeba o tom, jak Roman Skamene unikal s kamarádem jako nebezpečný milovník z pokoje jakési mladé dívky, on naštěstí oknem, kamarád po facce budoucího "tchána" dveřmi...

A některé se dají bohužel zařadit do šuplíčku "trapných trapasů", protože v tu chvíli netušíte, jestli si dotyčný něco vycucnul narychlo z prstu a má ve skutečnosti docela nudný život nebo jestli mu opravdu TOHLE přijde legrační a vhodné do šuplíčku "trapas."