Tajemný hrad Kyšperk

11. června 2009 v 8:52 | čajovna |  Tajemná místa
tr
V Ústeckém kraji blízko hranic je rozsáhlá zřícenina hradu Kyšperk. Rozhodně stojí za podívání, protože se můžete trefit zrovna do magického stého roku, kdy se hrad podle pověsti rozzáří do své zašlé krásy.

Kde ho najdeme?
Kyšperk je ve východní části Krušných hor v teplickém kraji nedaleko města Krupky. Vlaková zastávka je v Unčíně či Bohosudově a snadno sem dojdete po značených turistických cestách. Hrad Kyšperk má svého stejnojmenného dvojníka ve východních Čechách, kde v obci Letohrad stál na místě dnešního zámku.


Jak vypadá?
Ačkoliv je Kyšperk zřícenina, dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Je zde také část obytné věže a také kaple, jenže o té není přesně známo, kde stojí. Kvůli pověsti, která o něm koluje se hradu také někdy říká Supí hrad.

Hrad Jana Lucemburského?
Jak to bylo doopravdy není jisté, ale velmi pravděpodobně nechal hrad postavit král Jan Lucemburský a jeho prvním doloženým majitelem je Ota z Bergova, který je psán jako držitel hradu od roku 1319. V roce 1330 koupil hrad arcibiskup Jan IV z Dražic a ten byl velmi náročný ve svých představách a hrad náležitě zvelebil, v roce 1393 arcibiskup Jan z Jenštejna jako další majitel opět výrazně změnil jeho architektonické vlastnosti, hodně rozšířil jeho obytnou plochu. Hrad je tedy dodnes značně rozsáhlý, ačkoliv ve 20. letech 16. století vyhořel vinou neopatrného rytíře a už nebyl nikdy obnoven. Jaká to škoda!

Starci čekají na vysvobození
Každých sto let se prý hrad změní a oblékne se do své bývalé krásy, místnosti jsou plné lesku a bohatství, stoly se prohýbají po dobrým jídlem. Na hradě se také zjeví šest starců. Každý z nich sedí v samostatné místnosti u krbu a ve velkém sále jsou dva hostitelé, jeden má šarlatový plášť a druhý bílé roucho s krvavou skvrnou na prsou. Jsou klidní a jen tiše čekají ohlížejíc se k hradní bráně. Čekají na odvážného návštěvníka, který se přijde najíst a obřadným a pokorným způsobem ji poděkuje za jejich pohostinnost. Tento akt je vysvobodí, ale dosud se tak nestalo. Tak se ke konci dne starci změní v černé supy a vyletí oknem hradu do noci. Hrad se opět zřítí do své dnešní podoby. Problém je, že nikdo netuší, kdy ten osudný stý rok nadchází.

Otvírací doba?
Není, zřícenina hradu je volně přístupná. Však je to hrad velmi oblíbený letními a prázdninovými romantiky - dá se tu krásně přespat pod širákem. Jen pozor na šest zakletých starců!

Více informací:
David, Soukup: Za strašidly na hrady a zámky (Ikar, 2007)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 11. června 2009 v 22:26 | Reagovat

který rok je stý? to jsem se právě chtěl zeptat...
třešničky... taky jsem je fotil, jenže se otálím na blog dát, abych nebyl podezírán, že jsem se obrátil a táhnu s komunisty :)

2 čajovna čajovna | 12. června 2009 v 7:12 | Reagovat

který rok je stý, jsem bohužel nezjistila. Netuším, jestli existuje...
nebo neexistuje a proto se to může stát kdykoliv...

3 Zdenka "ren" Zdenka "ren" | 12. června 2009 v 20:06 | Reagovat

Náhodou jsem zabloudila na tyto stránky,a vidím tu povídání o Kyšperku, v naší části hor se nazývá Supák. Ani nevím kolikrát jsem na něm už byla. Jinak se taky říkalo, že je tam podzemní chodba, která  spojovala Kyšperk s teplickým hradem Doubravka.

4 čajovna čajovna | 13. června 2009 v 7:04 | Reagovat

Zdenko, moc děkuji za příspěvěk. A "Supák" je pro ty supy, na které se mění ti starci? :-)
Zajímalo by mne, zda je někdy někdo opravdu viděl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama