Julia Jarmanová: Tajemná kočka Ka a tudorovský poklad

8. června 2009 v 9:01 | čajovna |  Knížky pro děti


Tajemná kočka Ka se vydává na další cestu! Druhá část volné série opravdu potěší. Dokonce se mi zdá ještě lepší, než byl první díl - Tajemná kočka Ka a egyptská bohyně. V tudorovském dílu je děj lépe vykreslen, má větší spád a švih. Opět se tu přenesete do minulosti, protože kočka Ka s krásnou srstí a zvláštním znakem na čele tu bude mít důležitý úkol - najít kámen mudrců a pomoci Topherově otci ve staré Anglii zachránit se před Towerem, hrůzostrašným vězením.
Zaujalo mne popsání této doby, které bylo velmi čtivé, krinolíny, vyšívané šaty, rezavé vlasy královny Alžběty I, život prostých lidí, žádná kanalizace, "vůně" toalety na zahradě mísící se s květinovou vůní…a strach dětí, které věděly, že když se do školy nenaučí, dostanou od učitele výprask. No, říkala jsem si, to by dnes taky neškodilo!!!

Také děj ze současnosti je dobře napsaný, má nápad a také se dobře čte. Tophera tentokrát čeká velká akce, žádné nudné čekání na to, jestli Ka někam půjde nebo ne… jeho otec si přivede novou přítelkyni, vezmou se, odstěhují se, Topher změní střední školu, navíc se ještě zaplete do trochu fanatického kroužku ochránců zvířat, což je průšvih, protože jeho nevlastní matka je vědkyní ve výzkumném ústavu…
Na přetřes přijde i masožravectví…


"A tak šel na přednášku, která ho přesvědčila, že bude zdravější - a lepší -, pokud nebude jíst maso. Opravdu není třeba jíst zvířata. Je to kruté. Lektor jim promítl film o jatkách a Topher ho nemohl vypudit z hlavy - ty krásné krávy, jak trpělivě stojí ve frontě na smrt…

Otec začal něco namítat, ale Molly ho mávnutím ruky umlčela. "Opravdu s tím nemám problém. Stejně vařím hodně vegetariánských jídel - dlouho jsem žila sama. Je to zdravější…."

Podaří se Topherovi přesvědčit Ka, aby byla vegeriánka a živila se sýry, které miluje? Myslím, že ne…

Jak se nakonec děj skoulí dohromady?
Přečtěte si - je to příjemné čtení pro děti a oddychové čtení pro dospělé…
Knížka má elegantní černé desky kombinované se zlatým písmem a zlatými obrázky v tisku.

Vydalo nakladatelství Mladá Fronta, 2009
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama