Vokurka, Hugo a kol.:Praktický slovník medicíny

27. června 2009 v 9:34 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Co se skrývá pod pojmem "Praktický slovník medicíny".... Jedna z knih, které je užitečné mít doma... Pojďte si ji společně se mnou probrat od a do zet...
Najdete tu nejen slovník lékařských pojmů, ale i rozmezí laboratorních hodnot...

Oficiální anotace:

Deváté, rozšířené vydání úspěšného lékařského výkladového slovníku pro širokou veřejnost obsahuje více než 11.000 hesel a rozsáhlou přílohu normálních laboratorních hodnot. Srozumitelný a přehledný výklad doplněný příklady a ilustracemi umožňuje porozumět tomu, co lékař píše a říká, tj. lékařským zprávám, nálezům apod. Čtenář také získá jistotu, jak odborné pojmy vyslovit a jak je používat. K proniknutí do jazyka medicíny dále přispívá přehled a výklad lékařských zkratek i vysvětlení slangových výrazů užívaných zdravotníky.


Hesla zahrnují orgány lidského těla, jejich funkce a poruchy, popis několika set nemocí a syndromů, jejich příznaků, lékařských vyšetření a různých způsobů léčby, přibližně 1500 hesel se vztahuje k lékům. Pozornost je věnována zvláště nemocem srdce a cév (infarkt myokardu, angina pectoris, vysoký krevní tlak), zhoubným nemocem (nádory, leukemie), cukrovce, nemocem žláz s vnitřní sekrecí, kožním nemocem, ženským nemocem, duševním chorobám (včetně různých závislostí) či poruchám v oblasti sexuality. Významnou oblastí je těhotenství a porod, velký počet hesel se týká vrozených nemocí a poruch. Poučné a zajímavé bývá také vysvětlení původu slov (etymologie), kterým jsou mnohá hesla doplněna.


Obliba slovníku, o níž svědčí 70.000 dosud prodaných výtisků v předchozích osmi postupně rozšiřovaných vydáních, se nesnížila ani poté, co nakladatelství Maxdorf vydalo v roce 2002 Velký lékařský slovník určený lékařům.


Nezbytná součást každé rodinné knihovny


Tolik oficiální anotace... která je mimochodem celkem obsáhlá a trefná, což se o mnohých anotacích říct nedá...

A co na to obyčejný čtenář? Tak za prvé, domácí lékaři a lékařské slovníky mi nejsou cizí, v jistých obdobích svého života jsem v jejich listech strávila notně času, abych je následně odložila nejlépe někam hluboko a daleko, aby se ze mne nestal totální hypochondr. Jenže jsou to na druhou stranu typy publikací, které je opravdu šikovné doma mít.

Praktický slovník z medicíny může obyčejnému člověku pomoci rozluštit právě ty zmiňované lékařské zprávy a nálezy (na ty ho jistě budete vytahovat nejčastěji), ale také rozluštit názvy, se kterými se setkáte kdekoliv, v televizi, v časopisech, na internetu... nebo prostě jen zapomenete, na které straně je slepé střevo nebo se budete chtít dozvědět něco málo základního o nějaké své nemoci nebo zdravotním problému či nějaký pojem z biologie.

Skvělý je také závěr knihy, kde najdete normální laboratorní hodnoty biochemických a hematologických vyšetření u dospělých osob. A tak se možná stanete "rýpaly", kteří budou u lékaře chtít vědět přesné hodnoty svého krevního barviva nebo cholesterolu, abyste věděli, kdeže se v těch mezích nacházíte.

Přesto, že je kniha ve svém devátém doplněném vydání opravdu obsáhlá a skvěle zpracovaná, přeji Vám, ať ji otevíráte co nejméně...


Doplňující info:
Martin Vokurka, Jan Hugo a kol.
Praktický slovník medicíny (9. vydání)
Maxdorf 2008, 520 str.
ISBN: 978-80-7345-159-2
Cena: 595 Kč
Formát A5, váz.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama